Yoast SEO Eklentisi ve Ayarları

Yoast SEO Eklentisi ve Ayarları

SEO çözümleri konusunda en etkili ve en çok kullanılan web site kurulum platformu WordPress, etkili bir web çözümü elde etmek için bazı eklentilere ihtiyaç duyar. Yoast SEO eklentisi, WordPress için en kullanışlı ve etkili ürünlerden biri olarak dikkat çekmektedir. Web siteniz üzerinde en pratik ve sonuç odaklı SEO çalışmalarının sağlanmasına olanak veren Yoast SEO, birçok farklı özelliğe sahiptir. Eklentinin sahip olduğu geniş çalışma alanı, çeşitli ayarlamalarla önemli çözüm pratikleri sunar. Bu yazımızda WordPress tabanlı web sitelerinin en önemli gereksinimlerinden biri olan Yoast SEO eklentisi ve ayarları hakkında detaylı bir rehber sunacağız. Öncelikle Yoast SEO eklentisini yakından inceleyelim.

Yoast SEO Nedir?

Ücretsiz bir WordPress eklentisi olan Yoast SEO, web siteleri üzerinde basit ve pratik işlemlerle, kod yazmadan SEO optimizasyonu yapma olanağı sunmaktadır. Eklenti, web siteleri üzerinde site haritalarından menü seçeneklerine, görsel optimizasyondan bağlantılara kadar birçok farklı noktada faaliyet göstermektedir. Sunduğu kolaylıklarla içerik kalitesine ve görünüme büyük etkide bulunan Yoast, eksiksiz bir çözüm ortamı oluşturuyor. Yoast SEO özellikle birçok farklı eklentinin özelliğini içinde barındırarak geniş kapsamlı bir çözüm olanağı sunuyor.

Yoast SEO Neden Kullanılmalıdır?

WordPress üzerinde yapılan SEO çalışmalarının gereksinimleri, web sitesinin tasarım ve görünürlülükten daha farklı birçok gereksinimi bulunmaktadır. Arama motoru optimizasyonu, site içeriğinde gözden kaçabilecek birçok unsura düşünüldüğünden daha fazla odaklanır. Özellikle meta açıklamaları ve önemli konulara atıf yapılan anahtar kelimelerin seçimi, URL kodları, site haritası, yönlendirmeler gibi birçok faktör daha inşa edilirken kontrol altına alınması gerekir. Söz konusu bu çalışmalar bu nedenle başlangıç aşamasından itibaren Yoast SEO eklentisi üzerinde etkin bir şekilde değerlendirilmelidir. Bu sayede arama motorları üzerinde görünürlük ve listelenme oranları daha baştan garantilenmeye başlar.  Yoast olmadan son derece ağır çalışan ve manuel işlemleri gerektiren bu uygulamalar, lokal hedef odaklı eklentilerle yapıldığında sınırlı etkiye sahip olurlar.

Yoast SEO eklentisi, detaylı ve yoğun etkiye ihtiyaç duyan ve özellikle de e-ticaret ve tanıtım odaklı olarak hizmet verecek olan web siteleri için daha verimli ve kullanışlı bir üründür. Satış ve pazarlama alanları kadar organik trafik akışına ihtiyaç duymayan siteler için bu durum daha farklıdır. Şöyle ki; ticari kaygıyla yayın yapan web siteleri, hemen her kesime ulaşmayı ve geri dönüş almayı önemser. Ancak lokal konularda daha sınırlı bir hedef kitlesine hitap eden web siteleri daha az detaya ihtiyaç duyabilir. Bu nedenle ticari odaklı ve global anlamda başarı hedefleyen web siteleri için Yoast, büyük oranda etkili bir araç olarak görülmektedir

Yoast Kullanmaya Başlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Oldukça detaylı ve geniş alana yayılan Yoast SEO eklentisi kullanımı, SEO çalışmalarının bütün adımlarını içine alan bir uygulama alanına sahiptir. Dolayısıyla SEO çalışmaları devam ettiği sürece Yoast SEO eklentisi de gerekli bir materyal olarak gündeminizde yerini alacaktır. Bu nedenle Yoast SEO eklentisi üzerinde çalışmalara başlamadan önce gerekli altyapı unsularını bir araya getirmek ve yapılacak çalışmaların zeminini oturtmak yerinde olacaktır.

