SEO Uzmanı

SEO Uzmanı

SEO uzmanı, web sitelerinin arama motorlarının gözünde değer kazanması için çalışır. Google başta olmak üzere tüm arama motorlarına uyumlu web siteler hazırlamak için çalışmalar yürütürler. Gerekli analizleri yaparak rapor oluşturur ve böylece ilgili sitenin zayıf ve güçlü yönlerini sayısal verilerle gözler önüne sererler.

SEO uzmanları temelde, web sitelerinin arama sonuçlarında üst sıralara çıkmasını ve trafiklerinin artmasını sağlar. Tüm bu sebeplerden dolayı SEO uzmanları, web sitelerin yükselişe geçmesinde etkili kişilerdir.

SEO Uzmanı Kimdir?

SEO uzmanı, web sitelerini arama motorlarına uyumlu hale getiren kişileri nitelendirilmek için kullanılan bir tanımlamadır. SEO danışmanı olarak da bilinen uzmanlar, arama motorlarının algoritmasına yönelik çalışmalar yaparlar. Böylelikle gerekli uzmanlık seviyesine ve deneyime sahip olurlar. SEO uzmanı olmak için bir okula gitmek ya da eğitim almak şart değildir, ancak temel bilgiler için belli düzeyde eğitim gereklidir. Bunun yanında SEO alanında uzmanlaşmak için en önemli adım deneyim kazanmak, sonrasında da araştırma yapmaktır.

SEO uzmanları yaptıkları çalışmalar ile web sitelerinin trafiğini arttırabilir ve ön plana çıkmasını sağlayabilirler. Dijital pazarlama sektörü içinde en önemli dallardan birisidir ve uzmanlarına ciddi oranda ihtiyaç vardır.

SEO Uzmanı Ne Yapar?

SEO Uzmanı Ne Yapar?

SEO uzmanının sunduğu hizmet ve çalıştığı projeler, bir web sitesinin geleceği için son derece önemlidir. Bunun yanında uzmanlar, kendi içlerinde farklı alanlarda da uzmanlaşabilirler. Ancak her SEO uzmanının hakim olması gereken bazı temel alanlar bulunur. Bir SEO uzmanının öncelikli görevleri şöyle sıralanabilir:

 • Arama motorlarının algoritmalarını takip ederler ve gereken değişiklikleri düzenlerler.
 • HTML, JavaScript ve CSS gibi programlar hakkında bilgi sahibi olmalılardır. Bu programlar sayesinde, siteye daha fazla kişinin erişimi sağlanabilir.
 • İçerik pazarlama çalışmaları yaparlar. Bunun için ekip çalışmasına ihtiyaç duyabilirler. Pazarlama ekipleri ile entegre bir çalışma planı kurabilirler.
 • Siteyi ziyaretçilerin aktif bir şekilde kullanabilmeleri için gerekli optimizasyonları yaparlar.
 • Anahtar kelime analizi yaparlar ve sık kullanılan kelimeleri tespit ederek, sitenin arama sonuçlarını iyileştirmeyi amaçlarlar.
 • Sponsorlu online reklamlar ile sitenin bilinirliğini ve tıklanma oranlarını arttırmayı hedeflerler.
 • Site gelişimi için öneri ve projeler hazırlarlar.
 • Rakiplerin çalışmalarını inceleyerek rakip analizini gerçekleştirir ve düzenli raporlama yaparlar.

