SEO Fiyatları 2023 Güncel Fiyatlar

SEO Fiyatları

İnternetin öneminin ve kullanım oranının giderek daha da arttığı bu günlerde, bir işletmenin en önemli ihtiyaçlarından biri arama motorlarında ve sosyal medyada ön plana çıkmaktır. Özellikle Covid-19 pandemisi ile birlikte her sektörden çeşitli işletme, işyerini online mecralara taşımaktadır. Daha fazla online işyeri, rekabetin artması ve arama sonuçlarında görüntülenmenin zor hale gelmesi anlamına gelir. Ne iş yapıyor olursanız olun, web sitenizi arama sonuçlarında öne çıkarmak için SEO çalışmaları oldukça önem arz eder. Bu yazıda SEO’nun tüm detaylarını ve SEO fiyatlarını öğreneceksiniz.

SEO Fiyatları ve SEO İlişkisi

SEO (Search Engine Optimization), arama motoru optimizasyonu anlamına gelir. Kısaca, arama motorlarının internet sitenizi, arama yapan kullanıcılara göstermesi için şart koştuğu kurallara adapte etmek için kullanılan bir terimdir. Web sitenizi Google gibi arama motorlarında popüler hale getirmek için, doğal olarak arama motorlarının beklentilerine uymak gerekir. Bu kurallar arama motorlarının kullanıcılarına daha iyi bir deneyim sunması için koyulmuştur. Bu sayede internet sitelerinin kaliteli içerik üretmesi sağlanır.

İnternet sitenizde kaliteye önem verdiğiniz sürece SEO’ya büyük oranda uymuş olursunuz. Fakat kalite haricinde uyulması gereken birçok teknik detay daha bulunmaktadır. Tüm bu detaylara hakim olmak çok fazla zaman ve emek gerektirir. Ayrıca doğru uygulanmayan SEO teknikleri web sitesine fayda sağlamak yerine zarar getirebilir. Bu yüzden profesyonel bir SEO hizmeti almak, web sitesini birkaç adım öne çıkaracaktır. İşte bu durumda da SEO fiyatlarının yapılacak olan çalışma kalitesine göre değişiklik gösterdiğini bilmemiz gerekiyor.

Projenize özel SEO Teklifi almak istiyorsanız bana ulaşabilirsiniz.

SEO Nasıl Yapılır?

2023 SEO Fiyatları

SEO, internet sitesinin veya sosyal medya sayfasının rakiplerinden ayrılarak, ön plana çıkması için gerçekleştirilen tüm uygulamalara verilen ortak bir isimdir. SEO uygulamalarında bulunmak için arama motorlarının çalışma prensibini öğrenmek ve güncel gelişmeleri takip etmek gerekir. Özellikle Google, her geçen gün kendini geliştirmekte ve daha kararlı hale gelmektedir. Bunu sağlamak adına sürekli kendini güncelleyerek yeni özellikler kazanmaktadır. Bu yüzden SEO tekniklerini uygulayacak kişi, bu alanda tüm yenilikleri takip etmeli ve kendini sürekli geliştirmelidir. Böylece iyi bir web sitesi SEO çalışması yapılarak rakiplerin önüne geçebilir ve pastadan alınabilecek pay arttırılır.

SEO teknikleri, ilk kez okuyan biri için çok karmaşık ve zor gibi görünebilir. Gerçekten bu alanda çok fazla detay bulunmaktadır, emek ve zaman ayırmadan tüm bunları öğrenmesi zordur. Fakat SEO için ayırabilecek vaktiniz varsa blog yazılarımı takip ederek gereken bilginin neredeyse tamamına ulaşabilirsiniz. Eğer vaktiniz yoksa veya profesyonel bir SEO uzmanından hizmeti almayı daha doğru buluyorsanız bu adresten detaylı bilgi alabilirsiniz.

SEO hizmetleri genel olarak site içi ve site dışı olmak üzere ikiye ayrılır. Site içi SEO danışmanlığı, sitenin performansını arttırmak için ve siteyi zenginleştirmek için yapılır. Site dışı ise siteye yeni ziyaretçi kazanmak ve hedef kitleyi genişletmek için yapılır. Bir sitenin SEO çalışmaları için önce site içine daha sonra site dışına ağırlık vermek, siteyi arama motorlarında üst sıraya taşımak için izlenebilecek en verimli yoldur. Kısacası SEO fiyatlarını siteniz için araştırırken iç ve dış SEO hizmeti olarak araştırılması daha mantıklı olacaktır.

