Alan Adınız SEO’yu Etkiler mi?

Alan Adınız SEO'yu Etkiler mi?

İnternet içerisinde yer almak ve bir internet sitesi oluşturmak isteyen insanların dikkat etmesi gereken en önemli noktalardan biri de seçilen alan adıdır. Bir internet sitesi için doğru alan adını bulmak çok önemli bir süreci beraberinde getirmektedir.

Doğru oluşturulan alan adı, hem marka hem iş alanları hem de internet sayfasını önemli arama motorlarında ön plana çıkarır. Böylece doğru kurulan alan adı ile beraber, yapılan iş pek çok açıdan değer kazanır.

Alan Adınızın SEO’ya Etkisi

Bir işletmenin, internet içerisinde marka kimliğinin oluşabilmesi için alan adının doğru ve net seçilmesi gerekmektedir. Buna rağmen doğru alan adı seçmek, Google aramalarına direkt bir şekilde yansımamaktadır. Yine de doğru alan adı seçmek internet içerisinde bulunan sayfalara şu şekilde katkı sağlamaktadır:

 • Daha yüksek marka potansiyeli oluşturmak,
 • Yüksek tıklama oranları ve yüksek site trafiği,
 • Kullanıcı alışkanlıklarını değiştirerek arama motorlarında avantaj sağlamak,
 • Rakip markalara karşı avantaj sağlamak.

Oluşturulan alan adından en yüksek SEO değerini elde etmek için, iyi markalaşmış bir alan adı ile genel bir alan adı arasındaki dengenin oluşturulması gerekmektedir. Oluşturulan denge, site içi trafiğine de olumlu yansımaktadır. Ek olarak dengeli alan adı, akılda kalıcı olduğu için kişilerin internet sitesine yönelmesini sağlamaktadır. SEO dostu bir alan adı oluşturmak, internet sayfası için dökülen çabaları nihayete ulaştırır.

Alan Adı SEO için Önemli midir?

İnsanlar internet üzerinde gezerken gezdikleri sayfaların alakalı olduğu markayı tanımak, işletmeyi öğrenmek ve internet sitesinin amacını anlamak istemektedir. Bu sebeple doğru alan adı, optimize edilmiş bir SEO imkânı sağlar.

Alan adı ve SEO iliskisi

Alan adı, SEO üzerinde direkt bir etki oluşturmaktadır. Doğru alan adına sahip internet sitesi, yönetimin hedef kitleye odaklanmasına ve arama motorlarına yerleşmesine yardımcı olmaktadır. Unutulmaması gereken en önemli nokta ise doğru alan adını, doğru parçalarla birleştirmektedir. Hiçbir internet sitesinin tek bir parçası, SEO için yalnız başına bir anlam ifade etmemektedir.

Sonuç olarak, sitenin ve markanın temel amacını net bir şekilde insanlara vurgulayan alan adıdır. Arama motorlarında ve internet reklamlarında bir sitenin öne çıkan ilk parçasının alan adı oluşturur.

Alan Adı ve SEO İlişkisi

Alan adları, SEO üzerinde net bir faktör oluşmamaktadır. Buna rağmen SEO üzerinde mutlaka önemli etkileri bulunur. Örneğin; kısa, net ve merak uyandıran bir alan adı oluşturmak, arama motorlarında yüksek sıralarda bulunma şansını arttırır. Fakat dikkat edilmesi gereken çok önemli bir husus bulunmaktadır.

Kişiler, bir internet sitesi kurarken; oluşturulan aşırı ilişkili alan adları ve içeriklerdeki fazlasıyla eşleşen anahtar kelimeler kullandıklarında algoritmanın siteleri spam sanmasına da neden olabilmektedir. SEO yaparken, internet sayfası ve alan adı ilişkisinin doğru bir temelde ilerleyebilmesi için bir denge oluşturmak oldukça önemlidir.

Diğer dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi de direkt anahtar kelimelerden oluşan bir alan adının her zaman olumlu bir sonuç oluşturmadığıdır. Bunun sebebi, 2012 yılında Google’ın uyguladığı spam sistemidir. Bu sistem, spam içerikle doldurulmuş ve sadece anahtar kelimelerden oluşan internet sitelerini arama motorlarından filtrelemek üzerine etkinleştirilmiştir.

Alan Adı Seçerken SEO Düşünülmeli midir?

Anahtar kelimeler, alan adları oluştururken en önemli SEO parçası olarak görülmemektedir. SEO için optimize hale getirilmiş bir alan adı, markanın ve internet sitesinin amacını müşterilere ileten bir araçtır.

