SEO'ya Dair Güncel ipuçları- FURKAN DANACI

2023 Yılında SEO | Stratejilerde Yeni Bir Boyut

Teknoloji hızla ilerlemeye devam ederken, hayatımıza birçok yapay zeka aracı girdi. Metin yazdırmaktan anahtar kelime analizine kadar çeşitli alanlarda AI kullanılıyor. Dolayısıyla SEO stratejileri de yeni bir boyut kazandı. Siz de bu içeriğimde 2023 yılında SEO çalışmalarına gelen yenilikleri öğrenebilirsiniz.

SEO Stratejilerinde Yeni Bir Boyut

AI teknolojisi, çok uzun zamandan bu yana belirli alanlarda kullanılıyor. Haliyle bu gelişmeler, dijital pazarlama sektörünü de etkiledi. Ancak yapay zeka söz konusu olduğunda aklınıza sadece içerik yazımı gelmesin. Bunun yanında anahtar kelime analizi, rakip analizi ve görsel çalışmalar yapılabilir. İçeriğimde web sitenizin değerini arttıracak çeşitli yapay zeka araçlarını öğrenebilirsiniz.

1. ChatGPT

ChatGPT

ChatGPT, doğal dili anlayarak çeşitli soru ve isteklere, insana benzer yaratıcılıkla yanıt veren bir yapay zeka aracı. OpenAI’a göre bu araç, sorularınıza yanıt vermek için dönüştürücü ismi verilen bir öğrenme algoritmasına sahiptir. Bu dönüştürücü, metinlerde kullanılan kelime ve deyimlerin bağlamının anlamasını sağlayan bir tür sinir ağıdır. Böylece bilgilendirici yazılar ortaya çıkar.

ChatGPT’nin metin yazmak dışında SEO çalışmalarını kolaylaştıran özellikleri vardır. Bunları aşağıdaki başlıklarda detaylı şekilde görmeniz mümkündür.

 • Anahtar Kelime Analizi

Düz bir metin oluştururken anahtar kelimelerin önemi yoktur. Ancak SEO çalışmaları için önemli bir kavram olduğunu reddedilemez. Anahtar kelime analizi yapmak, vakit alan bir süreçtir. Analiz asistanı sayesinde ChatGPT, SEO uyumlu içeriklerde kullanılması gereken anahtar ve semantik kelimeleri bulabilir

 • İçerik Analizi ve İçerik Düzenleme

ChatGPT, içerik analizini iyileştiren bir özelliğe sahiptir. Bu sayede dijital pazarlamacılar, müşteri ihtiyacını daha iyi anlar. İçeriklerinizde nasıl bir strateji oluşturmanız hakkında size fikir verir. Daha ilgi çekici ve kaliteli içerikler üretmenize yardımcı olur.

 • Farklı Dil Seçeneği

İçerik oluştururken veya SEO çalışması yaparken hangi dille strateji yapacağınızı belirlemelisiniz. Özellikle bilmediğiniz veya seviyenizin yetersiz olduğu diller için ChatGPT kullanabilirsiniz. Böylece ihtiyaçlarınıza yönelik bir çalışma gerçekleştirmeniz mümkündür.

 • Başlık Önerileri

SEO uyumlu içerikler için başlıklar önemlidir. İçeriğin türüne uygun olarak anahtar kelimenin geçtiği başlıkları bulmak için ChatGPT kullanabilirsiniz. Konuyu yazarak ve başlık önerisi isteyerek içeriğiniz için başlık seçimi yapabilirsiniz.

2. GoogleBard

Google Bard

Yapay zeka araçlarının gelişmesiyle birlikte GoogleBard da hayatımıza girdi. GoogleBard, Google tarafından hazırlanan, ChatGPT gibi sohbete dayalı bir araçtır. Bard kullanmanın genel olarak sağladığı avantajlar aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

 • Karmaşık konuları, daha basit şekilde karşınıza çıkararak anlamanızı kolaylaştırır.
 • Doğru veya yanlış cevabın olmadığı çeşitli sorgularda fikir almanızı sağlar.
 • Merak ettiğiniz konuyla alakalı genel gerçekleri ve içgörüleri öğrenebilirsiniz.

