SEO'ya Dair Güncel ipuçları- FURKAN DANACI

SEO Ajansı Seçerken Sorulması Gerekenler

Dijitalleşen dünya yapısı içerisinde, fiziksel ihtiyaçlarımızın yerini dijital sorgulamalar almıştır. Beşeri ihtiyaç formlarımızın yerini alan elektronik yapılar, gündelik hayatımızın da vazgeçilmez bir parçasını oluşturmaktadır. Bu doğrultuda çeşitli alanda hizmet sağlayan web siteler, uygulamalar ve E-Ticaret siteleri; rakiplerinden ayrılarak arz – talep ilişkisinde daha üst sıralarda yer almaya çalışmaktadır. Dijital ortamda rekabetin belki de en sert yaşandığı sektör olan SEO (arama motoru optimizasyonu), günümüz dijital dünyasının en önemli çalışma yapısını oluşturmaktadır.

SEO Ajansı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

SEO çalışmaları; uygulayan kurum ve kişiye bağlı olarak, çalışma yürütülen siteyi vezir de edebilir, rezil de. Bugün Türkiye’de aktif olarak SEO konusunda hizmet sağlayan 600’e yakın işletme bulunmakta. Bu işletmelerden bazıları yaptığı çalışmalarla hem sektör içi, hem de sektör dışı adından söz ettirmeyi başarırken, bazıları da uyguladığı yanlış yöntemler yüzünden maalesef birçok işletmeyi mağdur etmiş durumdadır.

Geçmişten günümüze SEO yapılarının aldığı değişim, geçmiş dönemde başarılı olan kişilerin sahip olduğu statüyü bir noktada değersiz kılmaktadır. Bunu bir yarış olarak nitelendirirsek, yarışta her zaman güncel olan, ilk günkü heyecanını koruyanlar fark yaratabilmiştir. Artık SEO sadece teknik bir işlem olmakla kalmayıp; ilgi çekici içeriklere, etkili pazarlama yöntemlerine, PR çalışmalarına, dijital pazarlama stratejilerine ve alanında uzman meslek erbaplarına ev sahipliği yapmaktadır.

Yukarıda belirttiğim gibi, alanında uzman bir SEO uzmanı ile çalışmak maalesef yeterli bir kriter değil. Heyecanı ve güncelliğini de korumayı bilmesi gerekmektedir. Bunun doğuracağı avantajlar kısaca:

 • Ziyaretçi Trafiği
 • Marka Bilinirliği
 • Marka Hiyerarşisi
 • E-Ticaret İçin Ciro Artışı
 • Blog Siteleri İçin Reklam Tıklama Oranının Artışı
 • Kullanıcı Deneyimi Gelişimi

Bugün ki içeriğimizde sizlere SEO ajansı seçerken sorulması gereken soruları ve kontrol edilmesi gereken yapıları sunacağım.

1. SEO’yu Nasıl Ele Alıyorsunuz?

İyi bir SEO ajansı, SEO’tek bir çerçeveden bakmamalıdır. SEO uygulamaları üç ana başlık altında incelenmelidir ve bu alanlara yönelecek ayrı ekipler olmalıdır. Eğer birlikte çalışmayı düşündüğünüz ajans SEO’yu bölümlere ayıramıyorsa ve sizlere ayrıntılı bir şekilde hizmet veremeyecekse muhtemelen ideal olan değildir. SEO’nun ayrılması gereken üç ana grup şunlardır:

 • Teknik SEO: Kodlamaları, web sitesinin yapısını, sitenin hızını, arama trafiğini ve sıralamaları etkileyebilecek verileri dikkate alır. İyi bir SEO uzmanı, teknik SEO analizleri sonucunda web sitenizde oluşabilecek hataları giderebilir.
 • Kullanıcı Deneyimi: Bu alandaki SEO uzmanı çeşitli çalışmalar yaparak içerikleri, anahtar kelimeleri ve web sitesinin düzenini kullanıcı deneyimini keyifli hale getirecek şekilde düzenler.
 • Sayfa Dışı SEO: Sizlere çeşitli geri bağlantılar (backlinkler) edinerek çevrimiçi bir ağ oluşturmanızı sağlarlar. Böylece markanızın ya da işletmenizin popülerliği artar ve bir prestij kazanırsınız.

