Mobil Deneyim Şimdi Çok Daha Önemli

Mobil Deneyim Şimdi Çok Daha Önemli

İnternet kullanıcılarına sunduğunuz mobil web sitesi deneyimi her zaman için oldukça önemliydi. Ancak 2021 yılı itibariyle mobil arayüzün önemi, masaüstü versiyona kıyasla çok daha önemli hale gelmiştir. Google, yayınladığı son güncellemelerde mobil deneyimin bir sıralama faktörü olduğunu net bir şekilde ifade etmiştir. Ayrıca son yıllardaki kullanıcı istatistikleri, mobil cihazlardan yapılan aramaların daha fazla olduğunu göstermektedir. Hal böyle olunca, mobil deneyimin önemini bir kez de sizler için vurgulama gereği duydum ve mobil deneyim hakkında bu kapsamlı rehberi hazırlamaya başladım.

Peki, mobil deneyim derken tam olarak neyi mi kastediyorum? Web sitenizin, kullanıcılara mükemmel bir mobil deneyim sunabilmesi için sahip olması gereken özellikler şunlardır:

 • Mobil Uyumlu: Kullanıcılar, yakınlaştırma veya gerekiyorsa yana kaydırma yapmadan sitenizde gezinilebilmeli.
 • Hızlı Yükleme: Ziyaretçilerinizin, sonuç sayfasına dönmelerine sebep olacak kadar yavaş olmamalı.
 • Kolay Kullanım: Kullanıcılar, aradıklarını kolaylıkla bulabilmeli. Kullanıcıların sitenizden ne istediklerini bilin.

İyi bir mobil ara yüz deneyimi, artık rakiplerinize fark atmanızı sağlayacak bir avantajdan ibaret değildir. Arama performansından tutun SEO’ya kadar birçok alan için vazgeçilmez bir kriterdir.

1. Devir, Mobil Site Devri

Günün büyük bir bölümünü cep telefonlarımıza bağlı yaşadığımız bu çağda, mobil cihazlardan çok daha fazla arama yapılması hiç de şaşırtıcı değildir. 2011 yılında, dünya genelinde yapılan tüm aramaların %90’ından fazlasını masaüstü trafiği oluşturuyordu. Ancak, 2017 yılında masaüstü aramalar, birinciliği mobil cihazlara devretmek zorunda kalmıştır.

2021 yılı itibariyle ise, mobil cihazlar dünya çapındaki trafiğin %54’ünden fazlasını oluşturmaktadır.

2015 yılında mobil cihaz kullanıcılarının %61’inin, yerel bir işletme ile iletişim kurma olasılığı siteleri mobil uyumluysa daha yüksekti. Ancak günümüzde, siteniz mobil cihazlar için optimize edilmemişse, arama sonuçlarında üst sıralarda yer alma şansınız bile daha düşüktür.

2. Mobil Deneyim Nasıl Önemli Hale Geldi?

Google, Nisan 2015’te kullanıma sunduğu Mobil Uyumlu Güncelleme ile, mobil deneyimin arama sonuçlarını etkilediğini açık bir şekilde ifade etmiştir. Bu güncelleme sebebiyle, kullanıcılar mobil ve masaüstü cihazlarda, farklı arama sonuçlarını görmeye başlamışlardı. Site içeriği bu dönemde hala bir numaraydı. Bu nedenle bir site, mobil performansı düşük olsa bile arama sonuçlarının ilk sırasında listelenebiliyordu.

Mobil deneyimin önemini artırmak için Google, 2016 yılında mobil uyumlu olmayı dizine eklenme şartı olarak açıklamıştır. Bu değişiklik Google’ın arama sonuçlarını belirlemek için sitelerin mobil sürümlerini de kontrol ettiği anlamına geliyordu.

Google, Temmuz 2019’da mobil öncelikli dizine ekleme uygulamasına geçmiştir. Web’in tamamını mobil öncelikli dizine ekmeye geçirmek yıllar sürmüştür. Ancak mevcut siteler için geçiş dönemi çok daha kısa zaman almıştır.

Mart 2021’in son günlerinde ise Google, sadece masaüstü kullanıma sahip web sitelerinin dizinden silineceğini açıkladı.

Sitenizin mobil uyumlu olduğundan emin değil misiniz? Google’ın Mobil Uyumluluk Test Aracı’na bir göz atmanızı tavsiye ediyorum.

3. Mobil Deneyimin Bileşenleri Nelerdir?

Sitenizin mobil versiyonuna sahip olmak artık tek başına yeterli değildir. Bunun yerine, gerçekten mobil cihazlar için özel olarak optimize edilmiş bir siteye sahip olmalısınız.

Mobil sitenizdeki kullanıcı deneyimine katkıda bulunan unsurlardan bazıları şunlardır:

 • İçerik Kilit Faktör
 • Mobil Öncelikli Tasarım

–  İçerik, Kilit Faktör

Mobil web sitelerin ilk kez popülerlik kazandığı dönemde, mobil siteleri basit tutmak için kullanıcılara masaüstüne kıyasla mobilde farklı veya sadeleştirilmiş içerikler sunmak hiç de garip karşılanan bir durum değildi. Ancak, mobil öncelikli dizine ekleme uygulamasına geçilmesiyle birlikte, artık mobil sitenizdeki içeriklerin de öncelik sıralamanızda yer alması gerekmektedir.

