SEO'ya Dair Güncel ipuçları- FURKAN DANACI

SemRush Nedir? Nasıl Kullanılır?

Dijital pazarlama ile ilgilenenler web sitelerini pek çok açıdan sürekli güncel ve de güçlü bir konumda tutmak zorundadırlar. Rekabetin oldukça sert olabileceği dijital pazarlama alanında bazı yöntemleri akıllıca kullanmak, sektörde öncü bir konuma yerleşmenizi sağlayabilir bu yöntemlerden biri de SemRush aracıdır. Bu yazımda ilgililer için “SemRush nedir ve nasıl kullanılır?” sorularını yanıtladım.

SemRush Nedir?

Bir web sitesini rakiplerin arasından sıyırarak Google’ın en üstünde konumlandırmak, net bir çaba ve güçlü bir SEO çalışması gerektirir. Bununla birlikte, SEO stratejilerinizi güvenilir veri kümeleri ve net sayılar temelinde oluşturursanız, kısa sürede başarı elde edebilirsiniz.

SemRush gibi bir SEO aracı kullanmak web sitesine ve dolayısıyla dijital pazarlama çalışmalarına doğrudan olumlu katkılar sunacak bir işlemdir. İşinizi basitleştiren, size sayısız önemli veri sağlayan ve çok zaman kazandıran bu araçla her şey çok daha eğlenceli hale gelebilir.

Arama motoru sonuçlarında en üst sıraya çıkmanız, SemRush gibi akıllı SEO araçlarından toplayabileceğiniz verileri ne kadar iyi kullandığınıza bağlıdır. İçerik stratejileri, backlink analizi ve sosyal medya pazarlama fikirleri geliştirmek için SemRush’ı kullanabilirsiniz. Bunlar doğru yapılırsa Google’da daha üst sıralarda yer almanıza ve trafiğinizi artırmanıza yardımcı olacaktır.

SemRush aracı, kendisini güçlü bir hepsi bir arada arama motoru optimizasyonu ve çevrim içi pazarlama çözümü olarak kullanıcılara sunmaktadır. Bu araç sayesinde tek araçta dijital pazarlamanız için çok faydalı olan sayısız işlevi bir arada bulabilirsiniz.

SemRush Özellikleri Nelerdir?

SemRush Özellikleri

SemRush, hepsi bir arada arama motoru optimizasyonu aracı olarak tanıtıldığı için birden fazla görev için etkili bir şekilde kullanıma uygundur. Tek araç yardımıyla pek çok SEO işlemini gerçekleştirebilir ve üstelik tüm bunlar için bir servet ödemezsiniz. SemRush aracılığıyla gerçekleştirebileceğiniz işlemler ise şunlardır:

 • Pozisyon takibi,
 • Backlink analizi,
 • Anahtar kelime araştırması,
 • PPC Araştırması,
 • Site Denetimi,
 • Sosyal medya takibi,
 • İçerik planlaması.

Sonuç olarak, SEMRush şüphesiz pazar analizi ve rekabet zekası için kullanılabilecek en kapsamlı SEO araçlarından biridir. Daha önce SEO aracı kullanmadıysanız, tüm bu özellikleri bir arada keşfetmekten ve bunlardan en iyi şekilde yararlanmaktan büyük keyif alabilirsiniz. Özellikle zaman içinde SemRush’ın size ve işinize kazandırdıkları ile araç, vazgeçilmez uygulamalarınızdan biri haline gelecektir.

Piyasada başka SEO araçları da vardır, ancak nispeten uygun fiyatıyla SemRush en iyilerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

SemRush Kimler Tarafından Kullanılabilir?

Küçük ölçekli bir blog veya büyük bir kurumsal web sitesi yürütüyor olmanızdan bağımsız olarak, büyümeyi hedefliyor olmanız olasıdır. Google’da mümkün olduğunca çok sayıda tıklama alarak üst sıralarda yer almak, her çevrim içi pazarlamacının nihai hedefidir. Bu nedenle SemRush, web sitesi ölçeği ne olursa olsun hemen hemen her web sitesi sahibinin SEO ihtiyaçlarını karşılar.

SemRush’un içerik pazarlama stratejilerinizi, anahtar kelime takibinizi ve hedef anahtar kelime ve geri bağlantı analizinizi geliştirmede çok yardımcı olduğunu göreceksiniz.

