SEO'ya Dair Güncel ipuçları- FURKAN DANACI

Google Sıralamanız Neden Düşer?

İnternet siteleri günümüzde, bir işletme ya da marka için olmazsa olmaz bir iletişim ve reklam aracıdır. İşletmeler ve markalar, internet siteleri aracılığı ile ürünlerini, hizmetlerini ve misyonlarını insanlara tanıtır. Bu nedenle de işletmelerin ve markaların internet sitelerinin Google sıralamalarında yukarılarda yer alması son derece önemlidir.

Google sıralaması yüksek olan sitelerin içerikleri daha çok öne çıkabileceği gibi bu siteler, düşük sıralamalı sitelere kıyasla daha fazla trafik çeker. Böylece, tanınırlığı artan işletmeler ya da markalar, sektörde kendilerini daha hızlı geliştirebilir.

Öte yandan, Google sıralamaları sürekli değişir. Bunun nedeni, Google sıralamalarını etkileyen birden çok faktörün bulunmasıdır. Söz konusu faktörler nedeni ile web sitenizin sıralaması aniden düşebilir.

Verilerinizin Doğrulunu Kontrol Etmek

SEO trafiğinin azalması ve sıralamaların değişmesi söz konusu olduğunda, iki kez kontrol edilmesi gereken en önemli öğe veri doğruluğunuzdur. Belirli bir zaman aralığı, cihaz ya da sayfa türü için veri arıyorsanız yanlış yere bakmadığınızdan emin olmanız gerekir.

Sıralamanız düştüğü zaman buna neyin sebep olduğunu bilmiyor olmanız son derece normaldir. Ancak bazı düşüşlerin nedeni, Google’ın algoritma ile oynaması olabilir. Bu tür durumlarda sakin kalmalı ve sorunun kendi kendine çözülüp çözülmeyeceğini görmek için biraz zaman tanımalısınız.

Ayrıca, trafik dalgalanmalarında olağandışı bir şey yoktur. Stresi azaltmak için, ortalama bir SEO trafiği dalgalanmasını hesaplayarak sayıları karşılaştırabilirsiniz. Örneğin, son 12 aydaki haftalık SEO trafiğinizi çizerek ortalama sapmayı hesaplayabilirsiniz. Eğer düşüş hala ciddi derecedeyse işte o zaman diğer çözüm önerilerinden yararlanmanız gerekir.

Google Sıralamanızın Düşme Nedenleri

Google Sıralaması

Google sıralamanızın düşmesinin, pek çok farklı nedeni olabilir. Sitenizde yaptığınız en küçük değişikliğin bile sıralamanızın düşmesi üzerinde bir etkisi vardır. Bu nedenle sitenizde herhangi bir değişikliğe gitmeden önce bir SEO uzmanından yardım almanız gerekebilir.

Öte yandan, Google sıralamanızın düşmesine neden olacak belli başlı sebepler mevcuttur. Eğer SEO işinde yeniyseniz bu sebeplerden haberdar olmamanız oldukça normaldir. Yaygın olarak Google sıralamanızın düşmesine neden olan faktörleri sizler için sıraladık.

Manuel Arama Motoru Cezası

Google’daki gerçek kişilerden oluşan incelemeciler, sitenizdeki sayfaların Google’ın web yöneticisi kalite gereksinimlerine uymadığını tespit ettiğinde manuel işlemler uygular. Manuel Google cezalarının en tipik nedenleri şunlardır:

 • Sitenizin saldırıya uğraması
 • Sitenizin kullanıcı tarafından oluşturulan spam, doğal olmayan geri bağlantılar, zayıf içerik ve gizleme içermesi

Çok sayıda anahtar kelime için bir gecede sıralamanızda önemli bir düşüş görürseniz, önce manuel cezaları kontrol etmeniz gerekir. Manuel cezalara ulaşmak için Google Search Console hesabınızın “Güvenlik ve Manuel İşlemler” kısmından “Manuel İşlemler” alanına gidin.

Eğer siteniz manuel bir ceza aldıysa, hesapta işlemin manuel olarak yapıldığını belirten ve nedenini açıklayan bir mesaj görünecektir. Google, manuel cezanız için istediğiniz kadar net bir cevap vermez, ancak faili nerede arayacağınız konusunda size iyi bir fikir verir. Ayrıca, eylemin tüm sitenizi mi yoksa yalnızca belirli sayfaları ya da alt alanları mı etkileyeceğini belirtir.