Birlikte çalışmayı düşündüğünüz SEO ajansının bu üç grup için de uygulamalar yapabildiğinden ve bunları dengeleyebildiğinden emin olun.

2. Stratejilerinizi Markamıza Nasıl Uyarlayacaksınız?

SEO stratejileri her markaya ya da işletmeye uyarlanabilen tek tip bir düzene sahip değildir. “X” markası üzerinde olumlu sonuçlar veren stratejiler “Y” markasının başarısız olmasına yol açabilir. Bu nedenle sizin markanızın sektörüne, sahip olduğunuz iş modeline ve hedeflerinize hitap edebilen benzersiz bir SEO yaklaşımına sahip olmanız gerekir. Bunun için birlikte çalışacağınız SEO ajansının da bu konuda gerekli özeni göstermesi gerekmektedir.

Eğer görüşmekte olduğunuz ajans sizlere sizin sektörünüzle alakası olmayan ve sizinle benzer hedeflere sahip olmayan bir işletmenin SEO uygulamalarını örnek olarak gösteriyorsa muhtemelen yanlış adrestesiniz. Çünkü sizin SEO uygulamalarınız size özel olarak tasarlanmalıdır.

SEO uygulamalarının sizin sektörünüze, hedeflerinize ve iş modelinize uyum sağlayabilecek kadar kişiselleştirilmesi bir yetenek işidir. Bu nedenle herhangi bir SEO ajansı bunu yapabilecek niteliklere sahip olmayabilir. En iyi SEO ajansı ile çalışmak istiyorsanız mutlaka bu soruya iyi bir cevap almanız gerekir.

3. Hangi Kriterler Sizin İçin Başarıyı Tanımlar?

SEO ajansları için başarılı olmayı sağlayacak bir takım genel geçer hedefler mevcuttur. Örneğin arama sıralamanızın ilk sayfalara kadar yükselmesi ve ziyaretçi trafiğinizin artması bu hedefler arasındadır. Ancak bu başarı ölçütlerinin hepsi sizin hedeflerinizle uyuşmayabilir. Bu nedenle birlikte çalışacağınız SEO ajansının başarı anlayışı ile sizin hedeflerinizin örtüşmesi gerekir.

Bahsetmiş olduğum nedenlerden dolayı SEO ajanslarındaki uzmanlar planlamalarını sizin hedeflerinize göre oluşturmalıdır. Eğer artan ziyaretçi trafiği arıyorsanız, anahtar kelime optimizasyonuna veya içerik oluşturmaya öncelik verebilirler. Daha fazla yerel trafik elde etmek istiyorsanız, dizin ve inceleme sitelerinde yerel işletme profillerinizi optimize edebilmenizi sağlayabilirler.

Bir SEO ajansının başarı ölçütleri doğrudan iş hedeflerinize dayanmalıdır, bu nedenle yukarıdaki sorular için standart cevaplar veren SEO ajanslarından uzak durmalısınız.

4. SEO Uygulamalarından Sonuç Almamız Ne Kadar Sürer?

SEO uygulamalarından etkili bir sonuç elde edebilmeniz uzun zaman alabilir. Ancak bu SEO ajansının sizlere bir zaman çerçevesi oluşturmasına engel değildir. Genel olarak düşündüğünüzde, çalışmalara başladıktan sonraki ilk altı ay içerisinde SEO stratejilerinin olumlu sonuçları ile karşılaşmaya başlamış olmanız gerekir.

Eğer hali hazırda olumlu veriler elde edebilen bir web sitesine sahipseniz bu süreç sizin için daha kısa olabilir. Bunun yanı sıra eğer pek çok fazla dezavantajınız mevcutsa ve web sitenizden temizlenmesi gereken ögeler varsa bu sefer süre daha uzun olacaktır. İyi bir SEO ajansı sizin niteliklerinize değerlendirebilmeli ve size ortalama bir süre verebilmelidir. Çünkü bahsetmiş olduğum gibi her web sitesi için “uzun bir süre beklemeniz” gerekmeyecektir.

5. Mobil Cihazlar İçin Çalışmalar Yapıyor Musunuz?

SEO kapsamında yapılan uygulamalar için en ideal olan mobil cihazları devre dışı bırakmamaktadır. Çünkü pek çok işini mobil cihazlardan halleden ve bilgisayarları neredeyse hiç kullanmayan kesin göz ardı edilemeyecek kadar geniştir. Bu nedenle sizin için en iyi sonuçları sunacak SEO ajansını arıyorsanız mobil cihazlara olan bakış açılarını da öğrenmeniz gerekecektir.

