Remarketing Nedir? Nasıl Yapılır?

Remarketing Nedir? Nasıl Yapılır?

Dijital pazarlama, teknolojinin ilerlemesiyle birlikte iyiden iyiye rağbet görmeye başladı. Hal böyle olunca dijital pazarlama alanındaki en güçlü stratejilerden biri de remarketing oldu. Doğru şekilde kullanıldığı zaman reklam dönüşümlerinde ciddi oranda artış olmasını sağlayan bu kavram, yanlış bir kullanımda da önemli zararlara sebep olabilir. Peki, remarketing nedir? Nasıl yapılır? Hep birlikte inceleyelim.

Remarketing Nedir?

Remarketing, diğer adıyla retargetting olarak da bilinir. Bu kavram, daha önce sitenizi ziyaret etmiş kişileri, tekrar geri döndürmeye sağlayan bir hedefleme seçeneğidir. Örneğin, bir E-Ticaret sitesine sahipsiniz. Her gün birbirinden farklı kullanıcı sitenizi ziyaret ediyor. Bununla birlikte farklı davranışlar sergiliyor. Kimisi ürünleri alır, kimisi de sepette ürünleri bekletir. Bazıları da kargo parasına tepki vererek siteden ayrılır.

İlk defa E-Ticaret sitenize giren kullanıcıların sadece %2’si alışverişini tamamlar. Yani, geri kalan kullanıcılar, istediğiniz satın alma işlemini gerçekleştirmez. Geri kalan %98 için kaliteli bir remarketing çalışması yapılması gerekir. Bu sayede kullanıcılar, tekrar sitenizi ziyaret eder. Sitenizin görüntülenme sayısı artar. Böylece ilerleyen zamanda satışlarınızda bir artış gözlemlenmeye başlar.

Remarketing Nasıl Yapılır?

Remarketing kullanabilmek için ilk olarak Google Ads hesabınız olmalı. Kampanyalar için size bir kod gönderilir. Ardından eklediğiniz kod sayesinde sitenizi tıklamış olan kullanıcıları izlemeye başlarsınız. Böylece topladığınız datalarla hedeflenen reklam kampanyalarınızı oluşturabilirsiniz. Bu sayede sitenizdeki ürünler, ilgi duyan kitlelere ulaşır. Doğru şekilde yapılan çalışmalar, hem reklam verenler hem de dijital pazarlamacılar için önemli bir yere sahiptir. Remarketing yapılırken aşağıdaki noktalara dikkat edilmelidir:

 • Hedeflerinizi net bir şekilde belirlemelisiniz. Böylece kolayca stratejik planlamanızı yapabilirsiniz. Örneğin site trafiğini veya satışları arttırmak hedef olarak verilebilir.
 • Hazırladığınız kampanyaları test etmelisiniz. Böylece remaketing’ten iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Sonuçları, düzenli olarak takip ettiğinizde ne kadar başarılı olduğunuzu görürsünüz. Bunun yanında hangi kitleler için başarısızlık olduğunu tespit edersiniz.
 • Segmentasyon yaparak belirli bir kitle seçmelisiniz. “Herkes, benim hedefimdir” gibi düşünceler başarısızlığa neden olur. Bu yüzden kampanyalarınızla ilgilenen kitleyi takip etmelisiniz.
 • Remarkenting’i diğer platformlarla birlikte kullanabilirsiniz. Stratejilerinizi, Google Ads’in yanında sosyal medya pazarlama gibi alanlara da yönelebilirsiniz.

Yeniden pazarlama için iki farklı alternatif bulunur. Bunlar, Self Servis Yeniden Pazarlama ve 3 Party Regargeting platformlarıdır.

Yeniden pazarlama yöntemlerinde aktif olarak kullanılan Facebook Pixel‘den içeriğimde bahsettim.

Self Servis Yeniden Pazarlama

Direkt kendinizin oluşturabileceği yeniden pazarlama reklamlarıdır. Seçtiğiniz Ad Network’leri kullanarak aracı olmadan pazarlama stratejilerinizi yönetebilirsiniz. Bunlar arasında en popüler olanlar aşağıdaki gibidir:

 • Google Ads
 • Twitter Ads
 • LinkedIn Ads
 • Facebook Ads

Self servis olarak yönettiğiniz kampanyaların artı ve eksi yönleri vardır. Kampanyaları, siz yönettiğiniz için kontrol tamamen sizdedir. Böylece maksimum kontrol sağlanabilmektedir. Ancak manuel bir işlem olduğu için kampanya yönetiminde daha fazla efor sarf edilir. Dolayısıyla daha fazla çaba göstermeniz gerekebilir.

