SEO Uzmanı

SEO Uzmanı

SEO uzmanı, web sitelerinin arama motorlarının gözünde değer kazanması için çalışır. Google başta olmak üzere tüm arama motorlarına uyumlu web siteler hazırlamak için çalışmalar yürütürler. Gerekli analizleri yaparak rapor oluşturur ve böylece ilgili sitenin zayıf ve güçlü yönlerini sayısal verilerle gözler önüne sererler.

SEO uzmanları temelde, web sitelerinin arama sonuçlarında üst sıralara çıkmasını ve trafiklerinin artmasını sağlar. Tüm bu sebeplerden dolayı SEO uzmanları, web sitelerin yükselişe geçmesinde etkili kişilerdir.

SEO Uzmanı Kimdir?

SEO uzmanı, web sitelerini arama motorlarına uyumlu hale getiren kişileri nitelendirilmek için kullanılan bir tanımlamadır. SEO danışmanı olarak da bilinen uzmanlar, arama motorlarının algoritmasına yönelik çalışmalar yaparlar. Böylelikle gerekli uzmanlık seviyesine ve deneyime sahip olurlar. SEO uzmanı olmak için bir okula gitmek ya da eğitim almak şart değildir, ancak temel bilgiler için belli düzeyde eğitim gereklidir. Bunun yanında SEO alanında uzmanlaşmak için en önemli adım deneyim kazanmak, sonrasında da araştırma yapmaktır.

SEO uzmanları yaptıkları çalışmalar ile web sitelerinin trafiğini arttırabilir ve ön plana çıkmasını sağlayabilirler. Dijital pazarlama sektörü içinde en önemli dallardan birisidir ve uzmanlarına ciddi oranda ihtiyaç vardır.

SEO Uzmanı Ne Yapar?

SEO uzmanının sunduğu hizmet ve çalıştığı projeler, bir web sitesinin geleceği için son derece önemlidir. Bunun yanında uzmanlar, kendi içlerinde farklı alanlarda da uzmanlaşabilirler. Ancak her SEO uzmanının hakim olması gereken bazı temel alanlar bulunur. Bir SEO uzmanının öncelikli görevleri şöyle sıralanabilir:

 • Arama motorlarının algoritmalarını takip ederler ve gereken değişiklikleri düzenlerler.
 • HTML, JavaScript ve CSS gibi programlar hakkında bilgi sahibi olmalılardır. Bu programlar sayesinde, siteye daha fazla kişinin erişimi sağlanabilir.
 • İçerik pazarlama çalışmaları yaparlar. Bunun için ekip çalışmasına ihtiyaç duyabilirler. Pazarlama ekipleri ile entegre bir çalışma planı kurabilirler.
 • Siteyi ziyaretçilerin aktif bir şekilde kullanabilmeleri için gerekli optimizasyonları yaparlar.
 • Anahtar kelime analizi yaparlar ve sık kullanılan kelimeleri tespit ederek, sitenin arama sonuçlarını iyileştirmeyi amaçlarlar.
 • Sponsorlu online reklamlar ile sitenin bilinirliğini ve tıklanma oranlarını arttırmayı hedeflerler.
 • Site gelişimi için öneri ve projeler hazırlarlar.
 • Rakiplerin çalışmalarını inceleyerek rakip analizini gerçekleştirir ve düzenli raporlama yaparlar.

