SEO'ya Dair Güncel ipuçları- FURKAN DANACI

Duplicate Content ve Spin Makale Nedir?

Birçok web sitesinin içerik üretimi süreçlerinde sorunlarla karşılaştığı ve bu sorunların büyük bir bölümünün de özgün içerik odaklı olduğunu söylemek doğru olacaktır. Özellikle kopya içerik konusunda yaşanabilecek ve sitenin performansını olumsuz etkileyebilecek olan Duplicate Content ve Spin Makale, bu sorunların başında gelmektedir. Eğer içerik üretimi odaklı bir web siteniz var ise veya yeni bir web sitesi kurmayı düşünüyorsanız Duplicate Content ve Spin Makale kavramlarına hâkim olmalı ve neden sorun olarak adlandırıldıklarını bilmelisiniz. Ben de bu yazımda, “Duplicate Content Nedir?” ve “Spin Makale Nedir?” sorularını cevaplandırarak özgün içerik oluşturma ile ilgili ipuçlarını paylaşacağım.

SEO uyumlu içerik üretimi odaklı web sitelerinin, etkili ve başarılı içerikler oluşturarak yayına alma süreçlerinde dikkate almaları gereken çok önemli bir özellik vardır: Özgünlük. Arama motorları aracılığıyla arama yapan kullanıcılar, ulaşmak istedikleri bilginin özgün ve aynı zamanda kaliteli olmasını beklemektedir. Bu nedenle, nitelikli içerikler üretebilen web sitelerinden kopya olmayan ve yazarın kendi araştırmaları sonucu düzenlediği içeriklerin paylaşılması beklenmektedir. Özgünlük, hem kullanıcı deneyimini iyileştiren hem de SEO stratejilerinin doğru uygulanabilmesini mümkün kılan bir özelliktir. Bu doğrultuda özgünlük asla göz ardı edilmemesi gereken bir çalışma olarak karşımıza çıkmaktadır.

Duplicate Content Nedir?

Duplicate Content nedir?

Duplicate content, daha önceden yayınlanmış ve arama motorları tarafından fark edilmiş olan içeriklerin birebir kopyalanarak paylaşılması anlamına gelmektedir. Duplicate content yapıldığı durumlarda aynı içerik birbirinden farklı web sitelerinin her ikisinde de yayına alınmaktadır.

Bu da özgünlük kurallarına aykırı olan ve kaliteli içerik üretiminin önüne geçen en büyük problemlerdendir. Duplicate content yapan web siteleri, arama motorları tarafından anında fark edilebilmekte ve bu da web sitesinin performansını düşürerek SEO puanlarını olumsuz etkilemektedir. İçeriklerin duplicate content olarak adlandırılmaları için ise şu iki durumdan birinin oluşması yeterlidir;

 • İçeriğin farklı bir web sitesinden alınması ve kopya içerik olmasına rağmen yayınlanması External Duplicate Content olarak adlandırılır.
 • İçeriğin aynı web sitesi içerisinden kopyalanarak yinelenen içerik olmasına rağmen yayınlanması ise Internal Duplicate Content olarak adlandırılmaktadır.

Duplicate content sorununun ortaya çıkmasına neden olan yinelenen ve kopya içerik problemlerine ek olarak birkaç örnek daha verilebilir. Bu problemler, genellikle web sitesinin detaylı bir şekilde analiz edilmesi sonucunda anlaşılabilecek ve web sitesi sahiplerinin gözünden kaçabilecek kadar ince detaylardır. İçeriklerin kopya içerik olarak etiketlenmesine neden olan ileri düzey problemler şu şekildedir;

 • URL’lerin tekrarlanması nedeniyle Duplicate content durumu ortaya çıkabilir.
 • Bazı web sitesi sahiplerinin aynı anda hem “www” ile başlayan hem de yalnızca site adlarını içeren index almaları nedeniyle Duplicate content durumu ortaya çıkabilir.
 • Bu sorun, hem “http” hem de “https” olarak index alan web sitelerinde de gözlemlenmektedir.

Duplicate Content SEO’yu Nasıl Etkiler?