İyi bir SEO ajansı web sitenizin mobil entegrasyonunu gerçekleştirebilmelidir ve iyi bir mobil denetimi sağlamalıdır. Bu size pek çok olumlu sonuç kazandıracaktır ve aynı zamanada gelişim sürecinizi de hızlandıracaktır. Bu nedenle bu soruya iyi bir cevap aldığınızdan emin olun ve mobil SEO işlemlerine ne kadar önem verdiğinizi de ikna edici bir şekilde ifade edin.

6. SEO, Pazarlama Stratejilerimize Nasıl Uyum Sağlayacak?

En başarılı SEO uygulamaları diğer pazarlama stratejilerinizden bağımsız olarak düşünülemez. BU nedenle pazarlama stratejilerini SEO uygulamalarınızdan ayrı tutabileceğinizi düşünmeyin. İyi bir SEO ajansı pazarlama stratejilerinizi göz önünde bulundurarak SEO hedeflerinizi oluşturmalıdır. SEO ile içerik pazarlaması, halkla ilişkiler ve sosyal medya yönetimi birlikte ele alınmalıdır ve birine fayda sağlayan uygulama diğerine kötü etki etmemelidir.

Dolayısıla birlikte çalışacağınız SEO ajansı pazarlama ve halkla ilişkiler ekipleriniz ile uyum sağlayabileceğinin garantisini vermelidir. Bu ekiplerin birbirleri ile entegre olmadan iş yürütmeye çalışması sizler için dezavantaj olacaktır.

7. Anahtar Kelime Araştırmasını Nasıl Yapıyorsunuz?

SEO çalışmalarının ilk döneminde, anahtar kelime araştırması yapmak herhangi bir anahtar kelime aracı kullanarak terimler elde etmek ve bunlardan bir liste oluşturmaktı. Ancak daha modern bir SEO düşünüldüğünde; anahtar kelime araştırması yapmak da çok daha fazla çaba gerektiren bir hale geldi.

Bu çabaların içerisinde anahtar kelimeyi kullanacak olan kullanıcının amaçlarını da hesaba katmak yer alıyor. Yani bir kullanıcı araştırma yaparken nasıl bir bilgiye ulaşmayı hedefliyorsa o hedefe uygun kelimeler bir araya getirilmelidir. Bunun için de daha kapsamlı analizler ve hassasiyet gerekir. Eğer görüştüğünüz SEO ajansı bu hassasiyeti göstermeyecekse onlarla çalışmak sizin için pek de iyi olmayacaktır.

Bu soruyu sorduğunuz zaman aldığınız cevaptan klasik yöntemlerde anahtar kelime havuzlarının oluşturulduğu sonucu çıkıyorsa hemen uzaklaşmanız gerekir. Sizin için en iyi gelişmeyi elde edebilecek SEO ajansı normalden daha fazla çaba harcayarak en başarılı anahtar kelimeleri elde edebilmelidir.

8. Backlink Edinmeye Nasıl Bakıyorsunuz?

Backlinkler SEO uygulamalarının bel kemiği olarak bilinmektedir. Bunun nedeni elde edeceğiniz geri bağlantıların size pek çok açıdan büyük faydalar sağlayacak olmasıdır. Kaliteli bir backlink edinmeniz hem güvenilirliğinizi arttırır hem markanızın tanınırlığı artar hem de arama sıralamalarınız iyileşir. Dolayısıyla backlinkler, SEO stratejileriniz arasında önemli bir konumda olmalıdır.

Güvenilir ve kaliteli bir web sitesinden edineceğiniz bir geri bağlantı, blog yorumlarından satın alınan ya da botlar aracılığı ile oluşturulan yüzlerce düşük kaliteli geri bağlantıdan çok daha etkili olacaktır. Bu nedenle birlikte çalışacağınız SEO ajansının da backlinklere bu açıdan bakıyor olması önemlidir. Eğer herhangi bir SEO ajansı backlinklerin niteliklerinden çok sayılarına önem veriyorsa muhtemelen sizin zarar etmenizi sağlayacaktır. Dolayısı ile belki de sormanız gereken en önemli sorulardan biri ajansın Backlink elde edinmek hakkında neler düşündüğü olmalıdır.