SEO Uzmanında Olması Gereken Özellikler

Bir SEO uzmanının görevini tam anlamıyla yapabilmesi ve site performansını arttırabilmesi için bazı özelliklere sahip olması gerekir. Bu özellikler sayesinde, SEO stratejisini güçlü bir şekilde oluşturabilir ve sitenin gelişimi sağlanabilir. SEO uzmanında olması gereken en önemli özellikler şunlardır:

 • Her şeyden önce meraklı olmaları gerekir. Google algoritmaları çok sık değişir ve anlamak için sık sık araştırmalar yapılmalıdır.
 • Değişime ayak uydurmalı ve öngörüde bulunmalıdır.
 • Web sitesi optimizasyon araçlarını kullanmak hakkında bilgi ve deneyim sahibi olmalıdır.
 • Temel seviyede dahi olsa HTML kodlama bilgisine sahip olmalıdır.
 • Yaratıcı ve stratejik düşünebilmeli, problem çözümünde hızlı ve pratik olmalıdır.
 • Sözlü ve yazılı iletişim yeteneğine sahip olmalıdır.
 • Takımla ya da bağımsız olarak çalışabilme becerisine sahip olmalıdır.
 • Zamanı iyi kullanabilmeli ve yönetimi konusunda başarılı olmalıdır.
 • Analitik düşünebilmeli ve organize etme becerisini sergileyebilmelidir.

Sonuç olarak SEO uzmanı olmak, sanılanın aksine çok kolay bir süreç değildir. Ancak doğru adımlar, sabır gerektiren bir çalışma düzeni ve kapsamlı araştırmalar ile SEO alanında uzmanlaşılabilir. Gelişmeleri takip ederek ve deneyim kazanarak, başarılı bir SEO uzmanı olunabilir.

SEO Uzmanları Hangi Araçları Kullanır?

Ülkemizde Premium SEO yazılımlarının pek çoğu şu an için kullanımda değildir. Ancak bunun yanında son derece etkili SEO araçları kullanılabilir. SEO araçlarını kullanarak; hedef site ve rakipleri karşılaştırılabilir, potansiyeller değerlendirilebilir ve teknik analizler yapılabilir.

SEO uzmanları sıklıkla SemRush, Ahrefs, Majestic, Moz, Scream Frog ve Alexa gibi araçları kullanarak geliştirme yaparlar. Bu araçların yardımı ile müşterilerine kaliteli bir şekilde hizmet sunabilir, etkili bir SEO geliştirme stratejisi hazırlayabilirler. Bu araçların profesyonel olarak kullanımı sonucu; müşterilerin site içindeki hareketleri, içerik planlaması, hedef anahtar kelimeler ve en sık aranan başlıklar gibi pek çok konuda bilgi sahibi olmak mümkündür.

Furkan Danacı – SEO Uzmanı

İyi bir SEO uzmanı ile çalışmak, web sitenizin geleceği ve başarısı adına çok önemlidir. Kurumsal firmaların potansiyeli arttırabilmesi ya da kişisel blogların görünürlük kazanabilmesi için SEO olmazsa olmazdır. Hizmet verdiğimiz SEO stratejisi alanında titizlikle çalışmalarımı yürütüyoruz ve projelerimi sorunsuz bir şekilde başarıya ulaştırıyoruz.

Markanızı büyütmek ya da sıfırdan büyük bir marka yaratmak için SEO adımlarının ustalıkla atılması önemlidir. Organik trafik akışını arttırmak ve sitenizin etkili bir şekilde büyümesini sağlamak için her zaman yanınızdayız. Etkili SEO çalışmaları ile gözle görülür bir başarı ivmesi kazanmak istiyorsanız, www.furkandanaci.com en doğru adres olacaktır.

Her site için farklı bir SEO stratejisi geliştirmek gerekir ve bu stratejilerin farklı zorlukları olabilir. Bu durumda, garantili SEO hizmeti sunduğumuzu söylemek yanlış olacaktır.  Ancak bize ulaşıp bilgilerinizi paylaştığınız takdirde, sizin için en iyi ve etkili planlamayı yapıyoruz. Size garanti sunan ve hızlı bir şekilde çözüm vadeden kişiler, güvenilir olmayabilir. Bu nedenle, referansları güçlü olan ve sitenizi en iyi şekilde analiz eden uzmanlarla çalışmayı tercih edin. Biz de bu konuda kendimize güveniyor ve SEO çalışmalarında sizin için tüm desteğimizi sunuyoruz.