SemRush Avantajları

SemRush, sağlam bir SEO stratejisi için gereken tüm özellikleri bir araya getirdiği için harika bir SEO aracıdır. Web sitesinin daha fazla insana ulaşmasını isteyen herkes bu nedenle SemRush’tan gerekli desteği alabilir. SemRush’ta çok faydalı bulacağınız özelliklerden bazıları aşağıdadır:

Site Denetimi:

SEMRush, web sitenizin sayfa içi SEO analizini hızlı ve doğru bir şekilde gerçekleştirmenizi sağlar. Ayrıca web sitenizde nerede iyileştirmelerin gerekli olduğunu bulmanıza olanak tanır.

Rekabet Analizi:

Rakiplerinizi hızlı bir şekilde belirleyebilir, güçlerinin detaylı analizini yapabilir ve bu verileri lehinize kullanabilirsiniz.

Anahtar Kelime Araştırması:

Diğer anahtar kelime araştırma araçlarının aksine, SemRush Anahtar Kelime Aracı çok kapsamlıdır. Yalnızca temel anahtar kelime verilerini elde etmekle kalmaz, aynı zamanda rakiplerinizin hangi anahtar kelimeler için sıralandığını ve böylece de güçlü yanlarını öğrenebilirsiniz. Yeni anahtar kelimeler bulmak ve içerik stratejinizi genişletmek için ‘İlgili Anahtar Kelimeler’ özelliğini de kullanabilirsiniz.

Organik Trafik Verileri:

SemRush ile tek tek anahtar kelimeler veya tüm alan adları için ayrıntılı bir organik trafik raporu oluşturabilirsiniz.

Geri Bağlantılar:

SemRush ile tüm rakiplerinizin geri bağlantılarını görebileceğiniz için bağlantı oluşturma konusunda da size yardımcı olur. Bu backlink profil verileri size sadece zaman kazandırmakla kalmaz, aynı zamanda rekabetinizin ne kadar güçlü olduğunu doğrudan bilmenize de olanak tanır. Bu verileri kendi bağlantı kurma stratejinizi geliştirmek ve gerekirse bağlantıları çoğaltmak için de kullanabilirsiniz.

PPC Advertising Insights:

PPC reklamcılığı, özellikle doğru anahtar kelimeleri kullanmıyorsanız çok karmaşık hale gelebilir. Kötü bir kurulum nedeniyle küçük bir başarı ile birkaç hafta içinde ciddi maddi kayıp beraberinde gelebilir. SemRush, rakip kampanya reklamlarının anahtar kelimelerini incelemenize ve bu verileri kendi yararınıza kullanmanıza olanak tanır.

Sosyal Medya Pazarlaması:

Sosyal medya dijital pazarlama için bir altın madeni olabilir. SemRush, sonuçları değerlendirmek ve kampanyalarınızı optimize etmek için sosyal medya erişiminizi ve rakiplerinizin erişimini ölçmenize yardımcı olur.

SemRush’ın Faydaları

SemRush hepsi bir arada bir hizmet sağladığı için avantajları ve faydaları diğer SEO araçlarının pek çoğundan daha fazla ve çeşitlidir. Yukarıdakilere ek olarak SemRush aşağıdakiler gibi pek çok avantaj ve fayda sağlamaktadır:

 • SEMRush, birçok önemli ve ayrıntılı SEO ve pazarlama ölçümü sunar.
 • Çok kapsamlı SEO raporları ile pazarlama ajansları, hizmet sağlayıcılar ve müşteri projelerini izlemek için gelişime olanak tanır.
 • Tek tıklamayla PDF ve Excel dışa aktarma yapabilirsiniz. Böylece doğrudan müşterilere gönderilebilen veya daha sonra tekrar kullanılabilen raporlar oluşturabilirsiniz. Raporlar PDF formatında bulunurken, anahtar kelimeler Excel veya CSV yoluyla da kolayca dışa aktarılabilir.
 • Markanızla ilgili beyaz etiket raporları aracılığıyla serbest meslek sahipleri, hizmet sağlayıcılar ve ajanslar için mükemmel fırsatlar sunar.
 • Günde 10.000’e kadar rapor alabilir ve araç üzerinde aynı anda birden fazla oturum açma olanağına sahip olursunuz. Bu iş planı için geçerli olan seçenektir.
 • Kişisel planlarda ise günlük 3.000 veya 5.000’e kadar rapor alabilirsiniz.
 • SEMRush, Google Analytics ve Google Web Yöneticisi Konsolu ile sorunsuz bir şekilde entegre olur. Bu da size web sitenizin performansını izlemeniz için mükemmel bir yol sunar.
 • SEO’nuz için 10’u 1 arada çözüm sunar. SEMRush, tüm abonelik planlarına erişilebilen tek bir pakette birden fazla SEO aracı içerir.

