Backlink Nedir? Peki ya Ne İşe Yarar?

Backlink kelimesini, SEO’da yer almaya başladıysanız mutlaka duymuşsunuzdur. SEO Teriminin ortaya çıktığı ilk yıllardan bu yana Backlink rekabeti SEO sektöründe önemli bir rol oynamaktadır. Şimdi Backlink ne işe yarar? SEO sektörünün temelinde yatan bu terimin püf noktaları ve mantığı nedir?

Tüm bu soruları bu gün sizlerin kafanızdan silmeye çalışalım. Öyleyse şimdi kahvenizden bir yudum alın ve okumaya devam edin. 🙂

Backlink Nedir?

Backlink, A sitesinin B sitesine Google veya başka bir arama motorunda referans olması demektedir. Daha anlaşılır bir dil ile söylemek gerekirse; Bir web siteniz var ve sitenize backlink almak için bir site buldunuz, Backlink alacağınız siteden sizlere istediğiniz bir kelime için footer kısmından veya bir yazı içerisinden size yönlendirilen bir link verildi. SEO sektöründe bunun adı Backlink olarak belirlenmiştir.

Backlinkin artık ne olduğunu biliyoruz, Peki backlink nasıl alınmalıdır? Hangi tür sitelerden backlink alsam benim için faydalı olacaktır gelin şimdide onlara cevap bulalım.

Backlink Nasıl Alınmalıdır?

Backlink almanın bir kaç yolu vardır. Bu işi ticaret haline dökmüş ajanslarda mevcut. Veya kişisel sitelerinden belirli bir ücret karşılığında backlink verenlerde var. Backlink alırken en başta dikkat etmeniz gereken, gerçekten A sitesi işini düzgün yapıyor mu? Backlink aslında size referans olmaktadır, Google diyorsunuz ki ‘ A sitesi ne ise, bende oyum ! ‘ bu yüzden sizin sektörünüz ile en alakalı olan sitelerden backlink almak mantıklı olacaktır.

Sürekli özgün içeriklerle güncellenen, daha önce den Google’da sandbox veya spama düşmemiş, Google’da otorite kazanmış sitelerle ilgilenmeniz sizi başarıya ulaştıracaktır. Backlink alırken sürekliliğini de mutlaka ama mutlaka göz ardı etmemelisiniz. Çünkü daha sonradan referans aldığını sitelerden backlinkler kaldırıldığı taktirde bu sizin aleyhinize olacaktır. Tabi ki çeşitli araçlarla Backlinkin geri dönüş değerini kontrol etmeniz mümkün, Google gözünde değeri olmayan sitelerden backlink almak mantıklı olmayacaktır.

Önce ki konularımızdan olan Webmaster Tools Nasıl Kullanılır içerisinde URL Reddetme nasıl yapılır anlattık.

Backlink Alırken Kod Yapısında ki Püf Noktalar !

Bir backlink kaynağı buldunuz, kelime ve linkini belirlediniz. Burada dikkat etmeniz gereken püf bir nokta var. Şimdi aşağıda ki örneklere bakmak gerekirse;

<a href=”https://www.furkandanaci.com/” rel=”dofollow“>SEO</a>

<a href=”https://www.furkandanaci.com/” rel=”nofollow“>SEO</a>

Link yapısında ki ‘ Dofollow ‘ ve ‘ Nofollow ‘ bu işin püf noktasıdır. Dofollow olarak çıkılan bir link başta Google olmak üzere arama motorları tarafından takip edilecektir. Hangi linke, hangi kelime verilmiş gibisinden. Ancak Nofollow olan bir linkin Google ve de diğer arama motorlarında herhangi bir hükmü yoktur, takip edilmeyecektir. Doğal olarak etkisiz eleman olarak sadece sitede görünecektir.

Backlink İnşası (Link İnşası)

Backlink inşaası yaparken düzen, kalite ve süreklilik oldukça önemlidir. Sürekli olarak ana sayfanıza backlink almak oldukça yanlıştır. Backlink inşası yaparken önemli alt sayfalarınızı ve kelimelerinizi unutmamanız lazımdır. Alacağınız kaliteli backlinklerin düzenli bir şekilde alınması halinde size sağladığı yararı gözle görebileceksiniz.

Backlink Almaya Ne Zaman Başlanır?

Bu konu geçtiğimiz dönemlerde oldukça fazla tartışılıyordu. Kimisi site açıldıktan 6 ay sonra alınmalıdır derken kimisi de hemen alınmaya başlanmalıdır demektedir. Edindiğim tecrübeler doğrultusunda backlink aslında hemen alınmaya başlayabilir. Sizin bir dükkan açtığınızı varsayalım, logonuzu da astınız ardından hemen ürün satmaya başlamaz mısınız?

Nerelerden Backlink Almalıyım?

İlk kez backlink alacaklar bu konuda oldukça sorun yaşamaktadır. Yukarıda aslında bu konuya biraz değindik. Link alırken sizin kategoriniz ile en alakalı sitelerden almaya özen gösterin. Google de uzun süredir yer alan sitelerden backlink almakta sizin yararınıza olacaktır.

Backlink Nedir Öğrendik: Sonuç Olarak

Backlink almak bu işin gerçekten temelinde yer alıyor. Ama bu da demek olmuyor ki ‘ Sürekli olarak backlink alsam  Google amca beni yukarı fırlatır ! ‘. Backlink önemlidir evet ama sizin sitenizin kaç yıllık olduğu, içeriklerinizin ne kadar ziyaretçiye hitap ettiği, iç SEO’un ne kadar düzgün olduğu backlink konusundan önce gelmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*