SEO Uzmanında Olması Gereken Özellikler

Bir SEO uzmanının görevini tam anlamıyla yapabilmesi ve site performansını arttırabilmesi için bazı özelliklere sahip olması gerekir. Bu özellikler sayesinde, SEO stratejisini güçlü bir şekilde oluşturabilir ve sitenin gelişimi sağlanabilir. SEO uzmanında olması gereken en önemli özellikler şunlardır:

 • Her şeyden önce meraklı olmaları gerekir. Google algoritmaları çok sık değişir ve anlamak için sık sık araştırmalar yapılmalıdır.
 • Değişime ayak uydurmalı ve öngörüde bulunmalıdır.
 • Web sitesi optimizasyon araçlarını kullanmak hakkında bilgi ve deneyim sahibi olmalıdır.
 • Temel seviyede dahi olsa HTML kodlama bilgisine sahip olmalıdır.
 • Yaratıcı ve stratejik düşünebilmeli, problem çözümünde hızlı ve pratik olmalıdır.
 • Sözlü ve yazılı iletişim yeteneğine sahip olmalıdır.
 • Takımla ya da bağımsız olarak çalışabilme becerisine sahip olmalıdır.
 • Zamanı iyi kullanabilmeli ve yönetimi konusunda başarılı olmalıdır.
 • Analitik düşünebilmeli ve organize etme becerisini sergileyebilmelidir.

Sonuç olarak SEO uzmanı olmak, sanılanın aksine çok kolay bir süreç değildir. Ancak doğru adımlar, sabır gerektiren bir çalışma düzeni ve kapsamlı araştırmalar ile SEO alanında uzmanlaşılabilir. Gelişmeleri takip ederek ve deneyim kazanarak, başarılı bir SEO uzmanı olunabilir.

SEO Uzmanları Hangi Araçları Kullanır?

SEO Araçları

Ülkemizde Premium SEO yazılımlarının pek çoğu şu an için kullanımda değildir. Ancak bunun yanında son derece etkili SEO araçları kullanılabilir. SEO araçlarını kullanarak; hedef site ve rakipleri karşılaştırılabilir, potansiyeller değerlendirilebilir ve teknik analizler yapılabilir.

SEO uzmanları sıklıkla SemRush, Ahrefs, Majestic, Moz, Scream Frog ve Alexa gibi araçları kullanarak geliştirme yaparlar. Bu araçların yardımı ile müşterilerine kaliteli bir şekilde hizmet sunabilir, etkili bir SEO geliştirme stratejisi hazırlayabilirler. Bu araçların profesyonel olarak kullanımı sonucu; müşterilerin site içindeki hareketleri, içerik planlaması, hedef anahtar kelimeler ve en sık aranan başlıklar gibi pek çok konuda bilgi sahibi olmak mümkündür.

Yukarıda yer alan araçlardan bazılarının tam olarak ne gibi alanlarda kullanılabileceğini, SEO uzmanlarının bu araçları nasıl kullanabileceğini aşağıdaki gibi görebiliriz:

SemRush

SEO çalışmalarının akla gelen ilk araçlarından biri SemRush olarak karşımıza çıkıyor. Bu araç SEO uzmanlarının çalıştıkları markalar ve müşterilerin çevrimiçi görünülüğünü arttımak için kullanılmaktadır. Aynı zamanda rakipleri analiz etmek ve pazarlama faaliyetleri ile alakalı bilgiler edinmek için de harika bir araçtır. Birçok büyük markanın kullandığı SemRush ile birlikte site performansınızı doğru bir şekilde ölçebilir ve anahtar kelime analizlerinizi daha doğru yapabilirsiniz.

Ahrefs

SEO uzmanları arasında popüler olan bir başka araç da Ahrefs’tir. Ahrefs’in popüler olmasının en büyük sebebi, sitenizi tek tıkla çok iyi bir şekilde analiz edebilecek olmanızdan kaynaklanıyor. Backlink yapınız, anahtar kelimelerinizin sırası ve ne kadar trafik sağladıkları gibi birçok sıkça sorulan SEO sorusuna cevap alabilirsiniz. Site içi SEO düzenlemeleri için oldukça etkili bir araç olması sayesinde Ahrefs, mutlaka bir SEO uzmanının yararlanması gereken bir araç oluyor.