Google’ın Algoritmasında Yapılan Değişiklikler

Bir algoritma güncellemesinin sitenizin sıralamasını etkilemesinin iki yolu vardır. İlk olarak, Google yeni bir algoritma kullanmaya ya da daha eski bir algoritmaya büyük bir yükseltme getirmeye karar vermiş olabilir. İkincisi, bilinen algoritmaların sürekli yenilenmesi olabilir.

Algoritmik bir güncellemenin sonuçlarınızı etkilemiş olabileceğini düşünüyorsanız, bununla ilgili herhangi bir bilgi olup olmadığını veya diğer web yöneticilerinin benzer sorunlar yaşayıp yaşamadığını görmek için arama motoru haberlerine bakmalısınız. Google genellikle güncellemeyi onaylar ve Search Engine Land ve Search Engine Roundtable gibi SEO haber siteleri hemen yayınlar. Bu kanalları takip ederek Google sıralamanızın düşüşünün hangi algoritma değişikliğinden kaynaklandığını öğrenebilirsiniz.

Rakiplerinizin Sizi Geride Bırakması

Web sitenizde bir sorun olmamasına rağmen sıralamanız düştüyse bu durum, rakiplerinizin gelişmiş olabileceğine bir işarettir. Rakip faaliyetler, sıralamalardaki büyük düşüşün nadiren nedeni olsa da sıralamanızı kaybedip kaybetmediğinizin nedeni olarak araştırmaya değer.

Sizin ve rakiplerinizin sıralamalarının zaman içinde nasıl geliştiğini görmek için Rank Tracker’ın SERP Geçmişini kullanabilirsiniz. Eğer yaşanan değişiklikler kaotikse muhtemelen mütevazı algoritma değişikliklerinin neden olduğu kısa bir SERP oynaklığı dönemi olan bir Google dansından geçiyorsunuzdur. Bu durumda herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Ancak, sıralamanızın aynı web siteleri tarafından ele geçirildiği görüyorsanız, derinlemesine bir araştırma yapmanız gerekir.

Rakipleriniz çok sayıda anahtar kelime için sizi geride bırakıyorsa, büyük olasılıkla site genelinde bazı iyileştirmeler yapmış olabilirler. Bu senaryoda yapmanız gereken şey, rakibinizin teknik optimizasyon ya da geri bağlantı profillerinin miktarı ve kalitesi açısından sizi geçip geçmediğini değerlendirmek için WebSite Auditor ve SEO SpyGlass’ı kullanmaktır.

Birkaç anahtar kelimede değişiklik fark ettiyseniz, bunun nedeni büyük olasılıkla sayfa için optimizasyondur. Rakibiniz muhtemelen her sayfayı ayrı ayrı güncellemekte, içeriği iyileştirmek, anahtar kelimeleri, başlıkları ve HTML etiketlerini optimize etmektedir. Bu durumda, söz konusu sayfalara giderek kendi sayfalarınızla karşılaştırmanız ve sıralamanızı nasıl iyileştirebileceğinize dair notlar almanız gerekir.

Mobil Cihazlara Öncelik Veren İndeksleme

Web’i mobil uyumlu hale getirmek, arama motorları için bir önceliktir. Mobil uyumlu web siteleri, sıralama söz konusu olduğunda Google’dan çok daha fazla ilgi görür. Ancak bu durum, masaüstü sitelerinin SEO’da rekabet etme olasılığını geride bırakmaz.

Öte yandan, sitenizin mobil uyumlu bir sürümünün olmaması, SEO ziyaretçilerinde ani bir düşüşün yanı sıra sıralamalardaki bir değişikliği de açıklayabilir. Örnek vermek gerekirse, rakiplerinizden biri web sitesini mobil cihazlar için optimize etmiş ve böylece bir mobil cihazda sizi geride bırakmış olabilir.

SEO sıralamanızın düşmesinin mobil uyumluluktan kaynaklanıp kaynaklanmadığını görmek için Google Analytics yardımı ile trafiğinizi cihaza göre filtreleyebilirsiniz. Ayrıca, masaüstü ve mobil trafiği çeken terimler arasında önemli bir fark olup olmadığını görmek için mobil bot ayarlarıyla Rank Tracker’ı kullanabilirsiniz. Son olarak, Website Auditor’un sayfa içi denetimleri, mobil uyumluluğunuzu değerlendirmenize olanak tanır.

