SEO'ya Dair Güncel ipuçları- FURKAN DANACI

Google Analytics 4 (GA4) Nedir? Nasıl Kurulur?

Google Analytics 4’ün gelişi 2023 olarak belirlenmiştir. Google Analytics’in gelişi mevcut Universal Analytics sürümünü tamamen kullanımdan kaldıracaktır. İnsanlar sürekli olarak mobil tarayıcılar, mobil uygulamalar, tabletler, kişisel bilgisayarlar ve iş dizüstü bilgisayarları arasında geçiş yapıyor. Durum böyleyken akıllara “Google Analytics 4 (GA4) nedir? Nasıl Kurulur?” soruları akıllara gelebilir.

Teknolojinin gelişmesi ile oluşan yeni düzen, kullanıcıları takip etmeyi ve müşteri yolculuklarının haritasını çıkarmayı işletmeler için giderek daha zor hale getiriyor. Mobil uygulama izleme için her zaman Google Analytics’in bazı sürümleri vardı. Ancak, uygulama ve web arasında veri toplama farklı olduğundan, verileri senkronize etmek başka bir zorluk haline geldi. Bu nedenle Google tüm verileri tek bir platformda birleştirmesi gerekmektedir. Bununla birlikte, kullanıcı verilerinin gizliliği gün geçtikte daha fazla önemsenmeye başladı.  Gizlilik şartlarının gelişmesinin zorunluluğuyla Google Analytics 4 gündeme gelmiştir.

Google Analytics 4 (GA4) Ne Sunuyor?

Google Analytics 4, 2020 yılının ekim ayında başlatıldı. 14 Ekim 2020 tarihinden sonra analiz mülkü oluşturduysanız, otomatik olarak Google Analytics kullanıyorsunuzdur. Google sürüm değişikliği için 1 Temmuz 2023’ e kadar zaman tanımıştır. Aynı zamanda kurulumdan sonra birkaç ay Universal Analytics ile paralel olarak çalıştırabilirsiniz.

Peki gelişimin elçisi Google Analytics 4 kullanıcılara nasıl değişiklikler sunuyor?

 • Gizlilik ön planda tutulduğu için gelecek odaklı bir sistemdir
 • Google’ın sunucusundaki yükü azaltır. Bu, pazarlamacılar için harika bir haber çünkü örnekleme verilerinin biraz daha hızlı olduğunu görülecektir.
 • Yeni veri modeli sayesinde müşteri segmentasyonu geliştirilebilir.
 • Gelişmiş müşteri segmentasyonu ile Google reklamlarıyla daha iyi uyumlanabilir.
 • Birçok etkinliği ayarlardan etkinleştirerek otomatik durum takibi yapılabilir.
 • Makine öğrenimi özellikleri, satın alma olasılığı, gelir tahmini ve kayıp olasılığı dahil olmak üzere tahmine dayalı ölçümler sağlar. Hedeflenen kampanyalar oluşturmak ve dönüşüm olasılığını artırmak için bu tahminleri kullanabilirsiniz.
 • Raporlar, kullanıcı arayüzü ve navigasyonlar güncellendi.
 • Kolay etki alanları oluşturma kurulumu.

Google Analytics 4 Nasıl Kurulur?

Google Analytics 4 Nasil Kurulur?

Google Analytics 4 kurulumu sonrasında mevcut Universal Analytics sürümünüzde herhangi bir değişiklik olmayacaktır. Ancak Universal Analytics ile belirli bir süre için paralellik söz konusudur. Zaman tamamlandığında artık Universal Analytics sürümünden yararlanamayacaksınız.

Her iki sürüme de “Yönetici” ekranından erişebilirsiniz.  Google Analytics 4 kurulumu için talimatları takip edebilirsiniz:

 • Google Analytics’te sol altta bulunan “Yönetici” seçeneğine tıklayın.
 • Karşınıza çıkacak olan ekran yüksek ihtimalle Universal Analytics ekranıdır. Hesap sütununda bulunan “GA4 Setup Assistant” seçeneğine tıklamalısınız.
 • Bu adım sizi “Google Analytics 4 Hesap Kurulum Yardımcısı” sekmesine yönlendirecektir. Hesap sütunu altında doğru hesabı seçtiğinizden emin olarak “Başlayın” yazan alana tıklayın.
 • Daha sonra karşınıza çıkan ekranda “Mülk Oluştur” yazısını görmelisiniz, buna tıklayın.
 • Özellik kimliği ile bağlantılı özellik mesajını görebileceğiniz ekrana erişim sağlamış olacaksınız.
 • “GA4 Mülkünüzü Görün” seçeneğine tıklayarak “Kurulum Asistanı” ekranına geçin.
 • “Etiket Kurulumu” yazısına tıklayarak “Veri Akışları” sekmesine ulaşın.
 • “Web Akışı Ayrıntıları” bölümüne geldiğinizde sağ üst köşede GA4 mülkü için “Ölçüm Kimliğini” bulabilirsiniz.
 • İşlemleri tamamladığınızda “Mülklerinizi Başarıyla Bağladınız” ifadesiyle karşılaşacaksınız. Bu ifade kurulumunuzun sorunsuz gerçekleştiğini göstermektedir.

Platforma alışma konusunda zorluk yaşasanız da zamanla alışacaksınız. Google Analytics 4 sürümünün erişemeyeceği özellik olmayacağından işleriniz aksamadan ilerleyecektir.

Google Analytics 4 Veri Modeli

Universal Analytics daha çok durum odaklı bir veri toplama sistemi kullanır. Buna karşı olarak Google Analytics 4 olay odaklı veri modeli kullanmaktadır. GA4’te hem uygulamanız hem de web siteniz için her şey olay olarak kaydedilir:

 • Sayfa yükleme olayları,
 • Dosya indirme olayları,
 • Bağlantı tıklama olayları gibi birçok etkileşim kaydedilebilir.

Web sitenize gelen ziyaretçilerin, site içerisinde gerçekleştirebileceği her etkinlik GA 4 üzerinde bir karşılık etkinliğine sahiptir. GA 4, ziyaretçilerinize bulundurduğu parametrelerle eşlik eder. Bu parametreler ek veri noktalarıdır. Her olaya karşılık 25 parametre belirlenmiştir.

Google Analytics 4, analitik ortamının dışına çıkmak zorunda kalmadan sizin için birçok olayı otomatik olarak izler. Bu olaylardan bazıları;

 • Kaydırma,
 • Video etkileşimi,
 • Giden tıklamalar,
 • Site aramalarını içerir.

Bu, özellikle analitik yatırım yapmak için çok fazla zamanı ve kaynağı olmayan küçük işletme sahipleri ve bağımsız girişimciler için önemli bir özelliktir.

Google Analytics 4’ün Web Siteleri için Önemi

Google Analytics 4, Google platformunda tüm İşletmeleri etkileyecek köklü değişikliklerle gelmektedir. Bu yeni veri toplama yöntemi, tüm ölçüm planlarınızı yeniden düşünmeniz ve mevcut sisteminizi yeniden oluşturmanızı gerektirecektir.

Veriler farklı olduğu için raporlar da farklı olacaktır. Kullanıcı arayüzündeki ince ayarlar ve değişen navigasyonlar bu sürece alışmanız için zamana ihtiyacınız olacağı anlamına gelmektedir. Eski sürümün kaldırılması eski verilerin de erişimini zorlaştıracaktır. Google Analytics 4 kurulumundan sonra eski verilerinize ulaşamayacaksınız. Bu sebeple, Google Analytics 4’ü mümkün olan en kısa sürede kurmalısınız ve eski verilerinizi yedeklemelisiniz.

Universal Analytics mülklerinden farklı olarak, yeni GA4‘ü bir web sitesi, uygulama veya her ikisi için birlikte kullanabilirsiniz. Google Analytics 4, cihazlar ve platformlar arasında en son pazar trendlerini ve müşteri davranışlarını izlemede olağanüstü performans sunar. Gizlilik odaklı tasarım, özellikle uzun vadeli pazarlama planlarınız için daha iyi yatırım getirisini sağlar.

Furkan DANACI

Yaklaşık 6 yıl önce SEO ve SEM ile tanıştım. SEO ile birçok web sitesinin Dijital Dünyada büyümesinde katkıda bulundum ve Furkan DANACI markasını oluşturdum. Ardından da SEO FD 360° Dijital Ajansını kurdum. Şu anda ekibimle birlikte +60 markaya SEO ve SEM danışmanlık hizmeti sunmaktayım. Kişisel blogumda SEO öğrenmek isteyenlere ücretsiz içerikler sunuyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.