Duplicate content, web sitelerinin karşılaşabilecekleri en büyük problemlerdendir. Çünkü web sitelerinin performansını iyileştirmek amacıyla yapılan SEO çalışmaları için Duplicate Content, tamamen dezavantajlı bir durumdur. Bu problemin önüne geçmek için site sahiplerinin kopya içerik kontrollerini düzenli olarak yapmaları ve site içerisinde yer alan içerikleri tekrarlanan içerik problemi ile karşılaşmamak adına yeniden yayınlamamaları gerekmektedir. Özgün içerik oluşturmaya dikkat edilmediği ve Duplicate content sorununun ortaya çıktığı durumlarda ise SEO açısından şu etkiler gözlemlenecektir;

 • Site performansının düşmesine neden olur.
 • Site performansının düşmesi ve sitenin kalitesinin azalması nedeniyle ziyaretçi trafiği de azalmaya başlar.
 • Arama motoru sonuç sayfalarında sitenin sıralaması düşer.
 • İndeks hızı düşmeye başlar ve bu nedenle içerikler, arama motoru sonuç sayfalarında yer almamaya başlar.

Duplicate Content Sorunu Nasıl Çözülür?

Duplicate content sorunu ile karşı karşıya olunup olunmadığının anlaşılması için içerikleri yayına almadan önce birkaç kontrol yapılması yeterli olacaktır. Bu nedenle, içerik oluşturulurken ve içerikler yayına alınmak için hazırlanırken dikkatle çalışılması çok önemlidir. Çünkü öncesinde planlaması düzgün yapılmadan ve gerekli kontroller sağlanmadan içerik yayınlamak, yalnızca duplicate content değil, farklı sorunların da ortaya çıkmasına neden olacaktır.

Özellikle Google gibi arama motorlarının içerikleri tararken hızlı ve başarılı sonuçlar elde ettiği bilindiğinden kopyalanmış içeriklerinizin tespit edilerek web sitenize ceza uygulanması da kaçınılmaz olacaktır. Bu cezalar; kopya içerik cezası, manuel spam cezası veya bomb cezası olarak çeşitlendirilebilmektedir. SEO çalışmalarınızı düzenli bir şekilde yaptığınızda ve özgün içerik oluşturmaya dikkat ettiğinizde bu sorunlara ayrı ayrı çözüm üretmenize gerek kalmayacaktır.

Kopya İçerik Problemi için Çözüm Yolları

Kopya ve yinelenen içerik problemi ile karşılaşmamak adına uygulayabileceğiniz çözüm yollarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Duplicate content içeriklerinizin kontrolünü yapabileceğiniz araçları sitenize ekleyin. Bunun için tercih edebileceğiniz en etkili araçlar; Screaming Frog, Google Search Console’dur. İçeriklerinizi bu araçlar aracılığıyla özellikle HTML ve URL problemleri açısından değerlendirebilirsiniz.
 • Kopya içerik kontrolü yapan siteleri kullanarak içeriğinizi test edin. Böylelikle yayınlamak istediğiniz içeriğin farklı web sitelerinde veya kendi web siteniz içerisinde var olup olmadığını tespit edebilirsiniz. Bunun için kullanabileceğiniz ücretli uygulamaların yanında çok başarılı ücretsiz uygulamalar da vardır. Örneğin; Grammarly, Plagiarisma, Quetest, DupliChecker oldukça başarılı ücretsiz intihal programlarındandır.
 • İçeriklerinizi hazırladıktan sonra düzenleyerek vakit kaybetmemek adına kısa birkaç araştırma yaparak da duplicate content problemini çözebilirsiniz. Arama motorlarında yazınızı veya yazınızın bir bölümünü aratarak içeriğinizin özgünlüğünden emin olabilirsiniz.

Spin Makale Nedir?

Spin Makale Nedir

Spin makale, özgünlük kavramının tam tersini ifade eden ve yazılım kullanılarak farklı sitelerden alınan içeriklerin değiştirilmesiyle oluşturulan içerikleri ifade etmektedir. Bazı web sitesi sahipleri, spin makaleleri çok sık kullanmakta ve yazılım kullanarak içerik oluşturduğunda özgün içerikler ürettiklerini düşünmektedir. Oysaki bu yöntem kullanıldığında ne nitelikli bir makale ortaya çıkmakta ne de anlaşılır içerikler üretilmektedir. Aksine spin makaleler, son derece kalitesiz, anlamsız ve birkaç kelimenin yeri değiştirilerek oluşturulması nedeniyle kopyalanmış içerikler kategorisinde yer almaktadırlar.

Spin Makale Etkisi Nasıl Olur?

