SEO'ya Dair Güncel ipuçları- FURKAN DANACI

Sosyal Medyanın SEO Üzerindeki Etkisi

Sosyal medya, SEO üzerinde farklı şekillerde etkilere sahip olabilir. Ancak genellikle doğrudan sağladığı fayda oldukça sınırlıdır ve yaygın olarak yanlış değerlendirilir. Öyle ki Google tarafından kişiselleştirilen arama sonuçları, organik sonuçlara oranla daha değerli görülmektedir.

Aynı şekilde Google arama sonuçları, sadece SEO çalışmalarına değil; sosyal medya aktivitelerine göre de listelenmektedir. Kısacası; Google arama sonuçlarını, kullanıcının tanıdığı ya da takip ettiği kişiler etrafından şekillendirir. Böylece kullanıcılar, takip ettiği konular ve içerikler hakkında haberdar olabilmektedir. Bu anlamda, sosyal medyanın SEO üzerindeki etkisi kaçınılmazdır.

Sosyal Medya ve SEO İlişkisi

Sosyal medya, arama sıralamaları üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olmayabilir. Ancak arama motoru optimizasyonunu yani SEO çalışmalarını, temelde dört ana başlık üzerinden etkilemektedir:

  • Web sitesinin görünürlüğü ve trafiği
  • Artan etki alanı ve marka bilinirliği
  • Daha geniş içerik dağıtımı ve uzun içerik ömrü
  • Geliştirilmiş yerel SEO

Facebook, Twitter, LinkedIn gibi sosyal medya platformlarındaki beğeniler ya da paylaşımlar, SEO çalışmalarını desteklemek için kullanılabilir. Bu platformlar üzerindeki hareketler, bir marka hakkında ne kadar konuşulduğuna dair bilgilere ulaşmak için etkili bir kaynaktır. Tüm bunlarla birlikte sosyal medyanın SEO üzerindeki etkisi, şu başlıklar üzerinden incelenebilir:

1- Site Trafiği

Bir sitenin sahip olduğu trafik, her zaman en önemli sıralama faktörlerinden birisidir. Sosyal medya paylaşımları ise içerikleri daha görünür yaparak, site trafiğini olumlu yönde etkiler. Çok sayıda potansiyel ziyaretçi, sosyal medya kanalları üzerinden sitenizden haberdar olabilir. Böylece sitenin trafiği artabilir. Trafiğin artması ise sıralamalarda üste çıkmanıza yol açacaktır.

2- Arama Motorlarının Sıralama Sonuçları

Sosyal medya profilleri, arama sonuçlarında en üst sırada yer alır. Markanıza ait bir sosyal medya profili de sizi arayanların ilk uğrayacağı duraklardan biri olacaktır. Markalı arama sonuçlarının hemen hemen hepsinde, ilk sayfada sosyal medya profilleri yer alır. Eğer markanız için bir sosyal medya profili oluşturursanız, SEO çalışmalarının da desteği ile daha fazla trafik alabilirsiniz.

Tüm bunların yanında markanın sosyal medya sayfaları üzerinden marka kişiliği ve kapsamı hakkında detaylara ulaşılabilir. Değerli içerikler, ürünler ve hizmetlerin tanıtımı da bu kanallar üzerinden yapılabilir.

3- Marka Bilinirliği

Bir ürünü satmak ya da hizmet sunmak için paylaşım yapmak, markanın bilinirliği açısından etkili bir yoldur. Aynı şekilde daha çok bilgi vermek ve kullanıcıların dikkatini çekmek için marka bilinirliği oluşturmada, sosyal medyanın desteği alınabilir. Bu amaçla yönetilen sosyal medya hesapları ile arama sıralamalarında da öne çıkmak mümkün olacaktır. Arama motorları sonuçlarında öne çıkmak için SEO için önemli bir katkı sağlar.

4- İçeriğe Erişim

Sosyal medya, sitenizde yayınladığınız bir içeriğin olabildiğince çok kişiye ulaşmasını sağlar. Arama motorları, belirli anahtar kelimeler kullanıldığı sürece içeriğinizin keşfedilmesini kolaylaştırır. Ancak sosyal medya platformları, içeriğiniz hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlerin karşısına çıkacaktır. Sıralamayı yükseltmek için etkili bir içerik erişimine sahip olmak da kaliteli bir trafik olarak dönecektir.

5- Yerel SEO

Sosyal medya, yerel SEO çalışmalarınızı da farklı yönlerden etkilemektedir. NAP yani işletme adı, adresi ve telefon numarası yerel arama sıralamalarında önemlidir. Web sitenizde tutarlı NAP bilgileri bulunduğu sürece, Google markanızı güvenilir kabul edecektir. Böylece yerel arama sonuçlarında üst sıralara yükselebilirsiniz. NAP bilgilerini kullanmak kadar önemli olan bir diğer husus da sosyal medya profilleridir.

