E-Ticaret Sitelerinde Blog Neden ve Nasıl Kurulmalıdır?

E-Ticaret Sitelerinde Blog Neden ve Nasıl Kurulmalıdır?

Çok sayıda e-ticaret sitesinin bir bloğu vardır. Bunun nedeni, e-ticaret sitesi sahiplerinin blog içeriği yazması ya da fazla boş vakitleri olması değildir elbette. Blog, internet dünyasında en önemli bilgi almak kaynağı olduğu gibi, aynı zamanda harika bir pazarlama ve SEO stratejisidir. Bir SEO stratejisinde blog yazmanın önemi tahmin edilenden büyüktür. Blogları önemli kılan neredeyse her konuda bilgi içerebilir olmasıdır. Yazımı sonuna kadar okuduğunuzda “E-Ticaret sitelerinde blog neden, nasıl kurulmalıdır?” sorularının cevaplarını bulmuş olacaksınız.

Bir E-ticaret Sitesinde Neden Blog Yazmalısınız?

Bir e-ticaret sitesindeki blog yazıları, içerik pazarlaması bakımından son derece önemlidir. Açılan blogun, e-ticaret siteleri için önem taşıdığı konular şunlardır:

 • Hedef kitlenizi, kendiniz ve ürünleriniz hakkında bilgilendirme
 • Akılda kalıcı olma
 • Harika bir SEO stratejisi
 • E-ticaret sitenize trafik sağlama
 • E-ticaret sitenize otorite ve güvenilirlik sağlama
 • Uzun dönemli bağlılık

Bloglara, web sitelerine göre çok daha sık bilgi giriş yapılır. Bu sayede de sürekli güncel tutulmaktadır.  Bu yönüyle de kampanyalar ya da yeni ürünler ile ilgili haber yaymak için de idealdir.

Hedef Kitlenizi Kendiniz ve Ürünleriniz Hakkına Bilgilendirme

Blog kullanmak, hedef kitlenizi ürününüz hakkında bilgilendirmenin harika bir yoludur. Bir blog içeriğinde bir ürünün nasıl kullanılacağını ve insanların onu neden satın alması gerektiğini gösterebilirsiniz. Örneğin; sitenizde bebek kıyafetleri satıyorsanız, çocuklar ve çocuk modası hakkında bir blog hazırlayabilirsiniz. Ayrıca hedef kitlenize kendiniz ve şirketiniz hakkında bilgi verebilirsiniz.

Akılda Kalıcı Olma

Düzenli olarak blog içeriği üretir ve bu yayınlarınızı sosyal medyada paylaşırsanız, hedef kitlenizin aklında kalırsınız. O anda bir şey satın almayacak olsalar bile, akıllarında kalacağınızdan emin olabilirsiniz. Örneğin, bloğunuzda yayınladığınız “Sıcak havalarda çocuklar nasıl giydirilmeli?” başlıklı yazınızı okuyan bir kişi, çocuğuna yeni kıyafetler almak istediğinde aklına sizin e-ticaret siteniz gelecektir.

Harika Bir SEO Stratejisi

SEO yani, arama motoru optimizasyonu denen kavram için blog yazıları oldukça önem taşır. Yayınladığınız blog yazıları ile elde ettiğiniz ziyaretçi trafiği, arama motorlarının algoritmaları tarafından algılanacaktır. Böylece, arama motoru sonuç sayfalarında üst sıralara çıkarak daha sağlam bir yer edinmiş olursunuz.

E-Ticaret Sitenize Trafik Sağlama

Blog içerikleri, açmış olduğunuz e-ticaret sitesindeki organik trafikte artış sağlar. Bu sayede e-ticaret sitenizin ve markanızın bilinirliği artacaktır.

E-Ticaret Sitenize Otorite ve Güvenilirlik Sağlama

Blogunuzda yayınladığınız yazılar, bunları okuyan kişilerde alanında ve işinde uzman kişi algısı oluşmasını sağlar. Dolayısıyla okurların e-ticaret sitenize karşı güven hisseder. Bu da okurların potansiyel müşterilere dönüşmesini sağlar.