Bu ve daha fazla avantaja, SemRush ile tek bir araçla sahip olabilirsiniz.

Kısaca En Önemli SemRush Araçlarına Hızlı Bir Bakış

SemRush Genel Bakış

SemRush araçlarından hangilerinin sizin için özellikle önemli olacağını doğrudan değerlendirebilmeniz için araçlara küçük bir genel bakış atmanız faydalı olacaktır. Bu nedenle her bir aracı iyice anlayıp SemRush SEO aracığının dijital pazarlamada size ne şekilde faydalı olacağını anlayabilirsiniz. İşte SemRush’ın tüm araçlarının sağladığı faydalar:

Site Denetim Aracı

Bu araç, her zaman projenizin başlangıç ​​noktası olmalıdır. Projenizi oluşturmalı ve SEO denetiminize başlamalısınız. Ayrıca, WordPress’in SEO dostu web siteleri oluşturmak için tercih edilen platform olarak kabul edildiğini unutmayın. WordPress uzantılı sitelerle tam uyumlu biçimde çalışan SemRush Site Denetim Aracı ile daha yolun başındayken atmanız gereken adımlara hakim olabilirsiniz.

Sayfa İçi Denetim Aracı

Bu araç, sayfa içi SEO’nuzu nerede geliştirmeniz gerektiğine dair size kesin bilgiler veren kullanışlı bir araçtır. Tüm HTML doğrulama hatalarını, içerik sorunlarını ve üzerinde özensizce çalıştığınız diğer şeyleri inceleyebilirsiniz. Ancak bu sadece raporlama anlamına gelmez. Aynı zamanda bu rapor aracılığıyla anlamsal fikirler ve genel geri bağlantı fikirleri de sağlanır.

Etki Alanı Profilleme Aracı

SemRush aracı, Google ve diğer arama motorlarının web sitenizi nasıl gördüğünü belirlemenin çok kolay ve hızlı yolunu sunar. Bu araç size geri bağlantılar, organik sonuçlar ile alan adına genel bakış sağlar ve en önemli organik rakiplerinizi listeler. Bu araçla herhangi bir alanı hızlı ve kolay bir şekilde derecelendirebilir ve analiz edebilirsiniz.

Backlink Denetim Aracı

Bu araçla, web sitenize kimin ve neyin bağlandığını bilmek için gereken tüm bilgilere sahipsiniz. Geri bağlantı denetim aracı, Google Web Yöneticisi Konsolu’nun rolünü tamamlar, ancak verileri çok basit bir biçimde görüntüler. Bu aracı, kötü bağlantıları belirlemek ve kaldırmak için de kullanabilirsiniz.

Marka İzleme Aracı

Bu, sosyal bahislerin sayısına göre markanızın gücünü belirlemenize yardımcı olan bir araçtır. Sosyal erişiminizi izlemek ve gerekirse analiz etmek için kullanabilirsiniz.

Etki Alanı Analitiği

Sayfa dışı veriler, sıralamalar, trafik ve daha fazlası için kullanabileceğiniz bir raporlama sistemi sunar. Etki Alanı Analizi Panosu’nda şunları görürsünüz:

 • Organik trafik miktarı,
 • Google’da ilk 100’de anahtar kelime sıralaması,
 • Google Ads Miktarı,
 • 1 ay / 6 ay / 1 yıl / 2 yıl veya sayfanın oluşturulmasından bu yana uzanan trafik geçmişi,
 • Geri bağlantıların ve yönlendiren alan adlarının sayısı,
 • En çok trafiği hangi anahtar kelimeler getiriyor?
 • Üst ve orta konumlarda toplam kaç anahtar kelimeniz var?
 • Ana rakipleriniz hangi rakip anahtar kelimelerle çalışıyor?
 • Geri bağlantılar ve takip edilmeyen geri bağlantılara karşı takip oranı,
 • Geri bağlantılarınızın en popüler bağlantı metinleri,
 • Yönlendiren alan adları, IP’leri ve menşe ülkeleri,
 • En çok bağlantı verilen 5 sayfanız,

