SEO Fiyatları 2023 Güncel Fiyatlar

SEO Fiyatları

İnternetin öneminin ve kullanım oranının giderek daha da arttığı bu günlerde, bir işletmenin en önemli ihtiyaçlarından biri arama motorlarında ve sosyal medyada ön plana çıkmaktır. Özellikle Covid-19 pandemisi ile birlikte her sektörden çeşitli işletme, işyerini online mecralara taşımaktadır. Daha fazla online işyeri, rekabetin artması ve arama sonuçlarında görüntülenmenin zor hale gelmesi anlamına gelir. Ne iş yapıyor olursanız olun, web sitenizi arama sonuçlarında öne çıkarmak için SEO çalışmaları oldukça önem arz eder. Bu yazıda SEO’nun tüm detaylarını ve SEO fiyatlarını öğreneceksiniz.

SEO Fiyatları ve SEO İlişkisi

SEO (Search Engine Optimization), arama motoru optimizasyonu anlamına gelir. Kısaca, arama motorlarının internet sitenizi, arama yapan kullanıcılara göstermesi için şart koştuğu kurallara adapte etmek için kullanılan bir terimdir. Web sitenizi Google gibi arama motorlarında popüler hale getirmek için, doğal olarak arama motorlarının beklentilerine uymak gerekir. Bu kurallar arama motorlarının kullanıcılarına daha iyi bir deneyim sunması için koyulmuştur. Bu sayede internet sitelerinin kaliteli içerik üretmesi sağlanır.

İnternet sitenizde kaliteye önem verdiğiniz sürece SEO’ya büyük oranda uymuş olursunuz. Fakat kalite haricinde uyulması gereken birçok teknik detay daha bulunmaktadır. Tüm bu detaylara hakim olmak çok fazla zaman ve emek gerektirir. Ayrıca doğru uygulanmayan SEO teknikleri web sitesine fayda sağlamak yerine zarar getirebilir. Bu yüzden profesyonel bir SEO hizmeti almak, web sitesini birkaç adım öne çıkaracaktır. İşte bu durumda da SEO fiyatlarının yapılacak olan çalışma kalitesine göre değişiklik gösterdiğini bilmemiz gerekiyor.

Projenize özel SEO Teklifi almak istiyorsanız bana ulaşabilirsiniz.

SEO Nasıl Yapılır?

SEO, internet sitesinin veya sosyal medya sayfasının rakiplerinden ayrılarak, ön plana çıkması için gerçekleştirilen tüm uygulamalara verilen ortak bir isimdir. SEO uygulamalarında bulunmak için arama motorlarının çalışma prensibini öğrenmek ve güncel gelişmeleri takip etmek gerekir. Özellikle Google, her geçen gün kendini geliştirmekte ve daha kararlı hale gelmektedir. Bunu sağlamak adına sürekli kendini güncelleyerek yeni özellikler kazanmaktadır. Bu yüzden SEO tekniklerini uygulayacak kişi, bu alanda tüm yenilikleri takip etmeli ve kendini sürekli geliştirmelidir. Böylece iyi bir web sitesi SEO çalışması yapılarak rakiplerin önüne geçebilir ve pastadan alınabilecek pay arttırılır.

SEO teknikleri, ilk kez okuyan biri için çok karmaşık ve zor gibi görünebilir. Gerçekten bu alanda çok fazla detay bulunmaktadır, emek ve zaman ayırmadan tüm bunları öğrenmesi zordur. Fakat SEO için ayırabilecek vaktiniz varsa blog yazılarımı takip ederek gereken bilginin neredeyse tamamına ulaşabilirsiniz. Eğer vaktiniz yoksa veya profesyonel bir SEO uzmanından hizmeti almayı daha doğru buluyorsanız bu adresten detaylı bilgi alabilirsiniz.

SEO hizmetleri genel olarak site içi ve site dışı olmak üzere ikiye ayrılır. Site içi SEO danışmanlığı, sitenin performansını arttırmak için ve siteyi zenginleştirmek için yapılır. Site dışı ise siteye yeni ziyaretçi kazanmak ve hedef kitleyi genişletmek için yapılır. Bir sitenin SEO çalışmaları için önce site içine daha sonra site dışına ağırlık vermek, siteyi arama motorlarında üst sıraya taşımak için izlenebilecek en verimli yoldur. Kısacası SEO fiyatlarını siteniz için araştırırken iç ve dış SEO hizmeti olarak araştırılması daha mantıklı olacaktır.

