SEO'ya Dair Güncel ipuçları- FURKAN DANACI

SEO Ne Değildir?

SEO, web sitelerinin Google arama motorunda öne çıkmasını ve doğal trafik akışını sağlamak için yapılan araştırmalardır. Lakin günümüzde internette bulunan bilgi kirliliği yüzünden kapsamında bulunmayan bazı özellikler varmış gibi SEO’ya lanse edilmektedir. SEO hakkında söylenen bu hatalı söylemler, ya SEO sistemini manipüle etmeye çalışanlardan ya da konu hakkında yeterli bilgi birikimine sahip olmayan kişilerden gelmektedir.

Bilgi kirliliğinin önüne bir nebze de olsa geçebilmek adına “SEO ne değildir?” sorusu, belki de cevaplanması gereken ilk soruydu. O yüzden bugün SEO’nun ne olduğunu değil, neler olmadığını aktaracağım. Bu şekilde SEO sistemini daha rahat kavrayacağımızdan emin olabilirsiniz. Hazırsanız, başlayalım!

♦SEO Sadece İyi İçerik Değildir

Google’ın sevdiği içerikleri kullanmak veya teknik açıdan iyi metinler yazmak SEO için yeterli değildir. İçeriğinizde özellikle sıralamada öne çıkmak istediğiniz anahtar kelimeleri jenerik olarak kullanmanız gerekir. Bu anahtar kelimeler insanları sizinle bağlantı kurmaya ikna etmenize yarayacaktır.

♦ SEO Sosyal Medya Değildir

Sosyal medya dijital pazarlamada önemli rol oynamaktadır. Çünkü belli bir takipçi kitlesi oluşturmaya yardımcı olan en önemli kaynaklardandır. Bu yüzden sitenizi geliştirmeye de yardımcı olabilir. Lakin SEO’nun üzerindeki etkisi minimum seviyededir. Bu sosyal medyanın SEO üzerinde bir rol almadığı anlamına da gelmez.

SEO üzerinde sosyal medyanın etkisini araştıran birçok makaleyi internet üzerinde bulabilirsiniz. Böylece sandığınız kadar etkili olmadığını ispatlayan sonuçlara da ulaşmış olursunuz. Çünkü SEO çalışmalarınızın yanı sıra sosyal medyayı kullanmak yalnızca görünürlüğünüzü arttırır ve daha fazla akış trafiği oluşturur. Yani, tamamen tek başına SEO değildir.

♦ SEO Sıralamalarla İlgili Değildir

Biri size siteniz için bir SEO çalışması yapacağını ve ilk sıralarda çıkacağınızın garantisini veriyor ise bilin ki doğru konuşmuyor. Çünkü artık sonuçlara bakmak tek bir sayıya bağlı değil. Arama geçmişi, konum, kullandığınız cihaz ve aramaya dahil edilen birçok faktörlere yerine, zamanına ve kişiden kişiye değişmektedir.  SEO sonuçlarınızı görmek için artık daha iyi bir rehber, dönüşüm ve trafiğe bakmalısınız. Dönüşümleriniz üst bir seviyede ise doğru yoldasınızdır.

Dolayısı ile artık 2000’lerin başındaymışız gibi düşünmekten uzaklaşıp SEO’nun sadece sıralama ile ilgili olmadığını kabullenmeliyiz. Eğer bunu kabullenme aşamasını geçebilirsek başarılar da daha hızlı gelecektir.

♦ SEO Tüm Sorunlarınızın Çözümü Değildir

Kimi kullanıcılar SEO ile tüm site sorunlarını halledebileceklerini düşünmektedir. Aksine SEO bütün sorunlarınızın çözümü değildir. SEO yalnızca site içinde yer alması gereken ögeleri birbirlerine ve Google’a uyumlu şekilde optimize edebilmenin bir yoludur. Yani başarılı bir SEO çalışması gerçekleştirdiğinizde sitenizle ilgili tüm problemler bir anda buhar olmayacaktır. Eğer tüm sorunlarınıza çözüm arıyorsanız SEO uygulamalarına ek olarak siteniz için sağlam bir dijital strateji belirlemeniz de gerekir.