Bu noktaların yaklaşık olarak her biri için teknik olarak verileri derinleştirebilir ve her nokta için daha doğru ve eksiksiz veriler elde edebilirsiniz. Bu veriler ise şu soruları net biçimde yanıtlamanıza olanak tanır:

 • Organik trafiğim artıyor mu?
 • Hangi içerik/alt sayfalar en iyi performansı gösterir?
 • En önemli anahtar kelimelerim nelerdir?
 • Backlink profilim temiz ve gerçekçi görünüyor mu?
 • Bağlantı metni profili temiz mi yoksa spam içeriyor mu?

Backlink Çözümleyicisi

Backlink Çözümleyicisi

Bağlantılar, yıllar içinde değişmeyen en önemli sıralama faktörlerinden biri olmaya devam ediyor. Geri bağlantıların sayısı ve kalitesi, web sitenizin arama sonuçlarında ne kadar iyi performans gösterdiğini belirler.

SEMrush Backlink Denetim Aracı, 30’dan fazla toksik faktör için geri bağlantıları analiz eder. Bu belirteçler birkaç grupta düzenlenmiştir:

Topluluklarda Spam

Örneğin, yorumlardaki bağlantılarla ilgili analizlere sahip olabilirsiniz. Google Web Yöneticisi Yönergelerine göre, yorumlardaki bağlantıların spam ile çevrili olma olasılığı yüksektir. Yorum alanlarındaki birçok spam bağlantısı Google’da bir “kırmızı bayrağa” neden olabilir. Bu araç sayesinde tüm bu olumsuzlukları kısa süre içerisinde temizleyebilirsiniz.

Alakasız Kaynaklar

Site içinde yönlendirilen bir alanın konusu, kaynak alanın konusuyla ilgili olmalıdır. Bu iki alan türünün tematik odağı tamamen tutarsızsa, bu kötüye işarettir. Örneğin, web siteniz kadın kıyafetleri ile ilgiliyse, bir araba galerisi sitesi tarafından önerilmesi garip görünecektir.

Bağlantı Ağları

Aynı ağdan kaynaklanan bağlantılar söz konusu olduğunda, onları AdSence Kimliği, Google Analytics Kimliği, IP, Whois verileri ve diğer sinyalleri kullanarak ararız. Aynı IP ağından yapay olarak oluşturulmuş bağlantılar da spam olarak kabul edilir.

Manipülatif Bağlantılar

Yüzlerce ve binlerce etki alanını, tamamen doğrulanmamış, sonsuz bir listede tek bir sayfada listeleyen dizin web sitelerini biliyor musunuz? Bu türden siteler Google tarafından olumsuz niteliklerle listelenecektir. Bir alan bir şekilde böyle spam içerikli bir liste dizinine girerse, alanın “güven değeri” tehlikede olabilir.

Zararlı Ortam

Sitenize işaret eden kötü niyetli veya cezalı etki alanları varsa, siteniz otomatik olarak Google için benzer bir tehdit haline gelir. Backlink denetimi, bu tür tehditleri de ortadan kaldırmanızı sağlayacaktır.

SemRush ile Marka Yönetimi

SemRush ile Marka Yönetimi

SEO uzmanları Google’ın ve diğer arama motorlarının marka bilinci oluşturmaya ve güçlü, güvenilir markalara artan bir önem verdiğini gösteriyor. Bu, güçlü ve yerleşik markaların otoriteye dayalı olarak en üst sıralarda yer almaları açıklayan sebeplerden biri. Elbette güçlü markaların gücünün arkasından başarılı SEO uygulamaları ve marka stratejisi gibi pek çok kriter var. Ancak her bir kriterin doğrudan birbirini beslediğini de kolaylıkla söyleyebiliriz.

Arama motorlarının markalaşmaya önem vermesinin yanı sıra, Google içinde temiz bir itibar, satışlarınız için son derece önemlidir. Günümüzde herkes, herhangi bir şey satın almadan veya bir hizmet sağlayıcıyla anlaşmadan önce inceleme ve derecelendirme arama eğilimindedir.

SemRush marka yönetimi konusunda da web sitenizi geliştirmenizi sağlayacak imkanlar sunmaktadır. SemRush ile markanızı denetlemek veya izlemek için Marka İzleme Aracını kullanabilirsiniz.