SEO Fiyatları Neye Göre Belirlenir? 

SEO hizmetlerinin fiyatlandırılması, çeşitli faktörlere bağlıdır. Web sitenizin büyüklüğü ve karmaşıklığı, SEO çalışmalarının maliyetini etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Büyük ve karmaşık bir site, daha fazla zaman ve kaynak gerektirdiği için, SEO fiyatları da buna göre daha yüksek olacaktır. Ayrıca sitenizin hangi anahtar kelimelerde rekabet edeceği de bir diğer önemli faktördür. Rekabeti yüksek anahtar kelimeler için daha çok çalışma gerekmektedir.

Web sitenizin teknik SEO ihtiyaçları, genel SEO maliyetini belirlemede önemli bir rol oynar. Bununla birlikte siteniz için yazılacak içerikler ve link inşası da, SEO sürecinde göz önünde bulundurulması gereken konular arasında yer alır. SEO fiyatları hakkında daha iyi bir kavrayış sağlamak için önce SEO’nun nasıl yapıldığına bakmak daha yararlı olacaktır.

SEO Fiyatlarında Site İçi SEO Çalışmaları

Güncel SEO Fiyatları

Site içi SEO hizmetleri sayesinde siteniz sağlam bir temel üzerine oturtulur ve yavaş ama kesin bir ilerleme sağlanır. Teknik detaylar bu aşamada oldukça önemlidir. Bununla birlikte sitenin ve sayfaların içerik kalitesi sağlanır. Site içi SEO’nun en önemli unsuru, site sayfalarının arama motorları tarafından indekslenmesi yani arama motoru dizinine eklenmesini başarmaktır. Bunu yapmak için sınırsız yöntem bulunsa da uygulamasını tercih ettiğim en etkili ve en dikkat edilmesi gereken unsurlar şu şekildedir:

 • Başlık Etiketleri

Başlık etiketleri, arama motorlarına ve kullanıcılara, bir sayfanın içeriğini özetler. Bu nedenle, doğru bir şekilde optimize edilmiş bir başlık etiketi, sitenizin SEO performansını önemli ölçüde iyileştirir. Başlık etiketlerinin optimizasyonunda, anahtar kelimelerin doğru yerleştirilmesi ve etiketin kullanıcıları tıklamaya teşvik edici hale getirilmesi gibi işlemler yapılır.

 • Açıklama Etiketleri

Meta açıklamalar, SERP’te sayfa başlığının hemen altında yer alan bölümdür. Bu bölüm, sayfa içeriği hakkında kullanıcılara daha geniş bir fikir verir. Açıklama etiketlerinin doğru bir şekilde optimize edilmesi, tıklama oranını artırma açısından son derece önemlidir.

 • Meta Etiketler

Meta etiketler, bir web sayfasının çeşitli özelliklerini tanımlar. Böylece arama motoru botları, sitenizi daha iyi tanır ve tarar. Ayrıca meta etiketler sayesinde sitenizin arama sonuçlarında zenginleştirilmiş snippetlar halinde görünmesini sağlayabilirsiniz.

 • İçerik Kalitesi

İçerik kalitesi, bir web sitesinin SEO performansında büyük bir rol oynar. İyi bir içerik; kullanıcılara değerli bilgiler sunar, sorularını yanıtlar, sorunlarını çözer ve ilgi çeker. Bu sayede kullanıcıların sitenizde daha fazla zaman geçirmesini sağlar. Aynı zamanda geri bağlantıları teşvik eder ve arama motorlarının sitenizi daha yüksek sıralamaya yerleştirmesini sağlar. Bu nedenle SEO fiyatları için bir bütçe ayırırken içerik yazımına ihtiyaç olup olmadığı kesinlikle göz önüne alınmalıdır.

 • Anahtar Kelime Seçimi

Doğru anahtar kelimelerin seçilmesi, sitenizin hedeflediği kitleyi çekmesinde ve arama motorlarındaki sıralamanızı iyileştirmede önemlidir. Projenizin en başında belirlediğiniz anahtar kelimeler, sürecin sonuna kadar URL yapılarınızdan içeriklerinize, başlık seçimlerinizden proje sonunda raporlamalarınıza kadar sürecin tümüne yansır.