♦ SEO Sadece Google ile Alakalı Değildir

SEO’nun en çok Google’da faaliyet gösterdiği aşikardır. Bunu görmezden gelemeyiz. Fakat sadece Google ile de sınırlı kalmaz. Sitenize trafik çekmenin farklı yolları olduğunu da unutmamalısınız. Mesela Instagram, Twitter, Facebook, Youtube ve diğer platformların kendi ait arama kuralları vardır. Hatta bu kurallar kimi zaman Google’ın sonuçlarını bile etkiler. Bu sebepten ötürü siteniz için çok yönlü bir araştırma yapmalısınız.

Tabii bu noktada hesaba katmanız gereken tek şeyin sosyal medyalar olduğunu düşünmeyin. Çünkü daha önce de dediğim gibi, SEO yalnızca sosyal medya değildir. Yandex, Opera, Bing ve benzeri arama motorlarının algoritmalarını da dikkate almalısınız.

♦ SEO Sihirli Bir Değnek Değildir

SEO, zor ve çaba gösterilmesi gereken bir iştir. Başarılı ve düzgün bir şekilde yapılırsa faydası direkt görülmektedir. Lakin her şeyi anında değiştirebilecek sihirli bir değnek değildir. Çünkü iyi bir SEO için şunlar gerekmektedir:

  • Araştırma yapmak,
  • Sonuçları analiz etmek,
  • Ayarlamaları doğru ve dikkatli bir şekilde yapmak,
  • Sabretmek

Ne kadar iyi araştırma yaparsanız yapın SEO’nun sitenizi bir anda en zirveye taşımak gibi doğa üstü güçleri yoktur. Gerekenleri doğru ve disiplinli bir şekilde yaptığınız zaman siteniz gelişme gösterir. Lakin bir anda ilk sıralara gelmesi çok zordur. Bunun için pes etmeden daima sabrederek gelişmeye devam etmeniz gerekir. Eğer dediklerimi dikkate alırsanız başarıya ulaşmanız kaçınılmaz olacaktır.

♦ SEO Ücretsiz Değildir

Bir önceki başlıkta belirttiğimiz gibi, sağlam bir SEO zaman almaktadır. Farz edersiniz ki günümüzde zaman en değerli şeydir. Bu yüzden kendiniz SEO yapmak için saatler belki de günler harcayabilirsiniz. Bu sebepten ötürü birine yaptırmak için de bir ücret ödemeniz kaçınılmazdır. Yani SEO ücretsiz değildir. Eğer gerçekten başarıyı hedefliyorsanız ve bu konuda uzman değilseniz her şeyi tek başınıza yapamazsınız. Belirli bir masrafı gözden çıkarmalı ve sitenize hak ettiği değeri vermelisiniz.

♦ SEO Hile Kullanmak Değildir

Bazı yaygın stratejiler bilinenin aksine SEO çatısı altında kendilerine yer bulamazlar. Çünkü her ne kadar sektördeki çoğu kişi kendine itiraf edemese de, bunlar hiledir. Eğer siz hile olduğunu bilmiyorsanız bile arama motorları mutlaka bilir. Bunlardan bazıları ise şunlardır:

  • Gereksiz backlink alımları,
  • Fazla anahtar kelime kullanılması,
  • Farklı sitelerden içerik çalmalar,
  • Arka plana kelime gizlemeler,
  • Kodlara kelime saklamalar.

Bunları kullanmak belki kısa bir zaman zarfı içerisinde sizi ön sıralara atabilir ve böylelikle başarılı olduğunuz düşüncesine kapılmanızı sağlayabilir. Fakat botlar bu gereksiz işlemlerinizi eninde sonunda tespit eder ardından da sizi arka sıralara doğru atar. O yüzden SEO’da hile kullanmak veya gereksiz içerik satın almak sitenizin yararına olmaz. Hatta sitenizin arama motorlarına karşı olan imajını büyük ölçüde zedeler.

