SEO'ya Dair Güncel ipuçları- FURKAN DANACI

Backlink Nedir? Ne İşe Yarar?

Backlink nedir? Dijital dünya da hizmet veren blog, e-ticaret, hizmet sitesi vs. gibi sektör fark etmeksizin tüm sitelerin SEO çalışmalarında kullanılan etkili bir SEO yöntemidir. Google başta olmak üzere pek çok arama motorunun gözünde değer kazanmak için backlink önemli bir geliştirmedir. Arama sonuçlarında üst sıralara yükselmek ve pozisyonu korumak için backlink çalışmasını mutlaka web sitenize kurallarına uygun şekilde yapmalısınız.

Arama motoru optimizasyonu yani SEO çalışmalarında, site dışı SEO kapsamında yer alan backlink, yürütülen projenin sonuçlarını olumlu yönde etkiler. Bu nedene SEO çalışmalarını geliştirmek ve site trafiğini arttırmak için backlinklerin ne işe yaradığını öğrenmek gerekir. İşte bu yazıda, backlink hakkında aradığınız her detayı bulabilirsiniz.

Backlink Nedir ?

Backlink, bir web sitesinin farklı bir web sitesi üzerinden aldığı bağlantı olarak tanımlanabilir. Alınan bağlantıların bu denli önemli olmasının nedeni ise arama motoru sonuçlarında büyük etki yaratmasıdır. Arama motoru sıralamalarına etki eden çok sayıda faktör bulunur. Bununla birlikte backlinkler, doğal olmaları koşuluyla, SEO sıralaması için çok büyük öneme sahiptir.

Doğal yoldan alınan backlinkler, miktarları az olsa dahi kalitelileri ile SEO için en önemli desteklerden biridir. Bu nedenle backlinkleri, zararlı uygulamalar ya da yapay yollarla almaya çalışmak zaman kaybından fazlası olmaz. Arama motorları, yapay backlinklerin tespitini hızlı bir şekilde yapar ve site hakkında yaptırım uygular. Durum böyleyken kaliteli sitelerden ve alakalı backlinklerin alınması gerekir. Yapay backlink olayını açmak gerekirse; sürekli olarak link çıkışı olan ve spam değeri yüksek sitelerden backlink alınırsa bu durum Google tarafından anlaşılacaktır. Ve sitenize bu linkler yarardan fazla zarar sağlayacaktır.

Backlink Nasıl Alınır?

Backlink, dijital dünyada web sitelerinin sizin sitenizi referans olarak göstermesidir. Bir nevi, sizin tanıtımınızı yapmalarının ya da sizi önermelerinin etkili bir yoludur. Örneğin; X internet sitesi hazırladığı bir içerikte, sizin sitenize yönelik bir bağlantıya yer verebilir. Bu sayede hem kendi içeriğini güçlendirebilir hem de sizi referans olarak gösterebilir. Bu noktada merak edilen ilk soru ise backlinklerin nasıl alınması gerektiğidir.

Backlink alırken farklı etiketler ve yöntemler kullanılabilir. En  sık karşılaşacağınız etiketler do-follow ve no-follow etiketleridir. Bu etiketlerin kullanım amaçları birbirinden farklı olabilmektedir ve şu şekilde açıklanabilir:

 • No-Follow etiketi, arama motorlarına sözü geçen bağlantının takip edilmemesini bildiren etikettir.
 • Do-follow etiketi ise arama motorlarına ilgili bağlantının takip edilmesini ve karşı siteye etki etmesini bildirir.

Hangi Sitelerden Backlink Alınmalıdır?

Backlink hakkında detayları ve önemli noktaları öğrendikten sonra hangi sitelerden alınması gerektiğini merak edebilirsiniz. Bunu öğrenmeden önce geçtiğimiz son birkaç sene içinde, backlinke dair pek çok değişimin yaşandığını bilmeniz gerekir. Daha önce düşük kaliteli bağlantılar dahi web sitesi sıralaması için etkili bir yükselişe yol açabiliyordu. Ancak Google, Penguen algoritmasını yayınladıktan sonra, ezberler bozuldu ve tüm backlink algoritması değişti.

Tüm bu gelişmelerden sonra backlinklerin kaliteli bir web sitesi aracılığıyla alınmasının önemi arttı. Aynı zamanda, backlink alınan sitenin sizin web sitenizle ortak noktalarının bulunması, kaliteyi arttırmanın en etkili yollarından biri oldu. Bu bağlamda, ücretsiz olarak kullanabileceğiniz backlink araçlarına birkaç örnek şu şekilde olabilir:

 • blogger.com
 • gitbook.com
 • medium.com
 • quora.com
 • steemit.com
 • switter.as
 • tumblr.com
 • wordpress.com
 • write.as

Backlink Ne İşe Yarar?

