SEO'ya Dair Güncel ipuçları- FURKAN DANACI

AMP Nedir? Neden Bu Kadar Önemlidir?

Hız, dijital ortamlarda işlem yaparken en çok ihtiyaç duyduğumuz şeydir. Zamanla yarıştığımız ve kullanıcıların zamanına talip olduğumuz internet ortamında, web sitelerinin hızı hayati önem taşıyor. Bu noktada devreye AMP yani Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (Accelerated Mobile Pages) giriyor. AMP’nin kullanımı aslında biraz tartışmalı. Daha doğrusu bazı kullanıcılar memnunken bazıları çekimser kalabiliyor. Şimdi isterseniz en doğru kararı verip faydalanmanız için “AMP nedir ve neden bu kadar önemlidir?” sorularını detaylıca yanıtlayacağım yazımıza geçelim.

AMP Nedir?

AMP, en net ifadeyle Hızlandırılmış Mobil Sayfalar anlamına gelen Accelerated Mobile Pages’in kısaltmasıdır. Adından da anlaşılacağı gibi sayfaların hızlandırılmasını sağlayan bir Google uzantısıdır. AMP, Google’ın 2015 yılında tanıttığı ve mucizevi etkisiyle çokça konuşulan bir uzantıdır. Çünkü web sitelerinin normalden çok daha hızlı çalışmasını sağlayan bir uygulamadır. Uygulama ilk kullanıcı etkilerini 2016 yılında SERP üzerinde gösterdiğinde AMP ilgi odağı haline gelmiştir.

AMP’nin Çalışma Prensibi Nedir?

Oldukça kullanışlı bir SEO aracı olan AMP, Google üzerinden sağlanan işlemler aracılığıyla sitenizin daha hızlı bir şekilde listelenmesini sağlıyor. Bu işlem, sayfalarınızın Google üzerinde tutularak oradan servis edilmesi prensibiyle çalışıyor. Normalde kullanıcınızın sayfanıza ulaşması için tarayıcıdan gelen isteğe tarayıcınızdan verilen yanıt olması gerekirken, AMP bu prosedürleri ortadan kaldırmaktadır. AMP aracılığıyla Google hafızası üzerinde konumlanan sayfalarınız bu yolla daha hızlı listeleniyor ve açılıyor.

AMP Neden Bu Kadar Önemlidir?

Bundan yalnızca birkaç yıl önce web siteleri ve özellikle de mobil sayfalar çok yavaş açılıyordu. Sayfalarda gezinmek çok fazla zaman alıyordu. Bugün hem internet üzerinde kullanılan mobil sayfaların sayısı arttı hem de kullanıcıların bu sayfalar üzerinde dolaşma ve işlem yapma oranı bir hayli yükseldi. Özellikle de E-Ticaret sayfalarının kullanımı ve blog ziyaretleri, olağanüstü bir şekilde artış gösterdi. Bunun sebebi hem günlük ihtiyaçların daha pratik elde edilmeye çalışılması hem de mobil ortamların geçmişe göre daha fazla seçeneği daha hızlı sunabilmesi. Dolayısıyla hem Google algoritmaları hem de kullanıcıların sayfalar arasında seçim yapma kriteri tek bir noktaya endekslendi. Bu kriterlerin endekslendiği nokta, sayfa hızının ta kendisi.