3 Party Retargeting Platformları

Başka bir platform kullanarak da yeniden pazarlama kampanyaları yürütebilirsiniz. Bu platformlar sayesinde birden fazla Ad Network’ü hedefleyebilirsiniz. Buna ek olarak, iş yükü Self Servis Yeniden Pazarlama seçeneğine göre daha azdır. Birçok işlem, platformlar ile yapılır. Ancak maliyet açısından biraz daha yüksek olabilir. Yine, kampanyalar için kontrol gücünüz yönettikleriniz kampanyalar kadar geniş olmaz.

Remarketing Hedefleme Çeşitleri Nelerdir?

Yeniden pazarlama için akla ilk gelen işlem reklamlardır. Ancak internet sitenizi ziyaret eden kullanıcıların yeniden hedeflenmesi için başka alternatifler de bulunur.  Bunları aşağıdaki şekilde sıralamamız mümkündür:

 • Görüntülü reklam ağında yeniden pazarlama ile kampanyalar yürütülebilir. Bu, standart yeniden pazarlama yöntemlerinden biridir.
 • Dinamik yeniden pazarlama, kullanıcılarınıza, belirlemiş olduğunuz şablonlarla baktıkları ürünlerin reklamlarını gösterir. Bunun için etkin bir veri feed’iniz olmalıdır.
 • Arama ağında yeniden pazarlama, kampanyalarınızda bulunan anahtar kelimelerin sadece yeniden pazarlama kitlesine gösterilmesini sağlar.
 • Gmail’de yeniden pazarlama, Gmail kullanıcıları hedeflemenize olanak tanır. Gmail gelen kutusunda kampanyalar, tanıtımlar gösterilir. Video, görsel veya içerik ekleyebilirsiniz. Bunun yanında etkileşime geçen kullanıcılar, reklamı kaydedebilir.
 • Mobil uygulamalarda yeniden pazarlama, telefon veya tablet içindeki uygulamalar kullanılarak hedefleme yapabilirsiniz.
 • Sosyal medyada yeniden pazarlama ile Facebook, Instagram gibi mecralarda yeniden pazarlama kitleleri oluşturabilirsiniz.
 • Video yeniden pazarlama ile YouTube gibi sitelerde pazarlamalarınızı gerçekleştirebilirsiniz.
 • YouTube kanalınızı ziyaret eden kullanıcılarla alakalı listeler oluşturabilirsiniz.

Remarketing Avantajları Nelerdir?

Bahsi geçen pazarlama yönteminin en önemli avantajı, potansiyel müşterilerinizle hemen bağlantı kurmanızı sağlamasıdır. Bunun için ziyaretçinin, sitenize bir defa tıklaması yeterli olacaktır. Ardından sitenizden çıktıktan sonra gelen ziyaretçiler, sitenize ait reklamları görmeye başlar. Bu durumda da satışlarınızda zaman içinde bir artış gözlemlenir. Google remarketing için diğer avantajlar aşağıdaki gibidir:

 • Hedef kitlenizin sizi bulmasını kolaylaştırır.
 • İdeal bir müşteri oluşturmanıza olanak tanır.
 • Potansiyel müşterilerinizle sürekli etkileşim halinde olabilirsiniz.
 • Müşterilerinizin siparişlerini görüntüleyebilirsiniz. Böylece yeni kampanyalar yaratabilirsiniz.
 • Listenizde var olan kullanıcılar için yeni kampanyalar oluşturulur.
 • Farklı araçlarla birlikte daha fazla fayda sağlayabilirsiniz.
 • Müşteriler, istedikleri veya ihtiyacı oldukları ürünlere kolay şekilde ulaşır.

Sunduğu pek çok avantajla birlikte remarketing, dijital pazarlamacılar için güçlü bir silahtır. Bu sayede yeni stratejiler ve planlarla daha fazla müşteri kazanabilir. Potansiyel müşterilerinizi, tekrar sitenize yönlendirebilirsiniz. Bu sayede marka bilinirliğinizi de arttırabilirsiniz. Çünkü display reklamların tıklanma oranları standart görüntülere göre çok daha fazladır. Ortaya çıkan verilere bakıldığında yeniden pazarlamanın iyi fırsatlar oluşturacağını söylememiz mümkündür.

Furkan DANACI
Furkan DANACI
www.furkandanaci.com/

Yaklaşık 6 yıl önce SEO ve SEM ile tanıştım. SEO ile birçok web sitesinin Dijital Dünyada büyümesinde katkıda bulundum ve Furkan DANACI markasını oluşturdum. Ardından da SEO FD 360° Dijital Ajansını kurdum. Şu anda ekibimle birlikte +60 markaya SEO ve SEM danışmanlık hizmeti sunmaktayım. Kişisel blogumda SEO öğrenmek isteyenlere ücretsiz içerikler sunuyorum.

Benzer İçerikler
Cevap Yaz

Your email address will not be published.Required fields are marked *