Majestic

Birçok hizmeti birden vermeye çalışan araçlar genelde bütün işleri ortalama düzeyde vermektedir. Ancak tek bir işte iyi olmak için yazılmış araçlar o iş için en çok kullanılabilen araçlar haline gelir. Majestic de backlink analizi için böyle bir araç olarak karşımıza çıkıyor. Diğer çok kullanılan SEO araçlarından ayrıldığı nokta, sadece backlink analizi üzerine çalışmasıdır. Bu yüzden backlink alanında da en geniş veritabanına sahip olduklarını iddia edebiliyorlar.

Screaming Frog

Screaming Frog daha çok hata bulma odaklı bir SEO aracı olarak tanımlanıyor. Web sitenizin sahip olduğu birçok sorunu hızlı bir şekilde bulup tanımlamanıza yarayan bu araç, SEO uzmanlarına çalıştıkları web siteleri ile alakalı hangi bölümlerde sorun olduğunu göstermektedir. Böylece web sitesinin geliştirilmesi gereken alanları ve nasıl daha iyi performans gösterebileceğini daha iyi kavramış olursunuz.

SEO Uzmanı Neden Doğru Seçilmelidir?

SEO Uzmanı Nasıl Seçilir?

SEO çalışmaları web siteleri için uzun dönemli ciddi bir işlemdir. Birçok marka, dijital dünya ile bütünleşme aşamasında yanlış SEO işlemleri yüzünden doğru bir pazarlama yolu izleyemiyor. Bunun sebebi kullanılan SEO araçlarında değildir. Bu araçları kullanan, elde ettiği verileri yorumlayan ve bunlara uygun çözümler üreten SEO uzmanındadır. Bu yüzden dijital dünyadaki izini daha efektif bırakmak isteyen her marka, hizmet alacağı SEO uzmanını doğru bir şekilde seçmelidir.

SEO uzmanları sizin işin iş yapmaya başladığı andan itibaren sizin birer elemanınız olarak çalışmalıdır. Yani SEO uzmanı ile olan iletişiminiz bir şirket elemanınız ile olan iletişiminizden farklı olmalıdır. Ancak o zaman çalıştığınız uzman, web sitenizin ihtiyaçlarını doğru bir şekilde anlayabilir. Web sitenizin ve işletmenizin SEO anlamındaki eksiklerini tamamlamada SEO araçları ile birlikte çalışan iyi bir SEO uzmanının önemli olması yanında, SEO uzmanı ile kurulan iletişim de kritik bir noktada yer alıyor. Sadece bu üç parametrenin birlikte uyum içinde çalışması sayesinde işletmeniz trafik ve dolayısıyla kazanç anlamında yüksek geri dönüşler elde edebilir.

Furkan Danacı – SEO Uzmanı

İyi bir SEO uzmanı ile çalışmak, web sitenizin geleceği ve başarısı adına çok önemlidir. Kurumsal firmaların potansiyeli arttırabilmesi ya da kişisel blogların görünürlük kazanabilmesi için SEO olmazsa olmazdır. Hizmet verdiğimiz SEO stratejisi alanında titizlikle çalışmalarımı yürütüyoruz ve projelerimi sorunsuz bir şekilde başarıya ulaştırıyoruz.

Markanızı büyütmek ya da sıfırdan büyük bir marka yaratmak için SEO adımlarının ustalıkla atılması önemlidir. Organik trafik akışını arttırmak ve sitenizin etkili bir şekilde büyümesini sağlamak için her zaman yanınızdayız. Etkili SEO çalışmaları ile gözle görülür bir başarı ivmesi kazanmak istiyorsanız, www.furkandanaci.com en doğru adres olacaktır.

Her site için farklı bir SEO stratejisi geliştirmek gerekir ve bu stratejilerin farklı zorlukları olabilir. Bu durumda, garantili SEO hizmeti sunduğumuzu söylemek yanlış olacaktır.  Ancak bize ulaşıp bilgilerinizi paylaştığınız takdirde, sizin için en iyi ve etkili planlamayı yapıyoruz. Size garanti sunan ve hızlı bir şekilde çözüm vadeden kişiler, güvenilir olmayabilir. Bu nedenle, referansları güçlü olan ve sitenizi en iyi şekilde analiz eden uzmanlarla çalışmayı tercih edin. Biz de bu konuda kendimize güveniyor ve SEO çalışmalarında sizin için tüm desteğimizi sunuyoruz.

