Wordpress - FURKAN DANACI

En Çok İhtiyaç Duyulan Wordpress Eklentileri

WordPress’in sunduğu binlerce eklenti, onu tüm dünyada en popüler içerik yönetim sistemi yapıyor. Ancak, WordPress eklentilerinin bu kadar fazla olması, kullanıcıların “En Çok İhtiyaç Duyulan Wordpress Eklentileri” sorusunu sormasına neden oluyor. Sorunun cevabını ise çok uzaklarda aramaya gerek yok. Bu yazımda, işinize oldukça yarayacak WordPress eklentilerini bulabileceksiniz.

WooCommerce

Eğer bir e-ticaret sitesine sahipseniz, bu noktada WooCommerce ihtiyacınız olan eklenti olabilir. Hemen hemen her e-ticaret sitesinin sahip olduğu bu eklenti, satışlarınızın yükselmesine doğrudan katkı sağlayabilir.

WooCommerce Eklentisi

Hem ücretsiz hem de Premium olarak kullanabileceğiniz çeşitli avantajlara sahip olan WooCommerce, online mağazanızı büyütmek adına atabileceğiniz en büyük adımlardan biridir. Eklentinin avantajları arasında ise şunlar yer almakta:

 • Diğer WordPress eklentileri ile entegre bir şekilde çalışır.
 • Kolay bir kuruluma sahiptir.
 • Birçok ödeme yöntemi ile önemli avantajlar sağlar.
 • Geliştirici-dostu bir yapıya sahiptir.

E-ticaret sitesine sahip olan kişiler için önerilen WooCommerce, satışlarını arttırmak isteyen site sahipleri için vazgeçilmez bir eklentidir.

Yoast SEO

Arama motoru optimizasyonu denildiğinde akla gelen ilk eklentiler arasında Yoast SEO yer alıyor. İçeriklerinizin kalitesini arttırmak için tasarlanan Yoast SEO, bu kapsamda web sitenizin trafiğine de doğrudan etki eder.

Yoast SEO Eklentisi

Kendine özgü bir algoritmaya sahip olan Yoast SEO, içeriklerinizin arama motorları tarafından nasıl karşılanacağını gösterir. İçeriklerinizin okunabilirliğini de değerlendirebileceğiniz bu eklenti aynı zamanda web sitenizin ziyaretçilerini de düşünür. Ücretsiz bir şekilde kullanabileceğiniz Yoast SEO, belirli bir ücret ödeyerek de sahip olabileceğiniz avantajlar sunar. Eklentinin önemli avantajları arasında ise şunlar yer alır:

 • İçeriklerinizi analiz eder ve SEO açısından içeriklerinizi optimize eder.
 • SEO değişiklikleri yaptığınızda sayfalarınızı da günceller.
 • XML site haritası oluşturmanızı sağlar.

Arama motorlarında üst sıralarda yer almak isteyen kişiler ve içerik yazarları için önerilen Yoast SEO, sitenizin SEO açısından optimize olmasını sağlar.

W3 Total Cache

Yavaş çalışan bir web sitesi SEO açısından sitenizin olumsuz bir performansa sahip olması anlamına gelecektir. Bunun sonucunda ise web sitenizin ziyaretçi trafiğinde bir azalma gerçekleşir. Özellikle de bir e-ticaret sitesine sahipseniz, bu durum satışlarınızın düşmesine yol açar.

W3 Total Cache

Bunun yaşanmaması için kullanabileceğiniz bir eklenti olan W3 Total Cache, web sitenizin sayfalarının bir kısmını kullanıcılarınızın bilgisayarlarına kaydetmesine olanak tanır. Böylelikle, sitenize bir kere giriş yapan bir kullanıcı için web siteniz bir sonraki sefer çok daha hızlı açılacaktır. Web sitesini hızlandırmak ve SEO açısından geliştirmek isteyen kullanıcılar önerilmektedir.

