Google Webmaster Tools Nasıl Kullanılır?

Google Webmaster Tools Nasıl Kullanılır?

Öncelikle herkese Merhaba, bu gün bu yazımızda Google’nin araçlarından bir tanesi olan Webmaster Tools nedir? Nasıl kullanılır? tüm detayları ile siz ziyaretçilerimize aktaracağım. Öncelikle bu araç ne için kullanılıyor? gibi soruları aklımızdan silmek için, ne işe yaradığını açıklayalım.

Google Webmaster Tools ( WT ) web sitenizi Google indexleri arasına eklemenize yardımcı olur. Web Master Toolsa eklenmeyen web siteleri eş zamanlı olarak Google de işlemler yapamaz. Sitenizi bu araca kayıt ettikten sonra, Google’nin gözünde sitenizde hangi hatalar var görebilecek, siteniz hangi kelimelerden gösterim ve ziyaretçi çekiyor görebileceksiniz.

Webmaster Tools Nasıl Kullanılır?

Şimdi ilk adım olarak WT(Webmaster Tools) aracına girelim. Ardından web sitenizi ilişkilendireceğiniz Gmail adresiniz ile WT’ye giriş yapın. Ardından karşınıza aşağıda yer alan görsel çıkacaktır.

webmaster tools

Bu görselde yapmanız gereken şu olacaktır. Sol kısımda yer alan “alan adı” kısmında domain adresinizi Google’a DNS ile yönlendirmek için kullanabilirsiniz. Bizim kullanacağımız ise URL ön eki olacaktır. Bu ikisi arasında herhangi bir fark yoktur, ikisi de aynı amaç için kullanılmaktadır.

URL ön ekine site adresimizi yapıştırıp devam et diyoruz. Yine karşımıza yeni bir pencere gelecektir. Bu pencere de HTML dosyası varsayılan olarak karşımıza çıkacaktır. Bu işlemde için HTML dosyasını bilgisayarınıza indirilip, ilişkili web sitenizin ana dizinine yüklemenizle tamamlanacaktır.

Bu işlem yeni başlayanlar için biraz kafa karıştırıcı olduğu için biz aşağıda belirttiğimiz HTML etiketi alanına tıklayarak size verilen meta kodunu kopyalayın. Ardından bu kopyaladığınız kodu sitenizde <head> <meta name=”site doğrulama”> </head> kodları arasına olduğu gibi yapıştırın.

Not: WordPress alt yapısı kullanan arkadaşlar Görünüm > Tema Düzenleyici > Header alanından kolayca halledebilirler.

webmaster tools site doğrulama

Bitti dedikten sonra siteniz otomatik olarak doğrulanacaktır, Doğrulanmadığı taktirde aşağıda yer alan görselde ki alana tıklayıp sitenizi seçmeniz olacaktır, bu işlemden sonra artık Web Master Toolsa kayıt oldunuz demektedir. Fakat bitti mi? tabi ki bitmedi.

WT Site Doğrulama

Arkadaşlar Google bu aşamadan sonra diyor ki, “Sen siteni bizlere tanıttın, sitenin içeriklerini taramam için bana yol göster” Google’a bizde yol göstermeliyiz. Bunu Sitemap ile yapacağız.

Sitemap Nedir?

Sitemap herhangi bir sitenin içerisinde oluşturulması gereken navigasyon mantığında işleyen bir eklentidir. Bilmediğiniz bir yere en sağlam nasıl navigasyon sistemi ile gidebileceksek Sitemap içerisinde sitenizin hangi bölümünde hangi içerik var, hangi etiketler girilmiş, en son içerik ne zaman yayınlanmış? gibisinden Google’ın sorduğu sorulara da Sitemap ile cevaplayabiliriz. Site haritası olarak Türkçe de karşılığı olduğunu bilmemizde fayda var.

Örnek olarak kendi XML Sitemap adresim şu şekilde. https://www.furkandanaci.com/sitemap.xml

Arkadaşlar WordPress’de ücretsiz olarak kullanabileceğiniz en iyi eklentilerden bir tanesi de ‘ Google XML Sitemaps ‘ eklentisidir. Bu eklentiyi eklentiler kısmından ekleyerek, sizde en basit ve profesyonel haliyle sitenizde site haritası oluşturabilirsiniz.

Şimdi sıra geldi www.siteadınız.com/sitemap.xml url kısmını Google’a bildirmeye. Şunu bilmemiz lazım, Sitemap.xml Google’ye bir defa bildirilir, daha sonrasında site haritası için Webmaster Tools’da bir şey yapmanız gerekmez.

Sitemap Ekleme

Yukarıda yer alan görselde sırasıyla Site Haritaları > Sitemap.xml > Gönder işlemleri yapılmıştır. Buradan sonra alt kısma Sitemap gelecektir. İlk 2-3 Dakika başarısız olarak gözükebilir, daha sonrasında otomatik update ile başarılı yazdığını göreceksiniz. Sitemap içerisinde yer alan tüm içerikleriniz etap etap okunacaktır ve Google dizinine eklenecektir.

Menülerde yer alan Ön İzleme Kısmı Ne İşe Yarar?

Bu kısım hemen güncellenmeyecektir. Hele ki siteniz yeni ise zamanla güncellendiğini göreceksiniz. Siteniz hangi kelimelerde tıklanma almış, ne kadar gösterim yapmış belirli zaman aralıkları ile bunları görebilirsiniz. Tabi ki bunlardan önce sitenizin işlenmesi gerekmektedir.

