SEO’da Başarı İçin Öneriler

SEO'da Başarı İçin Öneriler

Arama motoru optimizasyonu yani SEO, web sitelerinin başarıya ulaşmasını sağlayacak en etkili yoldur. Ancak rekabet dolu bu ortama herhangi bir rehberlik almadan doğrudan giriş yapmanız pek mantıklı olmayabilir. Bu nedenle sizlerin SEO alanına güçlü bir başlangıç yaparak başarı elde edebilmenizi sağlayacak etkili SEO önerilerinden bahsedeceğim.

Eğer SEO’ya yeni başlıyorsanız, yapmanız gereken şeyler gözünüzde büyüyerek korkutucu bir hal alabilir. Çünkü belirli bir bilgi birikimine, teknik hakimiyete ve sürekli güncellenen yönetmelikleri takip etmeye ihtiyaç duyacaksınız. Ancak sürdürülebilir bir başarı elde etmenizi sağlayacak önerilerimi dikkate almanız sizin için avantajlı sonuçlar verebilir.

SEO alanında başarıyı yakalamanızı sağlayacak tavsiyelerimi öğrenmek istiyorsanız hazırladığım bu kılavuzu inceleyebilirsiniz. Burada sizler için uygulaması kolay olan oldukça önemli tavsiyeleri derledim.

Başarılı SEO İçin 7 Öneri

SEO kapsama alanı oldukça geniş olan bir uygulamadır. Dolayısıyla içerisinde içerik oluşturmadan performans hızlandırmaya kadar çok farklı konu bulunur. Başlangıçta bu konuların her birine hakim olmamanız da oldukça normal. Bu nedenle sizlere deneyim kazanma sürecinizde başarı elde ettirebilecek önerilere kulak verebilirsiniz. Ben uyguladığımda olumlu sonuçlar aldığım stratejilerden 7 tanesini burada sizlere aktaracağım.

1. İnsanların Severek Okuyacağı İçerikler Üretin

SEO söz konusu olduğunda en önemli noktalardan bir tanesi oluşturacağınız içerikler olacaktır. Çünkü sitenizin performansı, arayüzü ya da ziyaretçi çekme imkanları ne kadar iyi olursa olsun kullanıcıyı sitenizde tutacak olan şey içerikleriniz olacaktır. Yani herhangi biri sitenize erişim sağladığında aradığı bilgiyi bulamazsa ya da içeriklerinizden keyif almazsa muhtemelen tekrar sitenizi ziyaret etmez.

Ziyaretçiler web sitenizde yer alan içeriği okurken ilgilerini kaybettikleri anda sitenizi terk edebilirler. Bu durumda kullanıcıların sitenizde kalma süresinin ortalaması da olumsuz bir şekilde etkilenir. Arama motorlarının sıralamaları belirlerken dikkate aldığı faktörlerden bir tanesi de kullanıcıların site içerisinde vakit geçirme süresidir. Bu nedenle bu konuya hassasiyet göstermenizi ve ilgi çekici, kaliteli içerikler üretmenizi öneririm. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz? Kaliteli içerik üretmenizi sağlayacak birkaç tavsiye vereceğim.

 • İçeriğin başlığı ile kendisinin anlamlı bir ilişkisi olmalıdır.
 • Yazdığınız yazıda aldatıcı ya da yanlış bilgiler yer almamalıdır.
 • Akıcı ve okunaklı bir yazım diliniz olmalıdır.
 • İlgi çekici, popüler, mizah içeren ya da sık sık merak edilen konuları tercih etmelisiniz.
 • Etkileyici görseller ile yazınızı hareketlendirmelisiniz.
 • Uzun cümleler ya da uzun paragraflar kullanarak okuyucuyu yormamalısınız.

Bu kriterlere dikkat ederek kullanıcıların sıkılmadan okuyabileceği içerikler ortaya çıkarabilirsiniz. Böylece hem sitenizi ziyaret ettiklerinde daha uzun süre vakit geçirirler hem de dolaylı yoldan sıralamanız yükselir.

Bu konuyla alakalı oluşturduğum “hemen çıkma oranı nasıl düşürülür?” içeriğime de göz atabilirsiniz.

