SEO'ya Dair Güncel ipuçları- FURKAN DANACI

Kullanıcı Deneyimi ve SEO İlişkisi

İnternette zaman geçiren hiç kimse, internet deneyiminin yorucu bir aktiviteye dönüşmesini istemez. Genellikle web sayfalarının ve içeriklerinin basit, anlaşılabilir ve ilgi çekici olması tercih edilir. Bir web sitesini kullanıcılar için tamamen kullanışlı hale getirmenin bazı yolları vardır. Bu yolların tümü kullanıcı deneyimi dikkate alınarak oluşturulur. SEO da kullanıcı deneyimini dikkate alarak web sitelerini optimize etmeyi amaçlar. Neden bahsettiğimi daha iyi ifade edebilmek için kullanıcı deneyimi ve SEO ilişkisi ne anlama geliyor, birlikte bakalım.

Kullanıcı Deneyimi Nedir?

Kullanıcı deneyimi kısaca, web sitelerinin kullanıcı üzerindeki etkisi anlamına gelir. Uluslararası literatürde de UX (User Experience) olarak ifade edilmektedir. Daha açık bir ifade ile bir kullanıcının web sitesindeki tüm etkinlikleri, kullanıcı deneyimi olarak nitelendirilir. Web sitesinin tasarımı, içeriğin okunabilirliği, reklamların sayısı ve biçimi gibi farklı pek çok faktör kullanıcı deneyimini etkilemektedir. Sonuçta bir web sitesinde zaman geçirmek de alışveriş merkezinde bulunmak kadar güçlü bir deneyimdir.

Bir alışveriş merkezinin labirent gibi inşa edildiğini ve her adımda karşınıza reklam için sizi durduran bir animatörün çıktığını düşünün. Hafta sonunu değerlendirmek için gittiğiniz alışveriş merkezi böylece cehenneme dönüşebilir. İşte bir web sitesini de bilerek veya bilmeyerek cehenneme dönüştüren bu gibi faktörler vardır:

  • İçeriğin anahtar kelimelerle doldurulmuş olması
  • Otomatik olarak ses çalan video reklamlar
  • İçeriği tamamen kapsayan reklamlar
  • Okunması zor içerikler
  • Yavaş yüklenen sayfa
  • Göz yoran sayfa tasarımı ve renkleri
  • Sıkıcı içerik dizaynı gibi pek çok faktör kullanıcı deneyimi açısından tamamen olumsuz olabilir.

Tüm bu bahsedilen şeyler, en basit ifadeyle insanları rahatsız eden web sitesi özellikleridir. Bunlar aynı zamanda hem zayıf SEO’nun hem de zayıf kullanıcı deneyiminin işaretleridir. Bir kişinin bir web sitesinde gezinme, etkileşim kurma biçimi kullanıcı deneyiminin bir parçasıdır. Verimli kullanıcı deneyimi, bir kişinin istediği bilgiye sorunsuz bir şekilde ulaşmasını sağlayacaktır. Kullanıcı deneyimini olumlu hale getirmenin yolu da SEO’yu doğru uygulamaktan geçmektedir.

SEO’nun Kullanıcı Deneyimine Etkisi

Konuya pek hâkim olmayanlar, SEO’nun kullanıcı deneyimiyle ilgisi olmadığını düşünebilir. Hatta bazıları SEO’nun kullanıcı deneyimine olumsuz etki ettiğini bile düşünebilir. Öyle ki SEO’nun ilk zamanlarında kimileri onu, Anahtar Kelime Doldurma olarak tanımladılar.

Bir sayfaya ne kadar çok anahtar kelime eklerseniz arama motoru tarafından o kadar fark edilir diye düşünmek artık geride kaldı. Belki ilk zamanlar pek çok şey anahtar kelimelerin sayısı ve onların biçimiyle doğrudan ilişkiliydi. Çünkü Google’ın sıralama algoritması, anahtar kelimelere büyük önem veriyordu. Bu sebeple en çok ilgilenilen konu buydu ve başlangıçta SEO-kullanıcı deneyimi ilişkisi olumlu değildi. Sonuçta kelimelerin her bir eşanlamlısını arka arkaya 20 kez okumayı, kimse istemez. Ancak SEO da Google’ın algoritması da bugüne kadar büyük gelişimler gösterdiler.