Her şeye rağmen, bir sitenin üst sıralarda yer alması için anahtar kelimelerden oluşan bir alan adına ihtiyaç yoktur. Arama motorları, sitelerin tam eşleşmeli alan adları oluşturmasını caydırıcı sistemler kullanmaktadır. Bu sebeple, SEO için oluşturulan bir alan adının önce markayı temsil etmesi gerektiği teşvik edilmektedir. Google’ın internet sitesinin arama sonuçlarında görüneceği yeri belirlemek için kullandığı 200 filtreden sadece biri alan adını oluşturmaktadır.

Alan Adı Uzantıları SEO’yu Etkiler mi?

Alan adı uzantılarının arama motorlarının verdiği sonuçlardan hiçbir etkisi bulunmamaktadır. Sadece .us, .ca ve .uk gibi üst düzey ülke kodu bulunan alan adları arama motorlarında avantajlı sonuçlar oluşturmaktadır. Bu uzantıların da global etkiden ziyade yakın coğrafi bölgelerde yapılan aramalarda olumlu sonuçlar oluşturmaktadır. Örnek vermek gerekirse, .uk uzantılı bir alan adı, Britanya bölgesinde yapılan aramalarda Google gibi arama motorları tarafından ön plana çıkarılmaktadır.

SEO üzerinde alan adı uzantılarının bir etkisi olmasa da kişiler üzerinde psikolojik bir etkisi bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar, internet kullanıcılarının .com, .net ve .org ile biten internet sitelerine daha çok güvendiğini ortaya koymaktadır. Bunun sebebi ise spam içerikli internet sitelerinin genellikle .biz ve .info uzantılarını kullanmasıdır. Bu sebeple alan adı uzantısı seçilirken SEO değil, internet kullanıcılarının psikolojisi dikkate alınmalıdır. Site tıklama konusunda şüpheci olan kullanıcılar, sitelerin bir süreden sonra spama düşmesine de neden olabilir.

Alan Adındaki Kısa Çizgi SEO’yu Etkiler mi?

Alan adlarında kullanılan tireler, spam içerikli siteler ile ilişkilendirilmektedir. İnternet üzerinden yapılacak aramalarda, tire kullanılan internet sitelerinin büyük bir çoğunluğunun dolandırıcılık ile ilgili açılan siteler olduğu görülmektedir. Bu sebeple tire kullanımı alan adının dikkat çekmesini ve akıcılığını oldukça azaltacaktır.

Tire kullanılmış alan adlarının spam olarak görülmesinin diğer sebebi de marka kopyalama sitelerinde sık bir şekilde kullanılmasıdır. Orijinal alan adı alınmış olan markaların, kopyalanma amacıyla tireli versiyonları oldukça sık bir şekilde görülmektedir.

SEO Dostu Bir Alan Adı Nasıl Seçilir?

Dengeli bir alan adı hem SEO için oluşturulmuştur hem de markanın amacını ortaya koymaktadır. Marka ve SEO dengesi oluşturulmuş bir alan adının en büyük faydaları şunlardır:

 • Markayı tanımlar:İyi bir alan adı, markanın bilinirliğini artırır ve müşterileri elde tutar.
 • İnternet sitesine güvenilirlik katar:Ziyaretçilerin göreceği ilk şey bir alan adıdır. İyi bir alan adı, internet sitesinin profesyonel görünmesini sağlar.
 • Tıklama oranını artırır:İyi bir alan adı, arama trafiğini artırmanın yanı sıra tıklama oranını (TO) artırmaya yardımcı olur.

Üst Düzey Alan Uzantıları Kullanılmalı

Kullanıcı tarafından bir alan adı alınmadan önce, hangi alan adı uzantısının markaya katkı sağlayacağını tespit etmek gerekmektedir. Neredeyse 1000’den fazla alan adı uzantısı bulunmaktadır. Bu sebeple doğru seçilen alan adı uzantısı, bir yandan da sitenin tıklanabilir olduğunu ispatlamaktadır.

W3Techs adlı araştırma platformuna göre, en çok kullanılan alan adı uzantısı %49 ile .com uzantısıdır. Diğer popüler alan adı uzantıları ise sırasıyla .net, .org ve .edu alan adı uzantılarıdır. Alan adı uzantılarının genellikle kullanıldığı alanlar ise şunlardır;

 • .com; Genellikle ticari işletmeler ve karlı bazlı satış yapan sitelerin kullandığı alan adı uzantılarıdır,
 • .net; Ağ iletişimi temelli internet sitelerinde kullanılan alan uzantısıdır,
 • .edu; Eğitim ile ilgili internet sitelerinde görülen alan uzantısıdır,
 • .org; Kar amacı gütmeyen dernek ve kuruluşların tercih ettiği alan uzantısıdır.

Verilen örneklere göre internet sitesi için alan adı uzantısı seçilebilmektedir. Fakat kullanıcı, örneklere rağmen hala alan adı uzantısı seçemiyorsa .com, en güvenli alan adı uzantısı olarak gösterilebilmektedir.