Uzun Dönemli Bağlılık

İyi yazılmış ve okura fayda sağlamış bir blog yazısı, daha sonra ihtiyaç duyulan başka bir konuda “Acaba aynı blogda bu konudan da bahsedilmiş mi?” dedirtir. Bu da ziyaretçinin sitenize uzun süre bağlılığını sağlar. Benzer konularda aklına gelen bir ihtiyaçta ilk aklına gelen sizin siteniz olacaktır.

E-Ticaret Sitesi Blog İçerikleri Ne Hakkında Yazılabilir?

E-Ticaret Sitesi Blog İçerikleri

Çoğu e-ticaret sitesi sahibi, blog hazırlamanın sitelerine ne kadar faydalı olabileceğinin farkında değildir. Kimisi de bloglarında ne tür içerikler yayınlayacağını bilemez. Blogunuzda aklınıza gelebilecek her türlü konuda içerik yazabilirsiniz. Ancak ilk önce doğru anahtar kelime araştırması yaptığınızdan emin olmalısınız. Yazacağınız blog yazılarını seçerken bu anahtar kelimeleri ön planda tutmalısınız. Ancak tabi ki bir anahtar kelime, henüz bir konu ifade etmez. Anahtar kelime etrafında kuracağınız bir hikayeye ihtiyacınız olacaktır.

E-Ticaret Siteleri için Blog Konuları

Genel anlamıyla bir e-ticaret sitesinde şu konularda içerikler oluşturabilirsiniz:

 • Şirket tarihi: Şirketinizin kuruluşu ve kuruluş aşamasında yaşadıklarınızı anlattığınız bir içerik yazabilirsiniz.
 • Ofiste ve dış ortamda yapılan etkinlik yazıları: Çalışanlar ile birlikte yapılan etkinliklerden bloğunuzda bahsedebilirsiniz.
 • Sık sorulan sorulara cevap içeren yazılar: E-Ticaret sitenizdeki ürün yorumlarında sorulan sorulara yönelik bir açıklama yazısı yazabilirsiniz.
 • Hizmet, ürün veya sektör ile ilgili yeni bilgiler, gelişmeler: Sunduğunuz ürün ile ilgili yeni çıkacak ürün ya da son gelişmeler ile ilgili yazılar yazabilirsiniz.
 • Şirkette olağan bir mesai günü yazısı: E-Ticaret sitenizde bir gün nasıl başlar ve devam eder gibi ziyaretçilerin merakını cezbedecek konularda yazabilirsiniz.
 • Çalışanlardan müzik, film, şarkı, kitap önerileri ile ilgili yazılar: E-Ticaret sitenizdeki çalışanların önerilerinden oluşan bir yazı yazabilirsiniz.
 • Başarı hikayeleri paylaşın: Sitenize ya da çalışanlarına ait başarıları anlatan yazılar hazırlayabilirsiniz.
 • Kariyer tanıtım serileri: E-Ticaret sitenizde çalışanların pozisyonlarını bir makale ile anlatabilirsiniz.
 • Hizmet veya ürün tanıtım yazıları: ürün sayfalarında çok detaylı bilgi veremeyebilirsiniz. Bu eksiği blog kısmında giderebilirsiniz. En çok satılan ürünleriniz ile ilgili detaylı bilgileri blog yazılarında anlatabilirsiniz.
 • Ürün kutu açılış ve kullanım yazıları: İnsanlar ürün almadan önce kutusundan neler çıkacağını ve nasıl açılış yapması gerektiğini merak ederler. Siz de müşterilerinize merak ettikleri konularda blog içeriği hazırlayabilirsiniz.
 • Kargo, ödeme ve siparişler ile ilgili yazılar: E-Ticaret sitenize ait ödeme yöntemleri, kargolama ve sipariş süreci hakkında blog yazısı hazırlayabilirsiniz.