Site Değişiklikleri

Sitenizi yeniden tasarlamak, CMS’leri değiştirmek ya da HTTPS’e geçmek gibi önemli değişikliklerin, sonuçlarınızı etkileyeceği neredeyse kesindir. Küçük bir ihmalkarlık, SEO performansınız üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir ve bu da ölçülebilir bir sıralama düşüşüne neden olabilir.

Eğer sıralamanız düştüyse ve yakın zamanda sitenizde iyileştirmeler yaptıysanız, Google Search Console’u açarak önce Dizin’e ardından da Kapsam’a gitmeniz gerekir. Site güncellemeleri sırasında hatalarda ya da uyarılarda önemli bir artış, bu şüphelerinizi destekler niteliktedir. Sekmeler arasında geçiş yapın ve sitenizde ayarlamaları yaptığınızdan bu yana herhangi bir sorun olup olmadığını görmek için hata raporuna bakın. Google, bulunan tüm tarama ve dizine ekleme zorluklarını hemen Kapsam sekmesinde günlüğe kaydettiği ve açıkladığı için, sorunu belirlemek ve düzeltmek oldukça kolaydır.

Kayıp Backlink’ler

Halihazırda sahip olduğunuz yüksek kaliteli backlink’leri kaybetmek, SERP performansınız üzerinde düşük kaliteli bağlantılar elde etmek ile aynı etkiye sahip olabilir. Kayıp backlink’lerin sıralamanızın düşmesine neden olup olmadığını görmek için şu adımları uygulayabilirsiniz:

 • SEO SpyGlass’ı açın.
 • Özet sekmesine geçiş yapın.
 • Yeni/Kayıp Backlink Geçmişi’ne gidin. Karşınıza çıkan grafik, backlink durumunuzu hızlı bir şekilde incelemenize ve önemli kayıpları belirlemenize yardımcı olur.
 • Ardından, backlink’leri duruma göre sıralamak için backlink sekmesine gidin.
 • “Bağlantı eksik” durumuna sahip tüm bağlantıları arayın. Bunlar sorunu tetiklemiş olabilecek geri bağlantılardır.

Kaybedilen backlink’leri geri almak istiyorsanız yapmanız gereken en mantıklı şey, web yöneticisi ile iletişime geçmektir. Geri alma işlemini yaparken kullanacağınız yöntem, backlink’lerin doğasına göre belirlenecektir. Böylece, backlink’leri tekrar kullanmak için uygulayacağınız strateji ile sıralamanızı yükseltebilirsiniz.

SERP Değişiklikleri

Son olarak Google, SERP’i sıklıkla değiştirdiği için bu durum, sıralamalarınızı etkileyebilir. Google’ın arama sonuçlarına kısa süre önce bilgi panelleri, zengin snippet’ler, Soru-Cevap bölümleri, video klipler, ürün sayfaları, iş ilanları ve bir dizi başka özellik eklenmiştir. Bu özellikler, kullanıcı için avantajlı olsa da organik arama sonuçlarından uzaklaşmaktadır.

Söz konusu geliştirmelerin herhangi birinden etkilenip etkilenmediğinizi belirlemek için şu adımları izleyebilirsiniz:

 • Rank Tracker’ı açın.
 • “Hedef Anahtar Kelimeler” başlığına tıklayın.
 • Sıra izleme seçeneğine tıklayın.
 • Açılan menüden SERP Analizi’ne gidin. Pano size SERP iyileştirmelerinin geçmişini gösterecek, böylece herhangi birinin sıralamanızdaki değişikliklere karşılık gelip gelmediğini görebilirsiniz.

Yeni SERP özelliklerinin sıralamalarınız üzerinde bir etkisi olduğu görülüyorsa, snippet’lerinizi zenginleştirmek bir seçenektir. Öte yandan Google’ın zengin özellikleriyle rekabet etmek ya da belki de onun bir parçası olmak için yapılandırılmış verilerden nasıl yararlanacağınızı da öğrenebilirsiniz.

Google Sıralama Faktörleri

Google Sıralama Faktörleri

Google, arama sonuçlarında sıralama yaparken pek çok farklı faktörden yararlanır. Sıralama faktörlerin hepsini bilmek ya da her faktörü doğru bir şekilde uygulamak elbette mümkün değildir. Ancak, Google sıralama faktörleri hakkında bilgi sahibi olarak sitenizi arama sonuçlarında öne çıkartmak mümkündür. Söz konusu faktörlerden bazıları şunlardır:

 • İlgi çekici bir içeriğin tutarlı bir şekilde yayınlamak
 • Meta başlık etiketlerinde anahtar kelimeler kullanmak
 • Backlinkler
 • Niş uzmanlığına sahip olmak
 • Dahili bağlantılardan yararlanmak
 • Site için mobil optimizasyon yapmak
 • Kullanıcı etkileşimine önem vermek
 • Sayfa yüklenme hızını optimize etmek
 • SSL sertifikasına sahip olmak
 • Şema işaretlemesine dikkat etmek
 • URL’de ve başlık etiketlerinde anahtar kelime kullanmak
 • Sayfanızın içeriğini optimize etmek

Bu sıralama faktörlerini dikkate alarak sitenizi Google sıralamalarında öne çıkartabilir ve Google sıralamanızın düşmesini engelleyebilirsiniz.

Google Sıralamanızı Yükseltecek 10 İpucu

Sadece belli bir ücret ödeyerek Google sıralamanızı arttırmanız neredeyse imkansızdır. Ancak biraz zaman harcamak ve iyi bir strateji oluşturmak, arama sonuç sayfasındaki sıralamanızı yükseltmenize yardımcı olabilir. Google sıralamanızı yükseltmek için yararlanabileceğiniz 10 ipucunu sizler için derledik.

Web Sitenizin Kullanıcı Deneyimini İyileştirmek

SEMrush tarafından yapılan sıralama faktörleri analizine göre, web sitesi ziyaretleri, sitede geçirilen süre, oturum başına sayfa sayısı ve hemen çıkma oranı sıralama faktörlerinin ilk dördüdür. Google’ın yakın zamanda “Sayfa Deneyimi” güncellemesi ile vurguladığı gibi, bu dört faktör de web sitenizin sağladığı kullanıcı deneyimi ile yakından bağlantılıdır.

Eğer web sitenizin kullanımı basitse ve siteniz kullanıcılara faydalı bilgiler sağlıyorsa, insanlar sitenizde daha uzun süre kalacaktır. Bununla birlikte siteniz, daha fazla sayfa görüntülenmesi ve daha fazla ziyaretçi alır. Böylece arama sıralamanız iyileşerek Google arama sonucu sayfasında öne çıkabilirsiniz.

SEO için Optimize Edilmiş İçerik Oluşturmak

Ziyaretçileri artırmanın ve arama sıralamanızı iyileştirmenin en etkili yöntemlerinden biri, web sitenizde yüksek kaliteli içeriğe sahip olmaktır. Google, sayfa deneyimiyle ilgili bir blog gönderisinde, bir web sitesinde kaliteli ve alakalı içeriğe sahip olmanın, sıralama için sayfa deneyiminden daha önemli olduğunu belirtti.

Sonuç olarak, içeriğinizin hatasız, anahtar kelime açısından zengin, mobil cihazlar için optimize edilmiş olduğundan ve hedef kitlenizin özel ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlandığından emin olmalısınız. Bunun yanı sıra içeriğiniz, dahili ve harici bilgilere sahip faydalı bağlantılar içermelidir.

Sahip Olduğunuz Geri Bağlantı Sayısını Artırmak

En önemli Google sıralama değişkenlerinden biri, backlink adı ile bilinen geri bağlantılardır. Bu bağlantılar, diğer web sitelerinden sizin sitenize gelen bağlantılardır. Yüksek yetkili alan adlarından web sitenizin içeriğine gelen bağlantılar, sitenizin otoritesini gösterir, ziyaretçi çeker ve arama sırlamanızı artırır.

Web Sitenizin Hızını Arttırmak

Google’ın yapmış olduğu güncel “Önemli Web Verileri” iyileştirmesindeki en önemli ölçütlerden biri yükleme hızıdır. Bu nedenle hem arama sıralamanızı yükseltmek hem de güzel bir kullanıcı deneyimi oluşturmak için sitenizin olabildiğince hızlı olmasını sağlamak iyi bir fikirdir.

 • Site hızınızı iyileştirmek için PageSpeed Insights içeriğime göz atabilirsiniz.

Broken Link’leri Düzeltmek

Kaliteli bağlantılar, trafiği artırmak ve web sitenizin otoritesini oluşturmak için en iyi yöntemlerden biridir. Ancak 404 hatasıyla sonuçlanan bağlantılar, hem kullanıcı deneyiminiz hem de arama sıralamanız için oldukça kötüdür. Broken link’leri bulmak için BrokenLinkCheck ya da Dead Link Checker gibi bir araçtan yardım alabilirsiniz.

