fbpx

SEO Fiyatları

SEO Fiyatları

İnternetin öneminin ve kullanım oranının giderek daha da arttığı bu günlerde, bir işletmenin en önemli ihtiyaçlarından biri arama motorlarında ve sosyal medyada ön plana çıkmaktır. Özellikle Covid-19 pandemisi ile birlikte her sektörden çeşitli işletme, işyerini online mecralara taşımaktadır. Daha fazla online işyeri, rekabetin artması ve arama sonuçlarında görüntülenmenin zor hale gelmesi anlamına gelir. Ne iş yapıyor olursanız olun, web sitenizi arama sonuçlarında öne çıkarmak için SEO çalışmaları oldukça önem arz eder. Bu yazıda SEO’nun tüm detaylarını ve SEO fiyatlarını öğreneceksiniz.

SEO Fiyatları ve SEO İlişkisi

SEO (Search Engine Optimization), arama motoru optimizasyonu anlamına gelir. Kısaca, arama motorlarının internet sitenizi, arama yapan kullanıcılara göstermesi için şart koştuğu kurallara adapte etmek için kullanılan bir terimdir. Web sitenizi Google gibi arama motorlarında popüler hale getirmek için, doğal olarak arama motorlarının beklentilerine uymak gerekir. Bu kurallar arama motorlarının kullanıcılarına daha iyi bir deneyim sunması için koyulmuştur. Bu sayede internet sitelerinin kaliteli içerik üretmesi sağlanır.

İnternet sitenizde kaliteye önem verdiğiniz sürece SEO’ya büyük oranda uymuş olursunuz. Fakat kalite haricinde uyulması gereken birçok teknik detay daha bulunmaktadır. Tüm bu detaylara hakim olmak çok fazla zaman ve emek gerektirir. Ayrıca doğru uygulanmayan SEO teknikleri web sitesine fayda sağlamak yerine zarar getirebilir. Bu yüzden profesyonel bir SEO hizmeti almak, web sitesini birkaç adım öne çıkaracaktır. İşte bu durumda da SEO fiyatlarının yapılacak olan çalışma kalitesine göre değişiklik gösterdiğini bilmemiz gerekiyor.

Projenize özel SEO Teklifi almak istiyorsanız bana ulaşabilirsiniz.

SEO Nasıl Yapılır?

SEO, internet sitesinin veya sosyal medya sayfasının rakiplerinden ayrılarak, ön plana çıkması için gerçekleştirilen tüm uygulamalara verilen ortak bir isimdir. SEO uygulamalarında bulunmak için arama motorlarının çalışma prensibini öğrenmek ve güncel gelişmeleri takip etmek gerekir. Özellikle Google, her geçen gün kendini geliştirmekte ve daha kararlı hale gelmektedir. Bunu sağlamak adına sürekli kendini güncelleyerek yeni özellikler kazanmaktadır. Bu yüzden SEO tekniklerini uygulayacak kişi, bu alanda tüm yenilikleri takip etmeli ve kendini sürekli geliştirmelidir. Böylece iyi bir web sitesi SEO çalışması yapılarak rakiplerin önüne geçebilir ve pastadan alınabilecek pay arttırılır.

SEO teknikleri, ilk kez okuyan biri için çok karmaşık ve zor gibi görünebilir. Gerçekten bu alanda çok fazla detay bulunmaktadır, emek ve zaman ayırmadan tüm bunları öğrenmesi zordur. Fakat SEO için ayırabilecek vaktiniz varsa blog yazılarımı takip ederek gereken bilginin neredeyse tamamına ulaşabilirsiniz. Eğer vaktiniz yoksa veya profesyonel bir SEO uzmanından hizmeti almayı daha doğru buluyorsanız bu adresten detaylı bilgi alabilirsiniz.

SEO hizmetleri genel olarak site içi ve site dışı olmak üzere ikiye ayrılır. Site içi SEO danışmanlığı, sitenin performansını arttırmak için ve siteyi zenginleştirmek için yapılır. Site dışı ise siteye yeni ziyaretçi kazanmak ve hedef kitleyi genişletmek için yapılır. Bir sitenin SEO çalışmaları için önce site içine daha sonra site dışına ağırlık vermek, siteyi arama motorlarında üst sıraya taşımak için izlenebilecek en verimli yoldur. Kısacası SEO fiyatlarını siteniz için araştırırken iç ve dış SEO hizmeti olarak araştırılması daha mantıklı olacaktır.

