SEO'ya Dair Güncel ipuçları- FURKAN DANACI

SEO’nun Önümüzdeki Yıllarda Yeri

SEO, son yıllarda hızla gelişme gösteren ve dijital dünyada olmazsa olmaz haline gelen bir disiplin oldu. Yaklaşık 10 sene öncesinde sayılı SEO uygulaması ile geliştirme yapılırken, bugün pek çok eklenti ve uygulamanın katkısı ile çalışmalar yürütülebiliyor. Aynı zamanda, Google başta olmak üzere pek çok arama motorunun gelişimi de gözle görülür ölçüdedir. Bu gelişmeler sonucunda da basit yollarla ya da sadece anahtar kelimelerle iyi bir web sitesi hazırlamak zorlaştı.

Günümüzde SEO; sayfa içi optimizasyonu, sayfa dışı etkinlikler ya da teknik çalışmaların yanında uzmanlık, güven ve duyarlılık gerektiren bir çalışma haline geldi. Böylece etkili SEO tekniklerini uygulamak, alanında uzmanlaşan kişilerin yapabileceği bir beceriye dönüştü. Arama motorlarında öne çıkmak ve web sitesi kalitesini arttırmak adına SEO’nun önümüzdeki yıllarda yeri de oldukça sağlam olacak gibi görünüyor.

Arama Motorlarının Geleceği

SEO’nun geleceğine dair bir öngörüde bulunmadan önce arama motorlarının önümüzdeki senelerdeki gelişimini de değerlendirmek gerekir. Google algoritmalarının sürekli geliştiği ve daha akıllı olduğu gerçeğini kabul edelim. Bu nedenle SEO stratejisini, geleceğin şartlarına hazır hale getirmek için bu noktayı dikkate almak önemlidir. Arama motorlarının geleceğine hazırlanmak için şu unsurlar ise dikkate alınacak en önemli noktalardır:

 • Arama sıralamalarının daha çok gerçek hayatta kurulan ilişkiler kapsamında gelişeceği düşünülmektedir. Yani, SEO stratejisi ve marka değeri ile eski usul piyasa çalışmaları arasında bir denge kurmak gerekebilir.
 • Mobil aramalarda ise Yerel (Local) SEO kavramı önem kazanabilir. Akıllı telefonlar üzerinden düzenli olarak yapılan içerik tüketimi, mobil strateji gelişiminde etkili bir noktadır. Bugün dahi yakın çevredeki işletmeler ile kurulacak bağlantıların güçlenmesinde büyük önem taşımaktadır.
 • Google Benim İşletmem (Google My Business), Google’ın nezdinde markanın ya da işletmenin sahip olduğu değerli varlıkların bir arayüzü olmaktadır. Bu varlıklar daha sonra arama motoru sonuçları sayfası üzerinden, online ve offline aksiyonların ilişkisini güçlendirebilmektedir.
 • Son olarak, özgün ve kullanıcının aradığını bulduğu içerikler hazırlanmalıdır. Bu nokta, bugün de dikkat edilmesi gereken en önemli noktaların başında gelir. Günlük konuşma gibi yazılan, bilgiyi doğrudan veren ve laf kalabalığından uzak duran içeriklerin etki alanının artacağı öngörülmektedir.

SEO’yu Nasıl Bir Gelecek Bekliyor?

Markaların insanlara, hatta daha çok genç nesile ulaşabilmesi için değer odaklı ve amaca uygun olması gerekmektedir. Marka bilinirliği ve güçlü bir amaca sahip olmadan, bir web sitesinin tıklanma oranlarında artışın olması çok zordur. Bu durum SEO’nun geleceğinde, çok daha önem kazanacak ve dikkat edilmesi gereken hususların en başında yerini alacaktır.

Gelecekte SEO çalışmalarında uzmanların, hedef kitlesini ve onların eylemlerini anlamaları gerekecektir. Kullanıcıların zihninden, isteklerinden ve ihtiyaçlarından faydalanmak, en temel prensiplerden biri olabilir. Bu nedenle, önümüzdeki yıllarda güçlü bir SEO stratejisi için şu başlıkların altını doldurmak gerekir:

 • Kullanıcıların ihtiyaçları.
 • Kullanıcıların ihtiyacı olabilecek şeyler.
 • Kullanıcıları harekete geçiren şey.
 • Arama yapmalarına neden olan şey.
 • Bilinçaltı.
 • Davranışlarını yöneten istekleri ve değerleri.