Anahtar kelime seçiminde deneyimli bir ekipten destek almak, web siteniz için doğru arama terimlerini bulmanızı kolaylaştırır. Aynı zamanda hedef kitlenizi doğru analiz ederek onlara uygun web sayfaları oluşturmanıza yardımcı olur. Sektörünüze ve rekabet gücünüze uygun anahtar kelimelerin belirlenerek dijital stratejinize dahil edilmesi, site içi SEO çalışmalarında büyük bir paya sahiptir.

 • Anlamsal İndeksleme

Anlamsal indeksleme, bir sayfanın içeriğinin genel bağlamını anlamak için arama motorlarının kullandığı bir tekniktir. Doğru bir şekilde kullanıldığında Google, içeriğinizin kullanıcılar için kaliteli olduğunu düşünerek sitenizi üst sıralara çıkaracaktır. Anlamsal indeksleme, geleneksel anahtar kelime odaklı yaklaşımlardan daha gelişmiş bir yöntemdir. Arama motorları artık sadece belirli anahtar kelimeleri eşleştirmek yerine kullanıcı niyetini anlamaya ve daha iyi sonuçlar sunmaya odaklanmaktadır.

Örneğin, bir kullanıcı arama kutucuğuna “telefon satın al” yazdığında Google, kullanıcının karşısına bu anahtar kelimeyi içeren içeriklerden çok, satın alma işlemi yapabileceği e-ticaret sayfalarını çıkarır. Bu sayede anlamsal indeksleme, hedef kitlenize ulaşmanın yanı sıra size dönüşüme çevirebileceğiniz ziyaretler için fırsatlar sunar. Sayfalarınızı ve içeriklerinizi doğru şekilde yapılandırdığınızda, kullanıcıları hedef aksiyonlara yönlendirmenize imkan verir.

 • Site Yapısı

İyi bir site yapısı, ziyaretçilerin sitenizde rahatça gezinmesini sağlar. Aynı şekilde arama motoru botlarının da birer ziyaretçi olduğunu düşünürseniz, sitenizin indekslenmesini kolaylaştırır. Böylece içerikleriniz daha hızlı bir şekilde arama motoru dizinlerine eklenir. Ayrıca iyi bir site yapısı, sitenizin otorite seviyesini de arttırır.

 • Site Performansı

Bir web sitesinin performansı, kullanıcı deneyimi ve arama motoru sıralamaları üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Hızlı yüklenen, düzgün çalışan bir site, hem kullanıcıların siteyi beğenme olasılığını artırır hem de arama motorlarına, siteniz hakkında olumlu sinyaller gönderir. Bu nedenle web sitenizin hızlı ve düzgün bir şekilde çalışıp çalışmadığı, SEO projesi kapsamında sürekli incelenmelidir.

 • Mobil Uyumluluk

Google’ın son yıllarda mobil öncelikli indeksleme mantığıyla çalıştığı, artık bilinen bir gerçektir. Artan mobil internet kullanımına adapte olan arama motorları, web site sahiplerini de bu konuya önem vermeye itmektedir. Sitenizin mobil uyumlu olmaması, benzer kalitedeki sitelere kıyasla Google’ın sizi her zaman daha arka sıralara atacağı anlamına gelir. Bu nedenle dijital görünürlüğünüzü arttırmak istiyorsanız, SEO kapsamında önem vermeniz gereken bir diğer başlık da mobil uyumluluktur.

SEO Ücretlerinde Dış Çalışmalar

SEO Ücretlerinde Dış Çalışmalar

Web sitesinin temeli sağlam bir şekilde oluşturulup, içi doğru bir şekilde doldurulduktan sonraki aşama site dışı SEO tekniklerinin uygulanmasıdır. Bir web sitesinin amacına uygun olarak, daha fazla kişiye etkin bir şekilde ulaşması için uygulanacak çeşitli yöntemler vardır.

