SEO'ya Dair Güncel ipuçları- FURKAN DANACI

301 Nedir? Nasıl ve Ne için Kullanılır?

Pandemi ile birlikte gündelik internet kullanımımız her geçen gün artmaktadır. Bu durum dijital üzerinden gelir elde etmek isteten işletme ve içerik üreticilerinin sayısına olumlu yansımış ve birçok insan evden kendi işletmelerini yönetir hale gelmiştir. Hacmin bu kadar artması doğal olarak rekabeti de pozitif yönde etkilemiş, web siteleri ve işletmeler pastadaki paylarını büyütmek için çeşitli çalışmalar yürütür hale gelmiştir.

Bu rekabet ortamında öne geçmek ve gelir dağılımını yükseltmek için her web sitesinin sunduğu hizmet ya da ürüne bağlı olarak yapması gereken normatif çalışmalar bulunmaktadır. Örneğin, arama sonuçlarında üst sıralarda gözükmek bu noktada en çok tercih edilen çalışmaların başında gelir. Bu tür faaliyetlere SEO çalışması denmektedir. Bu çalışmalardan biri olan 301 de bizim bugün ki başlığımızı oluşturuyor.

301 yönlendirmesi, kalıcı yeniden yönlendirme anlamına gelmektedir. Bu sayede site bağlantılarını farklı adrese yönlendirmeniz mümkün kılınmaktadır. Sitenizin sayfalarındaki içeriğin değişmesi, sayfanın silinmesi veya link adresinin değişmesi gibi durumlarda yönlendirmeler kullanılır. Birkaç adet yönlendirme tipi bulunmaktadır. Bu yazıda en çok kullanılan yönlendirme yöntemi olan 301 Redirection (Yönlendirme)’dan bahsedeceğim.

Site içeriğini ve bağlantılarını değiştirmek, kaldırmak Google tarafından iyi karşılanmamaktadır. Önceden indekslenmiş olan bir sayfada değişiklik yapmak SEO açısından olumsuzdur. Ve bunu gerçekleştirmek pahalıya mal olacaktır. Daha önce indekslenmiş olan ve getiri sağlayan bir sayfayı değiştirmek sıfırdan başlamaya ve yeniden indekslenmeye sebep olur. Değişiklik yapmak genel olarak tavsiye edilen bir durum olmasa da 301 yönlendirmeleri sayesinde bu zararı en aza indirmek mümkündür. Merak etmeyin, söz konusu geçici bir zarardır, kaliteli içerikler paylaştığınız ve SEO’ya dikkat ettiğiniz sürece değişen sayfaların başarısını geri kazanabilirsiniz.

Sayfaların URL yapısı değiştiğinde hem site içi hem de sosyal medya gibi site dışı bağlantılardan gelen kullanıcılar sitenizdeki değişen sayfaya ulaşamaz ve 404 hatası ile karşılaşabilirler. Kullanıcı deneyimi açısından bir kullanıcının aradığına ulaşamaması oldukça kötüdür ve kullanıcılarınızı kaybetmenize yol açar. Bu durumu engellemek için 301 kullanılmalıdır. Yapılan 301 yönlendirmesi, bir sayfada hiç değişiklik yapılmaması kadar iyi olmasa da, zararın neresinden dönülürse kardır mantığıyla SEO için önemli bir tekniktir. 301 yönlendirmelerinin kullanımına geçmeden önce ne olduğuna biraz daha yakından bakalım.

301 Nedir?

Bir sayfanın yönlendirilmesi gerektiğinde imdadımıza tam 5 farklı yönlendirme türü yetişir. Bunlar 301, 302, 303, 307 ve 308 olarak kodlanır. Günümüzde en yaygın olarak kullanılan yönlendirme türleri 301 ve 302’dir. 302 yönlendirmeleri arama motoruna geçici bir yönlendirmede bulunduğumuzu belirtirken, 301 yönlendirmesi ise yapılan yönlendirme işleminin kalıcı olduğunu belirtir. 301 yönlendirmesi arama motorlarına bir URL’den başka bir URL adresine kesin geçiş yaptığımızı söyler. 301 yönlendirmesi yapıldıktan sonra Google, URL1’in artık URL 2 olduğunu anlayacak ve arama sonuçlarında URL2’yi gösterecektir.

301 Kullanım Alanları

301 yönlendirmesi yukarıda belirttiğim gibi bir web sitesinde değişiklik gerçekleştiğinde kullanılmalıdır. Fakat yapılan her değişiklik için bir yönlendirme kullanılmasına gerek yoktur. 301’in kullanılması gereken bazı özel durumlar ve farklı kullanım alanları bulunmaktadır. Bu durumları bilmek ve gerektiği zamanlarda 301 yönlendirmesi gerçekleştirmek SEO için büyük katkı sağlayacaktır. 301 kullanılması gereken bazı örnek durumlar şunlardır:

 • Web sitesi farklı bir domain alanına taşınırken
 • Site linklerini arama motorlarına optimize etmek için kısaltırken
 • İnternet sitesi sayfalarının içeriklerini güncellerken ve farklı bir formata geçerken
 • Var olan sitenizde köklü değişiklikler yapılacağı zaman
 • Aynı veya benzer içeriğe sahip sayfaları birleştirirken

301 Ne İçin Kullanılır?

301 yönlendirmesi kullanıcı deneyimi açısından başarılı sonuçlar ve sorunsuz bir aktarım sağlamaktadır. İnternet sitenizde yer alan bir sayfanın çeşitli nedenlerden dolayı kaldırılması veya silinmesi durumunda, eski adresi yeni bir sayfaya yönlendirmek için 301 bağlantısı kullanmalısınız. Bu sayede SEO için daha az zararda bulunabilir ve kullanıcılarınızın içeriklerinize kesintisiz bir şekilde ulaşmasını sağlarsınız. Aksi halde silinen bir linke tıklayan ziyaretçileriniz 404 Not Found hatası ile karşılaşır ve sitenize tekrar uğramayabilir.

301 kullanmanız halinde arama motorları internet sitenizi doğru şekilde dizine ekler. 301 yönlendirmeleri, Google’a ve diğer arama motorlarına, hangi sayfaların dizine eklenmesini istediğinizi ve hangilerinin dizinden kaldırılmasını istediğinizi belirtmenizi sağlar. Bu sayede arama sonuçlarında yer alma oranınızı arttırır ve sitenizin kullanımını en üst seviyeye çıkarabilirsiniz. Tüm SEO tekniklerine aynı özeni göstermek kullanıcı sayınızı ve gelirinizi büyük ölçüde arttıracaktır.

301 Nasıl Yapılır?

301 yönlendirmesi yapmak site sahipleri tarafından kolayca uygulanabilen bir yöntemdir. Herhangi bir kodlama bilgisi gerekmeden 301 uygulayabileceğiniz gibi, site kodlarını düzenleyerek de 301 yönlendirmesi yapabilirsiniz. Uzun yoldan 301 yönlendirmesi yapmak için sitenizin değiştirmek istediğiniz sayfasındaki htaccess dosyasına erişmeniz gerekmektedir.

Htaccess 301 Nasıl Yapılır?

301 yönlendirmesi yapmak için yönlendirme yapılacak sayfanın htaccess dosyasını açın ve aşağıdaki senaryolara uygun yönlendirme kodlarını düzenleyin veya ekelyin. Bunu gerçekleştirirken aşağıdaki kodları sitenizdeki linklerle değiştirin.

Web sitesindeki bir sayfayı başka sayfaya yönlendirmek:

 • Redirect 301 /eski-sayfa.html /yenisayfa.html

Web sitesindeki bir sayfayı başka siteye yönlendirmek:

 • Redirect 301 /eski-sayfa.html https://www.yenisite.com/yenisayfa.html

Tüm web sitesini yeni bir siteye yönlendirmek:

 • Redirect 301 / https://yenisite.com

WordPress Eklentisi ile 301 Nasıl Yapılır?

Htaccess ile 301 yönlendirmesi yapmak nereyse hiç kodlama bilmenize gerek olmadan uygulanabilse de bunu yapmanın çok daha kolay bir yolu var. Eğer bir WordPress sitesine sahipseniz oldukça şanslısınız. 301 yönlendirmesini kısa yoldan halletmek için WordPress Redirection eklentisi kullanabilirsiniz. Bu yöntem çok daha kolay ve zahmetsizdir. Tek yapmanız gereken Redirection’ı indirip kullanmaya başlamak. Redirection eklentisini kurmak için bu adımları takip edin:

 • Öncelikle WordPress paneline giriş yapın.
 • Daha sonra sol panel üzerinden eklentiler menüsüne gidin.
 • Yeni ekle kısmından Redirection eklentisini kurun ve etkinleştirin.
 • Eklentiyi çalıştırmak için araçlar menüsünden Redirection’ı seçin.

Redirection eklentisi ile yönlendirme yapmak için Yeni Yönlendirme sayfasında Kaynak URL kısmına mevcut olmayan veya değiştirmek istediğiniz linki girin. Hedef URL kısmına ise yönlendirme yapmak istediğiniz URL adresini yazın. Wordpress’te 301 yönlendirmesi yapmak bu kadar basit!

Furkan DANACI

Yaklaşık 6 yıl önce SEO ve SEM ile tanıştım. SEO ile birçok web sitesinin Dijital Dünyada büyümesinde katkıda bulundum ve Furkan DANACI markasını oluşturdum. Ardından da SEO FD 360° Dijital Ajansını kurdum. Şu anda ekibimle birlikte +60 markaya SEO ve SEM danışmanlık hizmeti sunmaktayım. Kişisel blogumda SEO öğrenmek isteyenlere ücretsiz içerikler sunuyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.