SEO'ya Dair Güncel ipuçları- FURKAN DANACI

SEO ve SEM Arasındaki Fark Nedir?

Dijital pazarlama ile ilgilenen herkes için arama motorlarındaki görünürlük hala önemini koruyor. Eğer daha fazla kullanıcıya ve potansiyel müşteriye ulaşmak istiyorsanız arama motorlarındaki konumunuzu kontrol altında tutmanız gerekiyor. Bunun için SEO veya SEM gibi yöntemlere başvurabilirsiniz. Ancak her şeyden önce SEO ve SEM arasındaki fark nedir, bilmeniz gerekir.

SEO veya PPC, en temelde arama motoru pazarlamasının yani SEM’in iki alt kategorisidir. Her iki yöntem de arama motorlarında web sitelerinin görünürlüğünü arttırmayı sağlamaktadır. Peki sizin için en doğru yöntem hangisi, bilmek istemez misiniz?

SEO ve SEM Farkı Nedir?

SEO kısaltması, Türkçede Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir. Bu, bir web sitesinin arama motoru için gerekli optimizasyon işlemlerini tanımlar.

SEO işleminde amaç, alakalı anahtar kelimeler gibi yöntemlerle arama motorunda önemli ölçüde daha iyi bir konumlandırma elde etmektir. Sonuç olarak elde edilen arama sonuçları organik trafiğe aittir.

Arama motorunun web sitesini okuyabilmesi ve atayabilmesi için web sitesinin mümkün olan en iyi şekilde optimize edilmesi gerekir. Ancak o zaman web sitesi organik arama sonuçlarında görüntülenebilir. SEO ile web sitesi operatörleri organik ve yüksek bir trafik elde etmek isterler.

Uygun araçlarla web sitesi operatörleri, web sitesinin nerede desteklenmesi gerektiğini bilmek için bir anahtar kelime analizi yapabilir. Ayrıca yüksek arama hacmine sahip ve içerikle alakalı belirli arama terimlerini seçilebilir. Ancak tüm işlem bunlardan ibaret değildir.

Bir web sitesinin optimizasyonu, web sitesinin kendisinde, yani OnPage’de ve ayrıca web sitesi dışında (OffPage) gerçekleşir. Böylece üç temel SEO olduğu söylenebilir:

  • Teknik SEO
  • Sayfa içi SEO
  • Sayfa dışı SEO

SEO işleminde gerçekleştirilen tüm süreçler, bu üç kategoriden birinde değerlendirilmektedir. Kapsamlı bir SEO işlemi her üç kategoride de çalışarak web sitesini tamamen profesyonel bir görünüme eriştirecektir.

SEM kısaltması ise Türkçede Arama Motoru Pazarlaması anlamına gelir. Bu terim genellikle arama motoru reklamcılığı veya arama motoru optimizasyonu işlemlerini kapsamaktadır. Böylece SEM kavramının her iki yaklaşımı da birleştirdiği söylenebilir. Yani ister SEO işlemi uygulayın isterseniz arama motoru reklamcılığı yöntemine başvurun SEM uygulaması gerçekleştirmiş olursunuz.

  • ADS
  • Facebook ve Instagram Reklamcılığı
  • Google Alışveriş

SEM için en çok kullanılan pazarlama kanallarıdır.

SEM veya SEO Neden Gerekli?

SEO ve SEM Farkları

SEM, bir şirketin web sitesini arama motorları aracılığıyla pazarlamaya yönelik tüm çabaların arkasındaki beyindir. Google gibi arama motorları aracılığıyla pazarlama, dijital çağda giderek daha ilginç hale geliyor. Günümüzde her işletmenin bir web sitesi var.

Ancak, bir web sitesi yalnızca çok sayıda ziyaretçiyi kendine çekebilirse başarıya ulaşabilir. Bu günlerde, bir tarayıcının URL çubuğuna doğrudan bir URL yazan az kişi var. Çoğu kullanıcı, web sitelerini bulmak için ilgili anahtar kelimeleri bir arama motorunun arama çubuğuna yazmayı tercih etmektedir. İlk arama sonuçları sayfasında mümkün olan en iyi yerleşimi elde etmek için SEO veya SEM uygulamalarına başvurmak bu nedenle önemlidir.

