SEO'ya Dair Güncel ipuçları- FURKAN DANACI

SEO Çalışmalarında Problemleri Çözmenin 9 Yolu

SEO çalışmaları, web sitenizin Google arama motorunda üst sıralarda çıkması için oldukça önemlidir. Böylece vermiş olduğunuzun hizmetin görünür olmasını sağlarsınız. Doğal olarak bu durum da satışlarınıza olumlu şekilde etki edecek ve karlılık oranını arttıracaktır. Ancak yapılan SEO çalışmalarında bazen çeşitli problemlerle de karşılaşılabilir.

Problemleri çözmek için bazı stratejilere ve planlara ihtiyaç vardır. Bununla birlikte işler, her zaman belirlediğimiz planlara göre gitmez. SEO çalışmalarında da karşılaşılan sorunların önüne geçilmesi gerekir. Ben de bu yazımda “SEO Çalışmalarında Problemleri Çözmenin 9 Yolu” başlığıyla karşılaşılan sorunların nasıl çözüme kavuşacağını aktarmaya karar verdim. Hazırsanız içeriğimi okumaya hemen başlayabilirsiniz.

1. Çalıştığınız Kişi veya Kurumları Anlayın

SEO çalışmalarının başarılı olması veya olmaması genel olarak SEO çalışması yapmayanlar tarafından değerlendirilir. Bu nedenle olumsuz tepkilerle karşılaşabilirsiniz. Çalışmalarınıza karşı kişi veya kurumun ne tepki verebileceğini bildiğinizde daha kolay çözüm yolu bulabilirsiniz. Müşterinizi iyi tanıdığınızda yani onun ne istediğinizi anladığınızda ileride karşınıza nasıl zorluklarım çıkabileceği noktasında bilgi verir.

2. Sorumluluk ve İletişim Planlarınızı Ayarlayın

Müşterilerinizin dışında birlikte çalıştığınız birçok kişi olabilir. Bunlar; ajansınızdaki, ekibinizdeki arkadaşlarınız veya müşterinin yanında çalışan kişiler olabilir. İyi bir başarı yakalamak için SEO dışında yazar, tasarımcı gibi birçok kişiyle birlikte çalışmanız gerekebilir. Bunun için ekibinizle birlikte sorumluluklarınızı açık şekilde belirleyin. Başarı için çalıştığınız kişileri iyi bir şekilde tanıyın.

İşin teslim sürelerinin planlamasını yapın. Bu süreçte neye ihtiyacınız olacağını veya olabileceğini anlayın. Problem çözme ve sorun gidermede ekibinizle birlikte hareket edin. İster teknik konularda ister SEO uyumlu içeriğin başarısız görülmesinde olsun ekip çalışması oldukça önemlidir. Bu sayede karşılaşılan SEO problemlerini daha rahat bir şekilde çözebilirsiniz.

3. Temel Çizgileri ve Hedeflerinizi Koruyun

SEO çalışmalarında yanlış anlaşılan alanlar olabilir. Bu nedenle temel çizgiler ve hedefler olmadan bir şeylerin neden plana uygun yürümemesi muhtemeldir. Hedeflerinizi gerçekleştirmenizin birden fazla yolu vardır. Bir noktaya bağlayamazsanız veya bir hedefinizin olmazsa çözüm konusunda da yetersiz kalabilirsiniz.

Ayrıca SEO çalışmalarında karşılaşılan teknik sorunları çözmek ve geliştirmek uzun zaman alabilir. Bu nedenle herhangi bir engelle karşılaştığınız zaman çabalarınıza sil baştan başlayabilirsiniz. Temel çizgi ve hedeflerinizi belirlediğinizde karşılaştığınız sorunları daha kısa sürede çözersiniz. Böylece SEO çalışmalarında istediğiniz nesnelliğe de ulaşmanız daha yakındır.

4. Stratejinizi ve Planlarınızı Kullanın

SEO çalışmalarına başlamadan önce bir strateji ve planın olması önemlidir. Eğer planınız, temel bir hedefiniz yoksa bir adım geri giderek bunun üzerine çalışın. Aksi takdirde olası sorunları takip etmek ve çözmek bir hayli zor olacaktır. Aynı zamanda hedefiniz ve planınız olmadığı takdirde SEO uzmanı olmak da zor bir hale gelecektir. Ancak strateji ve planınızla çalışmanızı daha iyi bir şekilde geliştirebilirsiniz.

Bir strateji veya planın etrafında birleşmek, ilerleyen zamanda belirli planları düzenleme de oldukça etkilidir. Çünkü belirlediğiniz plan ve strateji, sadece beklentilerinizi karşılamaya yardımcı olur. Belirlenen tarihte içeriğin hazırlanması için yazar ile konuşmak güzel bir seçenektir. Bu sayede aylar önceden rezerve edilen içeriğin ilerleyen zamanda nasıl bir değişikliğe neden olacağıyla alakalı yazara bilgi verebilirsiniz. Planınızı kullanmak, herhangi bir değişiklik için size yardımcı olacak kişilerle etkileşim kurmanızı da sağlar.