Yoast kullanımında en önemli etkenlerden biri zamanı iyi değerlendirmek ve içerik oluştururken anahtar kelime oluşumlarının nasıl olacağına karar vermektir. Genellikle sonuç odaklı olarak düşünen web sitesi sahipleri, sonuçları takip etmek için uğraşır ancak daha öncesinde yapması gereken anahtar kelime seçimlerinin üzerine düşmezler. Bu da büyük kayıplara ve düşüşe neden olur. Dolayısıyla web sitelerini toparlamak daha da zorlaşır ve zaman alır. Yoast SEO eklentisi kullanımından önce dikkat edilmesi gereken ipuçlarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Sonuç odaklı düşünün elbette ama daha kontrollü olmak için işi SEO Checklistler’ine bırakın.
 • Google algoritmalarını ve kullanıcı ihtiyaçlarını gözden geçirerek nokta atışı anahtar kelimeler kullanmaya özen gösterin.
 • Anahtar kelimelerin aşırı kullanımına dikkat edin. Fazla anahtar kelime kullanımı Google arama motoru botları tarafından spam olarak algılanır.
 • Anahtar kelime kullanımına en çok başlık ve meta açıklamalarında dikkat edin. URL yazımında kısa ve net olarak kullanın.
 • İçerik konusunda Yoast özellikle bazı uyarı ve tavsiyeler verir. İçerikte teknikten ziyade özgün ve gerekli bilgilere yer verin.

Yoast SEO Eklentisinin Özellikleri Nelerdir?

En kapsamlı kullanım alanına sahip olan Yoast SEO eklentisi, içeriğinde bulundurduğu yerleşik araç birleşimiyle web siteleri için büyük ölçüde kalıcı ve etkili çözüm sunmaktadır. Bu çözümleri etkili bir şekilde kullanmak için eklentinin her adımını doğru bir şekilde değerlendirmek gerekir. Yoast SEO, kullanım sürecinde sağlayacağı çözümler için ayrıntılı birçok özellik barındırmaktadır. Etkili bir sonuç almak için gerekli adımların eksiksiz atılması, özelliklerin iyi anlaşılması gerekir. Yoast özelliklerinden bazılarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Anahtar kelime kullanımı konusunda etkili bir bakış kazanmak için test olanağı sunar.
 • Eklenti taksonomilerin etkili olması için meta açıklama ve başlık desteği verir.
 • Google üzerinden arama sonuçlarının snippet önizlemelerini gösterir.
 • Meta robot yapılandırmaları yapar.
 • RSS altbilgi ve üstbilgi yapılandırması sağlar.
 • Noindeks ve nofollow sayfaların tespit edilmesini ve arşivlenmesini sağlar.
 • Google özel aramalarına izin verirken bağlantılar üzerinde kalıcı temizlik sağlar.
 • Breadcrumbs için uygun çözümler sunar.
 • txt ve .htaccess düzenlemeleri sunar.
 • XML site haritaları sunar.

Yoast SEO eklentisinin sunduğu bu özellikler, ücretsiz kullanım dahilindedir. Eklenti ayrıca premium üyelik ve bu üyelik dahilinde extra birçok farklı özellik daha sunmaktadır. Premium versiyonun sunduğu özelliklerden bazılarını ise şöyle sıralayabiliriz:

 • Odaklı anahtar kelime kullanımını arttırır.
 • Dahili bağlantı önerileri sunar.
 • Yönlendirme ayarlamalarına izin verir.
 • Odak anahtar kelimeleri dışarı aktarabilir.
 • Yoast SEO eklentisi ekibi profesyonel destek sağlar.
 • Eklenti hakkında yardımcı ve eğitici videolar bulunur.

Yoast SEO Eklentisi Nasıl Kurulur?

Yoast SEO eklentisi, etkili bir kullanım için öncelikle pratik kurulum işleminin gerçekleştirilmesini gerektirir. Eklentinin düzgün bir şekilde çalışabilmesi için öncelikle doğru yükleme adımları atılmalıdır. Aktivasyon işlemi sağlandıktan sonra WordPress yönetici çubuğu üzerinde Yoast SEO eklentisinin bulunduğu yeni bir menü seçeneği eklenecektir.