SEO Fiyatlarında Site İçi SEO Çalışmaları

Güncel SEO Fiyatları

Site içi SEO hizmetleri sayesinde siteniz sağlam bir temel üzerine oturtulur ve yavaş ama kesin bir ilerleme sağlanır. Teknik detaylar bu aşamada oldukça önemlidir. Bununla birlikte sitenin ve sayfaların içerik kalitesi sağlanır. Site içi SEO’nun en önemli unsuru, site sayfalarının arama motorları tarafından indekslenmesi yani arama motoru dizinine eklenmesini başarmaktır. Bunu yapmak için sınırsız yöntem bulunsa da uygulamasını tercih ettiğim en etkili ve en dikkat edilmesi gereken unsurlar şu şekildedir:

 • Başlık Etiketleri
 • Açıklama Etiketleri
 • Meta Etiketler
 • İçerik Kalitesi
 • Anahtar Kelime Seçimi
 • Anlamsal İndeksleme
 • Site Yapısı
 • Başlıklar
 • Site Performansı
 • Mobil Uyumluluk

SEO Ücretlerinde Dış Çalışmalar

Web sitesinin temeli sağlam bir şekilde oluşturulup, içi doğru bir şekilde doldurulduktan sonraki aşama site dışı SEO tekniklerinin uygulanmasıdır. Bir web sitesinin amacına uygun olarak, daha fazla kişiye etkin bir şekilde ulaşması için uygulanacak çeşitli yöntemler vardır.

Hali hazırda site içi SEO teknikleriyle iyi bir şekilde donatılan web sitesi, arama motorlarının gözdesi olacak ve ekstra çaba harcamadan arama sonuçlarında üst sıralara yerleşecektir. Fakat yine de site dışı SEO teknikleri uygulayarak hızlı bir başarıya ulaşmak ve başarıyı garantilemek oldukça faydalıdır. Ne de olsa vakit nakittir ve en hızlı şekilde başarıya ulaşmak için her yol denenmelidir. Site dışı uygulanması gereken başlıca SEO unsurları şunlardır:

 • Link Oluşturma
 • Backlinkler
 • İndeksleme İşlemleri
 • Sosyal Medya SEO ve Sosyal Medya Yönetimi
 • Video İçerikleri

SEO Tekniklerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yazının başında belirttiğim gibi doğru uygulanmayan SEO teknikleri yarardan çok zarara sebep olabilmektedir. Bununla birlikte yapılan bazı hataları telafi etmek oldukça zor olabilmektedir. Bu yüzden SEO uygulaması mutlaka işinde yetkin biri tarafından yapmalıdır. SEO tekniklerinde ilk öğrenilmesi gereken şeylerden biri nelerin yapılacağı değil nelerin yapılmayacağıdır. Bu yüzden aşağıdaki unsurlara dikkat edilmesi gerekir:

 • Kalitesiz İçerik
 • Kalitesiz Bağlantılar
 • Spam
 • Aşırı Optimizasyon
 • Bağlantı Çeşitliliği
 • Yalnız Bilgisayar İçin Site Tasarımı
 • Taklit İçerik
 • Tekrar Eden Sayfalar
 • Gereksiz Anahtar Kelime Kullanımı

SEO Danışmanlığı Almalı mıyım?

SEO Ücretleri

Gelişmekte olan internet dünyasında SEO Danışmanlığı başlı başına bir meslektir ve profesyonelce icra edilmesi gerekir. Sitenizin SEO’su için kendi çabalarınızla oldukça başarılı sonuçlar almanız mümkün olsa da artan rekabet yüzünden elde edilen sonuçlar kalıcı olmayabilir. Bu yüzden internet sitenizin SEO çalışmasını kendiniz gerçekleştirseniz de, SEO danışmanlığı almak, arama sonuçlarının üst sıralarında kalıcı olarak yer almanızı garanti eder. Sektördeki deneyimim ile gördüğüm kadarıyla büyük veya küçük demeden her web sitesi mutlaka SEO Danışmanlık hizmeti almalıdır.