9. Hangi SEO Araçlarını Kullanıyorsunuz?

Bir SEO ajansı ile anlaşmaya çalışırken hangi SEO araçlarını kullanacaklarını bilmeniz sizin için pek de önemli değildir. Çünkü önemli olan bu araçları kullanarak hangi sonuçları elde edecekleri olmalıdır. Ancak yine bu araçları neden kullandıklarını açıklayabilecek olmaları oldukça önemlidir. Tahmin edersiniz ki hangi SEO aracını neden kullanacaklarını etkili bir şekilde ifade edemeyen bir SEO ajansı size pek fayda sağlamayacaktır. Bu konuda daha da ayrıntılı bilgi edinmek istiyorsanız ilave edebileceğiniz birkaç soru daha bulunmaktadır. Sizler için bu soruları aşağıda listeledim.

 • Anahtar kelime araştırması yaparken hangi araçları kullanıyorsunuz?
 • Arama sıralamalarının sonuçlarını takip etmek için hangi araçları kullanıyorsunuz?
 • Geri bağlantıları takip edebilmek ve analizlerini elde etmek için hangi araçları kullanıyorsunuz?
 • Rakip sitelerin analizlerini yapmak için hangi araçları kullanıyorsunuz?
 • Kullandığınız araçları neden tercih ediyorsunuz, avantajları nelerdir?
 • Hangi tarayıcıyı kullanıyorsunuz ve neden o tarayıcıyı tercih ediyorsunuz?

Eğer görüştüğünüz SEO ajansı bu soruların cevabını açık bir şekilde verebiliyor ve kendini iyi bir şekilde ifade edebiliyorsa muhtemelen işlerini iyi yapıyorlardır. Ancak bu sorulara etkili cevaplar veremeyen bir SEO ajansı sizin için doğru adres olmayacaktır.

10. SEO Sonuçlarını Nasıl Raporlaştırıyorsunuz?

Görüşmekte olduğunuz SEO ajansının hedeflerinize yönelik ilerlemelerini sergileyebilecekleri raporlar oluşturabilmeleri oldukça önemlidir. Bunun için SEO ajansının etkili ve geçerli bir yöntem kullanarak rapor yapabiliyor olduğundan emin olmanız gerekir. Daha fazla emin olabilmek adına diğer müşterilerine hazırladıkları raporlardan bazılarını görmeyi talep edebilirsiniz. Böylece bu raporlarda hangi analiz sonuçlarına yer verdiklerini ve yeterince açık bir şekilde gelişmeleri ifade edip edemediklerini öğrenebilirsiniz.

Bunun yanı sıra ajansın hazırladığı raporları sizin sektörünüze ve hedeflerinize göre özelleştirip özelleştiremeyeceğini de öğrenmeniz gerekebilir. Ayrıca elde edeceğiniz raporların ne kadar süre aralıklarla sizlere sunulacağını da bilmeniz gerekir. Çoğu ajans raporlarını aylık olarak hazırlar ve birer ay arayla sunar. Bu sizin için yeterli olabilir.

Ancak raporlarını daha uzun sürelerde hazırlayan ve sizleri sık sık gelişmeler hakkında bilgilendiremeyen bir ajans çok da tercih edilebilir değildir. Bu nedenle dikkat etmeniz gereken niteliklerden bazıları da SEO ajansının nasıl raporlaştırma yaptığı ve bu raporları ne kadar aralıklarla sunacağıdır. Eğer bu soruya aldığınız cevap sizin için yeterince iyiyse görüştüğünüz ajans da ideal olan tercihe bir adım yaklaşmış oluruz.

11. Sektördeki Yenilikleri Takip Ediyor Musunuz?

Herhangi bir web sitesini arama motorları için en uygun hale getirebilmeyi sağlayan uygulamalar her geçen gün gelişmekte ve değişmektedir. Örneğin Google düzenli olarak yeni bilgiler yayınlamaktadır ve SEO alanında çalışmalar yapan kişiler bu gelişmeleri mutlaka takip etmedilir. Sürekli gelişen bir sektörün içerisinde yer alıyorsanız bu gelişmeleri kaçırmanız kritik bir hata olacaktır. Dolayısı ile bütün bu gelişmeleri takip eden ve her zaman yenilikleri yakalamaya çalışan bir SEO ajansı ile birlikte çalışmanız gerekir.