Blog içerikleriniz için fikir bulmanın harika bir yolu da güncel olaylara atıfta bulunmak ve bunlar ile ilgili yazmaktır. Şirket blogları, e-ticaret veya ticaret ile uğraşan firmaların sundukları hizmet ya da ürün doğrultusunda içerik pazarlaması yaptıkları blog türüdür.

E-Ticaret Sitelerinde Blog Nasıl Kurulmalıdır?

Blog hazırlarken ilk olarak anahtar kelime seçimi ve buna bağlı olarak konuş seçiminin oldukça önemli olduğuna değinmiştim. Bunların haricinde dikkat etmeniz ve uygulamanız gereken noktalar şunlardır:

 • Okunabilir içerikler yazın
 • Blogunuzu menüye ekleyin
 • Etiketler kullanın
 • Sosyal medya ve bültenler ile paylaşın

Saymış olduğumuz bu noktalar üzerinde durarak blog yazılarının e-ticaret sitenizin SEO çalışmalarında etkili olmasını sağlayabilirsiniz.

Okunabilir İçerikler Yazın

E-Ticaret sitenizin bloğu moda ve en son stiller veya en yeni teknoloji hakkında olsa da okunabilir değilse pek bir faydası olmayacaktır. Okunabilirlik bu bakımdan gerçekten önemlidir. Bunu sağlarsanız, Google’ın da içeriğinizin ne hakkında olduğunu anlamasına yardımcı olursunuz. Kullandığınız anahtar kelimeler ile daha iyi bir sıralama şansınız olacaktır. İyi ve okunabilir bir blog yazısı, SEO çalışmalarının yanı sıra kitlenizin de daha keyifli ve kolay okumasını sağlar.

Blogunuzu Menüye Ekleyin

Sitenizde yer alan menü butonu, ziyaretçilerin web sitenizde neler olduğunu anlamasına yardımcı olur. Menü, web sitenizin yapısını yansıtmalıdır. E-Ticaret sitenize bir blog eklediğiniz takdirde, bunu menüye eklediğinizden emin olun.

Ancak, bunu e-ticaret sitenizin kategorilerinden ayrı tutmalısınız. Tabii blog butonu ulaşılabilir bir yerde de olmalıdır. Ziyaretçilerin ana sayfanızdan bloğunuza tıklayabilmesi gerekir. Ana sayfadan bloğa bağlantı vermek, Google’a da bloğunuzun önemli olduğunu gösterir. Bu da bloğunuzun sıralamasını yükseltebilir. Bu sayede hem bloğunuz hem de e-ticaret siteniz birbiriniz sıralamasından kazanç sağlayacaktır.

Etiketler Kullanın

E-Ticaret siteniz için bir blog hazırlıyorsanız, muhtemelen ürünleriniz veya hizmet hakkındaki konularda çok yazarsınız. Örneğin; ürünlerin nerede kullanılacağı, en iyi nasıl kullanılacağı, diğer ürünler ile karşılaştırmaları gibi içerikler olabilir. Bu yazılarda kullandığınız etiketlerin, ürün veya hizmet kategorileri ve alt kategorileri ile örtüşmesi gerekir.

Sosyal Medya ve Bültenler ile Paylaşın

E-Ticaret sitenizin blog gönderilerini sosyal medyada paylaşmanız oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra, en son blog yazılarınızı tanıtan bir bülteni hedef kitlenize gönderdiğinizden emin olmalısınız. İnsanlar, arada bir bloğunuzun varlığının hatırlatılmasına ihtiyaç duyarlar.

Furkan DANACI
Furkan DANACI
www.furkandanaci.com/

Yaklaşık 6 yıl önce SEO ve SEM ile tanıştım. SEO ile birçok web sitesinin Dijital Dünyada büyümesinde katkıda bulundum ve Furkan DANACI markasını oluşturdum. Ardından da SEO FD 360° Dijital Ajansını kurdum. Şu anda ekibimle birlikte +60 markaya SEO ve SEM danışmanlık hizmeti sunmaktayım. Kişisel blogumda SEO öğrenmek isteyenlere ücretsiz içerikler sunuyorum.

Benzer İçerikler
Cevap Yaz

Your email address will not be published.Required fields are marked *