Google, kullanıcılara en iyi deneyimi sağlamak amacını güdüyor. Ayrıca Google, black SEO taktiklerinin arama sonuçlarını manipüle etmesini önlemeyi de oldukça önemsiyor. Aslında Google’ın en başından beri kullanıcı deneyimini önemsediğini söylemek mümkün. Öyle ki algoritmasına belirli sıralama faktörlerini dahil ediyor ve kullanıcıların arama sonuçlarında en yararlı bilgileri bulmasını istiyor. Her gün yapılan milyonlarca işlem sayesinde, arama motorları insanların web işlemlerinde neyi sevip neyi sevmediğini anlayabiliyor.

Kullanıcı Deneyimi SEO ile Nasıl Dengelenir?

Bir web sitesinin hem kullanıcıları mutlu etmesi hem de rakipleri arasından sıyrılması beklenir. Google gibi arama motorlarında rakipler arasından sıyrılıp üst sıralara yerleşmenin yolu ise iyi uygulanmış SEO’dan geçiyor. Ama web siteleri için en iyisi, hem kullanıcı deneyimini hem de SEO’yu dikkate almaktır. Böylece web sitelerine kalıcı bir başarı sağlamak mümkün olacaktır.

Kullanıcı deneyimi ile SEO’yu uzlaştırmak aslında göründüğünden daha kolaydır. En önemlisi sağduyuyu kullanmaktır. Ve şunu bilmelisiniz ki kötü bir kullanıcı deneyimi, büyük olasılıkla SEO sıralamalarınızı etkileyecektir.

Kullanıcı Deneyimi ve SEO İlişkisi Nasıl Güçlenir?

Her ne kadar sağduyu işe yarasa da web dünyasında işi şansa bırakmamak gerekir. Bazen sağduyu yeterli olmayabilir. Böyle durumlarda uygulanması gereken bazı işlemler vardır. Bu işlemler, hem kullanıcıları memnun etmek hem de rakipleri geçebilmek için oldukça önemlidir.

Sayfanın Yüklenme Süresini Hızlandırmak

Web siteleri için altın bir kural vardır: Hızlı olmak! Web sitesinin hızı büyük ölçüde sabit olsa da üç saniye içinde her ziyaretçi web sitenizde “bir şeyler” olduğunu görmelidir. İstatistiklere göre üç saniye sonra, mobil tüketicilerin %53’ü geri düğmesini tıklıyor. Kullanıcının geri gitmesi, SEO için de kullanıcı deneyimi için de kötüdür.

Kendi web sitenizin hızını test etmek için web sitenizin URL’sini Google’ın PageSpeed ​​Insights aracıyla test edebilirsiniz. Bu işlem, size bir sayfa hızı puanı verecektir. Puanınızı öğrendikten sonra web sitenize özel belirlenecek sayfa hızı optimizasyon ipuçlarını da öğrenebilirsiniz.

SSL Sertifikasıyla Siteyi Güvenli Hale Getirmek

Web sitesi her zaman güvenli olmalıdır. Bunu bir SSL sertifikası alarak yaparsınız. SSL sertifikasına sahip olduğunuzu kullanıcılar dolaylı yoldan da olsa bilecektir. Çünkü arama motoru tarafından kullanıcıya uyarı verilmektedir. Ayrıca kullanıcılar, güvenli olmayan bir web sitesini ziyaret etmenin tehlikelerinin farkındadır. İstatistiklere göre insanların %82’si güvenli olmayan web sitelerini ziyaret etmeyecektir.

Web sitenizde, kullanıcıların kişisel bilgilerini girebilecekleri bir yer varsa sitenin olması gerekir. Kişisel bilgiler, yalnızca bir telefon numarası ve e-posta adresi olsa bile güvenlik kullanıcılar için önemlidir.

Web Sitesini Mobil Cihazlara Uyumlu Hale Getirmek

Günümüzde mobil web sitesi trafiği, masaüstü web trafiğinden daha iyi performans gösteriyor. Bununla birlikte önümüzdeki yıllarda, aramaların yarı yarıya mobil cihazlardan gerçekleştirilmesi bekleniyor.

İnternet işlemlerinin cep telefonlarından gerçekleştirildiği bu çağda bunu görmezden gelmek akıllıca olmaz. Bu sebeple hem kullanıcı deneyimi hem de SEO için web sitesini mobil cihazlara uyumlu hale getirmek gerekir.