Jetpack

WordPress eklentileri arasında önemli bir yer edinen Jetpack, pek çok açıdan sitenizin optimize edilmesini sağlar. Bu unsurlara arasında web site trafiğinizi arttırmak, sitenizin güvenliğini sağlamak ve performansını takip etmek örnek verilebilir.

Jetpack Wordpress Eklentisi

Eklentinin en önemli özelliklerinin ücretsiz olması da bu eklentiyi pek çok kullanıcı için önemli bir hale getiriyor. Jetpack’in yararlanabileceğiniz özellikleri ise şöyle:

 • Web sitenizi analiz ederek istatistiklerini çıkarır.
 • Web sitenizin güvenliğini sağlar.
 • Sitenizin uptime ve downtime sürelerini izlemenizi sağlar.
 • Ziyaretçilerinizin web sitesiniz ile ilgili sosyal medya paylaşımları yapmasını ve etkileşimde bulunmasına olanak tanır.

Kullanımı oldukça kolay, çeşitli özelliklere sahip bir WordPress eklentisi olan Jetpack, sitenizi bir süt seviyeye çıkaracak eklenti olabilir.

Keyy Two Factor Authentication

Web sitenizin sağladığı özelliklerin yanı sıra, kendi güvenliğini sağlaması da oldukça önemlidir. Aksi taktirde siteniz zararlı yazılımlara karşı savunmasız olacaktır. Bunun için iki faktörlü kimlik doğrulama yöntemini kullanmanız gerekir. Keyy Two Factor Authentication, bu problemi çözmek için harika bir eklentidir.

Keyy Two Factor Authentication eklentisini yükledikten sonra akıllı telefonunuz ile WordPress sitesinde oturum açabilirsiniz. Daha sonra ise bir pin kodu veya parmak izi kaydederek güvenliğinizi üst düzeye çıkarmak mümkün. Ücretsiz sürümünün çoğu kullanıcıya yeterli olacağı bu eklenti, aynı zamanda Premium sürümüne de sahiptir. Keyy Two Factor Authentication ile elde edebileceğiniz diğer özellikler ise şunlardır:

 • Şifre girmenize gerek kalmaz
 • Akıllı cihazınızda 2048-bit RSA dijital anahtarı oluşturmanızı sağlar.
 • Yetki sahibi olmayan girişlere karşı web sitenizi korur.
 • Tek bir tıklama ile tüm WordPress sitelerinize girmenizi sağlar.

Web sitenizin güvenliğini arttırmak için Keyy Two Factor Authentication mükemmel bir çözümdür.

Broken Link Checker

Web sitenizi SEO açısından geliştirmek istiyoranız, sitenizde bozuk linkler olmamalıdır. Broken Link Checker, sitenizdeki 404 hatasına neden olabilecek linkleri bulur ve size gösterir. Eklentiyi etkinleştirdikten sonra tüm kırık bağlantıları tarar ve size kapsamlı bir rapor sunar. Sonraki adımda ise bozuk olan  bağlantınızı düzenleyebilirsiniz. Eğer web siteniz büyükse, ilk kullanımda kırık bağlantıların keşfedilmesi biraz uzun sürebilir. Eklentinin diğer özellikleri ise şöyledir:

 • Sitenizdeki kırık bağlantıları bulur.
 • Kırık bağlantıları hem WordPress üzerinden hem de e-posta üzerinden sizlere sunar.

Web sitenizi optimize etmek ve SEO açısından üst seviyeye çıkarmak için Broken Link Checker eklentisini kullanmak önemli bir adım olacaktır.