♦ SEO Asla Bitmez

Günümüzde değişmeyen tek şey değişimdir. İnternet sitelerinde de her şey sürekli olarak değişmektedir. Örneğin; siz belirli bir alanda SEO çalışmaları yaparken arka planda o alanla ilgili algoritma değişikliğe uğruyor olabilir. Çünkü SEO, kendini her zaman yenilemekte ve daha ileriye taşımaktadır.

Genel olarak SEO, web sitenizin asıl hitap etmek istediğiniz türdeki ziyaretçileri sayfanıza yöneltme sürecidir. Bunun yanı sıra sitenize gelen ziyaretçiyi bir şeyler için ikna etme yeteneğini de geliştirmenin sürekli olarak yollarını arar. Site mimarisini, yapısını hem insanlar hem de arama motorları için iyi olan ve ziyaretçileri bir tür eylemde bulunmaya yönelten içerikler oluşturmayı sağlar.

Günümüzde hiçbir işletme birbirine benzemediği ve özel olduğu gibi dijital stratejilerimiz de kendi ihtiyaçlarımıza özeldir. Herhangi bir işletme için yapılan SEO araştırması farklı sektördeki (hatta aynı sektördeki de olabilir) bir işletme için geçerli olmaz. Bu sebepten dolayı her işletmenin ayrı bir SEO stratejisine ihtiyacı vardır.  O yüzden SEO’nun asla bitmeyeceğini söyleyebilmek mümkündür.

♦ SEO Kötü Web Tasarımının Telafisi Değildir

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi SEO araştırması çok özenli ve dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Eğer web tasarımcınız sitenizi tasarlarken SEO’ya dikkat etmeye gerek olmadığını düşünüyorsa yanlış kişilerle iş birliği içerisindesiniz. Çünkü bir web tasarımcısı SEO’dan anlamasa bile temel olarak bilmelidir. Yoksa bu durum sitenizi arka sıralara iter. Bu konuda tasarımcınızın yapması gereken tek şey SEO analizidir. Bu yüzden SEO’nun temellerini iyi bilen bir tasarımcı ile çalışmanız olmazsa olmazdır.

♦ SEO Anlık Bir Başarı Değildir?

Yakın zamanda bir web sitesi kurduysanız ve işleriniz iyi ilerlemiyorsa sitenizi kurtarmak için SEO yapıp hemen yükseleyim tarzında düşünceye kapılıyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü SEO uzun ve marifetli bir iştir. SEO sitenizle alakalı trafiği çekecek ve karlılığınızı arttırabilecek uzun dönemli bir iş stratejisi olmaktadır. Bu yüzden tek bir gecede veyahut anında bir yükselme beklemeniz yanlış olacaktır.

SEO web sitenizi optimize eden bir araştırma ile başlar. Ardından sitenizle bağlantı kurar. Bir sonraki adımda ise siteniz zamanla doğal bağlantılar oluşturur. Arama motoru gelen bu doğal bağlantıları güven işareti olarak algılar. O yüzden sitenizi optimize edip birden çok bağlantı oluşturup sonuç görmeniz mümkün değildir.  Hatta arama motoru sıralamanızda ve gelen trafik akışlarında iyileşme görmek de uzun bir süre almaktadır. Fakat doğru yapıldığı sürece kullanışlı bir pazarlama stratejisidir. Bu yüzden her ne kadar zaman alsa da getirisi buna değer.

Furkan DANACI

Yaklaşık 6 yıl önce SEO ve SEM ile tanıştım. SEO ile birçok web sitesinin Dijital Dünyada büyümesinde katkıda bulundum ve Furkan DANACI markasını oluşturdum. Ardından da SEO FD 360° Dijital Ajansını kurdum. Şu anda ekibimle birlikte +60 markaya SEO ve SEM danışmanlık hizmeti sunmaktayım. Kişisel blogumda SEO öğrenmek isteyenlere ücretsiz içerikler sunuyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.