SEO - FURKAN DANACI

Google Webmaster Tools Nasıl Kullanılır?

Öncelikle herkese Merhaba, bu gün bu yazımızda Google’nin araçlarından bir tanesi olan Webmaster Tools nedir? Nasıl kullanılır? tüm detayları ile siz ziyaretçilerimize aktaracağız. Öncelikle bu araç en için kullanılıyor? gibi soruları aklımızdan silmek için ne işe yaradığını açıklayalım.

Google Webmaster Tools ( WT ) web sitenizi Google indexleri arasına eklemenize yardımcı olur. Web Master Toolsa eklenmeyen web siteleri eş zamanlı olarak Google de işlemler yapamaz. Sitenizi bu araca kayıt ettikten sonra, Google’nin gözünde sitenizde hangi hatalar var görebilecek, siteniz hangi kelimelerden en çok organik ziyaretçi çekiyor bilgi sahibi olacaksınız.

Webmaster Tools Nasıl Kullanılır?

Şimdi ilk adım olarak WT aracına girelim. Ardından web sitenizi ilişkilendireceğiniz Gmail adresiniz ile WT’ye giriş yapın. Ardından karşınıza aşağıda yer alan görsel çıkacaktır.

webmaster tools

Bu görselde yapmanız gereken şu olacaktır. Sol kısımda yer alan ‘ Alan Adı ‘ kısmında domain adresinizi Google’a DNS ile yönlendirmek istiyor iseniz kullanılır. Bizim kullanacağımız ise URL ön eki olacaktır. Bu ikisi arasında herhangi bir farklılık yoktur, ikisi de aynı amaç için kullanılmaktadır.

Url Ön Ekine site adresimizi yapıştırıp devam et diyoruz. Yine karşımıza yeni bir pencere gelecektir. Bu pencere de HTML Dosyası varsayılan olarak karşımıza çıkacaktır. Bu işlem HTML dosyasının bilgisayarınıza indirilip, ilişkili web sitenizin ana dizinine atılıp devam edilmesiyle sonuçlanır.

Bu işlem yeni başlayanlar için biraz kafa karıştırıcı olduğu için biz aşağıda belirttiğimiz HTML etiketi alanına tıklayarak size verilen meta kodunu kopyalayın. Ardından bu kopyaladığınız kodu sitenizde <head> <meta name=”site doğrulama”> </head> kodları arasına olduğu gibi yapıştırın.

Not: WordPress alt yapısı kullanan arkadaşlar Görünüm > Tema Düzenleyici > Header alanından kolayca halledebilirler.

webmaster tools site doğrulama

Bitti dedikten sonra siteniz otomatik olarak doğrulanacaktır, Doğrulanmadığı taktirde aşağıda yer alan görselde ki alana tıklayıp sitenizi seçmeniz olacaktır, bu işlemden sonra artık Web Master Toolsa kayıt oldunuz demektedir. Fakat bitti mi? tabi ki bitmedi.

WT Site Doğrulama

Arkadaşlar Google bu aşamadan sonra diyor ki, ‘ Sen siteni bizlere tanıttın, sitenin içeriklerini taramam için bana yol göster ‘, Google’a bizde yol göstermeliyiz. Bunu Sitemap ile yapacağız.

Sitemap Nedir?

Sitemap herhangi bir sitenin içerisinde oluşturulması gereken navigasyon mantığında işleyen bir eklentidir. Bilmediğiniz bir yere en sağlam nasıl navigasyon sistemi ile gidebileceksek Sitemap içerisinde sitenizin hangi bölümünde hangi içerik var, hangi etiketler girilmiş, en son içerik ne zaman yayınlanmış? gibisinden Google’ın sorduğu sorulara da Sitemap ile gidebiliriz. Site haritası olarak Türkçe de karşılığı olduğunu bilmemizde fayda var.

Örnek olarak kendi XML Sitemap adresim şu şekilde. https://www.furkandanaci.com/sitemap.xml

Arkadaşlar WordPress’de ücretsiz olarak kullanabileceğiniz en iyi eklentilerden bir tanesi de ‘ Google XML Sitemaps ‘ eklentisidir. Bu eklentiyi eklentiler kısmından ekleyerek, sizde en basit ve profesyonel haliyle sitenizde site haritası oluşturabilirsiniz.

Şimdi sıra geldi www.siteadınız.com/sitemap.xml url kısmını googleye bildirmeye. Şunu bilmemiz lazım, Sitemap.xml Google’ye bir defa bildirilir, daha sonrasında site haritası için Webmaster tools’da bir şey yapmanız gerekmez.

Sitemap Ekleme

Yukarıda yer alan görselde sırasıyla Site Haritaları > Sitemap.xml > Gönder işlemleri yapılmıştır. Buradan sonra alt kısma Sitemap gelecektir. İlk 2-3 Dakika başarısırız olarak gözükebilir, daha sonrasında otomatik update ile başarılı yazdığını göreceksiniz. Sitemap içerisinde yer alan tüm içerikleriniz etap etap okunanacaktır ve Google dizinine eklenecektir.

  • Şimdi menülerin en yukarısında yer alan Ön İzleme Kısmı Ne İşe Yarar?