5. Hazırladığınız Senaryonun Dışına Çıkın

SEO çalışmalarında işler, genel anlamda beklediğiniz gibi gidebilir. Ancak öngörülerinizin dışında da senaryolarla karşılaşabilirsiniz. SEO çalışmalarında başlık, meta açıklamaları üzerine çalışıyorsunuz. Bunları da iyi şekilde optimize ediyorsunuz. Yine de bunlarla alakalı birtakım sorunlarla karşılaşmanız muhtemeldir. Aşağıdaki soruları kendinize sorarak karşılaşabileceğiniz problemlerin üstesinden gelmeyi başarabilirsiniz:

  • Kutuyu işaretleyip devam etmeli misiniz?
  • Başka bir optimizasyon yapmalı mısınız?
  • Plandaki her şeyi uygulamaya başlamalı mısınız?
  • Bir geliştirici veya metin yazarıyla çalışmalı mısınız?

Bir diğer senaryo da SEO çalışmalarınızın planladığınız gibi gitmemesidir. Bu noktada plana bağlı kalmak yerine planı ayarlamak ve hızlı olmak doğru bilgiyi bulmak için önemlidir. Böylece SEO çalışmalarında etkili bir problem çözme ve sorun giderme yeteneğidir.

6. Teknik Beceriler veya Kaynakları Geliştirin

Bir sorunla karşılaştığınızda onun kökenine inmek oldukça önemlidir. Bunun için XML site haritası, robots.txt, HTML kodu veya diğer faktörleri inceleyebilirsiniz. Böylece doğrudan sorunları çözmede daha derine inersiniz. Sorunlarınızı kendi başınıza çözme veya aynı dili konuşma, kaynaklarınızla son derece kuralcı ve doğrudan olduğundan dolayı çözüm şansınız daha yüksektir.

7. İçerik Yedekleme Planınız Olsun

Planların ve performansın beklendiği gibi gitmemesinin ana nedenlerinden biri, içeriğin kalitesini ve hacmini alamamak. İçerik takviminizi belirlemiş olsanız bile kaynakları tekrar rezerve edebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki soruları kendinize sormalısınız:

  • İçeriğiniz kullanılmadığında veya ilk planın dışına çıktığında neler olur?
  • Elinizde yedek kaynağınız bulunuyor mu?
  • Telafi edebilmek için teknik ve sayfa dışı optimizasyonda daha derine inebiliyor musunuz?

İçerik performans göstermediği zaman, sorunu çözmek daha farklıdır. Aynı zamanda, ihtiyacınız olan içeriği alamadığınızda daha farklı. Bu nedenle içerik yedekleme planlarınızın olması sorun çözebilmek için önemli bir faktördür.

8. Sabırlı Olun Ama Beklemeyin

Ekibinizle birlikte geliştirdiğiniz içerikler için bir takım halinde hareket etmelisiniz. Bu noktada arkadaşlarınızı zorlamayın. Çünkü düşünceli davranmamak hedefinize ulaşmada bir etken olmayacaktır. Sabırlı olun ancak beklemeyin de. SEO çalışmalarında kontrolünüz dışında gelişen sorunlara takılırsanız planda yeni yollar bulun.

İşlerin ilerlemesini sağlamak için bağlantı oluşturmaya, etiket güncellemeye veya başka türdeki güncellemelere öncelik verin. Bu süreç biraz yaratıcılık istediği için zorlayıcı gözükebilir. Ancak sizin elinizde olmayan sorunların çözümünü beklerken boşta durmayın. Çalışmalarınızı daha ileriye taşımaya yönelik hamleler atın.

9. Engelleri Fırsat Olarak Görün

SEO’nun hatta internet dünyasının doğasında sorunlarla sürekli karşılaşabilirsiniz. Bu zorluklar karşısında olumlu, gerçekçi olmak oldukça önemli bir durumdur. Karşılaştığınız engelleri olumlu olarak görmek zor olsa da bunu başarmalısınız. Çünkü böylece ilerlemeye ve gelişmeye devam edersiniz. SEO’nun herkes için zor olduğunu hiçbir zaman unutmayın. Kolay olsaydı herkes, bu alanda başarılı olabilirdi Ancak siz kendinizi ve çalışmalarınızı geliştirerek daha iyi olmayı hedefleyin.

Furkan DANACI

Yaklaşık 6 yıl önce SEO ve SEM ile tanıştım. SEO ile birçok web sitesinin Dijital Dünyada büyümesinde katkıda bulundum ve Furkan DANACI markasını oluşturdum. Ardından da SEO FD 360° Dijital Ajansını kurdum. Şu anda ekibimle birlikte +60 markaya SEO ve SEM danışmanlık hizmeti sunmaktayım. Kişisel blogumda SEO öğrenmek isteyenlere ücretsiz içerikler sunuyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.