Arama motoru algoritmaları, her geçen gün geliştiği ve içerik taraması konusunda iyileştirildiği için spin makalelerin başarısız olması kaçınılmazdır. Özellikle Google’ın algoritmaları incelendiğinde, bir içerik ne kadar özgün ve ne kadar aramayı yapan kullanıcının anlamlı bir cevap bulabileceği nitelikteyse o kadar başarılı olmaktadır.

Özgün içerikler her zaman arama motoru sonuç sayfalarında üst sıralarda yer almakta ve web sitesinin ziyaretçi trafiğini arttırmaktadır. Spin makale oluşturan yazılımlar genellikle kelimelerin yerlerini değiştirdiği veya kelimeleri eş anlamları yerine kullanarak düzenlediği için tespit edilmeleri algoritmalar için kolaydır. Anlamsız cümlelerden oluşması ve amacına uygun bilgilendirme yapmaması nedeniyle kullanıcılar tarafından da kolaylıkla botlar tarafından oluşturuldukları tespit edilebilmektedir.

Peki, spin makale yayınladıkları tespit edilen web siteleri bundan nasıl etkilenmektedir? Kullanıcılar açısından düşünüldüğünde anlamsız cümlelerden oluşan ve kopya içerik olduğu anlaşılan içerikleri yayınlayan bir web sitesi, kalitesi olarak algılanacaktır. Özellikle anlamsız cümlelerin okuma kalitesini düşürmesi nedeniyle kullanıcıların siteden uzaklaşması ve site içerisinde yer alan diğer içerikler ile de ilgilenmemesi mümkündür. Böylece web sitesine gelen ziyaretçi sayıları düşecek ve sitenin performansı olumsuz etkilenecektir. Algoritmalar ise spin makaleleri tespit ettiğinde güvenilmez ve performansı düşük bir site olarak işaretleyecek ve web sitesinin sonuç sayfalarında üst sıralarda yer almasına engel olacaktır.

Özgün İçerik Oluşturma İpuçları

Özgün içerik oluşturmanın önemini ve özgün içerik oluşturulmadığı takdirde oluşabilecek olan duplicate content ve spin makale problemlerini incelememizin ardından şu soruya da cevap aramamız gerekmektedir. Peki, özgün içerik nasıl oluşturulmalıdır? Yazımın sonuna gelirken kaliteli ve başarılı içerikler oluşturmanıza yardımcı olabilecek özgün içerik oluşturma ipuçlarını paylaşacağım:

 • İçeriğinizi oluşturmaya başlamadan önce konuyu detayları ile araştırmalı, konuya hâkim olmalı ve içeriği hazırlayan kişi kendi cümlelerini kullanarak makalelerini hazırlamalıdır.
 • Okuyucunun kolaylıkla anlayabileceği, anlamlı cümleler kullanılmalıdır.
 • Farklı web sitelerinde yer alan içerikler kaynak olarak alındığında birebir cümlelerin kopyalanması yerine alıntı yapılmalıdır.
 • Kendi hazırladığınız metinler haricinde hiçbir içerik kopyalanmamalı ve kendinizin olsa dahi yinelenmemelidir.
 • SEO stratejileri göz ardı edilmemeli ve düzenli bir şekilde çalışılmalıdır.
 • Zaman yoksa dahi spin makale kullanımı tercih edilmemeli ve uygun bir zamanda içerik oluşturmaya özen gösterilmelidir.
 • Ve son olarak içeriklerin alıntı kontrolleri yapılmalıdır.

Tüm bu adımları doğru ve eksiksiz izlediğiniz takdirde, özgün içerik oluşturma yolunu keşfedebilirsiniz. Böylelikle rakiplerinizin arasından sıyrılabilir ve sunduğunuz ürünü ön plana kolaylıkla çıkarabilirsiniz.

Furkan DANACI

Yaklaşık 6 yıl önce SEO ve SEM ile tanıştım. SEO ile birçok web sitesinin Dijital Dünyada büyümesinde katkıda bulundum ve Furkan DANACI markasını oluşturdum. Ardından da SEO FD 360° Dijital Ajansını kurdum. Şu anda ekibimle birlikte +60 markaya SEO ve SEM danışmanlık hizmeti sunmaktayım. Kişisel blogumda SEO öğrenmek isteyenlere ücretsiz içerikler sunuyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.