SEO çalışması yaparken GoogleBard’ı kullanmak, birçok yönden işleri kolaylaştırır. 2023 yılında SEO çalışmalarını etkileyen bu aracı nasıl kullanacağınızı aşağıdaki başlıklarda detaylı şekilde görebilirsiniz.

 • Anahtar Kelimeleri Tanımlama

İçerik pazarlamasının en önemli çalışmalarından biri, anahtar kelime analizidir. İlk zamanlarda Bard, tüm sayfayı anahtar kelimeyle doldururdu. Ancak algoritmalarını güncelledikten sonra optimize edilmiş içerikler ortaya çıkmaya başladı.

 • Kaliteli İçerikler

SERP sıralamasında sayfanızın ön plana çıkması için iyi içeriklere ihtiyacınız vardır. GoogleBard, bu içerikleri yazma konusunda size yardımcı olur. Aynı zamanda daha basit şekilde anlattığı için içeriğinizi yazarken fikir alabilirsiniz.

 • İçerik Stratejisi

Tıpkı ChatGPT’de olduğu gibi başlıklarınızı GoogleBard ile ayarlamanız mümkündür. Bu sayede kaliteli içerikler üretmeye bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

 • Kullanıcı Deneyimi

SEO çalışmalarında en etkili konulardan biri, kullanıcı deneyimidir. Google, mobil uyum, sayfa hızı gibi konuları göz önüne alarak kullanıcı deneyimine önem verir. Bu nedenle aracı kullanarak müşterilerinize uygun içerikler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Kısacası, GoogleBard ve ChatGPT, SEO açısından 2023 senesinde büyük bir yenilik getirmiştir. Ancak SEO çalışmalarında yazının yanında görsele de önem vermek gerekir.

3. MidJourney

MidJourney
MidJourney ile oluşturuldu.

Midjourney, istemleri kullanıp görsel oluşturmanızı sağlayan bir yapay zeka aracıdır. SEO çalışmalarında yazdığınız içerikler kadar görsel öğeler de önemlidir. Midjourney, yaratıcı görseller hazırlamanızı sağlar. Şu an için bu AI programına Discord botlarıyla erişilebilir. Ayrıca aracı kullanmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • Midjourney, Discord sunucusuna erişin.
 • “Newbies” isimli kanalları arayın.
 • Görseli oluşturmak için “imagine” komutunu yazın. Örneğin, “Çam ağaçlarıyla sahilde yürüyüş yapan kıvırcık saçlı bir kadın”
 • Karşınıza, yazdığınız komuta uygun olarak birkaç tane seçenek çıkar. Mevcut komutları vererek yeni görseller yaratabilir, görseli iyileştirebilir veya görüntüyü büyütebilirsiniz.
 • Görüntüyü tarayıcıda açıp kaydetmeniz gerekir.

Yukarıdaki adımlar sonucunda içeriklerinize uygun birçok görsel oluşturmanız mümkündür. Özellikle blog yazılarınızda yaratıcı görselleri oluşturmak SEO açısından büyük ölçüde fayda sağlar. Bunun dışında oyun tasarımı, sanatsal eserler gibi pek çok alanda Midjourney, yeni ve özgün görseller yaratır.

2023 senesinde SEO, çok büyük gelişmelerle karşılaştı. Bu sayede içerik yazarları, aradıkları ancak bulamadıkları konularla alakalı bilgileri öğrenebilir. Aynı zamanda SEO’ya uyumlu makaleler için hızlı ve kolay şekilde strateji belirlenebilir. Yaratıcı görsellerle daha iyi bir sayfaya sahip olmak da mümkündür. Siz de SEO çalışmalarında bu araçlardan yararlanarak sayfanızda yayınlayacağınız içeriklerle ilgili fikir alabilir ve görseller oluşturabilirsiniz.

Furkan DANACI

Yaklaşık 6 yıl önce SEO ve SEM ile tanıştım. SEO ile birçok web sitesinin Dijital Dünyada büyümesinde katkıda bulundum ve Furkan DANACI markasını oluşturdum. Ardından da SEO FD 360° Dijital Ajansını kurdum. Şu anda ekibimle birlikte +60 markaya SEO ve SEM danışmanlık hizmeti sunmaktayım. Kişisel blogumda SEO öğrenmek isteyenlere ücretsiz içerikler sunuyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.