SEO'ya Dair Güncel ipuçları- FURKAN DANACI

Backlink Nedir? Ne İşe Yarar?

Backlink nedir? Dijital dünya da hizmet veren blog, e-ticaret, hizmet sitesi vs. gibi sektör fark etmeksizin tüm sitelerin SEO çalışmalarında kullanılan etkili bir SEO yöntemidir. Google başta olmak üzere pek çok arama motorunun gözünde değer kazanmak için backlink önemli bir geliştirmedir. Arama sonuçlarında üst sıralara yükselmek ve pozisyonu korumak için backlink çalışmasını mutlaka web sitenize kurallarına uygun şekilde yapmalısınız.

Arama motoru optimizasyonu yani SEO çalışmalarında, site dışı SEO kapsamında yer alan backlink, yürütülen projenin sonuçlarını olumlu yönde etkiler. Bu nedene SEO çalışmalarını geliştirmek ve site trafiğini arttırmak için backlinklerin ne işe yaradığını öğrenmek gerekir. İşte bu yazıda, backlink hakkında aradığınız her detayı bulabilirsiniz.

Backlink Nedir ?

Backlink, bir web sitesinin farklı bir web sitesi üzerinden aldığı bağlantı olarak tanımlanabilir. Alınan bağlantıların bu denli önemli olmasının nedeni ise arama motoru sonuçlarında büyük etki yaratmasıdır. Arama motoru sıralamalarına etki eden çok sayıda faktör bulunur. Bununla birlikte backlinkler, doğal olmaları koşuluyla, SEO sıralaması için çok büyük öneme sahiptir.

Doğal yoldan alınan backlinkler, miktarları az olsa dahi kalitelileri ile SEO için en önemli desteklerden biridir. Bu nedenle backlinkleri, zararlı uygulamalar ya da yapay yollarla almaya çalışmak zaman kaybından fazlası olmaz. Arama motorları, yapay backlinklerin tespitini hızlı bir şekilde yapar ve site hakkında yaptırım uygular. Durum böyleyken kaliteli sitelerden ve alakalı backlinklerin alınması gerekir. Yapay backlink olayını açmak gerekirse; sürekli olarak link çıkışı olan ve spam değeri yüksek sitelerden backlink alınırsa bu durum Google tarafından anlaşılacaktır. Ve sitenize bu linkler yarardan fazla zarar sağlayacaktır.

Backlink Nasıl Alınır?

Backlink, dijital dünyada web sitelerinin sizin sitenizi referans olarak göstermesidir. Bir nevi, sizin tanıtımınızı yapmalarının ya da sizi önermelerinin etkili bir yoludur. Örneğin; X internet sitesi hazırladığı bir içerikte, sizin sitenize yönelik bir bağlantıya yer verebilir. Bu sayede hem kendi içeriğini güçlendirebilir hem de sizi referans olarak gösterebilir. Bu noktada merak edilen ilk soru ise backlinklerin nasıl alınması gerektiğidir.

Backlink alırken farklı etiketler ve yöntemler kullanılabilir. En  sık karşılaşacağınız etiketler do-follow ve no-follow etiketleridir. Bu etiketlerin kullanım amaçları birbirinden farklı olabilmektedir ve şu şekilde açıklanabilir:

 • No-Follow etiketi, arama motorlarına sözü geçen bağlantının takip edilmemesini bildiren etikettir.
 • Do-follow etiketi ise arama motorlarına ilgili bağlantının takip edilmesini ve karşı siteye etki etmesini bildirir.

Hangi Sitelerden Backlink Alınmalıdır?

Backlink hakkında detayları ve önemli noktaları öğrendikten sonra hangi sitelerden alınması gerektiğini merak edebilirsiniz. Bunu öğrenmeden önce geçtiğimiz son birkaç sene içinde, backlinke dair pek çok değişimin yaşandığını bilmeniz gerekir. Daha önce düşük kaliteli bağlantılar dahi web sitesi sıralaması için etkili bir yükselişe yol açabiliyordu. Ancak Google, Penguen algoritmasını yayınladıktan sonra, ezberler bozuldu ve tüm backlink algoritması değişti.

