SEO'ya Dair Güncel ipuçları- FURKAN DANACI

Google Spam Sonuçlar İçin Güncelleme Getiriyor!

Google, spam algoritması güncellemesinin dünya çapında tüm dillerde kullanıma sunulduğunu resmen duyurdu. Son aylarda arama deneyimini gerçek anlamda baltalayan bu sorunun yeni update ile çözülüp çözülmeyeceğini hep birlikte göreceğiz.

Ekim Google Spam Algoritması Güncellemesi’nin kullanıma sunulması yalnızca birkaç gün sürdü. Ve 21 Ekim 2022’de tamamlandı. Her ne kadar kullanıcı deneyimi için son derece faydalı olsa da web sitesi sahiplerinin endişelenmeye başladığını da gözden kaçırmamak gerekir. Çünkü çoğu web sitesi sahibi içeriklerinin spam olarak işaretlenmesi korkusu yaşamaktadır.

İyi haber şu ki, Google’ın arama yönergelerini izlediyseniz, endişelenecek bir şeyiniz yoktur. Çünkü zaten Google tarafından spam içerikli bir site olarak işaretlenmek oldukça güçtür. Yine de SERP’te üst sıralardaki sitelerin bazıları ilk haftalarda bu güncellemeden etkilenebilir. Peki spam güncellemesi tam olarak nedir, içeriğinde neler var? Gelin, isterseniz önce bu sorulara birlikte yanıt bulmaya çalışalım.

Google Spam Güncellemesi Nedir?

Google Güncellemesi

Google, belirli aralıklarla arama deneyimini iyileştirmek için çeşitli güncellemeler yapar. Aslında spam güncellemesi olarak adlandırılan bu son güncelleme de benzer bir çalışmadan fazlası değildir. Ancak son zamanlarda kullanıcıları rahatsız eden spam sayfalar, bu güncellemenin üzerinde daha fazla durulmasını beraberinde getirmiştir.

Elbette Google, arama sonuç sayfasının bu tür spam sayfalarla doldurulmasını ve nihayetinde insanların Google kullanmayı bırakmasını istemez. Arama motorunun temel işlevi; dizinindeki yüz milyarlarca sayfadan en alakalı ve güvenilir bilgileri kullanıcıların karşısına çıkarmaktır. Ancak spam sayfalar bu konuda büyük bir engel teşkil etmektedir.

Google, değerlendirme süreci boyunca, kullanıcıları kişisel bilgiler vermeleri veya kötü amaçlı yazılım yüklemeleri için aldatan spam sayfaları analiz eder. Bu güncellemelerin kesin ayrıntıları nadiren duyurulur. Fakat Google’ın spam güncellemesi tarafından hedef alınabilecek spam kaynaklarından bazıları şunlardır:

  • İlgili kaynaklar gibi davranan kimlik avı sayfaları
  • Saldırıya uğramış içerikler
  • Anahtar kelime doldurma yapılan sayfalar
  • İçerik üreticileri tarafından oluşturulan kopya içerikler
  • Gizli yönlendirmeler
  • Yapay zeka tarafından oluşturulan trafik
  • Spam olarak otomatik oluşturulmuş içerikler
  • Yanıltıcı işlevsellik
  • Gizli yönlendirmeler

Eğer web sitenizde bu tür kötü niyetli sayfalar yoksa spam güncellemesi hakkında endişelenmenizi gerektiren hiçbir durum yoktur.

Güncelleme Hakkında Google Search Central Twitine buradan ulaşabilirsiniz.

Google Spam Güncellemesinin İçeriği Nedir?

Her ne kadar dijital dünyada spam güncellemesi olarak anılsa da Google’ın bunun yerine “faydalı içerik güncellemesi” tabirini kullandığını hatırlatalım. Google’ın bu güncellemeyi, geçmişteki büyük faydalı içerik güncellemesinin bir devamı olarak gördüğünü söyleyebiliriz. İsminden de anlaşılabileceği üzere bu güncelleme faydalı içeriklerin öne çıkması için otomatik sıralama sistemlerini geliştirmeye hedefler. Bunun için de çeşitli sinyalleri kullanır.

Güncellemede amaç, kullanıcı memnuniyeti vadeden sayfaların daha üst sıralarda yer alabilmesidir. Bu cümleyi doğal olarak kullanıcı memnuniyetinin nasıl ölçüleceği sorusu takip eder. Bunun için Google’ın geçmişte beri kullandığı çeşitli yöntemler vardır. Oturum süresi, sekme oranı gibi metrikler bunlar arasında sayılabilir. Güncelleme ile ziyaretçilerin beklentilerine yanıt veren sayfalar, daha fazla ödüllendirilir. Tam tersi konumdaki spam içerikleri ise SERP’te iyi bir sonuç elde edemez.

Güncellemenin önemli bir özelliği; sayfaları tek tek ele almasının yanı sıra siteyi bütüncül olarak da değerlendirmesidir. Sayfanın kullanıcı memnuniyetini ölçerken Google, web sitesinin genel deneyimini de hesaba katar. Bu sayede katma değeri düşük web sitelerini otomatik bir şekilde tespit etmeyi amaçlar. Dolayısıyla geneli iyi içeriklerle dolu olmayan bir sitenin tek bir içerikle SERP’te öne çıkması zorlaşır. Ancak elbette bunun yüzlerce metrikten yalnızca biri olduğunu göz ardı etmemek gerekir. Dolayısıyla aksi durumlarla karşılaşmak da mümkündür.

Google Spam Güncellemesinin Web Sitenize Etkisi Nedir?

Bu güncellemenin, eğer sitenizde spam içerikli sayfalar yoksa sitenizi normal şartlarda etkilememesi gerekir. Ancak Google’ın geçmiş güncellemelerinde böyle durumlar yaşandığını hatırlıyoruz. Dolayısıyla kaliteli içerikler barındırmasına rağmen web sitenizin benzer bir durumla karşılaşması düşük de olsa olasıdır. Özellikle web siteniz yeterince güvenli değilse, sitenizin sıralamasını olumsuz etkileyebilecek spam saldırılarını çekebilir.

Araştırmalar, Google’ın en son spam güncellemesinin çoğunun, özellikle yapay zeka tarafından oluşturulan içerikleri hedeflediğini göstermektedir. İlk sonuçlara baktığımızda SERP’te sıralama kaybeden siteler, genellikle bu tarz sayfalara sahiptir. Bilhassa spor ve haber sitelerinin güncellemeden ciddi anlamda etkilendiğini ifade edebiliriz. Elbette güncellemenin sonuçları hakkında daha net konuşmak için biraz daha zaman geçmesine ihtiyaç vardır.

Furkan DANACI

Yaklaşık 6 yıl önce SEO ve SEM ile tanıştım. SEO ile birçok web sitesinin Dijital Dünyada büyümesinde katkıda bulundum ve Furkan DANACI markasını oluşturdum. Ardından da SEO FD 360° Dijital Ajansını kurdum. Şu anda ekibimle birlikte +60 markaya SEO ve SEM danışmanlık hizmeti sunmaktayım. Kişisel blogumda SEO öğrenmek isteyenlere ücretsiz içerikler sunuyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.