Google ADS Nedir? Nasıl Reklam Verilir?

Google ADS Nedir? Nasıl Reklam Verilir?

Google ADS, ya da eski adı ile Google Adwords, Google ile iş birliği içerisinde bulunan her yerde reklam vermenizi sağlayan bir reklamcılık hizmetidir. Günümüzde en çok kullanılan arama motoru olan Google’da yaklaşık olarak dakikada 2 milyon arama gerçekleştirilmektedir. İnternet kullanıcıları, bir ürün veya hizmet satın almadan önce Google’da bilgi edinirler. Google ADS aracılığı ile kullanıcılar sorguları ile alakalı olan reklamları görürler.

Dünyanın en çok kullanılan arama motorunun birçok web sitesi ve platform ile iş birliği içerisinde olduğunu düşünürsek reklam yelpazesinin ne kadar geniş olduğunu anlayabiliriz. Özellikle de YouTube gibi dünya devi web sitelerinde reklamlarınızı büyük kitlelere ulaştırmak mümkün. Google ADS’nin bir diğer avantajı da tıklama başına ücret ödemesi. Reklam verenler için avantajlı bir durum olması nedeni ile de birçok firma tarafından tercih ediliyor.

Stratejinizi Belirleyin

Google ADS’nin kullanıcılara sunduğu bu avantajların ışığında sıra reklam verme konusunu öğrenmeye geliyor. Google ADS reklam verme işlemine geçmeden önce bu konu hakkında bir planlamaya sahip olmanız önemlidir. Çünkü zamanınızı ve bütçenizi boşa harcamak istemezsiniz. Reklam vermeden önce dikkat edilenlere göz atmak gerekirse;

 • Reklam vermekteki amacınızı belirlemek
 • Hedef kitleniz hakkında bilgi toplamak
 • Rakip analizi gerçekleştirmek
 • Reklam bütçenizi belirlemek

Yukarıda yer alan konulara gereken önemi vermek reklam modelinizi planlama noktasında oldukça fayda sağlayacaktır. Planlamanızı gerçekleştirirken yukarıda yer alan faktörlerin birbirleri ile alakalı olduğunu fark edeceksiniz. Örneğin, reklam vermekteki amacınızı belirlemek, hedef kitlenizi de belirleyecek bir unsur olabilir. Böylelikle, sektörünüzdeki rakiplerin hangi stratejilere sahip olduğunu daha doğru bir pencereden görebilirsiniz.

Neden Google ADS?

Reklam vermeden önce “neden Google ADS?” diye sorabilirsiniz. Günümüzde dijital platformlar her geçen gün gelişimini sürdürüyor. Bu gelişimin sonucunda ise birçok kullanıcı da arama motorlarına yönelme eğiliminde. Özellikle kullanıcılar bir ürün veya hizmet satın almak istediklerinde Google arama motorunda araştırmalar yapıyor.

Kısacası, bir ürün satın almak isteyen herkesin yolu Google’dan geçiyor. Bu kadar büyük bir kitleye hitap eden bir arama motoruna reklam vermek oldukça mantıklı bir seçim olacaktır. Tüm bunlara ek olarak, Google ADS’de yer alan reklamlarınız kullanıcılar ile alakalı bir şekilde karşılarına çıkıyor. Böylelikle hedef kitlenize daha hızlı bir yoldan ulaşılabiliyor.

Google ADS Reklam Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Stratejilerinizi ve bütçenizi belirledikten sonra sıradaki adımda Google ADS reklam hesabı oluşturmanız gerekiyor. Bu konuda yapmanız gerekenler ise daha basit. Adım adım ilerlemek gerekirse;

 • Bir Google hesabı oluşturun.
 • Anahtar kelimelerinizi belirleyin.
 • Reklamınızı yapılandırın.
 • Kullanacağınız reklam metnini belirleyin.
 • Reklam uzantılarınızı seçin.
 • Dönüşüm kodlarını ekleyin.
 • Faturalandırma ayarlarınızı gerçekleştirin.

Google ADS reklamı vermek için yapılacak adımlar aslında daha önce belirlediğiniz stratejilerin devamı niteliğinde ilerliyor. Geriye sadece bu işlemleri detaylandırmak ve sonuca ulaştırmak kalıyor. İlk adım olan Google ADS hesabı oluşturmak için ads.google.com adresine gidin.

Google ADS reklamı vermek

Görselde yer alan “hemen başlayın” butonuna tıkladıktan sonra mail adresiniz ile birlikte hesabınızı oluşturabilirsiniz. Daha sonra önünüze gelecek olan bilgileri doldurun. Bu şekilde hesabınızı oluşturma işlemleri tamamlanmış olacaktır.

Hesabınızı oluşturduktan sonra karşınıza görseldeki gibi bir ekran gelecektir. Oldukça sade ve basit kullanıma sahip gibi görünen bu ekran Google ADS ekranı. Görselde yer alan rakamlar ise ara yüz hakkında bilgi edinebileceğiniz noktalar.

Google ADS Nedir?

 1. Kısımda yer alan bölümde oluşturduğunuz reklam kampanyaları yer alacaktır.
 2. Bölümde ise hesabınıza bağlı olan verileri dilediğiniz tarih aralığında görebilirsiniz.
 3. Kısımda reklam hesabınız ile ilgili özel raporlar oluşturabileceğiniz ayarlar bulunuyor.
 4. Görselde yer alan son bölümde ise reklam kampanyanızın faturalandırma ayarları veya diğer planlamalarınız hakkında ayarlar yer alıyor.

Google ADS reklam hesabı oluşturma işlemi aslında birkaç basit adımdan oluşuyor. Daha kompleks ve analiz isteyen kısım ise reklam hesabınızı ihtiyaçlarınıza göre yapılandırmak.

