SEO'ya Dair Güncel ipuçları- FURKAN DANACI

Yerel SEO Çözümleri: Yerel Sıralamayı Yükseltmek İçin 8 İpucu

Günümüzde kafamıza takılan, merak ettiğimiz ya da almak istediğimiz her şeyi internete soruyoruz. İhtiyacımız olan bir eczane, almak istediğimiz tişört için en yakın lokasyon neresi ve diğer bilgileri neler bunları anında görüntülemek istiyoruz. Durum bu halde olduğu içinde firma olarak internet kanallarımızı güçlendirmemiz gerekiyor. Arama motoru optimizasyonunun avantajlarından faydalanmak ise büyük küçük şekline ölçeklendirmeden her işletmenin yapması gerekenlerden.

Web sitenize özel yapılacak yerel SEO çözümleri ile bağlı olduğunuz lokasyon başta olmak üzere kendi alanınızda yapılan arayışlarda üst sıralarda yerinizi alabilirsiniz. Markanıza uygun yerel SEO çözümleri ile yerel sıralamayı yükseltebilir ve ilk tercih edilenlerden olabilirsiniz. Yerel sıralamayı yükseltmek ve müşterilerinizi kendinize çekmeniz için izlemeniz gereken birkaç yol var. Bu yolları Yerel SEO Çözümler: Yerel Sıralamayı Yükseltmek İçin 8 İpucu yazımda detaylı bir şekilde anlattım.

Yerel SEO Neden Gereklidir?

Arama motorları üzerinden yapacağınız araştırmalarda konu fark etmeksizin ilk dikkat ettiğiniz şeylerden biri yakınlıktır. İhtiyacınız olan şey size ne kadar uzakta? İşletmenin çalışma saatleri nelerdir? Bulunduğunuz ortamdan, hedefinize ne kadar sürede ulaşırsınız gibi soruların yanıtlarını arama gerçekleştirdikten hemen sonra görmek isteriz.

Başta yerel bazda olmak üzere birçok markanın kullanıcılara sunması gereken temel detaylar yukarıdaki soruların cevaplarını içerir. Sizler de markanıza ait bu bilgileri düzenleyerek site trafiğinizi arttırabilirsiniz. Site trafiğini arttırmanızın ve müşteri potansiyelinizi canlı tutmanızın temel yolu ise yerel SEO çalışmalarından geçer. Konumunuza uygun olarak gerçekleştirilen yerel SEO çalışmalarının temel hedefi, sizleri hedef kitleniz ile en kısa sürede bir araya getirmektir.

Yerel SEO’yu tercih etmesi gereken başlıca işletmeler yeme içme hizmeti sunanlar, hukuk büroları, beyaz eşya servisleri ve kuaförler gibi insanların anında ulaşmak isteyeceği hizmet dallarını kapsar. Bu kapsamda yerel SEO uygulamaları yakınınızdaki olası müşterilerinizi sizlere çeker.

Yerel SEO’nun Faydaları

SEO çalışmaları tüm birimleriyle birlikte sizlerin web sitesini iyileştirmeyi kapsar. Bütün olarak gerçekleşen SEO çalışmalarında uzun vadede fayda görmeniz nihai hedeflerdendir. Uzmanından alarak internet sitenizin trafiğini yükselteceğiniz yerel SEO çalışmalarının birçok faydası bulunmaktadır:

  • Yerel SEO sayesinde anında ihtiyacının giderilmesini isteyen sıcak müşterilere satış gerçekleştirebilirsiniz.
  • Web site trafiğinizi arttırarak arama motorlarında üst seviyedeki yerinizi garantilersiniz.
  • Uygun maliyetli bir çalışma olan yerel SEO, firmanız için kâr dönüşlü bir yatırımdır.
  • Marka algınızı güçlendirerek güvenirliliğinizi arttırır.
  • Rakipleriniz arasında öne çıkarak uzun vadede kâr ve yatırım hedefleriniz için sağlam bir temellendirme gerçekleştirmiş olursunuz.

SEO ve yerel SEO’nun faydalarını zamanla markanızda gözlemleyerek, SEO hizmetinin öneminin farkına varırsınız.

Yerel SEO’yu Yükselten 8 İpucu

Local SEO
Yerel SEO çalışmalarının önemini anlattık. Sitenize yapılacak genel SEO çalışmalarını destekleyen vitrin olarak düşünebileceğimiz yerel SEO çalışmalarını kuvvetlendirmek için pratik ip uçlarını değerlendirmelisiniz.

NAP Bilgilerinizi Güncel Tutun

NAP bilgileri firmanıza ait isim, telefon ve adres bilgilerini içerir. Bu bilgilerin güncel ve ulaşılabilir olması yerel SEO çalışmalarında yerel sıralamayı yükseltmek için kullanılan ilk yöntemdir.  Kullanıcıların sizleri son haliniz ile görmesi tutarlı marka algısını kuvvetlendirir ve web site trafiğinizi arttırır.

Müşterilerinizin Yorum Yapmasını Sağlayın

Hizmet verdiğiniz müşterilerinize başta Google olmak üzere web siteniz ve diğer internette var olduğunuz ortamlar için yorum yapmaya teşvik edin. Sizlerin reklamını en iyi hizmetinizi satın alan kişiler yapar. Birinci ağızdan yapılan yorumlar diğer kullanıcıları olumlu ya da olumsuz yönde etiler. Örneğin müşterilerinizden kestiğiniz saç modeli için fotoğrafını paylaşıp paylaşamayacağı konusunda düşüncesini sorun. Müşterinizin kendi saçlarına yorum yapması ve sizi tebrik etmesi muhtemel bir web site trafiğini beraberinde getirir.