2. Rakiplerinizi Sık Sık Analiz Edin

SEO konusunda uzmanlaşmaya çalışırken en iyi rehberiniz rakipleriniz olabilir. Çünkü sizlerle aynı sektörde yer alan, aynı hedeflere sahip olan ve benzer içerikleri üreten diğer web siteleri işinize yarayabilecek stratejileri keşfetmenizi sağlayabilir. Örneğin kitap analizleri konusunda içerik üreten bir siteniz varsa bu alanda hizmet veren bir başka sitenin stratejileri size ilham verebilir. Elbette ki bunun yanı sıra teknik SEO işlemleri için de analizler oldukça önemlidir. Bu noktada rakiplerinizle ilgili neleri analiz etmeniz gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Ben kendi rakiplerimin şu kriterlerini sık sık analiz ediyorum:

 • Hangi anahtar kelimeleri kullanıyorlar?
 • Hangi geri bağlantıları ediniyorlar?
 • Ne sıklıkla içerik yayınlıyorlar?
 • Arama sıralamaları ne seviyededir?
 • Kaç tıklanma alıyorlar?
 • Hangi alanlarda daha çok tıklanma alıyorlar?
 • Hangi türde reklam stratejisi oluşturmuşlar?

Bu soruların cevapları sizlere kendi SEO stratejileriniz konusunda yeni fikirler verebilir. Ek olarak sizlerle aynı ya da benzer amaçlara sahip kişilerin çalışmalarını yakından takip etmek her zaman bir adım önde olmanızı sağlayacaktır. Bu analizleri yapabilmek için çeşitli araçlardan yardım alabilirsiniz.

Daha öncelerden oluşturmuş olduğumuz “Rakip analizi nasıl yapılır?” adlı içeriğimize de göz atabilirsiniz.

3. Kapsamlı Bir Şekilde Anahtar Kelime Araştırması Yapın

SEO hakkında yazılmış hemen hemen her içerikte anahtar kelime araştırmasının öneminden bahsedilmektedir. Bu nedenle bu konuda kapsamlı bir araştırma yapmanız sizlere verebileceğim en önemli tavsiyelerden bir tanesidir.

Hedef kitlenizi geliştirmenin ve yeni ziyaretçiler elde etmenin en pratik yöntemlerinden bir tanesi anahtar kelime araştırması yapmaktır. Bu anahtar kelimeler internet üzerinde çok sık bir şekilde aratılan kelimelerden oluşur. Eğer bu kelimelere içeriklerinizde yer alırsanız arama sonuçlarındaki sıralamanız olumlu yönde etkilenecektir.

Anahtar kelime araştırması yaparken her bir kelimenin nasıl performans gösterdiği konusunda araştırmalar yapmanız da gerekir. Eğer ücretsiz araçlarla anahtar kelime araştırıyorsanız bu araçların pek çoğunda hangi kelimenin ne kadar aratıldığı bilgisi yer almaktadır. Bu bilgilerden yararlanarak sizin için en avantajlı olacak kelimeleri seçebilirsiniz. Kullanabileceğiniz anahtar kelime bulma araçlarından bazılarını aşağıda listeledim.

 • Google ADS Keyword Planner
 • Google Trends
 • Ahrefs
 • Semrush

Bu araçların her biri sizin için fazlasıyla işlevsel olabilir. Anlık olarak popüler olan konulara, en sık aratılan kelimelere ve hangi kelimenin ne kadar aratıldığı bilgisine bu araçlar sayesinde erişebilirsiniz.

Ahrefs ile nasıl anahtar kelime araştırması yapabilirsiniz bu içeriğimiz ile öğrenebilirsiniz.

4. Sayfanızdaki Ögeleri Optimize Edin

Sayfa içi optimizasyonu SEO’ya yeni başlayanlar için en temel ipuçlarından bir tanesidir. Çünkü bu optimizasyon bir çok küçük öge içerdiği için bazıları farkında olmadan gözden kaçabilir. Ancak etkili bir şekilde sayfa içi optimizasyonu yapmak sizlere olumlu sonuçlar verecektir. Çünkü arama motorlarındaki sıralamalarınız bu optimizasyondan fazlasıyla etkilenirler. Bu konuda dikkat etmeniz gereken noktalardan bazıları şunlardır:

 • Sayfa içindeki önemli ögelerden bir tanesi sayfa başlığıdır. Bu başlık kısa, anlaşılır, ilgi çekici ve akılda kalıcı olmalıdır. Ortama 50-60 karakterden oluşan başlıkların içerisinde mutlaka anahtar kelime geçmelidir.
 • Bir diğer önemli öge ise meta açıklamanızdır. Bu açıklama kullanıcıların sayfanız hakkında ilk izlenimi edinmesine yarar. Bu nedenle bu kısmı insanları bağlantınıza tıklamaya ikna edebilmek için kullanabilirsiniz. Dolayısı ile harekete geçirici mesajlar ekleyebilirsiniz. Bu yazı ortalama 140-160 karakter civarında olmalıdır. 160 karakterden daha uzun olan meta açıklamaları arama motorları tarafından kesilir.
 • Sayfanızı optimize ederken dikkate alacağınız ögelerden bir tanesi de URL’nizdir. URL’ler kısa ve açıklayıcı olmalıdır. Karmaşık görünen bir bağlantı güvenilirliğinize zarar verebilir. Aynı zamanda URL’niz sayfanızın içeriği hakkında da bilgiler vermeli ve mutlaka anahtar kelime içermelidir.
 • İyi optimize etmeniz gereken bir diğer nokta ise içeriklerinizdir. İlgi çekici ve kaliteli bir şekilde hazırladığınız içerikleri yayınlarken başlık hiyerarşisini göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Bu nedenle başlıkların H1, H2, H3 sıralamalarına dikkat etmelisiniz.

Bütün bu ögeleri özenli bir şekilde gerçekleştirdiğinizde sayfanızdaki ögeleri optimize etmiş olacaksınız.

H (Heading) Kullanımı SEO’da önemli hususlardan biridir.

5. Teknik SEO’ya Özen Gösterin

Yeni başlayanlar için en önemli tavsiyelerimden biri, sitenizdeki SEO çalışmalarınızı etkileyebilecek teknik aksaklıkları tespit etmek ve onları düzeltmek olacaktır. Bu işlem ise teknik SEO uygulamalarının bir parçasıdır. Dolayısı ile teknik SEO’ya gereken önemi vermeniz gerekir. Çünkü, eğer sayfanızdaki ögeler zamanında yüklenmiyorsa, bağlantılardan bazıları çalışmıyorsa, sürekli olarak kasılma ve donma problemleri oluşuyorsa ziyaretçilerin ilk tercihi olmazsınız. Aynı şekilde sitenizi ziyaret edecek olan Google botları için. Bunun yanı sıra oluşabilecek diğer teknik aksaklıklar da şunlardır:

 • Sayfada yer alan görsellerin yüklenmemesi
 • Yüklenme esnasında donma yaşanması
 • Alt sayfaların açılmaması
 • Yapılan yorumların gönderilememesi
 • Sayfada yer alan videoların açılmaması
 • Yükleme aşamasında siyah ekran çıkması
 • 404 hatalarının oluşması

Bu tarz aksaklıklar kullanıcı deneyimini olumsuz yönde etkileyecektir. Üstelik teknik açıdan başarısız bir sayfayı ziyaret eden kullanıcı çok sabretmeden geri çıkar ve tekrar uğramaz. Yani teknik SEO’yu fazlasıyla önemsemenizi şiddetle öneririm.

Teknik SEO alanındaki problemleri tespit etmek ve gidermek için kullanabileceğiniz farklı araçlar bulunmaktadır. Benim sizlere önereceğim araç ise “Google Search Console” olacaktır. SEO’nun pek çok alanında etkili hizmetler sunabilen bu araç teknik SEO alanında da oldukça başarılır. Üstelik pratik ve kolay bir kullanımı olmasından dolayı yeni başlayanlar için de idealdir. Yine de diğer araçlara da göz atarak sizin için en uygun olacak araca karar verebilirsiniz.

6. Kullanıcı Deneyimini İyileştirin

Aslında şimdiye kadar bahsettiğim önerilerin her biri aynı zamanda kullanıcı deneyimini iyileştirmenize de olanak sağlıyor. Çünkü içeriklerin kalitesi, sayfanızdaki ögelerin optimizasyonu ve teknik özellikler kullanıcı deneyimini yakından ilgilendirmektedir. Ancak kullanıcıların sayfanızda yaşadığı deneyimler sizin SEO alanındaki başarınızı büyük oranda etkilemektedir. Bu nedenle bunu ayrı bir öneri olarak ele almakta da fayda var.

Kullanıcı deneyimlerini iyileştirmeniz size pek çok avantajlar sağlar. Bu avantajlar ise elbette ki sıralamalarınızı yükseltmenize yarar. Peki tam olarak nasıl fayda sağlar? Bu sorunun cevabını sizler için aşağıda derledim:

 • Sitenizde iyi bir deneyim elde eden kullanıcılar uzun süre sayfanızda kalır.
 • Sitenizde iyi vakit geçiren kullanıcılar sayfanızı tekrar ziyaret etmek ister.
 • Sayfanızdaki deneyimi iyi olan kullanıcılar sizi çevrelerindeki insanlara da önerirler.