Contact Form 7

İletişim formları, kullanıcılarınız ile aranızdaki iletişimi kurmaya ve kullanıcılarınızın sitenize karşı daha sadık olmasını sağlayan önemli yöntemlerdendir. Contact Form 7 eklentisi, WordPress sitenizde birden fazla form eklemenizi sağlar.

contact form 7 eklentisi

Kullanıcı dostu bir tasarıma sahip olan Contact Form 7, bu sayede siteniz aracılığı ile gönderilen müşteri önerilerini, sorgularını ve mesajları kolay bir şekilde incelemenize olanak tanır. Eklentinin özellikleri arasında ise şunlar yer alır:

 • Çok sayıda WordPress iletişim formunu yönetmenizi sağlar.
 • İletişim formlarını özelleştirmenize olanak sağlar.
 • CAPTCHA ve Akismet yöntemlerini kullanarak spam mesajlar almanızı engeller.

Web siteniz ve kullanıcılarınız arasında bir köprü görevi görecek olan Contact Form 7 sayesinde ziyaretçileriniz ile etkileşiminizi arttırabilirsiniz.

Google Analytics Dashboard

Web sitenizde iş yaptığınızı varsaydığımızda, rakipleriniz ile olan rekabetinizi takip etmeniz oldukça önemlidir. Bu kapsamda, sitenizin istatistikleri oldukça önemli olacaktır. İstatistiklerinizi analiz ederek adımlar atmak, sitenizi bir üst seviyeye çıkarma konusunda önemlidir. Bunun için ise Google Analytics Dashboard eklentisini kullanmanız gerekiyor.

Google Analytics Dashboard Eklentisi

Kolay bir kuruluma sahip olan Google Analytics Dashboard, aşağıdaki özellikleri sağlayarak sitenizi geliştirmenizi sağlar.

 • Web sitenizin ziyaretçi sayısı hakkında rapor verir.
 • Web sitenizin önemli işlemlerini takip eder.
 • Google Analytics raporlarına erişim sağlamanızı sağlar.

Web sitenizin performansı hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayan bu eklenti ile rakiplerinizin önüne geçme fırsatı elde edebilirsiniz.

Wordfence Security

Web sitenizin güvenliği için kullanabileceğiniz bir diğer eklenti olan Wordfence Security, sitenizi çevrimiçi tehditlerden korur.

Wordfence Security Eklentisi

Sitenize kurduğu Web Uygulama Güvenlik Duvarı ile kötü amaçlı yazılımları engeller.  Eklentinin diğer avantajları ise şöyle:

 • Çevrimiçi tehditleri tespit ederek önler.
 • Web sitenizi sürekli izleyerek güvenliğini sağlar.

Sitenizin güvenliği arttırmak için kullanabileceğiniz Wordfence Security eklentisi ile zararlı yazılımları sitenizden uzaklaştırabilirsiniz.

Imagify Image Optimizer

Bir web sitesinde yer alan görseller, ziyaretçiler tarafından ilk dikkat edilen noktalardır. İlgi çekici görseller ile ziyaretçilerinizin dikkatini çekebileceğiniz gibi, gereğinden fazla büyük görselleri ile sitenizin yavaş çalışmasına da neden olabilirsiniz. Bunu engellemek için ise Imagify Image Optimizer eklentisini kullanabilirsiniz.

Imagify Image Optimizer Eklentisi

Sitenizde yer alan büyük boyutlu görselleri optimize eden eklenti, aynı zamanda aşağıdaki özelliklere de sahiptir:

 • Web sitenizdeki resimleri sıkıştırır.
 • Kütüphanenizdeki görselleri de optimize eder.

Web sitenizin hızını arttırmak istiyorsanız, Imagify Image Optimizer güzel bir seçenek olacaktır.

Furkan DANACI

Yaklaşık 6 yıl önce SEO ve SEM ile tanıştım. SEO ile birçok web sitesinin Dijital Dünyada büyümesinde katkıda bulundum ve Furkan DANACI markasını oluşturdum. Ardından da SEO FD 360° Dijital Ajansını kurdum. Şu anda ekibimle birlikte +60 markaya SEO ve SEM danışmanlık hizmeti sunmaktayım. Kişisel blogumda SEO öğrenmek isteyenlere ücretsiz içerikler sunuyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.