Bu kısım hemen olarak güncellenmeycektir. Hele ki siteniz yeni ise zamanla güncellendiğini göreceksiniz. Siteniz hangi kelimelerde tıklanma almış, ne kadar gösterim yapmış belirli zaman aralıkları ile bunları görebilirsiniz.

  • Performans Kısmında neler var?

Ön izleme kısmının içerisinde bu alan da yer almaktadır. Fakat performans kısmında biraz daha detaylı görüntüleyebilirsiniz.

  • URL Denetimi Ne İşe Yarar?

Bu kısmı şöyle örneklendirsek çok daha rahat anlayabilirsiniz. Bir haber siteniz var, bu haber sitesinde sürekli güncellenen bir haber içeriğine yer verdiniz. Bu içerik sonucunda hemen Google sonuçlarına girmek istiyorsunuz. O Sayfanın URL’sini kopyalayıp ‘ URL Denetimi ‘ kısmına yapıştırdıktan sonra ‘ URL Google’da yok ‘ çıktısını görüyoruz, ardından ‘ Dizine Eklenmesini İste ‘ dedikten 1-2 dakika içerisinde içeriğiniz Google’de yer alacaktır. Bu araç eski ismi ile ‘ Google Gibi Getir ‘ olarak bilinmektedir.

Dizine Ekle

  • Kapsam Kısmı WT’de Oldukça Önemlidir !

Kapsam kısmı da bir süre sonra güncellenecektir. Siteniz ne kadar temiz kodlanmış ise, ne kadar mobil uyumlu ise o kadar hata oranı az olacaktır. Tabi bunlar işin temeli. Bu alanda Noindex hatalarına yer vermemeniz lazımdır.

– Noindex Nedir?

Noindex Google’de benim içeriğime hiç bir şey yapma demektir. Herhangi bir sayfanız var be ona kullandığınız SEO Eklentisi ile veya da bir Kod parçacığı ile bunu isteyebilirsiniz.

Lakin burada dikkat etmemiz gereken bir husus var. Çoğu web sitesi sahipleri bu durumu kontrol etmeden Google’a Sitemap yolluyor veya da içeriğini yayınlıyor ve indexlenmesini bekliyor. Daha sonrasında Google Webmaster Tools alanında bu hataları görebiliyor. İlk baştan bunları kontrol etmeniz size zaman ve tecrübe kazandıracaktır.

  • URL Kaldırma Hayat Kurtarır.

SEO yapacak isek işin temelinde Backlink yatmaktadır bunuda daha öncelerden duyduk. Hatırlamayanlar en basit haliyle; bir web sitesinin size referans olmasıdır. Kim kötü bir referans ister ki? İşte URL Kaldırma aracı burada devreye giriyor. Gerek rakipleriniz, gerekse de zararlı yazılımlar, sektör dili ile Google gözünde çöp olmuş sitelerden size Backlink vererek sizin otoriterinizi düşürmek isteyebiliyor. Bu durumda size WT Panelinden yansıyan, sizin bilginiz dışında ki linkleri görebiliyorsunuz.

Sonuç olarak bu linkleri kaldırmanız ve engellemeniz mümkün olacaktır. Böylelikle SEO konusunda kendinize bir şey daha katmış oldunuz.

  • Hız (Deneysel) Konusu Önemlidir.

Bir web sitesi hızlı olmalıdır. Hızlı olan web siteleri kanıtlanmış olarak her zaman bir adım daha öndedir. Bu alanda sitenizin genel olarak günün belirli saatlerinde Google botları tarafından denetlenmesi sonucu sitenizin hızı ortaya çıkmaktadır. Masaüstü ve Mobil sürüm olarak karşımıza çıkan hız değerlerini iyileştirmeniz sizin elinizdedir.

Önceki yazılarımızdan bir tanesi olan SEO Nedir? içeriğimizin içerisinde bu konuda bilgi verdik.

  • Son Olarak ‘ Bağlantılar ‘ Kısmı.

Bağlantılar kısmında size Backlink sağlayan (Referans olan) site adreslerini ve sağladığı index sayılarını görebilirsiniz. Bu alandan sizin bilginiz dışında gelen bağlantıları ‘ URL Kaldırma ‘ aracı ile kaldırabilirsiniz.

Sonuç: Webmaster Tools Kullanımı Nasıldır?

Google Webmaster Tools aracını kullanımı son derece basittir. Ama bir gerçek varki,  ‘ Tecrübe ‘.  SEO’da herşey birbirini kovalar, yani her işlem birbiri ile ilişkilidir. Webmaster Tools kullanımını en detaylı ve en basit bir dil ile sizlere aktarmaya çalıştım. Umarım sizlere birşeyler katabilmişimdir, kafanızda soru işareti olarak kalan bir şey varsa yorum olarak bildirebilirsiniz, sağlıcakla kalın.

Furkan Danacı

Yaklaşık 6 yıl önce SEO ve SEM ile tanıştım. SEO ile birçok web sitesinin Dijital Dünyada büyümesinde katkıda bulundum ve Furkan DANACI markasını oluşturdum. Ardından da SEO FD 360° Dijital Ajansını kurdum. Şu anda ekibimle birlikte +60 markaya SEO ve SEM danışmanlık hizmeti sunmaktayım. Kişisel blogumda SEO öğrenmek isteyenlere ücretsiz içerikler sunuyorum.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu