SEO Nedir?

SEO, açılımı Search Engine Optimization olarak bilinmektedir. SEO  kısaca halk dilinde açıklamak gerekirse ” Google’de üst sıralara çıkmak için yapılan çalışmaların bütününe verilen bir isimdir. “. Kendi dilimize çevirdiğimiz zaman ve de sektörde bilinen adı ise ” Arama Motoru Optimizasyonu “‘dur.

SEO aslında internet hayatımızın her alanında karşımıza çıkıyor. İnternette herhangi bir kelimeyi aradığınız zaman önümüze gelen sonuçları Google kendi belirlediği kurallara göre bunlara en çok uyan siteleri üst sıralarda yer veriyor. Bizde bu şekilde o sitelerde gezinmiş oluyoruz. Biraz daha açmak gerekirse, aranan herhangi bir kelime sonucunda önümüze gelen sonuçlar Google’nin belirlediği 200 kadar faktörün değerlendirilmesi sonucunda, ziyaretçinin aradığı en doğru sonuçları bulmamıza yardımcı oluyor.

SEO İle Tanışmaya Hazır mısınız?

SEO (Search Engine Optimization) nedir? artık biliyoruz. Peki ya SEO çalışmaları nasıl yürütülüyor? Bu sektörde hizmet veren onlarca ajanslar sitelere ne gibi başlıca seo çalışmaları yapıyorlar? İşte tüm o merak edilenleri bu yazımızda siz geleceğin SEO’larına aktaracağız.

Artık günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte her işimizi internetten yapar oldu. Gazetelerin yerini haber siteleri, mağazaların yerini de alışveriş siteleri almış durumda. Bunu düşündüğümüz zaman birçok gösteri ile örneklendirebiliriz. Burada sizlere bahsetmek istediğim, Arama Motoru Optimizasyonu alanının ne kadar geniş olduğu.

Diyelim ki bir dükkanınız var. Önünden her gün onlarca insan geçiyor ve içeri sadece günü kurtaracak kadar insan alışveriş yapmaya giriyor. Peki ya sizlere desem ki, o geçen insanların hepsi sizin dükkanınızı ziyaret edip, dükkanınızın içerisinde illaki etkileşim yapacaktır desem ne dersiniz? Bu hoşunuza gitmeye başladı gibi 🙂 Bu yüzden seo kelimesi artık daha yaygınlaşmaya ve yapılması gerekli bir iş kalıbını almaya başladı.

Peki ya SEO Yapmaya Nasıl Başlarım?

Bu sorunun cevabını onlarca etkene bağlayabiliriz. Ama bu gün bu yazımızda yüzeysel olarak SEO nasıl yapılır? onun üstünden bahsetmek daha doğru olacaktır. Seo yapmaya başlamadan önce Google tarafından belirlenen ve web sitenizde yapılması gereken temel kuralları bir alt satırda inceliyoruz.

  • Anahtar Kelime ve Hedef Kitle

Bu işin içerisinde en çok duyacağınız maddelerden bir tanesi de ‘ Anahtar kelime ”dir. Bir oyun sitesine sahip olduğunuzu düşünün. İşi biraz daha basite indirgediğimiz de, bu oyun sitesinin içerisinde, herkesin bildiğini varsayarak ‘ Ateş ve Su ‘ adında bir oyun bulunuyor. Bu oyunu mutlaka hepimiz bir kere Google de doğal olarak ‘ Ateş ve Su Oyna ‘ & ‘ Ateş ve Su Oyunu ‘ olarak aratmışıktır.  Şimdi bu oyunu, Google’de bu şekilde aratıldığı zaman ilk sayfada çıkmak istiyorum. Bunu tüm sektörlerde düşünebiliriz.

Öncelikle yapmanız gereken kendinize bu hedef kelimeleri belirlemek olacaktır. Hedef kelimelerden alacağınız trafik ve size sağlayacağı katkıyı SEO materyalleri arasından olmazsa olmaz araçlardan analiz etmeniz gerekmektedir. Temel olarak hedef anahtar kelime belirleme bu şekilde olacaktır.