Backlink ne işe yarar? bir web sitesini üst sıralara, belirlenen anahtar kelimeler üzerinden taşımaktadır. Backlink çalışmaları yapılırken uygulanan farklı ipuçları ya da dikkat edilen önemli noktalar bulunmaktadır. Bu adımlar doğru bir şekilde atıldığı takdirde, kısa süre içinde etkili bir SEO başarısı yakalamak mümkün olabilir. Backlinklerin sunduğu avantajlar ve sağladığı faydalar, kısaca şöyle açıklanabilir:

 • Organik Sıralamayı Geliştirir: Her şeyden önce backlinkler, arama motorlarında daha iyi bir sıralamaya sahip olmayı destekler.
 • Daha Hızlı Dizin Oluşturur: Arama motoru botları, var olan web sayfaları üzerinden gelen backlinklerin takibini yapar ve yeni web sayfalarını keşfeder.
 • Yönlendirme Trafiği Sağlar: Yönlendirme trafiğine yardımcı olmaları sayesinde sitenin kalitesi hızla artabilir.
 • Arama Motoru Taraması Yapar: Arama motorları botlarının, siteye gelen bağlantıları bulup sitenizi hızlı bir şekilde taramasını sağlar.
 • Güvenilirliğinizi Artırır: Güvenilir bir kaynaktan gelen kaliteli linkler, sizin de güvenilirliğinizi arttırır. Bu sayede, sıralamada hızla üstlere çıkabilirsiniz.

SEO’da Backlink Ne Kadar Etkili Olmaktadır?

Backlink çalışmalarının, web sitesinin gelişmesinde en etkili işlemlerden biri olduğunu artık biliyorsunuz. Bunun yanında, SEO çalışmalarında backlink kullanımının önemli etkilerinin olmadığını savunan bir kesim de vardır. Ancak özellikle kaliteli ve düzenli içerik üreten bir web sitesi için backlinkler, Google gözünde önemli bir avantaj oluşturuyor. Belirli bir kullanıcı kitlesi olan ve Google gözünde değeri bulunan bir sitenin ise başarılı olmaması için hiçbir neden yoktur.

Ancak bununla birlikte, tüm yükü backlink üzerine yıkmak ve SEO çalışmalarını, sadece link odaklı yapmak büyük bir hata olacaktır. Site içeriğini yeteri kadar geliştirmeden ve site içi SEO çalışmalarını geliştirmeden başarılı olmanız çok zordur. Bu nedenle içerik kalitesi, görsel kullanımı ve temiz kod gibi site içi çalışmaların da özenli yapılması gerekir. Site içi SEO kriterlerini yerine getirmeyen bir web sitesi için etkili backlink kullanımı, tek başına yeterli olmayacaktır. Çünkü SEO bir kalıp değildir ve birçok kuralı içerisinde barındıran bir olaydır.

Backlink, sizinle aynı kategoride içerik üreten web sitelerinden veya dünya genelinde kabul gören büyük sitelerden alındığında en iyi sonucu verecektir. Bu şekilde bir çalışma  yürütmek, siteniz için önemli bir avantaj sağlayacak ve olumlu dönüşler almanıza yol açacaktır.

Google araçlarından birisi olan Google Webmaster Tools Nasıl Kullanılır? adlı içeriğime göz atmayı unutmayın.

Furkan Danacı

Yaklaşık 6 yıl önce SEO ve SEM ile tanıştım. SEO ile birçok web sitesinin Dijital Dünyada büyümesinde katkıda bulundum ve Furkan DANACI markasını oluşturdum. Ardından da SEO FD 360° Dijital Ajansını kurdum. Şu anda ekibimle birlikte +60 markaya SEO ve SEM danışmanlık hizmeti sunmaktayım. Kişisel blogumda SEO öğrenmek isteyenlere ücretsiz içerikler sunuyorum.

İlgili Makaleler

13 Yorum

 1. SEO için baclink kullanımı ve etkileri uzun zamandır merak ettiğim ve araştırdığım bir konuydu. Sonunda bu çalışmada “Baclink nedir?” sorusunun detaylı yanıtını bulabildim. Aklımdaki tüm soru işaretlerini gidermiş oldum. Emeğinize sağlık.

 2. Makale çalışmam için SEO ve Backlink yazılarını kontrol ediyordum. Bu konularda Türkçe içerik bulmak oldukça zor fakat burada bulabildim. Gayet net ve detaylı bir şekilde açıklanmış. “Backlink nedir?” diye arama yapacak insanların Türkçe içerik için ilk durağının burası olması lazım. Yazıların devamını bekliyorum!

 3. Backlink çalışmaları yapabilmek için Backlink nedir diye araştırma yaparken sitenize rast geldim. Sizinle tanıştığıma çok memnunum:) Anlatımınız, konuyu ifade edişiniz harika. Sizden aldığım bilgiler sayesinde çalışmalarımı daha sağlıklı hale getirebileceğim. İlk hedefim tüm yazılarınızı okumak:) Yeni yazılarınız da bekliyorum. Selamlar.