Yoast SEO eklentisi üzerinde kullanımlar büyük çoğunlukla kullanım deneyimlerine göre değişkenlik gösterecektir. Bu nedenle en iyi sonuçları elde etmek için kişisel ve kurumsal ihtiyaçların doğru değerlendirilmesi gerekir. Yazımızın devamında Yoast SEO eklentisinin doğru uygulanması için gerekli adımları aktaracağız.

1-) Arama Motoru Üzerinde Görünürlülük Sağlama

Yoast SEO eklentisinin en önemli ayarlarından biri, arama motorlarında görünürlüğü sağlayan etmenlerden oluşmaktadır. Arama sonuçlarını analiz eden bu uygulamada kullanılması gereken uzantılar ve analiz araçları değerlendirilir. İçerikleri oluşturan arşivler, görsel unsurlar, makaleler ve ana sayfa gibi birçok unsur bu analizlerin içerisinde yer alır. Görünürlülük için yapılması gereken çalışmaları aşağıdaki sıralamaya göre ya daalternatif bir şekilde uygulayabiliriz.

Genel Kontroller

Web sitesi üzerinde kullanılacak olan sayfa başlıkları ve belirleyici sembolleri ayarlamak gerekir. Herhangi bir basit sembol ya da karakter kullanılabilir. Genel kontroller sekmesinde Yoast SEO eklentisinin sunduğu seçenekler arasında meta açıklamaları da vardır. Seçili sayfa için düzenlenebilecek bütün içerikler geçerlidir. Bu alanda düzenlenebilecek unsurları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • SEO başlığı,
 • Meta açıklaması,
 • Ana sayfa başlığı,
 • Grafik ve şema seçenekleri,
 • Web sitesi logosu.

Arama Sonuçlarında Görünürlülük

Arama görünümü şeklinde yer alan bu menü, Yoast üzerinde arama motoru sonuçlarını analiz edebilmek mümkündür. İlk aşamanın en önemli ayaklarından biri olan bu uygulama, web sitesinin performansına dair önemli ipuçları verecektir. Özellikle anahtar kelime kullanımlarını, başlıkları ve meta açıklamalarını ön plana alan bu inceleme ve düzenleme menüsü, çalışmaların devamını büyük ölçüde belirginleştirecektir.

Breadcrumbs

Web sitesi üzerinde, iç haritalandırma işlevi gören bu menü, sayfalar arasında geçişi kolaylaştıran bağlantı ve linkleri içerir. Web sitelerinde gezinmenin kolaylığı, kullanıcıların sayfalar arasında dolaşırken uzun süre web sitesinde zaman geçirmesini sağlayacaktır. Önceki sayfa, sonraki sayfa, benzer konuları içeren sayfalar gibi bağlantı verilen alanlara geçiş böylelikle kolaylaşır. Sayfa içi bu faaliyetler arama motorlarına doğrudan etki etmektedir. Bu aşamada en önemli işlemlerden biri de seçeneğin “etkin” olarak işaretlenmesidir.

Toksonomiler

Bu sekmede özellikle etiketler başta olmak üzere kategoriler, özel taksonomiler ve gönderi formatları değerlendirilir. Görsel açıklamaları, başlıklar ve meta açıklamaları, kullanımına uygun biçimde bu alandan düzenlenebilmektedir. Bu alanda dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biri de şablon değişkenlerinin tüm siteler için ulaşılabilir olduğuna dikkat edilmesidir. Yoast SEO ‘nun çalışırken web sitesinden açıklamaları almış olması gerekir.

İçerik Çeşitleri

Web sitesi içerisinde oluşturulan yazıların her biri uygun SEO açıklaması ve başlıklar içermelidir. Yoast, bu alanda kullanım kolaylıkları için şablonlar sunmaktadır. Bu işlem, manuel değişimlerin eksik kalması durumunda devreye girmektedir.  Bu uygulamada en önemli özellik ise meta açıklaması alanı boş bırakıldığında Yoast bu alanı site bilgilerine göre düzenler.