Hali hazırda site içi SEO teknikleriyle iyi bir şekilde donatılan web sitesi, arama motorlarının gözdesi olacak ve ekstra çaba harcamadan arama sonuçlarında üst sıralara yerleşecektir. Fakat yine de site dışı SEO teknikleri uygulayarak hızlı bir başarıya ulaşmak ve başarıyı garantilemek oldukça faydalıdır. Ne de olsa vakit nakittir ve en hızlı şekilde başarıya ulaşmak için her yol denenmelidir. Site dışı uygulanması gereken başlıca SEO unsurları şunlardır:

 • Link Oluşturma

Link inşası web sitenizin hem iç hem de dış çalışmalarını ilgilendiren bir konudur. Temel olarak internet deneyimimizin büyük bir bölümü bağlantılar üzerindendir. Dolayısıyla iyi bir SEO için doğru link yapılandırmasıyla, kullanıcıları hedef aksiyonlara yönlendirebilmeniz gerekir.

Kullanıcı deneyiminin dışında Google için önemli bir sinyal olduğundan, link inşasına bütçe ayırmanız önerilir. Sitenize gelen düşük kaliteli linkler SEO performansınızı aşağı çekerken yüksek kaliteli linkler ise sıralamalarınızı iyileştirir. Bu noktada iyi bir link inşası stratejisiyle, sitenizin anlamlı bağlantılar kazanmasına odaklanmanız büyük önem taşır.

 • Backlinkler

SEO projelerinin en önemli aşamalarından biri, hiç kuşkusuz backlinklerdir. Temel olarak backlink, diğer web sitelerinden sizin web sayfalarınıza verilen bağlantılardır. Bu bağlantılar, Google ve diğer arama motoru botları için önemli sinyallerdir. Çünkü yazılarınızın başkaları tarafından önemsendiğini ve referans alındığını gösterir.

Eğer yüksek otoriteye sahip ve sayfalarınızla ilgili web sitelerinden backlinkler kazanmayı başarabilirseniz, SERP sıralamalarını çok daha hızlı bir şekilde tırmanabilir ve kalıcı olabilirsiniz. Bu nedenle SEO fiyatları için bütçe belirlerken kesinlikle backlink işlemleri için önemli bir bütçe ayırmalısınız.

 • İndeksleme İşlemleri

Web sitenizin arama motorları tarafından doğru şekilde indekslenmesi, organik arama sonuçlarında görünürlüğünüzü artırmak için kritik bir adımdır. Bunun için web sitenizi doğru şekilde arama motoru botlarına tanıttığınızdan emin olmanız gerekir. Atılması gereken adımlar ise şu şekildedir:

 • Öncelikle site haritanız doğru şekilde bir oluşturulmalıdır. XML site haritası arama motorlarına, sayfalarınızın yapısını ve önemli bağlantılarınızı bildirir.
 • Ardından robots.txt dosyanızda indekslenmesini istediğiniz ve istemediğiniz sayfalar düzenlenmelidir.
 • Sitenize yeni sayfalar eklendikçe bu sayfaları da site haritanıza ve robots.txt dosyanıza kaydedilmesi gerekir. Search Console üzerinden, sitenizde bu değişiklik yapılarak Google’a bildirildiğinde, tarama botları sitenizi daha kısa sürede ziyaret eder.

Sitenizin hızlı indekslenmesi için SEO projesi kapsamında sürekli olarak indeks hızınız takip edilir. Buna bağlı olarak site haritanızda ve site hızınızda geliştirmeler yapılarak Google’ın sayfalarınızı daha hızlı indekslemesi sağlanır.

 • Sosyal Medya SEO ve Sosyal Medya Yönetimi

Site dışı SEO çalışmalarının bir diğer önemli başlığı da sosyal medya yönetimidir. Sosyal medya, web sitenizin görünürlüğünü artırmak ve hedef kitleye daha fazla erişim sağlamak için önemli bir araçtır. SEO ile sosyal medya yönetimi bir arada götürüldüğünde, web sitenizin başarısını artırmak için güçlü bir kombinasyon sağlar. Sosyal medya platformlarını aktif bir şekilde kullanarak hedef kitleyle etkileşime geçmek, marka bilinirliğini artırmak ve web sitenize organik trafik kazandırmak mümkündür.

 • Video İçerikleri

Günümüzde internet kullanıcıları, yazılı içeriklerden çok sesli ve görüntülü içeriklere yönelmektedir. Elbette Google da bu durumun farkındadır. SEO’nuzu güçlendirmek için video içerikler üretmek ve bunları web sitenize yerleştirmek, oldukça etkili bir stratejidir.