Görsellerinizin Kalitesini Arttırmak

Görsellerinizi optimize etmek, sitenizin hızını artırmak ve Google’ın sayfalarınızdaki resimleri tanımasını kolaylaştırmak için oldukça önemlidir. Web sitenizdeki tüm görsellerin sıkıştırıldığından, açıklayıcı dosya adlarına sahip olduğundan ve alternatif metin içerdiğinden emin olmanız gerekir.

H1 ve H2 Başlık Etiketlerini Kullanmak

Başlıklar, içeriğinizi hem insanlar hem de arama motorları için daha okunaklı ve anlaşılır kılmak için en önemli öğedir. Ancak başlıklar sadece bununla kalmaz, aynı zamanda Google sıralamalarında da öne çıkmanıza yardımcı olur.

İçeriğinizin gövdesinde başlık etiketlerinin kullanımı ile Google arama sıralaması arasında güçlü bir bağlantı vardır. Başlık etiketleri ayrıca önemli noktaları vurgulamak ve içeriğinizin yapısını insanlara göstermek için harika bir yöntemdir.

Yerel Aramalar için Sitenizi Optimize Etmek

İnsanlar, “yakınımdaki” işletmeleri bulmak için giderek daha fazla cep telefonlarına yöneliyor. Bu nedenle işletmenizin alakalı yerel aramalarda görünmesini sağlamak için birtakım aksiyonlar almanız gerekir. Yerel aramalarda öne çıkmak için şu ipuçlarından yararlanabilirsiniz:

 • Google My Business listenizi talep edin.
 • Google Posts’ta alakalı materyaller oluşturun.
 • İşletmenizin yerel dizinlere dahil edilmesini sağlayın.
 • Alakalı yerel aramalarda görünme şansınızı artırmak için harika çevrim içi incelemelerle çevrim içi itibarınızı artırın.

Web Sitenizi Sesli Arama için Optimize Etmek

Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre sesli arama oranı artık pek artmamaktadır. Ancak ankete katılanların %60’ından fazlası, akıllı telefonlarında soru sormak için en sevdikleri yöntemin sesli arama olduğunu bildirmiştir.

Web sitenizin içeriğine makul sesli arama ifadeleri ekleyerek sıralamanızın yükselmesini sağlayabilirsiniz. Bu sesli aramaların işletmenizi bulmasını sağlamak için tek anahtar kelimeler yerine doğal bir konuşma tonunda ifade edilen tüm cümleleri kullanarak öne çıkmayı garanti edebilirsiniz.

Sıfır Konumunu Hedeflemek

Bir kullanıcı, Google’a bir soru sorduğunda Google, ilgili bir web sitesindeki içeriği özel bir öne çıkan snippet’te veya 1 numaralı arama sonucunun yukarısındaki yanıt kutusunda görüntüleyebilir. İçeriğinizi öne çıkan bir snippet’e dönüştürmek, markanızın güvenilirliğini ve görünürlüğünü artırırken aynı zamanda trafiği artırmak için harika bir yaklaşımdır.

Snippet’ler, bilgilerin kaynaklandığı sayfaya bir bağlantı içerdikleri için sıfır konumuna giden yola eşlik ederler. Bu nedenle, işletmenizle bağlantılı potansiyel aramaları değerlendirebilir ve içeriğinizin Google tarafından öne çıkan bir snippet olarak seçilmesi şansınızı artırmak için sitenizi net ve güvenilir yanıtlarla zenginleştirebilirsiniz.

Google Sıralaması Neden Sürekli Değişir?

Sıralamalardaki büyük değişiklikler bile aslında tamamen normal bir durumdur. Bazı analistlere göre Google, algoritmasını yalnızca 2018 yılında 3.200 kez değiştirdi ve o zamandan bu yana sayı giderek artmaktadır. Algoritma güncellemeleri, sıralamalarınızı kesinlikle etkileyecek olsa da sıralamalardaki dalgalanmanın en tipik iki nedeninin şunlardır:

 • Teknik sorunlar
 • Artan rekabet

Teknik Sorunlar

Google’ın siteniz için tarama ve dizine ekleme prosedürü, teknik sorunlar nedeni ile engellenebilir. Bu durum söz konusu olduğunda, Google’ın içeriğinizi işlemesini ve anlamasını mümkün olduğunca basit ve hızlı hale getirmek istemeniz oldukça doğaldır.

Teknik sorunlar, erişilemeyen sayfalardan (5xx sunucu hatası) arama motorlarının aynı istek için çeşitli sonuçlar aldığında ortaya çıkan flapping’e kadar değişim gösterebilir. Bu durum, sitenizin farklı sürümlerini çalıştıran çok sayıda sunucuya sahip bir yük dengeleyici kullanmanızdan ya da CDN önbelleğe alma sorunlarından kaynaklanabilir.