Kullanıcıların diğer bir eğilimi ise genellikle yalnızca en üstteki arama sonuçlarına tıklamaktır. Bu tam olarak arama motoru pazarlamasının neden bu denli gerekli olduğunu ispatlar niteliktedir. Bu nedenle ücretli veya ücretsiz önlemler ile şirketler, ilk arama sonuçları sayfasında mümkün olan en iyi yerleşimi elde etmek istemektedir.

Bir web sitesi, özellikle açıklama gerektiren ürünler söz konusu olduğunda, müşteriler için en uygun temas noktasıdır. Günümüzde hemen her işlemin internet üzerinden gerçekleştirildiği düşünülürse web sitesinin profesyonelliği işletme başarısını doğrudan etkileyecektir.

SEM’in en büyük avantajı, müşterilere optimizasyon yoluyla özel olarak hitap edilebilmesidir. Hedef kitleniz ile daha aktif ve doğrudan bir etkileşim kurmak istiyorsanız SEO ve SEM işlemlerini hafife almamanız gerekmektedir.

Arama Motoru Reklamcılığı mı SEO mu?

Arama motoru reklamcılığı, pazarlamacıların dünyanın en güçlü pazarlama kanalı olan internet aramasından yararlanmasına yardımcı olur. Bu yöntem ile web siteleri, tamamı otomatik pilotta doğru kişiler tarafından doğru zamanda görülen reklamlar ile hedef kitleye ulaşabilmektedir.

Arama motoru reklamcılığı, çevrimiçi reklamları satın almak ve optimize etmek için verimli bir yol sunar. Bu yöntem, kısa vadeli başarı için daha uygundur ve genellikle gerekli bir ek işlem olarak görülmektedir. Markalaşma, görünürlük veya yeni müşteri kazanımı gibi konular reklamcılık ile daha pratik hale gelebilir.

Google, uluslararası alanda %95’lik bir pazar payına sahip olduğundan, reklamcılıkta çok önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle reklamcılık yöntemi ile hedef kitleye ulaşmak isteyenler Google Ads’e başvurmaktadır. Böylece web sitenizi çok kısa sürede arama sonuçlarında en üst sıralara yerleştirerek tek tuşla yeni müşteriler kazanmaya başlayabilirsiniz.

SEO mu Yoksa SEM mi Daha İyi?

SEO mu yoksa SEM pazarlamasının mı daha iyi olduğu sorusu ise birçok faktöre bağlıdır. Bir SEO stratejisi daha fazla dahili çaba gerektirse de uzun vadede reklamcılıktan daha sürdürülebilirdir. Reklamlara başvurmak çok daha pratik bir seçenek olsa da satış ve maliyet avantajları açısından SEO daha sürdürülebilir bir varyanttır.

Tüm bunlara ek olarak arama motoru reklamcılığı genellikle SEO ile birlikte kullanılır. Çünkü bir reklamın başarısı büyük ölçüde kullanıcı deneyimine, yani açılış sayfasının içeriğine ve kalitesine bağlıdır. Bu, aksi takdirde kullanıcıları hayal kırıklığına uğratmış ve hatta dolandırmış gibi görünen bir web sitesine neden olacaktır.

En iyi seçenek, reklamlar ve SEO’nun sağlıklı bir kombinasyonundan yararlanmaktır. Bu yöntem, sürekli olarak yeni müşteriler çekmek için idealdir. Reklamcılık ve SEO bu nedenle el ele gider.

SEO en temelde sürdürülmesi ve takip edilmesi gereken bir süreçtir. Çünkü Google, sıralama faktörlerini düzenli olarak genişletir ve değiştirir. Web sitesi yenilendikten sonra ise düzenli güncelleme çok daha kolaydır. Profesyonel bir SEO uzmanı, web sitesini başarılı bir şekilde optimize ettikten sonra Google’da daha yüksek bir görünürlük kaydetmeyi başaracaktır.

Furkan DANACI

Yaklaşık 6 yıl önce SEO ve SEM ile tanıştım. SEO ile birçok web sitesinin Dijital Dünyada büyümesinde katkıda bulundum ve Furkan DANACI markasını oluşturdum. Ardından da SEO FD 360° Dijital Ajansını kurdum. Şu anda ekibimle birlikte +60 markaya SEO ve SEM danışmanlık hizmeti sunmaktayım. Kişisel blogumda SEO öğrenmek isteyenlere ücretsiz içerikler sunuyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.