SSL Sertifikasının SEO’ya Etkisi Var mı?

SSL Sertifikasının SEO'ya Etkisi Var mı?

SSL sertifikaları, web siteleri için alınan önemli bir güvenlik önlemi olarak nitelendirilebilir. Özellikle kullanıcı bilgilerini şifreleyecek sunucu ve tarayıcı arasında bağlantıyı kuran bir uygulamadır. SSL sertifikasına sahip olmak, sitenizin güvenliğinde büyük etkiye sahiptir. Bununla birlikte arama motorları, kullanıcı bilgilerinin güvende olmasını ister. İşte bu noktada SSL sertifikaları devreye girmektedir. Peki, SSL sertifikasının SEO’ya etkisi var mı? Bu soruya ayrıntılı bir cevap bulmak için yazımın devamını okuyabilirsiniz.

SSL Sertifikasının Önemi Nedir?

Güvenlik sertifikası bulundurmak, Google’da web sitelerin sıralamasını önemli oranda etkiler. SSL sertifikası, bir web siteye girerken web sunucuları ve tarayıcı arasındaki iletişimin güvenli bir şekilde kurulmasını sağlar. Google tarafından güvenli olarak sınıflandırılan web sitelerinin adres çubuğunda yeşil renkteki kilit ikonu güvenilir bir sunucu olduğunu belirtir. SSL sertifikası (HTTPS) internetteki herhangi bir bilginin rastgele sunucunuza sızmasını engeller. Bu engelleme işlemini, güvenli karma algoritmalar sayesinde yapılır. Bu durum, bilgisayarınızdan web sitesine aktarılan verilerin sanal bir boşlukta şifrelenmesi ve kolaylıkla saldırıya uğramamayı sağlar.

İnternet kullanıcılarının güvenli ve bilgilerinin çalınma korkusu olmadan olumlu bir deneyim yaşaması için SSL sertifikası oldukça önemlidir. Bir sitenin güvenli olmadığını düşünen internet kullanıcısı, özellikle online ödeme gibi kişisel verilerin girişinin sağlandığı sitelerde olumsuz bir deneyim yaşayabilir. Bu durum, SEO sektöründe kullanıcı memnuniyeti faktörünü zedeleyen en önemli etkenlerden biridir. Nitekim SSL sertifikası kurulumunu deneyimli bir SEO uzmanı rehberliğinde, güvenli bir şekilde yapabilirsiniz.

SSL Nasıl Çalışır?

HTTPS (SSL sertifikası), Private ve Public Key isimli anahtarlar aracılığıyla yapılan kodlama yöntemidir. Dijital ortamda kodlanmış bu yazılımlar güvenli internet kullanımını destekler. Özellikle kredi kartı bilgileri gibi önemli veri akışlarında güvenliği sağlar. HTTPS destekleyen bir web sitesine giriş yaptığınızda, Public Key iletişimde bulunduğunuz tarafa gönderilirken Private Key sizde kalır. Bu şekilde çift taraflı koruma gerçekleştirir.

Kolay ve hızlı bir şekilde ilerleyen SSL protokolü sayesinde sitenizin güvenli hale gelmesi sağlanır. Böylece web sitenizdeki trafik hareketlenir.  Ziyaretçi güvenliğini ön plana çıkaran SSL sertifikası, sitenize değer katarak arama motorlarının sıralamalarında üst basamaklarda görünmesine yardımcı olur.

SSL Sertifikaları SEO Sektörüne Etki Eder mi?

SSL Sertifikaları SEO Sektörüne Etki Eder mi?

SSL sertifikası (HTTPS) alıp güvenli hizmet sunduğunu hedef kitlesine gösteren siteler, kullanıcı deneyimini doğrudan etkiler. Olumlu yönde etkilenen kullanıcılar, web sitesini kullanmanın güvenli olduğunu, kendi sunucusuna karşı bir tehdit oluşturmadığını düşünür. Böylece müşteri deneyimini pozitif yönde etkiler. Bu nedenle SEO sektöründe faaliyet gösteren internet siteleri SSL sertifikası kullanmalıdır. SEO açısından SSL sertifikasının sağladığı faydaları ayrıntılı bir şekilde aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür.:

 • E-Ticaret sitelerinin satışlarının artmasını destekler.
 • Kullanıcı deneyimini pozitif yönde etkiler. Müşterilerin güvenini kazanmada etkilidir.
 • Google gibi arama motorlarının sıralamalarında SSL sertifikası kullanmayan websitelerinin yanında avantaj sağlar.
 • Güven veren bir web sitesi ve kullanıcı bilgilerini şifreleme yöntemidir.
 • İnternetteki SSL sertifikalarına sahip siteler, itibarlarını iyileştirme yönünde önemli bir adım atar.

SEO sektörünün en önemli faktörlerinden biri olan müşteri memnuniyeti, SSL Sertifikası ile doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle SSL Sertifikasına sahip olmak güvenilir bir web sitesi olarak hedef kitlenizin gözünde itibarınızı üst düzeyde tutmak için büyük oranda fayda sağlar

Arama Motoru SEO Araştırmalarındaki Sıralama Faktörleri

HTTPS yani güvenli SSL sertifikası bulunan web sitelerinin adres çubuklarında bulunan “güvenli” işaretinin anlamı bir sembolden fazlasıdır. SSL sertifikasının, SEO açısından değerlendirildiği zaman oldukça faydalı bir sıralama faktörü olduğu biliniyor. Peki, arama motorlarının çoğunda yapılan SEO araştırmalarındaki sıralama faktörleri nelerdir? Bu soruya aşağıdaki sıralamada yer alan faktörleri inceleyerek ayrıntılı yanıt bulabilirsiniz:

 • Web sitesinin kodlaması ve yazılımı
 • Web sitelerinin mobil uyumluluğunun olup olmaması
 • Kodlama ve tasarım hataları
 • URL kategorisinin yapısı
 • Başlıklar ve açıklamalar
 • SEO dostu URL yapısına sahip bir web site adresi
 • Harici ve dahili bağlantı kalitesi
 • Arama motorlarını baz alarak değil de ziyaretçileri için tasarlanmış bir web sitesi yapısı
 • HTTPS (SSL sertifikası) destekleyen, yani ziyaretçilerine güvenli bir site olduğunu garanti eden web siteleri

HTTPS faktörü, SEO’ya önem veren birçok sitenin kullanması ile avantaj sağlayacağı bir yöntemdir. Özellikle online ödeme ve e-ticaret siteleri tarafından SSL sertifikasının kullanımının yaygın olduğu bilinir. Profesyonel SEO desteği almak ve web sitenizi geliştirmek için Furkan DANACI rehberliğinde danışmanlık alabilirsiniz.

Furkan DANACI
Furkan DANACI
www.furkandanaci.com/

Yaklaşık 6 yıl önce SEO ve SEM ile tanıştım. SEO ile birçok web sitesinin Dijital Dünyada büyümesinde katkıda bulundum ve Furkan DANACI markasını oluşturdum. Ardından da SEO FD 360° Dijital Ajansını kurdum. Şu anda ekibimle birlikte +60 markaya SEO ve SEM danışmanlık hizmeti sunmaktayım. Kişisel blogumda SEO öğrenmek isteyenlere ücretsiz içerikler sunuyorum.

Benzer İçerikler
Cevap Yaz

Your email address will not be published.Required fields are marked *