Google’dan John Mueller yaptığı açıklamada, “Google’ın yalnızca mobil sürümdeki içeriği dizine eklediğini ve masaüstü içeriğinin yok sayılacağını” net bir dille ifade etmiştir.

Sitenizdeki içeriklerin, Google’ın sonuç sayfalarında gösterilmesini istiyor musunuz? Öyleyse, sitenizin mobil sürümünde bu içeriklerin tam olarak yayınlandığından emin olmalısınız.

Mobil sitenizde daha az içerik kullanmaya halen daha devam ediyorsanız, sitenizin sıralamalarında veya genel site performansınızda bir düşüş gözlemlemiş olabilirsiniz. Esasen, mobil siteniz artık Google’ın önem verdiği birincil sürümdür; bu nedenle de buna göre davranmalısınız.

– Mobil Öncelikli Tasarım

 • Mobil cihazlar için optimize edilmiş siteler farklı şekil ve boyutlarda gelmektedir. Hem mobil uyumlu hem de mobil duyarlı site tasarımları, mobil bir cihazda kullanılabilme kolaylığı ile karakterize edilmişlerdir. Mobil uyumlu bir site, masaüstü ve mobil cihazlarda tam olarak aynı işlevi görmektedir. Öğelere kolayca tıklayabilirsiniz.
 • Mobil duyarlı bir web sitesi tasarımı; bir sitenin görünümünü, görüntülendiği tarayıcının veya cihazın boyutuna göre değiştirmektedir. Yani bir diğer ifadeyle; site tasarımını, kullanıcının o anda kullandığı cihazın ekran boyutuna göre biçimlendirmektedir.
 • Mobil cihaz kullanıcılarının davranışları ve kullanım alışkanlıkları, masaüstü kullanıcılarınkilerden biraz daha farklıdır. Bu nedenle de duyarlı siteler, masaüstü sitesindeki bir içeriği mobil sürüm için yeniden şekillendirmektedir.

Günümüzün değişen kullanım alışkanlıkları nedeniyle birçok tasarım ekibi, dönüşüm oranı gibi unsurları iyileştirebilmek için web sitelerini “önce mobil” yaklaşımıyla ele almaya başlamıştır.

Bir cihazla erişilmesi çok daha zor olan Flash eklentileri, pop-up’lar ve diğer ögeler; kullanıcılara sunduğunuz mobil deneyimi mahvedici unsurlardır. Hala daha mobil deneyimin ne kadar önemli olduğuna ikna olmadınız mı? Akıllı telefon kullanıcılarının yaklaşık %75’i, anında bilgiye erişmeyi beklemektedir. Sitenizde gezinmek zorsa, kullanıcıların anında “geri” butonuna tıklamaları oldukça olasıdır.

4. Mobil Deneyim Nasıl Geliştirilir?

Web sitenizin mobil deneyimini geliştirmek için mobil uyumlu bir site tasarımına sahip olmanız gerektiğini bir önceki bölümde yeterince vurguladım. Ancak, mobil deneyimi geliştirmenizi sağlayacak diğer unsurlara değinmemek, bu bölümü eksik bırakmama yol açardı.

– Navigasyon

Akıllı telefonlar, masaüstü cihazlardan çok daha küçük olduğu için mobil web sitenizdeki gezinme deneyimi çok daha basit olmalıdır. Kullanıcıların, sitenizdeki butonlara doğru tıklayabilmelerini sağlamak için her şeyi mükemmel bir şekilde optimize etmelisiniz. Web sitenizin navigasyon deneyimini bile tek başına iyileştirmek, mobil deneyimi daha iyi hale getirmenize ciddi oranda yardımcı olmaktadır.

– Ürün Sunumu

Bu önerim, E-Ticaret işletmeleri için geliyor.

Bir E-Ticaret işletmesi sahibi olarak, ürünlerinizin bir mobil cihazda kolayca görüntülenebilir bir şekilde sunmanızı tavsiye ediyorum. Bunun iki ana avantajı vardır:

 • Müşterileriniz, ürünlerinizi en net şekilde görebilir.
 • Web sitenizin yüklenme süresi kısalır.

– Akıllı Arama

Doğru şekilde optimize edilmiş ve duyarlı bir akıllı aramaya sahip olmak, müşterilerinizin sitenizde gezinirken yakınlaştırma ve uzaklaştırma yapmamalarına yardımcı olmaktadır. Akıllı arama; ziyaretçilerinizin, web sitenizdeki ürünleri herhangi bir zorlukla karşılaşmadan aramalarına olanak tanımaktadır. Bu şartlar altında ise bir şeyler satın almaları yani dönüşüm sağlamaları çok daha olasıdır.