SEO Hizmeti Ücretleri

SEO fiyatları, birçok farklı değişkene göre belirlenmektedir. Bu değişkenler işin niteliğine ve yelpazenin genişliğine göre değişmektedir. Bu hususta SEO hizmetini verecek danışmanın iş yükü ana belirleyici olmaktadır. Ülkemizde ve dünyada SEO fiyatları oldukça farklılık göstermektedir. Bunun sebebi, internetin yeni yaygınlaşmaya başlaması ve gelişimini tam olarak tamamlamamış olmasından kaynaklanmaktadır. Bir diğer sebep ise, internet temelli işlerin ülkemizde hala tam anlamıyla sektörleşmemiş olmasıdır. Yani fiziki işlere kıyasla çevrimiçi olarak yürütülen işler, daha az bir ücretle fiyatlandırılmaktadır.

Yine de standart bir SEO hizmeti almanın ücreti ortalama 3000 ila 10.000 TL arasında değişebilmektedir. Tabi ki bu fiyat birçok farklı faktörün devreye girmesi ile değişiklik gösterebilmektedir. En güncel ve doğru SEO fiyatlarına ulaşmak için profesyonel SEO hizmeti veren kurumsal firmamız Furkan Danacı ile iletişime geçebilirsiniz.

Neden SEO için Bütçe Ayırmalısınız?

Arama motoru optimizasyonu, günümüzde şirketlerin markalarını tanıtabilmelerinin en etkili yollarından biridir. Ayrıca mevcut müşterilerin yanı sıra potansiyel yeni müşteriler tarafından da bulunabilmeleri için en önemli kanallardan biridir. Ne yazık ki, birçok web yöneticisi/işletme sahibi SEO’nun uzun vadeli bir stratejiden ziyade tek seferlik bir eylem olduğunu düşünüyor.

SEO işlemi; markalara, bloglara ve şirketlere kalıcı yararlar sağlayacak ve uzun vadeli etkisiyle öne çıkacaktır. Bu anlamda arama motoru reklamlarından faydalanmaktan çok daha etkili olduğu söylenebilir.

Kalıcı Trafik için SEO Uygulaması

SEMPO tarafından yapılan bir araştırmaya göre, arama motoru pazarlaması (SEM) bütçesinin neredeyse %87’si Google Ads gibi arama motoru reklamlarına harcanıyor. Halbuki reklamlar ile karşılaştırıldığında, SEO trafik potansiyelinin 20 katına sahiptir. Bu nedenle herhangi bir çevrim içi pazarlama stratejisinin ayrılmaz bir parçası olmalıdır. SEO’nun reklamlara kıyasla büyük avantajı, özellikle daha uzun vadede etkili olmasıdır.

Reklamlar aracılığıyla sabit harcama ile, yalnızca yatırdığınız sermaye veya reklam bütçesi için satın alabileceğiniz trafiği etkilersiniz. SEO ile ise bir tür kartopu etkisi olduğu için görünürlükleri ve dolayısıyla trafik zaman içinde sürekli büyür.

Aynı bütçeyle aylar boyunca trafik potansiyeli vaat eden SEO ile tanışmak daha karlı bir işlem olacaktır. Tüm bu avantajlara rağmen reklamların tercih ediliyor olma sebebi ise daha basit bir işlem olmasına bağlanmaktadır.

Google Ads aracılığı ile web sitenizi üst sıralara taşımak için yalnızca ödemenizi yapıp belirli bir süre beklemeniz gerekir. Bu işlemin ardından arama sonuçlarında web sitesi en üst sıralarda görünmeye başlayacaktır. Web sitesinin Google’daki bu konumu belirli bir süre için geçerlidir ve kısa süreli dalgalanmalara neden olacaktır.

En etkili yöntem profesyonelce uygulanmış bir SEO işlemi ile birlikte reklamların tercih edilmesidir. Profesyonel bir SEO işlemi, web sitesinin trafiğini adım adım ama kalıcı olarak arttıracağı için daha sağlam bir yöntemdir.

Doğru SEO Uygulaması için Ödeme Yapın!