Performans Kısmında neler var?

Web sitenizin hangi tarihlerde, hangi kelimelerden, ne kadar gösterim aldığını görebilirsiniz. Performans kısmı web sitenizin nabzını tutacağınız çok özel bir alandır.

URL Denetimi Ne İşe Yarar?

Bu kısmı şöyle örneklendirsek çok daha rahat anlayabileceğinizi düşünüyorum. Bir haber siteniz var, bu haber sitesinde sürekli güncellenen bir haber içeriğine yer verdiniz. Bu içerik sonucunda hemen Google sonuçlarına girmek istiyorsunuz. O Sayfanın URL’sini kopyalayıp “URL Denetimi” kısmına yapıştırdıktan sonra “URL Google’da yok” çıktısını görüyoruz, ardından “Dizine Eklenmesini İste” dedikten 1-2 dakika içerisinde içeriğiniz Google’da yer alacaktır. Bu araç eski ismi ile “Google Gibi Getir” olarak bilinmektedir.

Dizine Ekle

Kapsam Kısmı Oldukça Önemlidir !

Kapsam kısmında web sitenizin Google tarafından tespit edilen hataları yer almaktadır. Bu hatalar genellikle olağandan büyük görsel kullanımı, noindex olarak işaretlenmiş sayfaların uyarısı, AMP hataları vs. gibi önemli hatalardan oluşmaktadır.

Noindex Nedir?

Noindex etiketi web siteleri için önemli bir detaydır. Noindex amacı ziyaretçiye göstermek ama arama motorlarına göstermek istemediğiniz sayfalara eklenen bir etikettir. Noindex etiketinin bulunduğu sayfalar Google dizininde yer almayacaktır. Bu etiket birçok popüler SEO eklentisinde yer almaktadır. Özel yazılım bir web sitesi kullanıyor iseniz noindex etiketini manuel olarak da ekleyebilirsiniz.

Lakin burada dikkat etmemiz gereken bir husus var. Çoğu web sitesi sahipleri bu durumu kontrol etmeden Google’a Sitemap yolluyor veya da içeriğini yayınlıyor ve indexlenmesini bekliyor. Daha sonrasında Google Webmaster Tools alanında bu hataları görebiliyor. İlk baştan bunları kontrol etmeniz size zaman ve tecrübe kazandıracaktır.

URL Kaldırma Hayat Kurtarır.

SEO yapacaksak işin temelinde backlink yatmaktadır. Bunu da daha öncelerden mutlaka duymuşsunuzdur. Hatırlamayanlar için en basit haliyle; bir web sitesinin size referans olmasıdır. Kim kötü bir referans ister ki? İşte URL Kaldırma aracı burada devreye giriyor. Gerek rakipleriniz, gerekse de zararlı yazılımlar, sektör dili ile Google gözünde çöp olmuş sitelerden size backlink vererek sizin otoriterinizi düşürmek isteyebiliyor. Bu durumda size WT panelinden yansıyan, sizin bilginiz dışında ki backlinkleri görebiliyorsunuz.

Sonuç olarak bu linkleri kaldırmanız ve engellemeniz mümkün olacaktır. Böylelikle SEO konusunda kendinize bir şey daha katmış oldunuz.

Hız (Deneysel) Konusu Önemlidir.

Bir web sitesi hızlı olmalıdır. Hızlı olan web siteleri kanıtlanmış olarak her zaman bir adım daha öndedir. Bu alanda sitenizin genel olarak günün belirli saatlerinde Google botları tarafından denetlenmesi sonucu sitenizin hızı ortaya çıkmaktadır. Masaüstü ve mobil sürüm olarak karşımıza çıkan hız değerlerini iyileştirmeniz sizin elinizdedir.

Önceki yazılarımızdan olan SEO Nedir? içeriğimizin içerisinde bu konuda bilgi verdik.

Son Olarak ‘ Bağlantılar ‘ Kısmı.

Bağlantılar kısmında size backlink sağlayan (Referans olan) site adreslerini ve sağladığı index sayılarını görebilirsiniz. Bu alandan sizin bilginiz dışında gelen bağlantıları “URL Kaldırma” aracı ile kaldırabilirsiniz.

Sonuç: Webmaster Tools Kullanımı Nasıldır?

Google Webmaster Tools aracını kullanımı son derece basittir. Ama bir gerçek varki, “Tecrübe”.  SEO’da her şey birbirini kovalar, yani her işlem birbiri ile ilişkilidir. Webmaster Tools kullanımını en detaylı ve en basit bir dil ile sizlere aktarmaya çalıştım. Umarım sizlere bir şeyler katabilmişimdir, kafanızda soru işareti olarak kalanları yorum olarak bildirebilirsiniz, sağlıcakla kalın.

Furkan DANACI
Furkan DANACI
www.furkandanaci.com/

Yaklaşık 6 yıl önce SEO ve SEM ile tanıştım. SEO ile birçok web sitesinin Dijital Dünyada büyümesinde katkıda bulundum ve Furkan DANACI markasını oluşturdum. Ardından da SEO FD 360° Dijital Ajansını kurdum. Şu anda ekibimle birlikte +60 markaya SEO ve SEM danışmanlık hizmeti sunmaktayım. Kişisel blogumda SEO öğrenmek isteyenlere ücretsiz içerikler sunuyorum.

Benzer İçerikler
Cevap Yaz

Your email address will not be published.Required fields are marked *