SEO'ya Dair Güncel ipuçları- FURKAN DANACI

Alınması Gereken 5 SEO Riski

Arama motoru optimizasyonu, bir diğer adıyla SEO, web sitelerinin arama motorlarında üst sıralarda görünmesini sağlayan çalışmaları ifade etmektedir. Özellikle son yıllarda web sitelerinin gelişimi açısından ne kadar önemli olduğu anlaşılmaya başlanan SEO stratejileri, işletmeler tarafından dikkate alınmaya başlanmakta ve üzerine konuşulmaktadır. Arama motorlarında üst sıralarda görünmenin bir web sitesi için birincil öncelikte olduğu da düşünüldüğünde işletmeler, SEO konusunda uzmanlardan destek alarak web siteleri için geliştirilen stratejileri uygulamaya özen göstermelidirler. Bu süreçte işletmelerin dikkat etmesi gereken ilk etken, sabırlı olmaları ve başarıya ulaşmak için bazı riskleri almaları gerekeceğini bilmeleridir. Uzun vadede eksiksiz uygulanan etkili bir SEO çalışması ile başarıya ulaşarak ciddi oranlarda büyüyebilmek ise kaçınılmaz olacaktır.

SEO çalışmaları, her zaman son derece başarılı bir şekilde ilerlemeyebilir. Etkili bir strateji uzun vadede web sitelerinin gelişimine katkı sağlayacak da olsa bu yolda olumsuzluklarla karşılaşılmayacağı anlamına gelmez. Bir işletmenin internet üzerinde tanınırlığını arttırmak ve arama motorlarında üst sıralarda yer alabilmesini sağlamak kolay olmadığı gibi başarıya giden yolda risklerle karşılaşmak da kaçınılmaz olacaktır. Fakat riskler her zaman başarısızlığa sürükleyen etkenlerden değildir. Bazı durumlarda hedefe ulaşmak için riskleri bilerek uygulamak ve bunun için stratejiler geliştirmek gerekir. Ben de şimdi SEO çalışmalarını yürüttüğünüz süreç içerisinde karşılaşabileceğiniz ani ve ciddi problemleri düzeltebilmeniz için dikkate almanız gereken SEO stratejilerinden bahsedeceğim. İşte alınması gereken SEO riskleri

1. Küçük veya Büyük Değişiklikler Yapma ve Bu Değişiklikleri Test Etme

SEO çalışmaları, web sitelerinin hedefledikleri organik takipçilere ulaşabilmesi ve arama motorlarında üst sıralarda yer alabilmeleri için yürütülmektedir. Bunun için çeşitli optimizasyon işlemleri yapılmakta ve ziyaretçilerden web sitesinin amacına uygun dönüş alabilmek hedeflenmektedir. Bir e-ticaret sitesi için ürünlerinin satılması olan nihai hedef, başka bir web sitesi için makalelerinin okunması veya hizmetlerini müşterilerine ulaştırabilmesi olabilir. Sitelere ziyaretçi çekebilmek için ise yapılan optimizasyonların başında anahtar kelime çalışmaları gelmektedir. Çünkü böylece arama motorları sitenizi daha kolay bulabilmekte ve algoritmalarına uygun olan bir içeriğe sahip olduğunuzda sizleri dikkate almaktadır.

Fakat SEO çalışmalarının sonucunda yeterli ve doğru anahtar kelime kullanımı yapılmasına rağmen istenen geri dönüşün sağlanmadığı durumlar da olabilmektedir. Bu, hedeflediği ziyaretçi sayısında ulaşabilmiş bir e-ticaret sitesinin neredeyse hiç ürün satamaması veya başka birinin hizmetlerinden kimsenin yararlanmaması şeklinde gerçekleşebilir. Böyle bir durumda SEO çalışmaları yapmayı durdurarak vaz mı geçilmelidir? Cevabımız net bir şekilde hayır olacaktır. Çünkü aldığınız geri dönüşlerden verim elde edemediğiniz durumlarda sitenizde küçük veya büyük değişikler yaparak bunları test etmelisiniz. A/B testi olarak adlandırılabilen bu çalışmalar, sitenizde hangi özelliklerin kötü bir performansa yol açtığını göstermektedir. Şimdi bu çalışmalara birkaç örnek verelim:

  • Sitenizde yer alan başlıkları, meta açıklamalarını değiştirin ve içeriklerinizi güncelleyin. Bunu yaptıktan sonra sitenize gelen trafiği test ederek performansınızı ölçün.
  • Yapacağınız değişiklikleri not ederek alacağınız riskin çalışıp çalışmadığını kontrol edin.
  • Aldığınız risk ile beraber esas problemin başlık, meta etiketi veya içeriklerinizden kaynaklandığını tespit ederseniz her birini yeniden düzenleyerek arama motorlarındaki sıralamanızı yükseltmek için stratejiler geliştirin.
  • Kullanıcı deneyimini arttırmaya yönelik değişiklikler yapın. Bu sitenize yorum kısmı eklemek de olabilir, içeriklerinizi görsel ögeler ile desteklemek de. Ziyaretçilerinizden alacağınız geri dönüşler her durumda gelişiminiz için olumlu olacaktır.

2. Web Sitesinin URL Yapısını Geliştirme

Web sitelerinin kurulum aşamasında yapılması gereken en dikkatli çalışmalardan biri de URL belirlemektir. Çünkü bu, web sitelerinin internet üzerinde yer aldıkları kimliklerini ifade etmektedir. Kısa, basit ve net URL’ler oluşturmak bu aşamada oldukça önemlidir. Çünkü markanızın hatırlanmasını kolaylaştırır. Web sitenize gelen trafikten veya aldığınız dönüşlerden memnun değilseniz almanız gereken risklerden biri de sitenizin URL yapısını geliştirmek olmalıdır.

URL optimizasyonu, var olan URL’nizi kontrol etmenizin ardından onu basit, anlaşılır, kısa ve en önemlisi anahtar kelimelere odaklanan bir hale getirmeniz şeklinde yapılması gereken bir çalışmadır. Fakat ilk olarak sitenizin tümünde değil belli bir kısmında URL düzenlemesi yaparak performansınızı test etmenizde fayda vardır. Bunun için öncelikle birkaç içeriğinizde değişiklik yaparak neler olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

3. Yüksek Kaliteli Baclink Verme

Backlink, SEO için en önemli çalışmalardandır ve sitelerin arama motorlarında değerini arttıran bir etkendir. Bu nedenle çok iyi bir backlink optimizasyon stratejisi oluşturabilmek gerekir. Sitenizin değerini arttırmak ve otoritesini güçlendirmek için almanız gereken risklerden birinin backlink kullanımı olduğunu bilir ve buna uygun olarak yeterli sayıda linkleme yaparsanız başarıya ulaşabilirsiniz. Birçok web sitesi sahibi, bu önemli etkenleri göz ardı ederek backlinklerin ziyaretçi trafiğini olumsuz etkilediğini düşünmektedir. Oysa başka bir siteye yönlendirme yapmak o anda ziyaretçilerinizi farklı web sitelerine bakmaya gönderse de arama motorlarının algoritmaları için backlink kullanımı oldukça değerlidir.

Yüksek kaliteli backlink verme, SEO çalışmaları sürecinde web sitenizin kalitesi için son derece önemli bir risk olacaktır. Bu sayede arama motorları sitenizin otoritesinin yükseldiğini görerek sizi ön plana çıkarma eğiliminde olacaktır. Alınması gereken SEO riskleri arasında uzun vadede en fazla yarar sağlayan başlıklardan biri olarak backlink vermeyi yüksek kaliteli olanlar ile gerçekleştirmeniz ise oldukça önemlidir. Kalitesiz, spam içerikli veya kötü niyetli sitelere yönlendirme kesinlikle yapılmamalıdır. Ayrıca web sitenizde daha önceden yer alan backlinkleri de sık sık kontrol ederek hala sorunsuz çalıştıklarından emin olunmalıdır.

4. Web Sitesinin Tasarımını Yenileme

Web siteleri, sürekli olarak değişim gösteren internet ortamında kendilerini güncellemeye özen göstermelidir. Belirli aralıklarla web sitelerinin tasarımlarının yenilenmesi SEO çalışmaları için alınması gereken risklerdendir. Özellikle yeni açılan web sitelerinin daha modern tasarımlara sahip olacağı düşünüldüğünde, kullanıcıların bu sitelere yönelmeleri olası olacaktır.