Elbette, marka yönetimi daha yerleşik ve daha büyük şirketler için daha etkili olma eğilimindedir. Yine de bu aracı, rekabeti ve en önemli anahtar kelimelerinizi takip etmek için mükemmel bir şekilde kullanabilirsiniz. Bu, sizinle alakalı bir şey ortaya çıktığında veya bir yerde adınız ve/veya şirketinizden bahsedildiğinde her zaman bileceğiniz anlamına gelir.

Bu işlev daha sonra geri bağlantı almak için de idealdir. Örneğin, bir iş rehberinde listeleniyorsanız, tavsiye ediliyorsanız veya rapor ediliyorsanız, kısa bir e-posta gönderebilir ve yazardan web sitenize bir bağlantı eklemesini isteyebilirsiniz.

SemRush Güncellemeleri ve Müşteri Desteği

Aylık bir SEO aracına abone olmadan önce, müşteri desteğinin ne kadar iyi olduğunu öğrenmek önemlidir. SemRush çok iyi desteklenen bir araçtır ve bu, özellikle bir SEO aracını veya çevrim içi pazarlama aracını ilk kez kullanan herkes için büyük bir avantajdır.

SemRush ekibi, araçları daha iyi hale getirmek için sürekli olarak güncellemektedir. Ekip, yalnızca yeni araçlar geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda var olanları daha kullanışlı hale getirmek ve veri doğruluğunu artırmak için mevcut işlevleri de geliştirirler.

SemRush güncellemeleri ve SemRush’taki değişiklikler hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, bu mümkündür. Ekip, aboneleri bilgilendirmek ve bir dereceye kadar aracı nasıl kullanacakları konusunda eğitmek için düzenli web seminerleri ve bloglar sunmaktadır.

Ayrıca SemRush hakkında en sık sorulan soruların yanıtlarını bulmak için kullanabileceğiniz kapsamlı bir bilgi tabanı bulunmaktadır. Bu bilgi tabanı, inanılmaz SEO aracıyla hızlı bir şekilde çalışmaya başlamanızı sağlayacak uygulamalı videolar da içerir.

SemRush Paketleri

SemRush aracı, sunulan özelliklerde farklılık gösteren, abonelik planları olan üç varyantta gelir. Bunlar; SemRush Pro, SemRush Guru ve SemRush Business’tır.

 • SemRush Pro: Bu sürüm ile günde 3.000’e kadar rapor oluşturabilirsiniz. Bu plan yeni başlayanlar, serbest çalışanlar ve çevrim içi pazarlamacılar için idealdir.
 • SemRush Guru: Guru planı da size günde 5000’e kadar rapor oluşturma hakkı verir. Bu plan en iyi fiyat performans ilişkisi sunan plandır. İleri düzey SEO işlemleri, küçük pazarlama ajansları ve ayrıntılı işlem talep eden çevrim içi pazarlamacılar için uygundur.
 • SemRush Business: Aracın en kapsamlı versiyonudur. Kullanıcılara, diğer planlarda bulunmayan API erişimi sağlar. Ayrıca bu planla, günde 10.000’e kadar rapor oluşturabilme imkanına sahip olabilirsiniz. Bu plan, büyük SEO şirketleri ve büyük çevrim içi pazarlama ajansları için idealdir.

Bu makalede özetlenen tüm teknikleri kullanmaya başlamanıza yardımcı olacak SemRush’ın 7 günlük ücretsiz deneme sürümü mevcuttur. Sürüme, hemen kaydolabilirsiniz ve kaydolmanız için herhangi bir ek koşul yoktur. Sürümü, SemRush ekibine e-posta göndererek istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Bu SEO aracının ne kadar işe yaradığını görmenin en iyi yolu deneme sürümünü denemektir.

Furkan DANACI

Yaklaşık 6 yıl önce SEO ve SEM ile tanıştım. SEO ile birçok web sitesinin Dijital Dünyada büyümesinde katkıda bulundum ve Furkan DANACI markasını oluşturdum. Ardından da SEO FD 360° Dijital Ajansını kurdum. Şu anda ekibimle birlikte +60 markaya SEO ve SEM danışmanlık hizmeti sunmaktayım. Kişisel blogumda SEO öğrenmek isteyenlere ücretsiz içerikler sunuyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.