SEO'ya Dair Güncel ipuçları- FURKAN DANACI

Kod Metin Oranı: Bir Google Sıralama Faktörü mü?

Web sitenizin arama sonuçlarında iyi bir yere gelmesini sağlamak için SEO çalışmaları yaparsınız. Bu nedenle de kod metin oranının sitenizin sıralamasıyla alakası var mı yok mu diye düşünüyor olabilirsiniz. Çünkü, Google arama motorunda iyi sıralama yapabilmek için pek çok farklı kriterin etkisi söz konusudur.

Bu nedenle bazı SEO uzmanları, kod metin oranının da sıralama açısından önemli olduğunu düşünür. Ancak durum gerçekten böyle mi? Dilerseniz ilk olarak kod metin oranının ne olduğuna değineyim. Daha sonrasında ise sayfanızın daha üst sıralara çıkmasında etkili olup olmadığına dair sorularınızı cevaplayalım. Öyleyse, kod metin oranı nedir?

Kod Metin Oranı Nedir?

Kod metin oranı, sitenizi ziyaret eden kişilere sunduğunuz içerikle web sitenizin ana kodu arasında bulunan orandır. Sunduğunuz metnin oranı ne kadar yüksek olursa sitenizin de o denli iyi bir kodlaması olduğunu söyleyebilirim. Yani, ziyaretçilerinizin sitenizde rahat ve sorunsuz bir şekilde gezmesi açısından kod metin oranının önemli olduğunu söylememiz mümkündür.

Kod Metin Oranı Sıralamaya Etki Eder mi?

Web sitenizin sıralaması için iyi bir metninizin, yani html oranınızın olması gerektiğine dair birçok husus duymuş olabilirsiniz. Kod metin oranı, sitenizin içinde bulunan içeriklerin yüzdeliğini hesaplamaktadır. Yani, yüzde kaçı yazı veya yüzde kaçı kod gibi durumlara bakılır. Bu durum, SEO uzmanlarının genel olarak desteklediği bir görüş ve stratejidir.

Peki, kod metnin söylendiği kadar Google sırlamasında bir etkisi var mı? Bazı uzmanların görüşü, kod metnin ziyaretçilerinizin iyi bir deneyim yaşamasını sağladığını savunur. Kimisi de bunun yanında Google sıralamasına da bir etkisi olduğunu dile getirmektedir. Ancak kod metin, bir sıralama faktörü olarak görülmez. Bunun da kanıtını 2018 yılında John Mueller sunmuştur.

Mueller’e göre site sahiplerinden birkaç kişi fazla HTML kodu kullanmaktaydı. Bazıları ise daha az kullanıyordu ve bu konunun sıralamaya yansımadığını açıkladı. Metin kodunun sitenizde uyguladığınız tasarımın tercihiyle ilgili olduğunu da dile getirdi. Yani, sitenizin işleyişinde neyi kurguluyorsanız kodları da buna göre ayarlarsınız.

Metin Kodu Önemli mi?

Mueller’in kanıtından sonra metin kodunun, sitenizdeki sıralamayla bir ilgisi olmadığını anlarsınız. Ancak yine de önemli olup olmadığına da değinmem gerekir. SEO çalışmalarınızı yaparken gerçekten bu kodun önemi var mı? Bu soruya sayfa yükleme hızıyla alakalı olarak “evet” cevabını vermem mümkün. Çünkü yüksek HTML kodu olan sitelerin sayfa hızını olumsuz etkileyeceği bir gerçektir.

Özellikle mobil cihazlar için yüksek HTML kodu, sitenizin hızı açısından kötü olacaktır. Böylece Google Core Vitals ile problemlerin ortaya çıkacağı anlamına gelir. Çünkü; Google, sıralamaları yaparken yükleme hızına dikkat eder. Bu durumda da bazı çalışmalar yaparak kod metin oranınızı daha iyi hale getirebilirsiniz.

Metin Kodu Nasıl İyileştirilir?

SEO Kod Oranı

Kod metin oranı için optimizasyon yaparken oranın %25 ila %75 arasında olması gerekmektedir. Bu sayede çok daha iyi bir ziyaretçi deneyimi elde etmeniz mümkündür. HTML üzerinden iyileştirme çalışmalarınızda W3C ile denetleme yapmalısınız. Böylece lüzumsuz kodlardan kurtulabilir ve sayfanızı çok daha iyi bir hıza ulaştırabilirsiniz. Optimizasyon için ise aşağıdaki faktörlere dikkat etmeniz gerekmektedir.

  • Sitenizde bulunan boşlukları, yorumları ve diğer tüm gereksiz kodları sitenizden arındırın.
  • Özellikle çok fazla tablo kullanmamaya özen gösterin. Çünkü tablolar, fazlasıyla HTML kodu ortaya çıkarabilmektedir.
  • İçerikleriniz arasından gizli olanları sitenizden tamamen kaldırın.
  • Sayfanızın boyutunun da 300 KB’ın altında olmasına özen gösterin.

Böylece yapacağınız çalışmalar ile site hızında olumlu yönde bir değişim olur. Bu nedenle de sitenizin daha üst sıralara çıkmasını sağlayabilirsiniz. Ancak tek başına yeterli olmadığını ve iyi bir SEO çalışmasıyla daha etkili sonuçlar alacağınızı hiçbir zaman unutmayın. Güzel bir stratejiyle hedefinize daha rahat ulaşabilir ve daha fazla kitleye hitap etmeye başlayabilirsiniz.

Kod Metin Oranı Denetleyicisi Nedir?

Web sitenizdeki başarıyı denetlemeniz için birçok farklı araç geliştirilmiştir. Bunlardan biri de metin kod araçlarıdır ve sizin için oldukça önemlidir. Çünkü bu araçla içeriklerinizdeki kod oranının nasıl olduğunu görebilirsiniz. Araç, metinlerinizin yüzdesini HTML kodunun oranıyla karşılaştırarak size net sonuçlar gösterir. Ziyaretçilerinizin sitenizle ne kadar ilgilendiğini de bu şekilde karşınıza çıkarır.

Bu araçları kullanırken sitenizin URL adresini girmeniz genelde yeterli olur. Böylece kısa süre içinde birçok bilgi karşınıza çıkar ve siz de çalışmalarınızı yapabilirsiniz. Örneğin, gerçek metin kod oranınızı, toplam HTML boyutunuzu ve metinlerinizin uzunluğunu da görebilirsiniz. Çıkan sonuçlar neticesinde iyileştirmelerinizi yaparak daha hızlı bir web sitesine sahip olabilirsiniz.

Furkan DANACI

Yaklaşık 6 yıl önce SEO ve SEM ile tanıştım. SEO ile birçok web sitesinin Dijital Dünyada büyümesinde katkıda bulundum ve Furkan DANACI markasını oluşturdum. Ardından da SEO FD 360° Dijital Ajansını kurdum. Şu anda ekibimle birlikte +60 markaya SEO ve SEM danışmanlık hizmeti sunmaktayım. Kişisel blogumda SEO öğrenmek isteyenlere ücretsiz içerikler sunuyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.