13 Yorum

 1. İnternet çağında google da üst sıralara çıkabilmek çok önemli. Bu yüzden SEO benim oldukça ilgimi çekiyordu ki zaten sektörde dikkat çeken bir site kurmak için uzmanından yardım almak şart.bu alanda yazı oldukça kolay anlaşılabilir ve bilgilendirici olmuş.teşekkürler

 2. Eskiden web sitesi oluşturmak, son derece karmaşık ve içinden çıkılmaz bir haldeydi. SEO konusunda yapılan çalışmaların yaygınlaşması bir noktada herkesin erişebileceği markalaşma stratejileri getirdi. Yarını şekillendiren şeyin bugünkü SEO planlamaları ve önemi gittikçe artan SEO uzmanlığı olduğunu fark ediyoruz. Bu yüzden nitelikli SEO uzmanlarının çalışmalarını çok kıymetli buluyorum. Tebrikler Furkan bey.

 3. Furkan Bey dijital sektörde kafa karışıklığı olan dallardan biri de SEO. SEO tanımının yeni yeni oturduğu ve konunun merak edildiği şu günlerde doğru hizmet almak oldukça önemli. Doğru şekilde planlanıp uygulanan SEO hizmetleri mutlu uzman mutlu müşteri artan satış demek desek yanılmayız sanırım. Emeklerinize sağlık 🌺

 4. Artık her içerik üreticisinin bilmesi gereken SEO ile ilgili internet üzerinde pek çok bilgi mevcut. Ancak bu bilgilerin çoğu güncel değil. SEO ile ilgili temel bilgileri böyle güzel, akıcı ve detaylı bir şekilde anlattığınız için teşekkür ederim Furkan Bey.

 5. Her web sitesi için ayrı SEO stratejileri geliştirilmesi gerektiğini çok güzel açıklamışsınız. İnsanlar genelde bu konuda tek bir formül olduğunu ve bu formül üzerinden bütün web sitelerinde SEO çalışmaları yürütebileceğini düşünüyor. Bu yüzden bir SEO uzmanının varlığı çok değerli. Ellerinize sağlık.

 6. Nitelikli bilgiye ulaşmak adına sizi takip ediyorum. Yazılarınızın açıklayıcı ve gerçeklere dayalı olması da oldukça fayda sağlıyor. Seo konusunda eksiğimi içeriklerinizle tamamlamaya çalışıyorum. Detaylı anlatımınız, bilgiyi paylaşma düşüncesine dayalı yazılarınız için teşekkürler, elinize sağlık.

 7. Son günlerde pek çok kişi yanlış ya da eksik bilgilerle SEO alanında çalışmalar yürütüyor, üstelik paylaştıkları bilgiler de biz gibi SEO ogrenmeye çalışan kişileri yanlış yönlendiriyor. Lakin sizi severek takip ediyorum paylaştığıniz her içerik yeni bir detay öğrenmede faydalı oluyor. Emeğinize sağlık. Bu önemli bilgileri okuyucularinizla paylaştığıniz için teşekkür ederiz 👍

  1. Bu yazınız da her zamanki gibi oldukça bilgilendirici olmuş Furkan Bey elinize sağlık.. Bu sektöre adım atmak isteyenler için kılavuz olabilecek nitelikte bilgiler içeriyor.

 8. SEO ile yeni yeni tanışan ve SEO içerikleri oluşturmaya çalışan biri olarak bu yazı beni oldukça mutlu etti. SEO ile ilgili Türkçe içerik bulmak açıkçası oldukça zor. Çölde vaha gibi bir içerik oldu benim için ellerinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.