RSS

RSS araçları, web sitesinde içerik bilgilerini alıp arama mortlarına iletmek üzere kopyalar. Web sitesinde bağlantı ayarlarının düzenlenmesini sağlayan bu hizmet, bağlantı ekleme işlemlerini yürütür. Ayrıca bu noktada reklam ekleme işlemleri de yapılabilir.

Medya ve Görseller

Web sitesi üzerinde hem boyut hem de içerik kalitesi bakımından dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da görsel unsurların optimizasyonudur. Bu sayfa üzerinden ek unsurları incelemek mümkündür.

Bu alanda görsellerin boyutlarının ideal ölçülere getirilmesi ve doğru meta açıklaması kullanılmalıdır. Hatalı veya büyük boyutlu kullanımlar, SEO çalışmalarını sekteye uğratacaktır.

Arşivler

Son olarak arşivler sekmesi, web sitesinde bulunan arşivlerin arama görünürlüklerini inceler. Arızalı sayfalar, arama kısmı, yazar alanı ve tarih gibi bölümleri de değerlendirir.

2-) SEO Verilerini İçe Aktarma

WordPress’e özel bir uygulama olan Yoast’ın bilgileri eğer sayfa farklı bir eklenti platformundan oluşturulduysa içeri aktarma mecburidir. Web sitesi farklılığı bu noktada oldukça önemli bir unsurdur. Bütün seçenekleri üzerinde bulunduran bir uygulama olarak Yoast’ın verimli olması için WordPress’in All in One SEO, şeklinde bütünlüklü bir yapı önemli rol oynamaktadır.

Daha önce farklı bir eklenti üzerinden çalışma yapıldıysa ürün verilerin Yoast’a aktarılması oldukça önemlidir. Bu işlem ise SEO Data Transporter veya direk eklenti üzerinden sağlanabilir.

3-) Entegrasyonlar

İçeriklerin uyumlu olarak geliştirilmesine yardımcı olan bazı uygulamalar, SEO süreçlerinde en çok gereksinim duyulan unsurlar arasındadır. Özellikle Ryte ve SEMRush gibi platformlar için Yoast SEO, yerleşik entegrasyon imkânı sunmaktadır.

Kullanımı en kolay ve en kaliteli platformlardan biri olan SEMRush, odak anahtar kelime kullanımı konusunda önemli bir yere sahiptir. Odak anahtar kelime bulma ve bu anahtar kelime çerçevesinde içerik geliştirme konusunda bu SEMRush aracılığı ile gerçekleşir.

Öte yandan Ryte, web sitelerinin arama motorları üzerinde dizine eklenip eklenmediğini kontrol eder ve dizine eklenme konusunda çalışmaları gerçekleştirir

4-) Analizler ve Bağlantı Ayarları

SEO uzantıları için en özel kullanım alanları, bütünlüklü bir seçenek sunan alanlardır. Çeşitli özellikleri bir arada bulunduran Yoast SEO eklentisi, SEO uygulamalarında kullandığı yöntemlerle çalışmanın eksiksiz tamamlanmasını sağlar. Yoast analiz ve bağlantı ayarlarıyla ilgili önemli noktaları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Okunabilirlik Analizi: İçerikleri okunabilirlik bakımından inceleyip puanlayan bir analizdir. Kaliteli içerik üzerimi için oldukça verimli bir seçenektir.
 • SEO Analizi: Web sitesi genel performansı ve içerik üzerinde yapılan analizleri ifade eder.
 • Metin Bağlantısı Sayacı: Web sitesi içerisinde dahili bağlantı kapsamında birbirine bağlanan metinleri ifade eder.
 • Köşe Taşı İçeriği: Web sitesi üzerindeki önemli içerikleri ifade eder.
 • Kullanım Takibi: Eklenti yazarının web sitesi üzerindeki verilerini izlemesini sağlar.
 • Güvenlik: Gelişmiş SEO ayarlarını, web sitesi ve genel güvenlik açısından yazarlardan gizlemektedir.
 • Yönetici Çubuğu Menüsü: WordPress menüleri üzerinde Yoast menülerinin görünmesini sağlar.
 • Slack Paylaşımı: Yazar imzası ve okuma süresi ekler.
 • XML Site Haritaları: Web siteleri üzerinde kolay erişim için XML site haritaları oluşturur.
 • REST API: SEO verilerinin alınmasına olanak veren bu özellik, başsız bir WordPress sitesi oluşturulmuyorsa önerilmez.