  • Site içi & Site Dışı Seo Nedir? Nasıl Yapılması Gerekmektedir?

Site içi Seo, diğer adı ile iç Optimizasyon olarak bilinen bu Google kuralında mutlaka ama mutlaka kullanıcı dostu ve de özgün olmalısınız, kesinlikle taklitlerden sakınmalısınız. Genel olarak tüm sitelerde optimize etmeniz gereken ilk alanlar Site Başlığı (Title), ardından gelen site açıklaması (Description)’dır. Her başlık ve açıklama, her sayfa için mutlaka ama mutlaka kendinize has özgün olmak zorundadır. Unutmayın benzersiz olursanız Google mutlaka sizleri ödüllendirecektir.

– Site içi Seo’da Site Hızının Önemi

Bu konu da bir SEO danışmanına gittiğiniz zaman ilk olarak size söylenecekler arasında yer alıyor. Google site hızına oldukça dikkat etmektedir. Kendinizden baz alarak yavaş açılan web sayfalarından uzak durmak isterseniz. Google’de bu yüzden site hızı yüksek olan web sitelerine bir tık daha iyi gözle bakmaktadır. Site hızınızı düşüren birçok etken vardır. Bunlara örnek vermek gerekirse kullandığınız görsellerin boyutu, sitenin kodlama yapısı vs. gibi.

Sitenizin hızı Google’nin Toolsların’dan bir tanesi olan Pagespeed aracı ile gerçekleştirebilirsiniz.

– İç Optimizasyon’da İçeriğin Netliği

Unutmayın içerik sizin geleceğinizdir! Ne kadar başlığınız ile alakalı ve doğru bilgilere yer verirseniz her zaman bir adım daha önde olursunuz. Bunu belirleyen Google değil siz olacaksınız. Sürekli empati kurarak içeriklerinize sitenizde yer verin, özgün olun!

  • Site Dışı SEO Nedir?

Site dışı SEO web sayfaları için olmazsa olmazlar arasındadır. Şimdi otoritesi yüksek bir işe gireceğinizi düşünün ve girdiniz, daha sonralardan bu işten ayrıldınız. Siz o işten ayrıldınız ama o çok tanınan şirketten size manevi olarak bir şey kaldı, ” Referans ” işte bu Google’nin en sevdiklerinden bir tanesidir SEO’da ! Bunu biz Arama Motoru Optimizasyonun’da Backlink olarak biliyoruz.

– Backlink Nedir?

Kabaca açıklamak gerekirse bir web sitesinin size referans olmasıdır. Şimdi az önce bahsettiğimiz iş konusu aklınıza gelsin. Google’de uzun süredir yer alan, organik trafiği bol aynı zaman da Google tarafından sevilen bir web sitesi size referans olduğu zaman sizin sitenizin otoritesi en az o site kadar artacaktır. Backlink’de bu yüzden olmazsa olmazlar arasında yer alıyor.

Sonuç SEO Bu Kadar !

Tabi ki böyle bir şey söz konusu değil, SEO biraz da sizin elinizde olan bir şeydir. Analiz yaparak düşünmeniz lazımdır, biraz kafanızı bulandıralım şimdi. Siteniz yine Google’nin belirlediği mobil uyumlu kullanıcı dostu bir yapıya sahip olmak zorundadır. Bu da SEO’da en önemli etkenlerden biridir. En sonunda şunu diyebilirsiniz ” her şey önemli mi yahu bu seo’da ” tabi ki önemli.

Kuralları biz değil google belirliyor, Google hakem biz ise sadece birer yarışmacıyız. Son paragraflarda demek istediğimiz SEO bir kurallar bütünüdür, ne kadar geniş ve özgün düşünür iseniz bu sizi bitiş çizgisine biraz daha yürüyeceksiniz.

SEO Danışmanlığı ile ilgili bilgi almak isterseniz bana ” Hakkımda ” kısmında yer alan E-Mail & Telefon numarası ile ulaşabilirsiniz.

1 Comment

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*