SEO Fiyatlarında Site İçi SEO Çalışmaları

Site içi SEO hizmetleri sayesinde siteniz sağlam bir temel üzerine oturtulur ve yavaş ama kesin bir ilerleme sağlanır. Teknik detaylar bu aşamada oldukça önemlidir. Bununla birlikte sitenin ve sayfaların içerik kalitesi sağlanır. Site içi SEO’nun en önemli unsuru, site sayfalarının arama motorları tarafından indekslenmesi yani arama motoru dizinine eklenmesini başarmaktır. Bunu yapmak için sınırsız yöntem bulunsa da uygulamasını tercih ettiğim en etkili ve en dikkat edilmesi gereken unsurlar şu şekildedir:

 • Başlık Etiketleri
 • Açıklama Etiketleri
 • Meta Etiketler
 • İçerik Kalitesi
 • Anahtar Kelime Seçimi
 • Anlamsal İndeksleme
 • Site Yapısı
 • Başlıklar
 • Site Performansı
 • Mobil Uyumluluk

SEO Ücretlerinde Dış Çalışmalar

Web sitesinin temeli sağlam bir şekilde oluşturulup, içi doğru bir şekilde doldurulduktan sonraki aşama site dışı SEO tekniklerinin uygulanmasıdır. Bir web sitesinin amacına uygun olarak, daha fazla kişiye etkin bir şekilde ulaşması için uygulanacak çeşitli yöntemler vardır.

Hali hazırda site içi SEO teknikleriyle iyi bir şekilde donatılan web sitesi, arama motorlarının gözdesi olacak ve ekstra çaba harcamadan arama sonuçlarında üst sıralara yerleşecektir. Fakat yine de site dışı SEO teknikleri uygulayarak hızlı bir başarıya ulaşmak ve başarıyı garantilemek oldukça faydalıdır. Ne de olsa vakit nakittir ve en hızlı şekilde başarıya ulaşmak için her yol denenmelidir. Site dışı uygulanması gereken başlıca SEO unsurları şunlardır:

 • Link Oluşturma
 • Backlinkler
 • İndeksleme İşlemleri
 • Sosyal Medya SEO ve Sosyal Medya Yönetimi
 • Video İçerikleri

SEO Tekniklerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yazının başında belirttiğim gibi doğru uygulanmayan SEO teknikleri yarardan çok zarara sebep olabilmektedir. Bununla birlikte yapılan bazı hataları telafi etmek oldukça zor olabilmektedir. Bu yüzden SEO uygulaması mutlaka işinde yetkin biri tarafından yapmalıdır. SEO tekniklerinde ilk öğrenilmesi gereken şeylerden biri nelerin yapılacağı değil nelerin yapılmayacağıdır. Bu yüzden aşağıdaki unsurlara dikkat edilmesi gerekir:

 • Kalitesiz İçerik
 • Kalitesiz Bağlantılar
 • Spam
 • Aşırı Optimizasyon
 • Bağlantı Çeşitliliği
 • Yalnız Bilgisayar İçin Site Tasarımı
 • Taklit İçerik
 • Tekrar Eden Sayfalar
 • Gereksiz Anahtar Kelime Kullanımı

SEO Danışmanlığı Almalı mıyım?

Gelişmekte olan internet dünyasında SEO Danışmanlığı başlı başına bir meslektir ve profesyonelce icra edilmesi gerekir. Sitenizin SEO’su için kendi çabalarınızla oldukça başarılı sonuçlar almanız mümkün olsa da artan rekabet yüzünden elde edilen sonuçlar kalıcı olmayabilir. Bu yüzden internet sitenizin SEO çalışmasını kendiniz gerçekleştirseniz de, SEO danışmanlığı almak, arama sonuçlarının üst sıralarında kalıcı olarak yer almanızı garanti eder. Sektördeki deneyimim ile gördüğüm kadarıyla büyük veya küçük demeden her web sitesi mutlaka SEO Danışmanlık hizmeti almalıdır.

SEO Hizmeti Ücretleri

SEO fiyatları, birçok farklı değişkene göre belirlenmektedir. Bu değişkenler işin niteliğine ve yelpazenin genişliğine göre değişmektedir. Bu hususta SEO hizmetini verecek danışmanın iş yükü ana belirleyici olmaktadır. Ülkemizde ve dünyada SEO fiyatları oldukça farklılık göstermektedir. Bunun sebebi, internetin yeni yaygınlaşmaya başlaması ve gelişimini tam olarak tamamlamamış olmasından kaynaklanmaktadır. Bir diğer sebep ise, internet temelli işlerin ülkemizde hala tam anlamıyla sektörleşmemiş olmasıdır. Yani fiziki işlere kıyasla çevrimiçi olarak yürütülen işler, daha az bir ücretle fiyatlandırılmaktadır.

Yine de standart bir SEO hizmeti almanın ücreti ortalama 3000 ila 10.000 TL arasında değişebilmektedir. Tabi ki bu fiyat birçok farklı faktörün devreye girmesi ile değişiklik gösterebilmektedir. En güncel ve doğru SEO fiyatlarına ulaşmak için profesyonel SEO hizmeti veren kurumsal firmamız SEO FD ile iletişime geçebilirsiniz.