Google Discovery Nedir? Keşfete Nasıl Çıkılır?

Google Discovery Nedir? Keşfete Nasıl Çıkılır?

Google arama motoru için yapmış olduğunuz çalışmaların kitlenize uygun olduğunu düşünüyorsanız Google Keşfet’i mutlaka bilmelisiniz. Çünkü kaliteli içeriklerinizin daha fazla kitleye ulaşması için Google Discovery, ayrıca bir avantaj sağlar. Tabii ki, hizmetin içerisinde yer almak için yapmanız gereken birkaç çalışma var. Ancak gelin önce “Google Discovery nedir?” sorusunun cevabına bakalım.

Google Discovery Nedir?

Google Discovery, geçmiş Google aramalarına göre kullanıcılara içerik öneren bir özelliktir. 2018 yılının eylül ayında ortaya çıkmıştır. Önerileri, video ve görsellerle yaparak daha fazla kitleye ulaşmanızı sağlamaktadır. Kullanıcıların deneyimini arttıran uygulama, yeni bir arama yapılmadan önce, geçmişteki aramalara yönelik bir sayfa gösterilir.

Gösterilen sayfalar, haber sitelerinden dizi ve film sitelerine kadar ziyaret edilen sayfalar olabilir. Google’ın yeni sunduğu bu özellik, ilgi alanlarınız baz alınarak da değiştirilebiliyor. Kendinize göre özelleştirdiğiniz zaman size uygun görsel, haber veya siteleri görebilirsiniz. Ayrıca Google Keşfet, var olan sitenizin kullanıcılar tarafından görülmesinde de oldukça etkili bir platformdur.

Google Keşfet’e Nasıl Çıkılır?

Google Keşfette Nasıl Çıkılır?

Bir web siteniz var ve yeterince iyi olduğunu daha fazla kullanıcı tarafından görülmesini mi istiyorsunuz? Google Keşfet, tam da bu isteğinize hitap eden bir özelliktir. Burada unutmamanız gereken, yaptığınız SEO çalışmalarını hiçbir şekilde aksatmamaktır. Yaptığınız çalışmalara devam ederken Google Keşfet’te yer almak için aşağıdakileri yapmaya dikkat etmelisiniz:

 • Söylediğim gibi hedef kitlenize uygun içerikler üretmeye devam etmeli. Bunu düzenli olarak yapmalısınız.
 • Görsellerden faydalanarak içeriklerinizi daha da güçlendirebilirsiniz.
 • Sitenizle bir marka oluşturmaya yönelin. Marka aramalarını arttırmanız Google’a vereceğiniz güven açısından çok önemlidir.
 • İçeriklerinizde videolara da yer vermelisiniz.
 • Hazırladığınız içeriklerde tarih, yazar gibi bölümler bulundurmalısınız.
 • Sitenizi ve içeriklerinizi mobil uyumlu hale getirmelisiniz.
 • İçeriklerinizin telif hakkıyla korunmasına izin vermemelisiniz.
 • Hedef kitlenizi iyi tanıyarak onlara yönelik çalışmalarınızı yapmayı sürdürmelisiniz.
 • Şiddet barındıran video, görsel gibi ögelerden uzak durmalısınız.
 • İçeriklerinizde nefret unsurlarına yer vermemelisiniz.
 • İçeriklerinizi hedef kitlenize ulaşmasını sağlamalı ve bu yolda çeşitli stratejiler belirlemelisiniz. Analizler yaptığınız zaman çalışmalarınızın nasıl sonuç verdiğini görebilirsiniz.

Google Keşfet Nasıl Açılır?

Kendi ilgi alanlarınıza yönelik içerikleri bulmak için Google Keşfet, muhteşem bir özellik olarak görülüyor. Sitenizi Keşfet’e çıkarmak ve siz de kendinize yönelik içerikler bulmak için Google Keşfet’i açmalısınız. Bunun için aşağıda vereceğim talimatları izleyerek hemen Google Dicovery’i açabilirsiniz.

 • Öncelikle iOS veya Android işletim sistemiyle google.com sitesine gitmelisiniz.
 • Burada sol üst bölümde yer alan “Ayarlar” sekmesine tıklamalısınız.
 • “Ayarlar” bölümünde Keşfet’in altında ise ilgi alanlarını yönet kısmı vardır.
 • “İlgi Alanlarını Yönet” bölümünden kendinize uygun olanları tıklayarak seçebilirsiniz.
 • Yeni konularla alakalı takip yapmak istediğiniz zaman ise “Etkinliğinize Dayalı Olarak” sekmesindeki ekle kısmına tıklamalısınız. Buradan hangi konuyu eklemek istediğinizi ayarlayabilirsiniz.