Hala geçmişte kullanılan SEO tekniklerini kullanan bir ajans size çok da fazla olumlu etki sağlamayacaktır. Çünkü geçmişteki stratejiler ve teknikler günümüzde gelişerek bambaşka boyutlara geldiler ve artık çok daha kolay sonuç veriyorlar. İyi bir SEO ajansı ile çalışmayı düşünüyorsanız bu konuya fazlasıyla önem vermelisiniz. O nedenle görüşmeleriniz esnasında sektördeki yenilikleri takip edip etmediklerini ve bu yenilikleri uygulayıp uygulamadıklarını sormanız gerekir.

12. Bizden Talep Ettiğiniz Şeyler Nelerdir?

Bir SEO ajansı sizinle birlikte çalışarak web siteniziniz optimizasyon işlemlerini yaptığında sizlerden birkaç bilgi edinmeye de ihtiyaç duyacaktır. Örneğin; çalışma şekliniz, iş modeliniz, hedef kitleniz, sektörünüz, amaçlarınız ve iş tarzınız SEO stratejilerinizin şekillenmesinde büyük bir rol oynayacaktır. Dolayısıla işinde iyi olan bir SEO ajansı da sizlerden bu bilgileri edinmeye özen göstermelidir. Şöyle düşünebilirsiniz; eğer bir kuaförseniz müşterinizin ne tarz saç modellerinden hoşlandığını ya da ne istediğini bilmeden ona herhangi bir uygulama yapamazsınız.

Eğer yaparsanız muhtemelen olumsuz sonuç alırsınız. SEO uygulamaları da böyledir. SEO ajansınız öncelikle sizlerden gerekli bilgileri edinmeli ve ardından bu bilgiler ışığında yeni stratejiler geliştirmelidir. Etkili SEO ajansları, birden fazla ekip ile sizin aranızda bir ortaklık kurmayı gerektirir, bu nedenle sizden çok az bilgi talep eden ajansların, uzun vadeli başarı elde etmenize yardımcı olacak bir SEO planı oluşturması pek olası değildir.

Sonuç

İyi bir SEO ajansı ile anlaşmanız stratejileriniz başarıya ulaşmasını sağlayabilecek en önemli şeylerden biridir. Çünkü iyi bir SEO ajansı sizin taleplerinizi göz önünde bulundurur. Bu talepleri etkili bir şekilde şekillendirebilmenize yardımcı olur. Sizleri hedeflerinize ulaştırabilmek için en etkili araçları kullanır ve bu araçları neden kullandığını çok iyi bilir. Kendini ve çalışmalarını ifade edebilir, sizin kendiniz ifade edebilmenize de olanak tanır.

SEO alanındaki her bir uygulamaya gereken önemi verir ve sizi de daima bu konuda bilgilendirir. İyi bir SEO ajansı ile çalışıyorsanız süreç ne kadar uzun olursa olsun yıpranmadan ve sıkılmadan işlemlerin tamamlanmasını bekleyebilirsiniz. Çünkü iyi bir SEO ajansı sizlere yalnızca arama motoru optimizasyonu gerçekleştirme işlemlerini sunmaz. Aynı zamanda hedefleriniz ve idealleriniz için sahip olmanız gereken stratejileri de uygulamaya sokar.

Bu nedenle bu yazıda bahsetmiş olduğum her biri soru için olumlu cevaplar almaya özen göstermeniz gerekmektedir. Böylece sizin için ideal sonuçların ortaya çıkmasını sağlayabilirsiniz ve daha sonradan pişman olmayacağınız bir süreci başlatmış olursunuz. Unutmayın, SEO ajansı seçmek başarıya giden yoldaki ilk basamaktır.

Furkan DANACI

Yaklaşık 6 yıl önce SEO ve SEM ile tanıştım. SEO ile birçok web sitesinin Dijital Dünyada büyümesinde katkıda bulundum ve Furkan DANACI markasını oluşturdum. Ardından da SEO FD 360° Dijital Ajansını kurdum. Şu anda ekibimle birlikte +60 markaya SEO ve SEM danışmanlık hizmeti sunmaktayım. Kişisel blogumda SEO öğrenmek isteyenlere ücretsiz içerikler sunuyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.