Tüm bu başlıklar, uzun vadede kaliteli takipçilere sahip olmanın ve online bir etki yaratmanın anahtarlarıdır. Çünkü bir web sitesi için iyi içerik ve kaliteli markalaşma ile temel oluşturmazsanız, uzun vadeli bir başarı şansı olmayabilir.

Kısacası, SEO zaman içinde değer kazanan ve her geçen gün kazanmaya devam eden bir stratejidir. Bu bağlamda da SEO’nun önümüzdeki yıllarda yeri, giderek değerlenecektir. Bir web sitesi yöneticisiyseniz ya da olmayı planlıyorsanız, mutlaka SEO konusunda kendinizi geliştirmelisiniz. Sık sık güncellenen Google algoritmalarını takip etmeli ve bunlara hızlı bir şekilde ayak uydurmalısınız. Bu sayede başarı elde edebilir ve web sitenizin kalitesini arttırabilirsiniz.

SEO’yu Ne Değiştirir?

SEO’nun hızla değişen bir çalışma olduğunu öğrendik. Peki, tam olarak SEO’nun değişimini etkileyen unsurlar nelerdir? SEO, pek çok farklı etkenden etkilenebilir ve değişebilir. Teknoloji, insanların davranışları, makinelerin gelişimi ya da medya gibi faktörler SEO’nun değişimine ön ayak olmaktadır.

SEO uzmanı olmak için artık sadece bir arama stratejisi geliştirmek yeterli değildir. Uzmanlar, bir markayı online olarak tanıtabilen, satabilen ve iletişim ağını güçlendiren özellikler geliştirmelidir. Kullanıcıların amaçlarını ve isteklerini karşılayan, aynı zamanda uzun vadede marka bilinirliği sağlayan geliştirmeleri yapmalıdır.

SEO’daki Değişime Yetişmenin Yolları Nelerdir?

SEO’nun hızlı bir değişim sürecini girdiğini söylemek yanlış olmaz. Ancak bu değişim hızına yetişmenin ve kısa sürede uyum sağlamanın yolları da yok değil. Eski SEO yapısına bağlı kalarak, sitenin gelişimini engellemek yerine yeniliğe adapte olmanın yollarını aramalısınız.

Bir web sitesini en iyi şekilde optimize etmek için sadece Google ya da ünlü web sitelerin stratejilerine güvenemezsiniz. SEO sadece bağlantı kurma üzerine kurulu bir strateji değildir. Başarılı bir SEO planı yapmak ve sürdürülebilir stratejiler yapmak için yaratıcılık ve yeniliğe uyum sağlamak önemlidir. Aynı zamanda uygulanması gereken önemli adımlar şöyle olmalıdır:

 • Medya çalışmalarını geliştirin.
 • Web sitelerine organik trafik çekin.
 • Kullanıcı arama amacına odaklanın.
 • Hedef kitlenize yönelik dinamik ve ilgi çekici içerik oluşturun.
 • Mobil uyumlu bir site sunun.
 • Olumlu bir kullanıcı deneyimi sağlamak için geliştirmeler yapın.
 • Çok kanallı pazarlamayı entegre etmeye çalışın.

Kullanıcıyı anlamak ve isteklerini karşılamak, SEO’da başarının anahtarı olabilir. Kullanıcıların sayfada uzun süre kalmalarını ve web sitesini keşfetmelerini sağlamak için iyi bir SEO planına ihtiyaç büyüktür. Bunun yanında SEO’daki değişime ayak uydurmak ve yeniliğe açık olmak, başarılı bir site planlamasında önünüzü açacaktır. Birde Google ADS başta olmak üzere Facebook, Instagram ve Linkedin gibi sosyal platformları da SEO’da iç içe kullanmak oldukça önemlidir.

Furkan DANACI

Yaklaşık 6 yıl önce SEO ve SEM ile tanıştım. SEO ile birçok web sitesinin Dijital Dünyada büyümesinde katkıda bulundum ve Furkan DANACI markasını oluşturdum. Ardından da SEO FD 360° Dijital Ajansını kurdum. Şu anda ekibimle birlikte +60 markaya SEO ve SEM danışmanlık hizmeti sunmaktayım. Kişisel blogumda SEO öğrenmek isteyenlere ücretsiz içerikler sunuyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.