Bu türden bir değişiklik ilk başlarda web sitenizin sıralamalarını etkileyerek alt sıralara düşmenize neden olabilir. Çünkü var olan kullanıcılarınızın yeniliklere adapte olması veya sitenizin tanıdık gelmemesi gibi durumlar yaşanabilir. Fakat web sitesinin tasarımını yenileme, kesinlikle başarı ve gelişim için alınması gereken bir risktir. Uzun vadede ziyaretçileriniz yenilenmiş tasarımlara alışacak, arama motoru algoritmaları yenilendiğinizi tespit ederek sıralamanızı güncelleyecek ve ziyaretçi trafiği artacaktır.

5. Alan Adı Satın Alma

Alınması gereken SEO risklerinden biri de alan adı satın alımıdır. Özellikle süresi dolmuş veya mevcut alan adlarını satın almak, SEO çalışmalarının temelini oluşturur. Bazı site sahipleri alan adlarını satışa çıkararak kullanılmasına izin vermekte ve genellikle oldukça yoğun ilgi ile karşılaşılmaktadır. Çünkü SEO çalışmaları için web siteleri, kendi alan adlarını yenilemek yerine var olanları satın almayı tercih etmektedir. Bu hem kaliteli backlinkleri arttırmakta hem de ziyaretçi trafiğini geliştirmektedir. Özellikle internet ortamında gün geçtikçe yeni açılan web sitelerinin sayısındaki artış ve alan adı bulmada yaşanabilecek sıkıntılar düşünüldüğünde alan adı satın almak son derece doğru bir SEO riski olacaktır.

SEO Riski Almanın Önemi

SEO, web sitelerinin hedefledikleri başarıya ulaşabilmelerini sağlayan optimizasyon çalışmalarını ifade etmektedir. Fakat bu sürecin sonunda hedeflenen başarılara ulaşmak her zaman mümkün olmayacaktır. Çünkü SEO stratejileri, uzun bir çalışmanın ardından başarıyı getirmekte ve süreç içerisinde birçok risk ile karşılaşılmaktadır. Olumlu olacağını düşündüğünüz işlemler ciddi problemlere de yol açabilir, gerçekten sizi başarıya da götürebilir. Her zaman risklerin önünüze çıkmasını beklemek, işte tam da bu noktada önemli olmaktadır. Ani ve ciddi sorunlar bir şekilde çözüme kavuşturulabilir. Fakat asıl önemli olan başarıya gitmek için bazı riskleri almanın göze alınmasıdır.

SEO riski almak, web sitelerinin düzenli olarak yapmaları gereken çalışmaların başında gelmektedir. Özellikle kendini yenilemeyi ve güncellemeyi içeren bu çalışmalar ile uzun vadede gelişmek oldukça kolay olacaktır. Ancak SEO riskleri konusunda yalnızca alınması gerekenlere odaklanmak da önemlidir. Yalnızca bir risk diye sayfaları silmeniz veya yaptığınız değişiklikleri direkt olarak sitenin tümünde uygulamanız kesin olarak başarısızlık getirecektir. Bu nedenle web sitesi sahiplerinin kaliteli ve gelişimini sürdüren bir marka olmaları için hangi riski nasıl almaları gerektiğini anlamaları gerekmektedir. SEO, belirli kalıplara sığdırılamayan ve hiçbir şey yapmadığınızda risk alarak başarısızlığa uğramaktan daha kötü sonuçlara neden olan bir optimizasyon işlemidir.

Furkan DANACI

Yaklaşık 6 yıl önce SEO ve SEM ile tanıştım. SEO ile birçok web sitesinin Dijital Dünyada büyümesinde katkıda bulundum ve Furkan DANACI markasını oluşturdum. Ardından da SEO FD 360° Dijital Ajansını kurdum. Şu anda ekibimle birlikte +60 markaya SEO ve SEM danışmanlık hizmeti sunmaktayım. Kişisel blogumda SEO öğrenmek isteyenlere ücretsiz içerikler sunuyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.