Tüm bu gelişmelerden sonra backlinklerin kaliteli bir web sitesi aracılığıyla alınmasının önemi arttı. Aynı zamanda, backlink alınan sitenin sizin web sitenizle ortak noktalarının bulunması, kaliteyi arttırmanın en etkili yollarından biri oldu. Bu bağlamda, ücretsiz olarak kullanabileceğiniz backlink araçlarına birkaç örnek şu şekilde olabilir:

 • blogger.com
 • gitbook.com
 • medium.com
 • quora.com
 • steemit.com
 • switter.as
 • tumblr.com
 • wordpress.com
 • write.as

Backlink Ne İşe Yarar?

Backlink ne işe yarar? bir web sitesini üst sıralara, belirlenen anahtar kelimeler üzerinden taşımaktadır. Backlink çalışmaları yapılırken uygulanan farklı ipuçları ya da dikkat edilen önemli noktalar bulunmaktadır. Bu adımlar doğru bir şekilde atıldığı takdirde, kısa süre içinde etkili bir SEO başarısı yakalamak mümkün olabilir. Backlinklerin sunduğu avantajlar ve sağladığı faydalar, kısaca şöyle açıklanabilir:

 • Organik Sıralamayı Geliştirir: Her şeyden önce backlinkler, arama motorlarında daha iyi bir sıralamaya sahip olmayı destekler.
 • Daha Hızlı Dizin Oluşturur: Arama motoru botları, var olan web sayfaları üzerinden gelen backlinklerin takibini yapar ve yeni web sayfalarını keşfeder.
 • Yönlendirme Trafiği Sağlar: Yönlendirme trafiğine yardımcı olmaları sayesinde sitenin kalitesi hızla artabilir.
 • Arama Motoru Taraması Yapar: Arama motorları botlarının, siteye gelen bağlantıları bulup sitenizi hızlı bir şekilde taramasını sağlar.
 • Güvenilirliğinizi Artırır: Güvenilir bir kaynaktan gelen kaliteli linkler, sizin de güvenilirliğinizi arttırır. Bu sayede, sıralamada hızla üstlere çıkabilirsiniz.

SEO’da Backlink Ne Kadar Etkili Olmaktadır?

Backlink çalışmalarının, web sitesinin gelişmesinde en etkili işlemlerden biri olduğunu artık biliyorsunuz. Bunun yanında, SEO çalışmalarında backlink kullanımının önemli etkilerinin olmadığını savunan bir kesim de vardır. Ancak özellikle kaliteli ve düzenli içerik üreten bir web sitesi için backlinkler, Google gözünde önemli bir avantaj oluşturuyor. Belirli bir kullanıcı kitlesi olan ve Google gözünde değeri bulunan bir sitenin ise başarılı olmaması için hiçbir neden yoktur.

Ancak bununla birlikte, tüm yükü backlink üzerine yıkmak ve SEO çalışmalarını, sadece link odaklı yapmak büyük bir hata olacaktır. Site içeriğini yeteri kadar geliştirmeden ve site içi SEO çalışmalarını geliştirmeden başarılı olmanız çok zordur. Bu nedenle içerik kalitesi, görsel kullanımı ve temiz kod gibi site içi çalışmaların da özenli yapılması gerekir. Site içi SEO kriterlerini yerine getirmeyen bir web sitesi için etkili backlink kullanımı, tek başına yeterli olmayacaktır. Çünkü SEO bir kalıp değildir ve birçok kuralı içerisinde barındıran bir olaydır.

Backlink, sizinle aynı kategoride içerik üreten web sitelerinden veya dünya genelinde kabul gören büyük sitelerden alındığında en iyi sonucu verecektir. Bu şekilde bir çalışma  yürütmek, siteniz için önemli bir avantaj sağlayacak ve olumlu dönüşler almanıza yol açacaktır.

Google araçlarından birisi olan Google Webmaster Tools Nasıl Kullanılır? adlı içeriğime göz atmayı unutmayın.

Furkan DANACI

Yaklaşık 6 yıl önce SEO ve SEM ile tanıştım. SEO ile birçok web sitesinin Dijital Dünyada büyümesinde katkıda bulundum ve Furkan DANACI markasını oluşturdum. Ardından da SEO FD 360° Dijital Ajansını kurdum. Şu anda ekibimle birlikte +60 markaya SEO ve SEM danışmanlık hizmeti sunmaktayım. Kişisel blogumda SEO öğrenmek isteyenlere ücretsiz içerikler sunuyorum.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.