Bu noktada YouTube, TikTok ve Reels gibi platformlarla ortak bir SEO stratejisi yürütmek, web sitenize daha fazla kullanıcı çekmenize yardımcı olur. Kapsamlı bir SEO projesinde içerik çeşitliliğiniz artırılarak kullanıcılara farklı yollardan ulaşmanız sağlanır.

SEO Tekniklerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yazının başında belirttiğim gibi doğru uygulanmayan SEO teknikleri yarardan çok zarara sebep olabilmektedir. Bununla birlikte yapılan bazı hataları telafi etmek oldukça zor olabilmektedir. Bu yüzden SEO uygulaması mutlaka işinde yetkin biri tarafından yapmalıdır. SEO tekniklerinde ilk öğrenilmesi gereken şeylerden biri nelerin yapılacağı değil nelerin yapılmayacağıdır. Bu yüzden aşağıdaki unsurlara dikkat edilmesi gerekir:

 • Kalitesiz İçerik
 • Kalitesiz Bağlantılar
 • Spam
 • Aşırı Optimizasyon
 • Bağlantı Çeşitliliği
 • Yalnız Bilgisayar İçin Site Tasarımı
 • Taklit İçerik
 • Tekrar Eden Sayfalar
 • Gereksiz Anahtar Kelime Kullanımı

SEO Danışmanlığı Almalı mıyım?

SEO Ücretleri

Gelişmekte olan internet dünyasında SEO Danışmanlığı başlı başına bir meslektir ve profesyonelce icra edilmesi gerekir. Sitenizin SEO’su için kendi çabalarınızla oldukça başarılı sonuçlar almanız mümkün olsa da artan rekabet yüzünden elde edilen sonuçlar kalıcı olmayabilir. Bu yüzden internet sitenizin SEO çalışmasını kendiniz gerçekleştirseniz de, SEO danışmanlığı almak, arama sonuçlarının üst sıralarında kalıcı olarak yer almanızı garanti eder. Sektördeki deneyimim ile gördüğüm kadarıyla büyük veya küçük demeden her web sitesi mutlaka SEO Danışmanlık hizmeti almalıdır.

SEO Hizmeti Ücretleri

SEO fiyatları, birçok farklı değişkene göre belirlenmektedir. Bu değişkenler işin niteliğine ve yelpazenin genişliğine göre değişmektedir. Bu hususta SEO hizmetini verecek danışmanın iş yükü ana belirleyici olmaktadır. Ülkemizde ve dünyada SEO fiyatları oldukça farklılık göstermektedir. Bunun sebebi, internetin yeni yaygınlaşmaya başlaması ve gelişimini tam olarak tamamlamamış olmasından kaynaklanmaktadır. Bir diğer sebep ise, internet temelli işlerin ülkemizde hala tam anlamıyla sektörleşmemiş olmasıdır. Yani fiziki işlere kıyasla çevrimiçi olarak yürütülen işler, daha az bir ücretle fiyatlandırılmaktadır.

Yine de standart bir SEO hizmeti almanın ücreti ortalama 3000 ila 10.000 TL arasında değişebilmektedir. Tabi ki bu fiyat birçok farklı faktörün devreye girmesi ile değişiklik gösterebilmektedir. En güncel ve doğru SEO fiyatlarına ulaşmak için profesyonel SEO hizmeti veren kurumsal firmamız Furkan Danacı ile iletişime geçebilirsiniz.

Neden SEO için Bütçe Ayırmalısınız?

Arama motoru optimizasyonu, günümüzde şirketlerin markalarını tanıtabilmelerinin en etkili yollarından biridir. Ayrıca mevcut müşterilerin yanı sıra potansiyel yeni müşteriler tarafından da bulunabilmeleri için en önemli kanallardan biridir. Ne yazık ki, birçok web yöneticisi/işletme sahibi SEO’nun uzun vadeli bir stratejiden ziyade tek seferlik bir eylem olduğunu düşünüyor.

SEO işlemi; markalara, bloglara ve şirketlere kalıcı yararlar sağlayacak ve uzun vadeli etkisiyle öne çıkacaktır. Bu anlamda arama motoru reklamlarından faydalanmaktan çok daha etkili olduğu söylenebilir.

Kalıcı Trafik için SEO Uygulaması

Kalıcı Trafik İçin SEO

SEMPO tarafından yapılan bir araştırmaya göre, arama motoru pazarlaması (SEM) bütçesinin neredeyse %87’si Google Ads gibi arama motoru reklamlarına harcanıyor. Halbuki reklamlar ile karşılaştırıldığında, SEO trafik potansiyelinin 20 katına sahiptir. Bu nedenle herhangi bir çevrim içi pazarlama stratejisinin ayrılmaz bir parçası olmalıdır. SEO’nun reklamlara kıyasla büyük avantajı, özellikle daha uzun vadede etkili olmasıdır.

Reklamlar aracılığıyla sabit harcama ile, yalnızca yatırdığınız sermaye veya reklam bütçesi için satın alabileceğiniz trafiği etkilersiniz. SEO ile ise bir tür kartopu etkisi olduğu için görünürlükleri ve dolayısıyla trafik zaman içinde sürekli büyür.

Aynı bütçeyle aylar boyunca trafik potansiyeli vaat eden SEO ile tanışmak daha karlı bir işlem olacaktır. Tüm bu avantajlara rağmen reklamların tercih ediliyor olma sebebi ise daha basit bir işlem olmasına bağlanmaktadır.

Google Ads aracılığı ile web sitenizi üst sıralara taşımak için yalnızca ödemenizi yapıp belirli bir süre beklemeniz gerekir. Bu işlemin ardından arama sonuçlarında web sitesi en üst sıralarda görünmeye başlayacaktır. Web sitesinin Google’daki bu konumu belirli bir süre için geçerlidir ve kısa süreli dalgalanmalara neden olacaktır.

En etkili yöntem profesyonelce uygulanmış bir SEO işlemi ile birlikte reklamların tercih edilmesidir. Profesyonel bir SEO işlemi, web sitesinin trafiğini adım adım ama kalıcı olarak arttıracağı için daha sağlam bir yöntemdir.

SEO Paketleri ve Fiyatları

SEO paketleri, farklı ihtiyaçlara ve bütçelere uygun olarak sunulan hizmet paketleridir. Her paket, belirli SEO stratejileri, çalışmaları ve hizmetleri içerir. Örneğin, küçük ölçekli bir işletmeyseniz, temel bir SEO hizmeti alarak sitenizin analiz edilmesini ve sayfalarınız için anahtar kelime araştırmasını kapsayan daha basit bir SEO desteği sağlayabilirsiniz. Buna karşılık siteniz ve hedefleriniz büyüdükçe almanız gereken SEO hizmeti de büyümektedir.

Eğer sektörünüzde gerçekten zirveye oynamak istiyor ve Google’da görünürlüğünüzü maksimuma çıkarmayı hedefliyorsanız, bu noktada sitenizin ihtiyaçlarına göre bir SEO hizmeti almanız gerekir. Sitenizin güçlü ve zayıf yönleri analiz edildikten sonra planlanacak bir SEO stratejisiyle, kısa sürede çok daha kalıcı SEO başarıları sağlayabilirsiniz.

Furkan Danacı ve ekibi, bu noktada deneyimi ve uzmanlığıyla size profesyonel bir destek vadeder. Farklı sektörlerdeki SEO projelerini başarıyla yürüten ekibimize, kısa ve orta vadede, beklentilerinizi aşan başarılı SEO sonuçları için güvenebilirsiniz. Tamamen size özel ve etkili bir SEO stratejisi için ihtiyacınız olan paketleri hemen satın alabilirsiniz.

Doğru SEO Uygulaması için Ödeme Yapın!

Doğru SEO Fiyatlandırması

SEO sektöründe web siteniz için faydalı olacak uygulamaya ödeme yapmak için akıllıca hareket etmeniz gerekir. Doğru uygulanmamış bir SEO işlemi, web sitesine yarardan çok zarar verebilir. Furkan Danacı gibi deneyimli ve profesyonel bir ekip ile çalışmak uluslararası standartta hizmet almanızı sağlar. Bunun dışında ise SEO hizmeti için ödeme yaparken bazı faktörlere dikkat etmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Bu faktörler ise şunlardır:

Sıralama garantisi veren SEO uygulaması

SEO, işletmenizi çevrim içi ortamda bulmanın en iyi yolu olsa da hiçbir SEO ajansı herhangi bir sıralama veya yerleştirme garantisi vermemelidir. Bunun temel nedeni, arama algoritmalarının sürekli gelişmesi ve endüstrinin çok değişken olmasıdır. Arama algoritması birkaç haftada/ayda bir değişmektedir.

Buna ek olarak her bir detay kullanıcılar ile paylaşılmaz. Profesyonel bir SEO danışmanı, bazı faktörleri tespit edebilme yeteneğine sahiptir. Tüm bu nedenlerle sıralamalar kalıcı değildir. Son derece rekabetçi arama terimleri için sıralamalar bir ay boyunca dalgalanır.

Deneyimli bir SEO hizmet sağlayıcısı, rekabeti yakalamak için gerekli olan çaba hakkında açıklamalar yapabilir, ancak size asla sıralama sözü vermez. Çünkü bu kesinlikle şüphelidir.

Anında sonuç vaadi

SEO başarısı bir gecede elde edilmez. Bazı taktikler sistemi kısa vadede “kandırabilir” ve nispeten hızlı sonuçlar üretebilir. Ancak talep edilmesi gereken durum her zaman böyle değildir. Sistemi kandırmaya çalışmak uzun vadede web sitenize zarar verir. 2011 yılında Google, algoritma güncellemeleri yayınlamaya ve tavsiyelerine uymayan web sitelerine cezalar uygulamaya başladı.

Bilmeniz gereken şudur ki: SEO zaman alır. Bunun tek istisnasında rekabetin az olduğu küçük kasabalar için yerel arama terimleri sayesinde hızlı sonuçlar alınabilir.

Çok düşük SEO fiyatları

SEO ajansları için dikkate almanız gereken bir başka kırmızı bayrak, diğer ajanslardan önemli ölçüde daha düşük fiyat oranları sunmalarıdır. SEO, iyi yapıldığında zaman, enerji ve çaba gerektirir. Strateji toplantıları ve analizleri zaman alıcıdır. Kaliteli içerik oluşturmak ve otorite oluşturmak için dış kaynaklarla ilişkiler geliştirmek zaman alır.

Tüm bu nedenlerle, bir ajans diğer hizmet sağlayıcılara oranla çok daha düşük ücret alıyorsa, sizi daha sonra cezalandırabilecek kısa yollar kullanıyor olabilir. En iyi ihtimalle size gerçek yatırım getirisi sağlayacak deneyimden yoksun bir “sözde” SEO danışmanı ile iletişime geçmişsiniz demektir.

Yerleşim hedefi

Tabii ki, tüm ajansların hedefi belirli arama terimleri için bir numara olmaktır. Ancak bunu rekabetçi arama terimleri için garanti etmek en azından deneyimsizliktir. Bir ajans kolayca arama sonuçlarında 1 numara çıkacağınıza söz veriyorsa şüphelenmek gerekir. Bu durumda, belki her zaman yalan söylenmiyor olabilir. Ancak en iyi ihtimalle gerekli tüm araştırma yapılmamıştır.

Bu durumun da bir istisnası vardır. Kullanılan anahtar kelimenin rekabet oranı ciddi biçimde düşüktür. Ancak bu ihtimalde sıralamada yerleşim net biçimde hedeflenebilir. Bu, kendi markanız veya hoşunuza gidebilecek, ancak ticari değeri çok az olan belirsiz bir anahtar kelime için bir numarada görünmeniz anlamına gelebilir.

Rekabetçi bir analiz veya sayfa denetimi yapılana kadar, sizi belirli anahtar kelimeler için arama sonuçlarının ilk sayfasında çıkarabileceklerini söyleyenler için ise olumlu düşünmek hatalı olur. Genellikle bu sözün pek bir değeri yoktur.

‍Tüm bunlar değerlendirildiğinde profesyonel bir SEO hizmetini bulurken ihtiyacınız olan ipuçlarını tespit edebilirsiniz. Furkan Danacı ise deneyimi ve alanında uzman ekibi ile uluslararası standartta bir SEO hizmeti almanızı sağlayacaktır.

4 Yorum

 1. Furkan bey SEO çalışmamızı yürütmemiz için bir ajans arayışı içerisindeyiz. Sizlerden teklif almak istiyoruz.

 2. Öncelikle kolaylıklar dileriz Furkan bey. Geçtiğimiz sene ekibimizden Ferhat bey sizlerle çalışmıştı. Şu an yanımızdan ayrıldı ve tekrardan SEO çalışması yaptırmak istiyoruz. Bizlere dönüş yapabilir misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.