Google ADS Reklam Nasıl Verilir?

Reklam verme işlemine kadar önemli olan ve yapılması gereken diğer işlemleri gerçekleştirdik. Sırada Google ADS reklam verme işlemi kaldı. Bunun için ilk olarak Google ADS hesabınıza giriş yapın.

Görselde sol taraftaki menüde yer alan kampanyalar butonuna tıklayarak “+” simgesine tıklayın. Yeni kampanya oluştur diyerek işleminize devam edin.

Google ADS Yeni Kampanya

Sıradaki adımda reklam vermedeki amacınızı seçmeniz gerekiyor. Görselde yer alan ve ihtiyacınıza en uygun reklam amacınızı seçin.

Google ADS Reklam Amacı

Bir kampanya türü seçeceğiniz bu adımda görüldüğü üzere 6 farklı kampanya türü bulunuyor.

Google ADS kampanya türü

 • Arama Ağı: En çok tercih edilen reklam türlerinden birisidir. Google arama motorunda sorgu gerçekleştirildiğinde diğer arama sonuçları gibi reklamınız gözükür.
 • Görüntülü Reklam Ağı: Ziyaret ettiğiniz web sitelerde farklı boyutlarda görseller ile reklamınız gözükür.
 • Alışveriş: E – ticaret siteleri tarafından tercih edilen ürün görseli ve fiyatının yer aldığı reklam modeli.
 • Video: YouTube platformunda gördüğümüz reklam videoları.
 • Uygulama: Mobil uygulamaların yer aldığı reklam türü.
 • Akıllı: Otomatik bir şekilde verebileceğiniz reklam çeşidi.
 • Keşif: Gmail, Youtube gibi platformlarda görebileceğiniz keşfet reklam türü.

Sıradaki adımda ise reklam kampanyanızdan almak istediğiniz sonucu belirlemeniz gerekiyor. Dilediğiniz amaca göre seçeneklerden birisini seçmelisiniz.

Google ADS Kampanya Olustur

Önemli aşamalardan biri olan bu adımda reklam kampanyanıza bir isim vermeniz gerekiyor. Daha sonra ise reklamınızın nasıl gözükmesini istediğinizi seçiyorsunuz.

 • Arama Ağı: Reklam kampanyanızın arama motorundaki diğer sonuçlar gibi gözükmesini sağlar.
 • Görüntülü Reklam Ağı: Kullanıcıların web sitesi ziyaretlerinde farklı boyutlarda reklamınız yayınlanır. Marka tanınırlığı amacınız bulunuyorsa bu reklam modelini seçebilirsiniz.

Google ADS Detaylar

Reklam oluşturma adımlarında en önemli noktalardan birisi hedef kitlenizi doğru bir şekilde belirlemektir. Görselde yer alan konuma reklamınızın hangi konumda bulunan kişilere ulaşmak istiyorsanız o konumu seçin. Eğer daha bölgesel bir iş modeline sahipseniz bu noktada il veya ilçe de seçebilirsiniz. Dil bölümüne ise arama yapan kişinin kullanacağı dili seçmeniz gerekiyor.

Reklam verirken önemli olan bir diğer konu ise bütçe belirleme konusu. Görselde yer alan bütçe kısmına yazacağınız miktar günlük olarak harcama yapılacak miktardır. Örnek vermek gerekirse, 25 TL bütçe belirlerseniz 25 – 50 TL arasında günlük bir harcama gerçekleşecektir. Ancak, bu miktar genellikle 25 TL civarında olacaktır.

Sıradaki adımda ise teklif verme işlemini gerçekleştiriyoruz. Bu adımda belirlediğiniz konu Google tarafından harcamalarınızın neye göre ücretlendirileceği olacaktır.

Bu adımda ise reklamınızı yapılandırma ve detaylandırma işlemini gerçekleştirmeniz gerekiyor. Reklamınızda yer alan ürün veya hizmet ile bilgiler girebilirsiniz. Bu kısmı ihtiyaçlarınıza ve kendinize uygun şekilde doldurabilirsiniz.

Yine oldukça önemli bir konu olan reklam grubu oluşturma aşamasında reklamınızın gözükeceği anahtar kelimeleri yazmanız gerekiyor. Anahtar kelimeler hakkında yardım almak istiyorsanız ziyaret edebileceğiniz birçok anahtar kelime planlayıcı yer almakta.

Google ADS Reklam Metni

Son adımda ise reklam kampanyanızda yer alacak metni girmeniz gerekiyor.

Nihai URL: Bir kullanıcı reklamınıza tıkladığında hangi sayfanın gösterileceğini belirtir.

Başlık 1 – 2: Bu iki başlığı doldurmanız gerekiyor.

Görünen Yol: Reklam görselinizde gözükecek olan URL

Yukarıda yer alan işlemleri tamamladıktan sonra Google ADS reklam verme işlemi de tamamlanmış oluyor. Böylelikle ilk reklamınızı vermiş olacaksınız. Reklamlarınız Google tarafından muhtemelen 60 dakika içerisinde onaylanacaktır.

Furkan DANACI
Furkan DANACI
www.furkandanaci.com/

Yaklaşık 6 yıl önce SEO ve SEM ile tanıştım. SEO ile birçok web sitesinin Dijital Dünyada büyümesinde katkıda bulundum ve Furkan DANACI markasını oluşturdum. Ardından da SEO FD 360° Dijital Ajansını kurdum. Şu anda ekibimle birlikte +60 markaya SEO ve SEM danışmanlık hizmeti sunmaktayım. Kişisel blogumda SEO öğrenmek isteyenlere ücretsiz içerikler sunuyorum.

Benzer İçerikler
Cevap Yaz

Your email address will not be published.Required fields are marked *