5. Google’ın Sıralama Faktörleri Nelerdir?

Google, Mayıs 2021’de Sayfa Deneyimi isimli yeni bir güncellemeyi kullanıcıların deneyimine sunmuştur. Güncelleme kapsamında şu veriler Önemli Web Verileri olarak sınıflandırılmıştır:

 • Mobil Uyumluluk
 • Güvenli Tarama
 • HTTPS
 • Araya Giren Reklamlar

Önemli Web Verileri, sitenizdeki üç faktöre ulaşmanın ne kadar sürdüğünü ölçmektedir:

 • Yükleme
 • Etkileşim
 • Görsel Kararlılık

Bu faktörlere ne kadar sürede ulaşıldığı ise, şu üç değişkene göre belirlenmektedir:

 1. LCP (Largest Contentful Paint – En Büyük İçerikli “Boya”)
 2. FID (First Input Delay – İlk Giriş Gecikmesi)
 3. CLS (Cumulative Layout Shift – Kümülatif Düzen Kayması)

– LCP (Largest Contentful Paint)

LCP, sayfanızdaki en büyük içerik ögesinin, kullanıcı ekranında ne kadar bir süre içinde görünür hale geldiğini ölçmektedir. Bu en büyük içerik ögesi başlık resmi, video veya iletişim formu gibi unsurlardan biri olabilir.

Daha basit bir şekilde ifade etmem gerekirse, LCP web sayfanızın ne kadar hızlı yüklendiğini ölçmektedir.

– FID (First Input Delay)

FID, kullanıcıların web sitenizle ne kadar hızlı etkileşime girdiklerini ölçmektedir. Üçüncü parti komut dosyalarını azaltarak web sitenizin kodunu yalın tutmak, sitenizin FID değerini düşürecektir.

– CLS (Cumulative Layout Shift)

CLS, bir kullanıcı web sitenizle etkileşime girmeye başladıktan sonra sayfanızdaki görsel değişiklik miktarını ölçmektedir. CLS puanınız ne kadar düşük olursa, web sitenizin kullanıcı deneyimi o kadar sayılmaktadır.

Önemli Web Verileri’ni, mevcut sayfa deneyimi metrikleriyle birlikte ele aldığınızda, Google’da iyi bir konumda sıralanmanıza yardımcı olacaktır.

6. SERP’lerde Nasıl Öne Çıkabilirsiniz?

Mobil kullanıcılar genellikle “yakınımdaki eczaneler, yakınımdaki kırtasiyeler” şeklindeki sorguları arayarak “yerelleştirilmiş” aramalar yapmaktadırlar. Google, daima kullanıcılara en alakalı sonuçları sunmaya çalışmaktadır; bu nedenle de yerelleştirilmiş sorgular size iş getirmeye yardımcı olma potansiyeline sahiptir. Sitenizi mobil cihazlar için henüz optimize etmediyseniz, dönüşüm sağlama olasılığı yüksek değerli müşteri adaylarını kaçırıyor olabilirsiniz.

Sitenizi arama sonuçları için optimize ederken kendinizi bir mobil kullanıcının yerine koyarak düşünmelisiniz. Başlık etiketleri, meta açıklamaları gibi SEO ögelerini, sayfanızdaki en değerli bilgileri sunmaya devam edebilmek için mobil cihazlar için optimize etmelisiniz.

Mobil site deneyiminizi geliştirdikten sonra, mobil arama stratejinizin yalnızca kullanıcı deneyimine bağlı olmadığını da unutmamanız gerekmektedir. Meta veri optimizasyonu ve yapılandırılmış veri kullanımı gibi optimizasyon taktiklerini yerel SEO çabalarıyla birleştirdiğiniz takdirde, markanızın mobil cihazlarda var olmasına gerçekten yardımcı olabilirsiniz.

Sonuç

Mobil deneyimin önemi, kendi öngörülerimle dikkat çektiğim bir konu değil; istatistikler ile desteklenen bilimsel bir gerçektir. Mobil cihazlar ile uyumlu bir web sitesine sahip olmak hem Google’ı hem de kullanıcıları memnun etmenizin kilit bir faktörüdür.

Mobil uyumlu bir web sitesine sahip olmanızı sağlayacak, geçerli tek bir tavsiye de yoktur. Yalnızca şunu bir kez daha vurgulamak istiyorum ki, mobil uyumluluk çabalarınızı SEO stratejilerinizle desteklemeyi kesinlikle unutmayın.

Mobil deneyimin önemiyle ilgili sormak istediğiniz bir soru varsa, yorumlarda benimle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Furkan DANACI
Furkan DANACI
www.furkandanaci.com/

Yaklaşık 6 yıl önce SEO ve SEM ile tanıştım. SEO ile birçok web sitesinin Dijital Dünyada büyümesinde katkıda bulundum ve Furkan DANACI markasını oluşturdum. Ardından da SEO FD 360° Dijital Ajansını kurdum. Şu anda ekibimle birlikte +60 markaya SEO ve SEM danışmanlık hizmeti sunmaktayım. Kişisel blogumda SEO öğrenmek isteyenlere ücretsiz içerikler sunuyorum.

Benzer İçerikler
Cevap Yaz

Your email address will not be published.Required fields are marked *