Kullanıcı Dostu Tasarım

Web sitesi tasarımlarının kullanıcıların gözüne iyi görünmesi gerekir. Ayrıca bilmelisiniz ki kötü tasarımdan Google’ın da haberi olacaktır. Yine istatistiklere göre, ziyaretçilerin %64’ü web sitesine girdiklerinde iletişim bilgilerini görmek istiyor. Ziyaretçilerin %44’ü hiçbir iletişim bilgisi veya telefon numarası bulunmadığında web sitesini terk ediyor.

İletişim bilgilerinizin şema ile etiketlendiğinden ve ana sayfanızda ekranın üst kısmında -tercihen sağ üst köşede- göründüğünden emin olun.

Başlık Kullanımı

Web sitelerindeki tüm sayfalarda başlıklara ihtiyaç duyulmaktadır. Çünkü genellikle kullanıcılar, içeriği hızlıca gözden geçirmeyi tercih etmektedir. Kimse büyük bir metin bloğunu görmeyi tercih etmez. İçeriği bölen ve hedef kitlenize gözden geçirecek bir şeyler veren başlıklar kullanmalısınız.

Reklamların Etkisi

Tüm içeriği kaplayan reklamlar hem kullanıcı deneyimi için hem de SEO için istenmeyen öğelerdir. Kullanıcılar, sayfanın her yerine dağılmış, rahatsız edici reklamlar görmek istemezler. Google Arama Kalitesini Değerlendirme Yönergeleri’nde bu konuya dair detaylı bilgi bulmak mümkündür.

Videolarda Ses Sorunu

Web sitesi tasarımınıza video dahil etmek hem kullanıcı deneyimi hem de SEO için bir zorunluluktur. Bir videonun, metin sayfalarına göre arama sonuçlarında organik olarak sıralanma olasılığı elli kat daha fazladır. Aynı zamanda insanlar video içeren sayfalarda video içermeyen sayfalara göre ortalama 2,6 kat daha fazla zaman harcarlar. Ancak, web sitesinde otomatik olarak oynatılan video reklamlar barındırırsanız, bunlar arama sonuçlarında görünür. Otomatik oynatılan video reklamlar, kötü reklam deneyimi kategorisine girer.

Kullanıcıların %82’si otomatik oynatılan video reklam nedeniyle bir web sitesini kapattıklarını söylüyor. Ayrıca kullanıcıların %51’i otomatik oynatılan çevrimiçi video reklamları kullanan markaları daha az önemsediklerini belirtiyor.

Kullanıcı Deneyimi için SEO’nun Önemi

Web siteleri günümüzde tartışmasız en önemli pazarlama araçlarıdır. Pazarlamanın bu önemli parçasının başarısı da kullanıcı deneyimine bağlıdır. Kullanıcıları memnun etmek bu sebeple bir web sitesi için oldukça önemlidir.

Şu istatistiklere bakın:

  • Bir web sitesindeki kötü bir deneyim, kullanıcıların web sitesini tekrar ziyaret etme olasılığını %88 oranında azaltır.
  • İyi tasarlanmış bir kullanıcı arayüzü ile web sitesinin takip oranı %200 ila %400 arasında artabilir.
  • İnsanların %48’i web sitesi tasarımının bir şirketin güvenilirliğindeki en önemli faktör olduğunu söylüyor.

Basitçe söylemek gerekirse; web sitenizin nasıl göründüğü ve çalıştığı, web sitenizin geleceği için en önemli detaylardır. Yine web sitenizin geleceği için SEO ve kullanıcı deneyimi de göz ardı edilemeyecek öğelerdir. Web sitesinin kalitesini belirleyecek bu öğelerin doğru yönetimi, sitenin istikrarlı bir başarı grafiği yakalamasını sağlayacaktır.

Furkan DANACI

Yaklaşık 6 yıl önce SEO ve SEM ile tanıştım. SEO ile birçok web sitesinin Dijital Dünyada büyümesinde katkıda bulundum ve Furkan DANACI markasını oluşturdum. Ardından da SEO FD 360° Dijital Ajansını kurdum. Şu anda ekibimle birlikte +60 markaya SEO ve SEM danışmanlık hizmeti sunmaktayım. Kişisel blogumda SEO öğrenmek isteyenlere ücretsiz içerikler sunuyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.