SEO'ya Dair Güncel ipuçları- FURKAN DANACI

Ahrefs ile SEO’ya Renk Katın

Bana göre Ahrefs aracı SEO Tools’larının öncülerindendir. Ahrefs aracı ile sitenizin kan akışını değiştirmeniz mümkün. Bu içeriğimizde Ahrefs site analiz aracı ile sitenizin vede rakip sitelerinizin SEO içerisinde neler yaptıklarını görebileceksiniz. Üstelik istediğinizi siteyi analiz etme şansınız bulduğu için yeni seo taktikleri oluşturabilir, site içerisindeki eksikleri giderebilirsiniz. O Zaman hemen aşağıda Ahrefs aracı ile neler yapabilirsiniz görelim.

Ahrefs Nedir? Neler Yapılabilir?

Ahrefs aracı Dünya üzerinde kullanılan en popüler SEO araçlarından bir tanesi olduğunu biliyoruz. Bu kadar popüler olmasındaki nedenleri de içeriğimizi okuyarak anlayacaksınız. Başta kendi sitenizi A-Z’ye kadar tek tık ile analiz etme şansınız mevcut. Başta sitenizin Backlink yapısı, hangi kelimelere ne oranla hangi linkler verilmiş?, hangi anahtar kelimeleriniz kaçıncı sırada ve ne kadar trafik sağlıyor gibi popüler soruları kafanızdan saniyeler içerisinde silebiliyorsunuz. Listelemek gerekirse Ahrefs aracı ile şunları yapabilirsiniz.

  • Herhangi bir sitenin organik anahtar kelimeleri, pozisyonu ve aldığı trafik bilgileri.
  • Aynı şekilde sitenizin veya başka bir sitenin değerleri ile birlikte aldığı backlinkler .
  • SEO’da önemli hususlardan biri İç SEO yapısı analizi.
  • Sitenin stabil olarak ortalama ne kadar trafik çekebildiği.
  • Backlink SEO’da olmazsa olmazlardan olduğu için kalkan linkleri eş zamanlı olarak görme.
  • Hangi anahtar kelimeye ne kadarlık oranda link verilmiş.
  • Dofollow (Önerilen Link) ve NoFollow (Önerilmeyen Link) Linklerinin adedi ve .com, .net vb. uzantıları
  • Herhangi bir anahtar kelimenin zorluğu, aranma hacmi.
  • Sitenizin teknik raporları, çalışmayan kısımları ve puanlaması.

Tüm bunları okuduktan sonra sanırım Ahrefs aracının ne kadar faydalı bir araç olduğunu anladınız. Gelelim Ahrefs aracı nasıl kullanılır?. Aracın kullanımı ilk başlayanlar için biraz karışık gelebilir. Ama Ahrefs aracının kullanımı son derece basittir. Aşağı kaydırarak Ahrefs site analizi nasıl yapılır? detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım.

Ahrefs Kullanımı İşte Şimdi Basit

Şimdi analiz edeceğimiz site, SEO sektörünün öncülerinden olan Ayhan KARAMAN‘ın resmi sitesidir. Ayhan abi gerçekten bu işin erbabıdır. Kendisinin severek yıllardır takip ediyorum. Sizinde takip etmenizi öneririm.

Ahrefs Yeni Proje Ekleme

ahrefs yeni proje

Görselde gördüğünüz gibi üyelik aldıktan sonra önünüze bu şekilde bir sayfa geliyor. Sol alttan yeni projeye tıkladıktan sonra aşağıdaki görsel önünüze gelecek. Bu kısımda üst kısma site adresinizi, alt kısmada proje adınızı yazıp ileri diyorsunuz.

ahrefs üyelik

Bu kısımdan sonra yine kurulum devam ediyor. Karşınıza 3 satırdan oluşan doğrulama ekranı gelecektir. Bu kısımda Google gibi siteniz doğrulanmak isteniyor. Doğrulama işlemi için HTML tag bölümünü kullanmanızı öneriyorum. Head kodları arasında size verilen kodları ekledikten sonra bir sonraki ekran karşınıza gelecektir. Bu kısımda işte tarih, saat vs. gibi ayarlar mevcut. Otomatik olarak kalsın onlar ve siz tekrar bir sonraki bölüme geçip karşınıza aşağıdaki gibi önemli bir ekran gelecektir.

ahrefs kullanımı

Bu ekranda takip edilecek kelimeleriniz geliyor. Ülkeyi ve dili ayarladıktan sonra aşağıdaki boş kutuya virgüllere ayırarak kendi istediğiniz anahtar kelimeleri yazacağınız gibi alt kısımda bulunan sektörünüz ile alakalı otomatik olarak seçilmiş kelimeleri de hızlıca ekleyebilirsiniz. Bir sonraki çıkacak bölümde hangi siteyi rakibiniz olarak belirlediyseniz seçmenizi tavsiye ederim. Bu ayarlamalardan sonra siteniz dashboard kısmına ekleniyor. Bu bölümde 30 dakika içerisinde sitenizin tüm bölümleri analiz edilmiş oluyor. Şimdi gelelim gerçek Ahrefs kullanımına.

Ahrefs İlk Bakış

ahrefs ilk bakış

Sitemizi ekledik, anahtar kelimeleri, rakip aldığımız siteleri ve diğer ayarları yaptıktan sonra karşımıza bu şekilde bir sayfa geliyor. Yukarıda genel olarak dikkat etmemiz gereken önemli alanları 1-7 arası şeklinde numaralandırdım. Bu bölümleri tek tek alt satırda en basit haliyle açıklamaya çalıştım.