 4. Dijital medya sektörü günümüzde hızla gelişmeye devam ediyor. Fakat web sitelerinin başarılı olabilmesi için gerekli olan SEO stratejileri ile ilgili detaylı ve anlaşılır bilgilere ulaşmak zor oluyor. Bu yazının konusu olan Backlink nedir ve ne işe yarar başlığı da doğru bilgiye ulaşmanın zor olduğu konulardan. Fakat Furkan Bey SEO konusundaki başarılı içerikleri ile kafa karışıklığını gidererek anlaşılır içerikler üretiyor. Backlink ile ilgili detaylı bilgilendirmeniz ve SEO-Backlink ilişkisini güzel ve akıcı bir şekilde açıkladığınız için teşekkür ederim. Emeğinize sağlık 🙂

 5. SEO çalışmalarında sürekli dile getiriliyor bu soru. Çoğunlukla eksik bilgi ya da karmaşayla karşılaşabiliyoruz. Backlink nedir, ne işe yarar sorularına hiçbir açık bırakmadan yanıt vermişsiniz. Nasıl kullanılacağından etkilerine kadar hemen her şeyi içerisinde bulabildiğimiz dolu bir yazı olmuş. Tebrikler

 6. SEO işleminin ne kadar çok detayı varmış böyle. Arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almak o kadar da basit bir işlem değil anlaşılan. Backlink de bir tür siteler arası referans sanırım. Üzerimdeki elbiseyi beğenen arkadaşıma, aldığım mağazayı önermem gibi bir şey 🙂 En iyisi işi uzmanına bırakmak. Ben elbise önermeye devam…

 7. Backlink nedir ne işe yarar konularında oldukça faydalı bilgiler derlemişsiniz. Günümüzde AEO çalışmaları yapmaya çalışan birçok kişi yanlış backlink kullanımı yüzünden faydadan çok zarar görüyor. Sanıyorum ki içeriğinizi okuyan kişiler bu zararlı eylemlerden kaçınabilecektir. Elinize sağlık.

 8. İnternette backlink nedir? Yazdığımız zaman cok bilgi çıkıyor ama en açıklayıcı sizin yazınız olmuş. Yazınızı okuduktan sonra ne işe yarar daha iyi anladım. Bundan sonra sizi takipteyim. Teşekkürler bilgilendirme için.

 9. Yazı o kadar açıklayıcı olmuş ki hiç bilmeyen sektör ile hiç alakası olmayan biri bile back klink nedir yazını okuduktan sonra temel olarak birkaç cümleyle anlatabilir, ellerine sağlık. Blogun tamamına baktığımızda da SEO ‘nun geniş yelpazesini görüyoruz. Gerçekten detaylı bir çalışma her uzmana güvenilerek alınmaz. Back klink uygulamasında bile yapılacak düzenlemelerin özen gerektirdiği gerçek

  1. Oldukça yararlı bir yazı olmuş. Birçok kişinin aklında yer alan backlink nedir sorusunun cevabını net bir şekilde verdiğiniz için teşekkürler. SEO’nun gelişimi açısından önemli bir detay.

 10. İnternette backlink nedir diye arattığımda karşıma çıkan en iyi sonuç bu sayfa oldu. Gerçekten oldukça doğru noktalara değinilmiş ve olabildiğince rahat okunabilecek bir şekilde açıklanmış. Bu sayede diğer SEO yazılarını da okuyup bilgilenme şansım oldu, bundan dolayı teşekkür ederim. Ellerinize sağlık, yazıların devamını bekliyorum.

 11. Uzun zamandır SEO çalışmalarında backlink yapımını araştırıyorum. Gerek kendi blogum gerekse de farklı firmalar için yaptığım bu araştırmalarda en detaylı banklink nedir anlatımına sizin blogunuzdan ulaştım. Derinlemesine ve anlaşılır içeriğiniz için öncelikle teşekkür ederim, emeğinize sağlık. Yeni edindigim tüm backlink bilgilerini bir an önce hayata geçireceğim umuyorum ki verdiğiniz detaylar sayesinde kaliteli bir backlink çalışması yurutebilecegim

 12. SEO son dönemlerde oldukça önemli bir konu. Ben de bu konuya ilişkin özellikle de backlink’e dair terli toplu bir yazı arıyordum. Yazı bu anlamda benim için oldukça faydalı oldu diyebilirim. Çünkü backlink konusu karışık bir konu. Ayrıca internette çok fazla bilgi kirliliği arasından bu konuya ilişkin doğru bilgiye erişmek de çok zor. Yazınız sayesinde doğru bilgiye kısa sürede ulaştım. Çok teşekkür ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.