Artan Rekabet

İnternetteki milyarlarca web sitesi arasında en başarılı projeyi yönetmeye çalışmak oldukça zor bir iştir. Rekabet asla uyumadığından dolayı sizi gölgede bırakmak ve sitelerinizi arama sonuçları sayfasında aşağı çekmek için adımlar atmaya devam edecektir.

Sonuç olarak, rakiplerinizin ne yaptığına göz kulak olarak rakiplerinizden her zaman bir adım önde olmayı hedeflemelisiniz. Rakiplerinizden her zaman daha önde olmak için şu ipuçlarından yararlanabilirsiniz:

 • Araştırın, keşfedin ve sıralamanızı kime kaptırdığınızı öğrenin.
 • Sıralamanızın düştüğü tüm arama sorgularını bulun.
 • Bilgilerinizi toplayın ve sıralamanızı geri almak için bir strateji oluşturun.

Diğer Sebepler

Daha önce de belirtildiği gibi, Google’ın algoritması düzenli olarak güncellenmektedir. Bazı değişiklikler zar zor algılanırken, diğerlerinin önemli bir etkisi vardır. Öte yandan, Google’ın güncellemeleri, ani sıralama değişikliklerinin yaygın bir nedenidir. Sıralamanız değiştiyse, bunun bir Google güncellemesinden kaynaklanıp kaynaklanmadığından emin olun.

Google sıralamanızı değiştiren bir diğer faktöre ise coğrafi konum ve kişiselleştirmedir. Doğrudan aramada web siteniz için Google Arama sonuçlarına baktığınızda, bu sonuçların kişiselleştirilmiş olduğunu unutmamanız gerekir. Sistem, önceki etkinliğinizin yanı sıra en sık kullandığınız siteleri ve coğrafi bölgenizi de dikkate alır.

Sıralamanız ile ilgili daha az çarpık sonuçlar elde etmek için kişiselleştirilmemiş ve yerelleştirilmemiş veriler üreten bir sıralama izleme aracı kullanmanız gerekmektedir. Ancak, istatistiklerinin hala varsayımlara dayandığını ve performansınız hakkında daha doğru bir sonuç elde etmek için bir platform kombinasyonunu kullanmanın en ideali olduğu mutlak bir gerçektir.

Google Sıralaması Değişikliği için Ne Zaman Harekete Geçilmelidir?

Sıralama izleyicileriniz web sitenizde bir sorun olduğunu gösteriyorsa trafik istatistiklerinizi incelemelisiniz. Eğer önemli bir değişiklik yoksa, sıralama izleyiciniz size çarpık veriler sağlıyor olabilir. Ancak site trafiğinizde de bir düşüş varsa, bu, sıralamanızın gerçekten değiştiğinin ve performansınıza zarar verdiğinin bir işaretidir. Böyle bir durumda firmamızın vermiş olduğu SEO hizmetlerinden yararlanarak sitenize müdahale etmelisiniz.

Google Sıralamanızı Nasıl Takip Edebilirsiniz?

Sıralamalarınıza ilişkin en doğru tahminleri elde etmek için farklı yöntemleri bir arada kullanmalısınız. Bing Web Yöneticisi Araçları’ndan alınan verilerle birlikte Google Arama Konsolu kullanmak, başlamak için en iyi yerdir. Ardından bu verileri, AccuRank gibi ilgili sıralama izleyicileri ve diğer platformlarla birleştirin, böylece web sitenizin başarısını değerlendirmek için sayısız kaynağa sahip olursunuz.

Sıralamanız ile ilgili daha fazla bilgi edinebilmek için sıralamanızı haftalık hatta aylık olarak değerlendirmelisiniz. Sitenizin yalnızca günlük performansını incelemek, genel sıralamanız hakkında hatalı sonuçlar elde etmenize yol açabilir.

Furkan DANACI

Yaklaşık 6 yıl önce SEO ve SEM ile tanıştım. SEO ile birçok web sitesinin Dijital Dünyada büyümesinde katkıda bulundum ve Furkan DANACI markasını oluşturdum. Ardından da SEO FD 360° Dijital Ajansını kurdum. Şu anda ekibimle birlikte +60 markaya SEO ve SEM danışmanlık hizmeti sunmaktayım. Kişisel blogumda SEO öğrenmek isteyenlere ücretsiz içerikler sunuyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.