Pek çok sosyal medya kanalı, gönderilerinizde coğrafi olarak hangi bölgede olduğunuzu belirtmenize izin verir. Bu durum, yerel bir kitle arasında görünürlük kazanmanın etkili bir yoludur. Erişim alanını genişletmek ve yerel SEO kapsamında gelişme göstermek için sosyal medyaya başvurmak faydalı olacaktır.

6- Sosyal Medya Sinyalleri

Sosyal medya sinyalleri, web sitelerinin sosyal medya paylaşımlarından elde edilen verilerdir. Aynı zamanda, arama motorları algoritmalarının sonuçlarını belirlemek adına da kullanılmaktadır. Bu sinyaller; paylaşımlar, yorumları, beğeniler, değerlendirmeler, takipler ve linklerden oluşur. Sosyal medya sinyalleri, web sitesindeki içerikler için bir puan tablosu olarak düşünülebilir. Site trafiğinin kaliteli bir şekilde artması için de sosyal medya sinyallerine dikkat etmek önemlidir.

7- Rakipler

SEO değerini yükseltmek için başvurulacak bir diğer yol ise rakiplerin sosyal medya kanallarını incelemek olacaktır. Rakiplerin sosyal medya kullanımlarını analiz etmek ve benzer stratejiler uygulamak SEO çalışmalarını olumlu etkiler. Aynı zamanda marka değerini arttırmak anlamında da rakip analizi yapmak gerekir.

8- Backlinkler

Sosyal medyadan çok sayıda backlink alınabilir. Ancak alınan bu backlinklerin sayısı çok fazla olabilir ve hepsi güçlü backlinklerdir demek, doğru olmaz. Dikkat edilmesi gereken nokta, backlink alınan sosyal medya sayfasının takipçilerinin sizin içeriğinizle ilgi düzeyidir. Sitenize bilinçli gelen ve içeriklerle ilgilenen ziyaretçiler, kaliteli bir trafik için önemlidir. Aksi durumda, hemen çıkma oranı yükselebilir ve bu, sitenin gelişimi için dezavantaj oluşturur.

9- Sosyal Medyanın Arama Motorlarını Yerine Geçmesi

İnsanlar, merak ettikleri şeyleri sadece arama motorlarını kullanarak öğrenmezler. Bugün sosyal medya platformları da en az arama motorları kadar yaygın kullanılmaktadır. Sosyal medya aramaları ile markanızın profilini, sayfanızı ve içeriklerinizi potansiyel kullanıcıların keşfetmesini sağlayabilirsiniz.

Görünürlüğünüzü artırmak için sosyal medya sayfalarınızı ve içeriğinizi, ilgili anahtar kelimelerle optimize etmek çok önemlidir. Rakiplerinizin sıraladığı anahtar kelimeleri ve hangi anahtar kelimelerin onlara tıklama sağladığını bulmak, güçlü bir SEO planlaması için gereklidir.

SEO için Sosyal Medya Stratejisi Nasıl Geliştirilir?

İyi bir sosyal medya stratejisi oluşturmak, SEO için etkili bir adım olacaktır. Böylece arama motoru sıralamalarını iyileştirebilir ve markanızın otorite kazanmasını sağlayabilirsiniz. Ancak başarı yakalamak için sosyal medya stratejisini iyi bir şekilde yürütmek gerekir. İşte bu anlamda dikkat etmeniz gereken bazı durumlar şunlardır:

Web sitenizdeki temel hizmetler için backlink vererek sosyal medya profillerini optimize edin. Bunun için “Hakkında” kısmında yer alan anahtar kelimeleri kullanın.

Doğru ve açıklayıcı iletişim bilgileri paylaşın.

Müşterilerin olumlu yorumlarını ya da şikayetlerini dikkate alın ve yanıt vermeyi ihmal etmeyin. Tüm sorularını yanıtlamaya çalışın, hatta olası sorularına dahi cevap verin.

Potansiyel müşterilerinize hitap eden geliştirmeler yapın.

Furkan DANACI

Yaklaşık 6 yıl önce SEO ve SEM ile tanıştım. SEO ile birçok web sitesinin Dijital Dünyada büyümesinde katkıda bulundum ve Furkan DANACI markasını oluşturdum. Ardından da SEO FD 360° Dijital Ajansını kurdum. Şu anda ekibimle birlikte +60 markaya SEO ve SEM danışmanlık hizmeti sunmaktayım. Kişisel blogumda SEO öğrenmek isteyenlere ücretsiz içerikler sunuyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.