Markalaştırılabilir Alan Adları Seçilmeli

Temelde internet sitelerinin içerikleri ne olursa olsun, birer marka olarak tanımlanabilirler. Google da internet sitelerini bir marka olarak nitelendirmektedir. Arama motorlarından yüksek kaliteli internet sitelerinin öne çıkmasının sebebi, Google’ın kullandığı “marka sinyali” mekanizmasıdır. Bu sebeple alan adını oluşturulurken bu özelliklere dikkat edilmelidir. Alan adını markalaştıran faktörlerden bazıları şunlardır;

 • Benzersiz bir alan adı koymak, akılda kalıcı bir durum oluşturur.
 • Alan adlarının basit olması gerekir,
 • Telaffuzu kolay olan alan adları ilgiyi çoğaltır,
 • İyi bir alan adı, rekabette ileriye atılan bir adım anlamına gelmektedir.

Yeni bir alan adı bulmak için anahtar kelimeler ya da anahtar kelimelere gelecek rastgele ekler konulabilir. Her şeye rağmen alan adı konuşulduğunda bir marka vurgusu veriyor olması çok önemli bir noktaya dikkat çekmektedir.

Alan Adı Uzun Tutulmamalı

Alan adının kısa ve basit olması oldukça önemlidir. Çünkü kısa alan adlarının telaffuz edilmesi ve akılda kalması oldukça kolaydır. Dünya üzerindeki en başarılı internet sitelerini düşünürsek, net ve kısa isimlerden oluştuklarını görebiliriz. Bu markalara örnek vermek gerekirse; Google, Amazon, Facebook ve Twitter’dan bahsedilebilir.

Araştırmalara göre ortalama bir alan adı uzunluğu 12 karakterden oluşmalıdır. Bu sebeple sosyal medya uzmanları ve marka danışmanları 6 ile 14 karakter arası alan adlarını markalara tavsiye etmektedir.

Tekrarlanan Harflerden Kaçınılmalı

Alan adı oluştururken dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise tekrar eden harflerden kaçınılmasıdır. İki benzeri alan adı örnek olarak kullanılırsa; “bounceshop.com” ve “bounceshopp.com” internet siteleri oluşturulduğunu varsayalım. Kullanıcı alışkanlıkları ilk siteye yönelmeye meyillidir. İkinci sitede tekrarlanan harflerin olması, internet sitesini SEO için geri plana atmaktadır. Diğer bir yanda da kullanıcılar ikinci siteyi, spam olması ihtimalini göz önünde bulundurarak tercih etmemektedir.

Yeni Alan Adı Fikirleri İçin Alan Adı Araçları Kullanılmalı

İnternet sitesi oluşturmak isteyen yeni işletmelerin ve yeni markaların düşündüğü ilk şey, iyi alan adlarının pek çoğunun hali hazırda alınmış olmasıdır. Marka sahiplerinin çekinmemesi gereken konu ise yüz binlerce alan adı oluşturma yolunun bulunduğudur.

Alan adı oluşturmakta zorlanan kişiler için alan adı oluşturucu araçlar bulunmaktadır. NameCheap gibi alan adı oluşturucu algoritmaları, anahtar kelime ve etiketleri kullanarak otomatik bir isim oluşturmaktadır.

Alan Adı ve SEO İlişkisinin Özeti

Kullanıcılar için hazırlanan tüm tavsiyelerin en net özeti; alan adı seçilirken, markalaşma ve basit isimlere önem vermektir. Arama motorlarında yer almak için alan adı bir araç olsa da tek başına kesinlikle yeterli değildir. Alan adı, iyi bir internet sitesi için bir temel oluşturur. Bir bina olarak düşünürsek alan adı, temeli sağlam tutmak gelecek için oldukça önemli bir husustur.

Daha genel bir tavsiye verilmesi gerekirse, bir alan adı seçerken kullanıcı bunu ilk kendisine sormalıdır. Kullanıcı, oluşturmayı düşündüğü alan adına tıklar mıydı ya da bu alan adını bir noktada gördüğünde ilgisini çeker miydi? Cevap evet ise süreç ve dikkat edilmesi gereken her şey bu andan itibaren başlamaktadır.

Furkan DANACI
Furkan DANACI
www.furkandanaci.com/

Yaklaşık 6 yıl önce SEO ve SEM ile tanıştım. SEO ile birçok web sitesinin Dijital Dünyada büyümesinde katkıda bulundum ve Furkan DANACI markasını oluşturdum. Ardından da SEO FD 360° Dijital Ajansını kurdum. Şu anda ekibimle birlikte +60 markaya SEO ve SEM danışmanlık hizmeti sunmaktayım. Kişisel blogumda SEO öğrenmek isteyenlere ücretsiz içerikler sunuyorum.

Benzer İçerikler
Cevap Yaz

Your email address will not be published.Required fields are marked *