5-) Sosyal Medya

Yoast SEO, farklı özellikleriyle kullanıcı ihtiyaçlarını ve web sitesi sunucularının gereksinimlerini ön plana alır. Eklenti, sosyal medya araçları üzerinden de web sitesi için entegrasyon işlemlerini yürütür. Instagram, Twitter, Pinterest ve Facebook gibi farklı sosyal medya araçlarının web sitesine entegrasyonu oldukça önemi bir SEO tamamlayıcısıdır. Bu nedenle en etkili yöntemlerden biri olarak görülür. Yoast SEO eklentisinin entegre ettiği sosyal medya mecralarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Hesaplar Sekmesi: Yoast SEO eklentisinin menülerinde ilk sırada yer alan sekme hesaplar olarak adlandırılmıştır ve bütün sosyal medya hesaplarını ifade etmektedir. Bu sekme sayesinde Yoast SEO, Google’a sosyal profiller ile ilgili bilgi verir. Bu alanda ana profil bilgilerini ve Twitter kullanıcı adı vermek yeterli olmaktadır.
 • Facebook: Facebook menüsü altında meta verileri ve açık grafiklerin etkin olarak belirlenmiş olması gerekmektedir. Bu bölüm, Yoast SEO’nun facebook verilerini tanımasına ve web sitesine grafik meta verisi olarak eklemlemesini sağlar. Bu alanda ana sayfa resmi, Facebook üzerinde görünen küçük resim gibi ayarlamalar da sağlanabilir. Facebook üzerinde ana sayfa paylaşımı yapıldığında Yoast SEO üzerinde oluşturulan başlık ve açıklama eklenir.
 • Twitter: Web sitesinin üst bölümlerine Twitter kartları eklemlemek mümkündür. Birçok sosyal medya paylaşımı gibi Twitter ana sayfa akışının da bu şekilde sayfaya entegre edilmesi ve bağlantı verilmesi etkileşim için önemli bir kullanımdır. Bu bölümde kullanılacak olan kartın tasarımı da seçilebilir. Büyük resimli özet özellikle detaylı ve etkili olacaktır.
 • Pinterest: Facebook’ta olduğu gibi Pinterest’te de aynı süreçler geçerlidir. Open Graph meta verilerini kullanan Pinterest’in kullanılabilirliği için, Facebook sekmesinde bulunan grafik meta veri kısmının açık pozisyonda olmasına dikkat edin. Bu aşamada Pinterest tarafından size ulaştırılan site doğrulama kodunu girerek işlemi sonlandırabilirsiniz. Pinterest hesap ayarları üzerinden yapılacak son ayarlar ve sağlanan meta etiketin girilmesiyle entegrasyon süreci başarılı bir şekilde tamamlanmıştır.

Web sitesi tasarımı ve SEO çalışmalarının en basitleştirilmiş haliyle uygulanmasını sağlayan Yoast SEO, maliyet ve pratiklik bakımından bir adım daha ileride olmanıza yardımcı olur. Yoast SEO eklentisi kullanımı ve ayarları konusunda detaylı bir rehber olarak yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Furkan DANACI
Furkan DANACI
www.furkandanaci.com/

Yaklaşık 6 yıl önce SEO ve SEM ile tanıştım. SEO ile birçok web sitesinin Dijital Dünyada büyümesinde katkıda bulundum ve Furkan DANACI markasını oluşturdum. Ardından da SEO FD 360° Dijital Ajansını kurdum. Şu anda ekibimle birlikte +60 markaya SEO ve SEM danışmanlık hizmeti sunmaktayım. Kişisel blogumda SEO öğrenmek isteyenlere ücretsiz içerikler sunuyorum.

Benzer İçerikler
Cevap Yaz

Your email address will not be published.Required fields are marked *