Doğru SEO Fiyatlandırması

SEO sektöründe web siteniz için faydalı olacak uygulamaya ödeme yapmak için akıllıca hareket etmeniz gerekir. Doğru uygulanmamış bir SEO işlemi, web sitesine yarardan çok zarar verebilir. Furkan Danacı gibi deneyimli ve profesyonel bir ekip ile çalışmak uluslararası standartta hizmet almanızı sağlar. Bunun dışında ise SEO hizmeti için ödeme yaparken bazı faktörlere dikkat etmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Bu faktörler ise şunlardır:

Sıralama garantisi veren SEO uygulaması

SEO, işletmenizi çevrim içi ortamda bulmanın en iyi yolu olsa da hiçbir SEO ajansı herhangi bir sıralama veya yerleştirme garantisi vermemelidir. Bunun temel nedeni, arama algoritmalarının sürekli gelişmesi ve endüstrinin çok değişken olmasıdır. Arama algoritması birkaç haftada/ayda bir değişmektedir.

Buna ek olarak her bir detay kullanıcılar ile paylaşılmaz. Profesyonel bir SEO danışmanı, bazı faktörleri tespit edebilme yeteneğine sahiptir. Tüm bu nedenlerle sıralamalar kalıcı değildir. Son derece rekabetçi arama terimleri için sıralamalar bir ay boyunca dalgalanır.

Deneyimli bir SEO hizmet sağlayıcısı, rekabeti yakalamak için gerekli olan çaba hakkında açıklamalar yapabilir, ancak size asla sıralama sözü vermez. Çünkü bu kesinlikle şüphelidir.

Anında sonuç vaadi

SEO başarısı bir gecede elde edilmez. Bazı taktikler sistemi kısa vadede “kandırabilir” ve nispeten hızlı sonuçlar üretebilir. Ancak talep edilmesi gereken durum her zaman böyle değildir. Sistemi kandırmaya çalışmak uzun vadede web sitenize zarar verir. 2011 yılında Google, algoritma güncellemeleri yayınlamaya ve tavsiyelerine uymayan web sitelerine cezalar uygulamaya başladı.

Bilmeniz gereken şudur ki: SEO zaman alır. Bunun tek istisnasında rekabetin az olduğu küçük kasabalar için yerel arama terimleri sayesinde hızlı sonuçlar alınabilir.

Çok düşük SEO fiyatları

SEO ajansları için dikkate almanız gereken bir başka kırmızı bayrak, diğer ajanslardan önemli ölçüde daha düşük fiyat oranları sunmalarıdır. SEO, iyi yapıldığında zaman, enerji ve çaba gerektirir. Strateji toplantıları ve analizleri zaman alıcıdır. Kaliteli içerik oluşturmak ve otorite oluşturmak için dış kaynaklarla ilişkiler geliştirmek zaman alır.

Tüm bu nedenlerle, bir ajans diğer hizmet sağlayıcılara oranla çok daha düşük ücret alıyorsa, sizi daha sonra cezalandırabilecek kısa yollar kullanıyor olabilir. En iyi ihtimalle size gerçek yatırım getirisi sağlayacak deneyimden yoksun bir “sözde” SEO danışmanı ile iletişime geçmişsiniz demektir.

Yerleşim hedefi

Tabii ki, tüm ajansların hedefi belirli arama terimleri için bir numara olmaktır. Ancak bunu rekabetçi arama terimleri için garanti etmek en azından deneyimsizliktir. Bir ajans kolayca arama sonuçlarında 1 numara çıkacağınıza söz veriyorsa şüphelenmek gerekir. Bu durumda, belki her zaman yalan söylenmiyor olabilir. Ancak en iyi ihtimalle gerekli tüm araştırma yapılmamıştır.

Bu durumun da bir istisnası vardır. Kullanılan anahtar kelimenin rekabet oranı ciddi biçimde düşüktür. Ancak bu ihtimalde sıralamada yerleşim net biçimde hedeflenebilir. Bu, kendi markanız veya hoşunuza gidebilecek, ancak ticari değeri çok az olan belirsiz bir anahtar kelime için bir numarada görünmeniz anlamına gelebilir.

Rekabetçi bir analiz veya sayfa denetimi yapılana kadar, sizi belirli anahtar kelimeler için arama sonuçlarının ilk sayfasında çıkarabileceklerini söyleyenler için ise olumlu düşünmek hatalı olur. Genellikle bu sözün pek bir değeri yoktur.

‍Tüm bunlar değerlendirildiğinde profesyonel bir SEO hizmetini bulurken ihtiyacınız olan ipuçlarını tespit edebilirsiniz. Furkan Danacı ise deneyimi ve alanında uzman ekibi ile uluslararası standartta bir SEO hizmeti almanızı sağlayacaktır.