Google Keşfet İle Hangi İçerikler Görülür?

Google Keşfet Türleri

Google, kullanıcılarına karışık içerikler gösterebilir. Eğer doğrudan takibini sağladığınız bir içerik varsa onları görebilirsiniz. Güncel içeriklerin yanı sıra çok geçmiş dönemlerdeki içerikler de karşınıza çıkabilir. Maç sonuçları,  hava durumu, yemek tarifi, ekonomi ile alakalı birçok içerik düşebilir. Bunların yanında metinsel ve görsel içerikler de yer alabilir.

Google Discovery Neden Önemli?

Google, tüm dünya üzerinde en fazla tercih edilen arama motorudur. Sitenizi göstererek daha fazla kitleye ulaşmayı sağlayabilirsiniz. Hali hazırda olan kitlenizin önüne çıkmak, markalaşma yolundaki önemli adımlardan biridir. Mevcut kitleniz ile aynı ilgi alanlarına sahip olan ziyaretçilere de Google Keşfet ile ulaşabilirsiniz. Böylece her geçen gün biraz daha büyüyeceksiniz.

Google Keşfet, aynı zamanda reklam yapmadan daha fazla ziyaretçiye ulaşmanız için harika bir seçenektir. Yapacağınız çalışmalarla da daha fazla büyüyerek daha çok kişiye hitap edebilirsiniz. Ayrıca Keşfet’te yer aldığınızda ziyaretçilerinize de bir güven vermiş olursunuz. Bu nedenle ilerleme sürecinizde birçok konuya dikkat etmeli ve doğru hamleler atmalısınız.

Google Discovey Performans Takibi

Eğer ki web siteniz varsa ve Google Discovery’de yer alıyorsa performansını takip edebilirsiniz. İçeriklerinizle alakalı durumu görmek için Google Search Console’daki “Keşfet” bölümünden incelemeler yapabilirsiniz. Bu raporda son 16 ay içinde Keşfet’e düşen içeriklerinizin analizi vardır. İçeriklerinizin gösterimi ve tıklanma sayısıyla alakalı bilgiler yer alır.

Google Ads ile Google Keşif Reklamları

Sitenizin daha fazla ziyaretçi almasını için Google Ads ile Keşif reklamları oluşturabilirsiniz. Bu reklamlar, genel olarak Google Görüntülü Reklam Ağı ile benzer olabilir. Siz de Keşfet reklamları sayesinde ürün veya hizmetinizi potansiyel kitlenize daha çabuk ulaştırabilirsiniz. Ayrıca Yeniden Pazarlama yoluyla müşterileriniz yeniden sizden ürün veya hizmet almasını sağlayabilirsiniz.

Google Ads ile Google Discovery reklamlarınızı oluşturmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 • Google Ads girişi yapın.
 • Kampanyanın ismini belirleyin.
 • Reklamın hangi konumda alakalı yayınlanacağını seçin.
 • Bütçe ayarlamalarınızı yapın.
 • Hedef kitlenizi belirleyin.
 • Dilediğiniz reklam türünü seçerek Keşfet reklamlarınızı oluşturabilirsiniz.

Görsel olarak ilgi çekici oluşturulan reklamlar, hedef kitlenize güçlü bir etki bırakacaktır. Ayrıca bu reklamlar, sadece sizin ürün ve hizmetinizle ilgilenen kişilere ulaşır. Böylece reklam bütçenizi verimli şekilde değerlendirmiş olursunuz. Aynı zamanda web sitenizin ziyaretçisi de doğal yoldan artar ve marka bilinirliğiniz de olumlu olarak etkilenir. Siz de Google Keşfet ve yapacağınız çalışmalarla hayal ettiklerinizden daha fazlasına ulaşabilirsiniz.

Furkan DANACI
Furkan DANACI
www.furkandanaci.com/

Yaklaşık 6 yıl önce SEO ve SEM ile tanıştım. SEO ile birçok web sitesinin Dijital Dünyada büyümesinde katkıda bulundum ve Furkan DANACI markasını oluşturdum. Ardından da SEO FD 360° Dijital Ajansını kurdum. Şu anda ekibimle birlikte +60 markaya SEO ve SEM danışmanlık hizmeti sunmaktayım. Kişisel blogumda SEO öğrenmek isteyenlere ücretsiz içerikler sunuyorum.

Benzer İçerikler
Cevap Yaz

Your email address will not be published.Required fields are marked *