1 – Değerlendirmeler, Organik Anahtar Kelimeler ve Organik Trafik Yer alıyor.

Değerlendirme puanları sitenize gelen backlinklerin, sitenizin aranma hacmininin vb. gibi değerlerin ortalaması ile ortaya çıkıyor. Örneğin tanıtım yazısı satışı yapacaksanız bu değerler sizin için önemli bir rol oynayacaktır. Hemen sağ tarafında yer alan “Bağlantılar” kısmına tıkladığınız zaman sitenize gelen tüm bağlantıları değerleri ile birlikte görmeniz mümkün. Yine aynı şekilde organik trafik ve anahtar kelimelerinizide getirebilirsiniz.

2 – Yeni Linkler, Kalkan Linkler ile Zararlı Link Tespiti

Üst tarafta bağlantılara nasıl ulabileceğimizi az önce öğrendik. 2. Kısımda bağlantılara ek olarak sitenize gelen yeni bağlantıları görebiliyorsunuz. Ayrıca kalkan linklerinizide görmeniz mümkün. Sizin bilginiz dışında sitenize yansıyan değeri düşük linkler (saldırı vb. amaçlı) sitenize zarar vereceğinden belirli aralıklarla bu alanı kontrol etmelisiniz. Sizden habersiz eklenen zararlı linkleri tespit ederek ilerleme sağlamalısınız.

NOT: Webmaster Tools bölümünde de size sağlanan linkler gösteriliyor ancak; güncelleme sıklığı eş zamanlı olmadığı için geç yansıyor. Google linkleri dikkate aldığı zaman siteniz olumsuz etkilenebilir bu durumunda yaşanmaması için zararlı link tespiti yapmanızda fayda var.

3 – Yönlendirilen Alan Adları

Bu bölümün kullanımıda oldukça basittir. Size gelen linkleri görebiliyorsunuz. Silinmiş kısmından silmek istediğiniz linkleri görebileceğiniz gibi anında engelleme şansınız mevcut.

4 – Bağlantı Metinleri, Yönlendirilen İP’ler, İç Backlinkler ve Bağlantı Kesişimi

Bağlantı metinleri kısmına tıkladığınız zaman sizin veya sizin için hangi anahtar kelimeye linklerin ne kadarlık bölümü verilmiş görebilmeniz mümkün. Her alan adı aslında bir İP adresidir. Tek sunucuda yer alan onlarca web sitelerinden bağlantı almayın. Bu kesinlikle sizi aşağıya çekecektir. İP adresi kontrolünü bu işlemler için kullanabilirsiniz. İç seo kaçınılmaz olduğunu sürekli olarak vurguluyoruz. İç backlink analizinizide sitenizde her yazıya tek tek girerek harita oluşturmadan yapabilirsiniz. Rakip analizi yapmak çok önemlidir. Bağlantı kesişimi bölümünden rakibiniz ile kesiştiğiniz backlinkleri görebilirsiniz.

5 – Organik Anahtar Kelimeler, En iyi Alanlar

SEO çoğu zaman anahtar kelime çalışma mantığı ile yapılıyor. Trafik çekecek ancak ilk sayfada olmayan kelimelerinizi araştırarak çalışma planınızı kurabilirsiniz. Aynı şekilde hemen yanında belirtilen en iyi alanlar bölümlerinden de kendinize bir SEO planı çizebilirsiniz.

6 – En iyi Sayfalar

Yanında yazanlara göre en iyi sorgularıda yapabilmeniz mümkün. Bunlar en iyi içerik, bağlantılara göre en iyi ve büyümesine göre en iyi olarak karşımıza çıkıyor. Örneğin bu bölümü çalışma yaptığınız içeriklerinizde takip edebilirsiniz.

7 – Yönlendirilen Alan Adları

Dofollow veya Nofollow olarak sitenize kaç adet siteden link geliyor bu bölümden görebilirsiniz. Bildiğiniz gibi otoriter domain uzantıları SEO’da önemli rol oynuyor. Örneğin .gov.tr gibi resmi web sitelerinden, sitenize gelen bağlantılar size ciddi fayda sağlayacaktır.

Keywords Explorer ile Bütçenize Göre Trafik

SEO finansal destek gerektiren bir platform olduğu için maalesef  bütçenize göre hareket etmek durumunda kalabiliyorsunuz. Bu durumu göz önünde bulundurarak herhangi bir kelimenin kaba tabirle, çıkma zorluğunu ve ne kadar trafik sağlayacağını bu bölümde analiz etmeniz mümkün.

Ahrefs Üyeliği Ne Kadar?

ahrefs fiyatları

Genel olarak baktığımızda Türkiye sınırları çerisinde Ahrefs üyeliği isite sahiplerine biraz tuzlu kaçıyor. Yukarıdaki görselde özelliklerine göre fiyatlandırmalar mevcut. Ahrefs sisteminin ne kadar geniş çaplı olduğunu göstermek adına 7 Günlük deneme sürümünü 7$ gibi cüzi bir miktara satın alabilirsiniz.

Furkan DANACI

Yaklaşık 6 yıl önce SEO ve SEM ile tanıştım. SEO ile birçok web sitesinin Dijital Dünyada büyümesinde katkıda bulundum ve Furkan DANACI markasını oluşturdum. Ardından da SEO FD 360° Dijital Ajansını kurdum. Şu anda ekibimle birlikte +60 markaya SEO ve SEM danışmanlık hizmeti sunmaktayım. Kişisel blogumda SEO öğrenmek isteyenlere ücretsiz içerikler sunuyorum.

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.