Google İşletme Araçlarından Faydalanın

Çoğu yerel işletme günümüzde maalesef ki internette yeteri kadar aktif değil. Geçmişten gelen müşteri bağlılıklarını korumak ve yeni müşterileri kazanmak için sabit bir telefon hattının yeterli olduğunu düşünen işletmeler yanılıyor. Google’ın ücretsiz sağladığı işletme araçları ile güncel tuttuğunuz firma bilgileriniz yerel SEO için oldukça önemlidir. Firmanızın web sitenizi kurduktan sonra Google işletme araçlarının birimleri üzerine çalışmak büyük fayda sağlar.

Google işletme araçlarına vakit ayırarak detaylı bir şekilde hepsini doldurmalısınız. Müşteri ve web sitesi ziyaretçilerinizin markanızın genel çerçevesini görmeye yarayan Google işletme araçları ücretsizdir.

Konumunuza Özel Açılış Sayfaları Tasarlayın

Yerel SEO yükseltmek için dikkat etmeniz gereken temel noktanın konum bilgileri ve ulaşılabilir bilgileri içerdiğini temellendirdik. Yerel SEO yükseltici ipuçlarından biri ise konuma özel açılış sayfası oluşturmaktır. Örneğin işletmenize dair birden fazla şube mevcut. Bu mevcut mağazalardan sizleri arama motorunda arayan kişinin temel hedefi bir an önce sizlere ulaşmak.

Web sitenizde konuma özel olarak açılış sayfaları tasarlamak sizleri hedef kitleniz ile kısa sürede kavuşturur. Markanıza ait tek açılış sayfasında yönlendirmeler ile kendisine en yakın şubeyi arayan kişi bunu vakit kaybı olarak görerek web site ziyaretinizi sonlandırabilir.

SEO Çalışmalarında Yerel İçeriklere Yer Verin

Firmanız için satın aldığınız SEO çalışmalarının içerisinde yerel içeriklerin olmasına özen gösterin. Bütüncül olarak yerel SEO’yu da içine alan SEO bu alanda özgün çalışmalar üreterek yereldeki gücünüzü arttırabilir.

Firmaya ait genel konuları kapsayan SEO içeriklerine artı olarak yerel sıralamayı yükselten SEO içerikleri doğru olarak gerçekleştirildiğinde kazanç sağlar.

Web Siteniz Mobil ile Uyumlu Olmalı

Günümüzde web sitesi tasarlarken, mobil ile uyumu bazen atlanabiliyor. Sadece bilgisayar gibi teknolojik aletler üzerinden erişebilen web sitesine sahip olmak yerel sıralamaları yükseltmenin aksine sonuç vermektedir.

Tüm teknolojik cihazlar ile uyumlu bir alt yapı ve dizayna sahip web sitesi kullanıcıların sitede kalma sürelerini uzatmaktadır.

Geri Bağlantıları Kontrol Edin

Geri bağlantılar SEO’da sıralama için önemle düzenlenen birimlerden biridir.  Google tarafından düzenlenen ve ince elenip sık dokunan algoritma çalışmalarından başarıyla geçen web sitelerinin arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmaya hak kazanır. Google güvenini kazanan web sitelerinden birinin sizlerin web sitenize yönlendirme koyan bir bağlantıya yer vermesi sizleri destekler.

Yerel SEO yükseltme çalışmalarını gerçekleştirirken güncel olmayan ve hata raporu görüntülenmelerine sebebiyet veren geri bağlantıları temizlemelisiniz.

Sesli Arama Özelliğine İzin Verin

Günlük hayatımız bir hayli yoğun ve çoğu şeye vaktimiz yok. Trafikte bulunduğunuzu ve toplantıya giderken elbisenizin söküldüğünü düşünün. Araç kullanırken telefona bakmamanız gerektiği için telefonunuzun sesli arama motoru özelliğini kullanabilirsiniz. “En yakın terzi” şeklinde bir sesli arama yaptığınızda konum olarak en yakın terziye rotanızı çevirirsiniz.

Yerel SEO desteklemeleri için markanıza ait sesli arama özelliğini açmanız pratik bir seçenektir. Sizlere müşteri ve para kazandıran bu özellik hedef kitlenize zamandan tasarruf imkânı sunar.

Yerel SEO çözümleri yerel sıralamayı yükseltmek için derlediğim 8 ipucunu sizler için bir araya getirdim. SEO çalışmalarının halka halka bir araya gelerek firmanız için hedef kitle ve sizler arasında sağlam bir zincir olduğunu unutmayın. Her birimi özenle tamamlanmış ve işlenmiş SEO çalışmalarını firmanıza yaptığınız geri dönüşü kârlı demirbaş alımı olarak görebilirsiniz.

Furkan DANACI

Yaklaşık 6 yıl önce SEO ve SEM ile tanıştım. SEO ile birçok web sitesinin Dijital Dünyada büyümesinde katkıda bulundum ve Furkan DANACI markasını oluşturdum. Ardından da SEO FD 360° Dijital Ajansını kurdum. Şu anda ekibimle birlikte +60 markaya SEO ve SEM danışmanlık hizmeti sunmaktayım. Kişisel blogumda SEO öğrenmek isteyenlere ücretsiz içerikler sunuyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.