Yukarıdaki sonuçlardan her biri arama sıralamalarınızın yükselmesini sağlar. Kullanıcı deneyimlerinizin seviyesini öğrenebilmek için ise farklı araçları kullanabilirsiniz. Örneğin; Google PageSpeed Insights sizlere bu konuda yardımcı olacaktır.

Kullanıcı deneyimlerini iyileştirmenin önemini kavradıysanız sırada bunu nasıl yapabileceğiniz var. Bunun için yapmanız gereken şeylerden bazılarını kılavuzumun buraya kadar ki kısmında zaten anlattım. Ancak bazı ek bilgileri de vermek isterim.

 • Sayfanızın arayüzünün kolay anlaşılabilir olması gerekir.
 • Sayfa düzeniniz göze hitap etmelidir.
 • Sayfanızda yer alan renkler birbirlerine uyumlu olmalıdır.
 • Ziyaretçilerin yoğunlaşmasını istediğiniz alt sayfaları daha dikkat çekici hale getirmelisiniz.
 • Kullanacağınız görseller içeriklerinizle alakalı ve ilgi çekici olmalıdır.
 • Sayfanızın tipografisine ve tasarımına özen göstermeniz gerekir.

Hem daha önceden bahsettiğim önerilere hem de yukarıda listelediklerime kulak verdiğinizde kullanıcılarınızın sayfanızda iyi bir deneyim gerçekleştirmesini sağlayabilirsiniz.

7. Kaliteli Backlinkler Edinin

SEO çalışmaları hakkında biraz bile araştırma yaptıysanız backlinklerin ne kadar önemli olduğunu duymuşsunuzdur. Bu backlinkler aynı zamanda geri bağlantılar adıyla da bilinmektedir. En basit tanımıyla; farklı sayfaların içeriklerinde ya da yorumlarında yer alan, kullanıcıların sizin sayfanıza yönlenmesini sağlayan linklerdir. Bu linkler sayesinde ziyaretçi sayınız, güvenilirliğiniz ve tanınırlığınız artar. Ayrıca daha kolay erişilebilir bir site elde edersiniz. Buna ek olarak arama motorları da sıralamaları belirlerken backlink profillerini dikkate alır.

Elbette ki her backlink, yani geri bağlantı sizlere avantaj kazandırmayacaktır. Pek çok kalitesiz ve zararlı geri bağlantı türü bulunmaktadır. Dolayısıyla çok sayıda kalitesiz geri bağlantı edinmektense az ama kaliteli geri bağlantılar edinmeye dikkat edin. Bu noktada şu soruyu sorabilirsiniz; bir backlinki kaliteli yapan nedir? Bu soruya yanıt olarak şunları söyleyebilirim:

 • Backlinki edindiğiniz site güvenilir ve kaliteli olmalıdır.
 • İçerisinde bağlantınızın yer aldığı içerik sizin siteniz ile alakalı olmalıdır.
 • Bağlantı spam sayılabilecek kadar çok yerleştirilmemelidir.
 • Bağlantı sponsorlu ya da ücretli olmamalıdır.
 • Sitenize yönlenen linkteki metin açık ve anlaşılır olmalı aynı zamanda anahtar kelimenizi de içermelidir.
 • Backlinklerinizde tekrara düşmemelisiniz. Her bir bağlantı bir öncekinden farklı olmalıdır.

Bu kriterlere sahip olan backlinkler sizlere SEO çalışmalarınızda avantaj kazanabilir. Böylece başarıyı elde etme şansınız artar ve arama sıralamanız da yükselir.

Furkan DANACI
Furkan DANACI
www.furkandanaci.com/

Yaklaşık 6 yıl önce SEO ve SEM ile tanıştım. SEO ile birçok web sitesinin Dijital Dünyada büyümesinde katkıda bulundum ve Furkan DANACI markasını oluşturdum. Ardından da SEO FD 360° Dijital Ajansını kurdum. Şu anda ekibimle birlikte +60 markaya SEO ve SEM danışmanlık hizmeti sunmaktayım. Kişisel blogumda SEO öğrenmek isteyenlere ücretsiz içerikler sunuyorum.

Benzer İçerikler
Cevap Yaz

Your email address will not be published.Required fields are marked *