 • Mobil Uyumluluk

Cep telefonları üzerinden internet kullanımı bu kadar yoğunlaşmışken web sayfalarınız için olmazsa olmaz bir uygulama mobil uyumluluktur. Bugün web sitenizde mobil uyumluluk yoksa zaten sayfanızın kullanıcılara ulaşma ihtimali dahi yoktur. Çünkü çok sayıda web sayfası var, dolayısıyla bunların büyük kısmı mobil uyumlu ve SEO çalışmalarını eksiksiz gerçekleştiriyor. Bunun sonucunda da sayfanızın şansı sıfırlanıyor.  İşte AMP’nin önemi de en çok bu noktada ortaya çıkıyor. Sayfalarınızın mobil uyumluluğunu ve görünürlüğünü arttıran hız çalışmasını yerine getiren AMP, sayfanızın bugünün şartlarında var olabilmesini ve insanlara ulaşmasını sağlıyor. Mobil sayfalarda hız büyük önem arz eder. Öyle ki; e-ticaret siteniz üzerinden bir ürün pazarlıyorsanız, ürününüzün alıcı bulması bu işleme bağlı diyebiliriz.

Mobil kullanıcı sayısındaki artış, genel anlamda tarayıcıların sayfalarda mobil uyumluluk ve hız konusunda da seçici olmasını sağladı. Tarayıcılar elbette başta Google olmak üzere, AMP ile geliştirilmiş sayfaların bu uyumu sağlayacağı prensibine dayanarak listelemeleri yapmaya başladı. Dolayısıyla AMP, sayfaların işleyişine doğrudan etki etmiş oldu. Bu durumda arama sonuçlarında üst sıralarda listelenen sayfalara baktığınızda AMP kullanımı sağlandığını görebilirsiniz.

 • Erişilebilirlik

AMP, sayfanız üzerinde yapacağı düzenlemeler sayesinde tarayıcılar üzerinde görünürlüğünüzü doğrudan arttıracak bir yöntemdir. AMP testlerine tam ve eksiksiz yanıt verdiğiniz takdirde sayfanızın Google algoritmalarında yükseldiğini gözlemleyebilirsiniz. Bu noktada erişilebilirlik konusunun AMP üzerinden çözülmesi demek, başka uygulamalar ve uzantılarla fazladan emek ve zamanınızı harcamanıza gerek olmaması demektir. Bu da başlı başına size zaman kazandıracak bir kazanımdır.

Erişilebilirlik sorununu çözdüğünüz andan itibaren aynı zamanda Google üzerinden hızlı erişim konusunu da AMP yardımıyla sağlamış olacağınızdan, kullanıcılar sayfanıza erişmekte iki aşama birden kaydetmiş olur.

 • Sayfayı Google’a Bildirme

AMP kullanımının gerektireceği bir diğer konu da sayfanızın Google Search Console aracılığıyla Google’a bildirilmesi ve arama motoru üzerinde listelemeye açık bir pozisyona gelmesidir. Bu noktada şunu belirtmek gerekir ki AMP bu işlemin tamamlanmasından sonra işlevini yerine getirecektir. Yani sayfanızı her koşulda Google’a bildirmeniz gerekecektir ama AMP kullandığınız takdirde sayfanızın pozisyonu yükselecek ve arama motorunda bulunmanız bir anlam ifade edecektir. AMP yoksa algoritmalarda üst sıralarda olamazsınız. Dolayısıyla sayfanızı bildirmenizin bir önemi kalmaz.

 • Sayfa Tasarımınız

Bu kısımda bahsedeceğimiz konu, daha ziyade AMP’nin fayda sağlaması için en başında yapılması gereken işleri kapsıyor.  Eğer sayfanız hali hazırda oluşturulmuş ve büyük oranda tasarlanmışsa da bazı düzenlemelere ihtiyaç duyabilirsiniz. Kodlamalar konusunda bilginiz varsa ilk el atmanız gereken nokta burası olacaktır.

Hızlı bir sayfa elde etmek için kodlamaları gerektiği şekilde kullanmalısınız. Sayfa boyutlarınız, içeriklerinizin yoğunluğu ve görsellerinizin boyutları, sayfa hızınızı doğrudan etkileyen konulardır ve AMP’nin etkili olması için bu kısımların oluşumu da oldukça önemlidir.

Eğer sayfanız kullanıcılar için yeterince ilgi çekici değilse, istatistiklerde sayfanızda geçirilen süre baz alınacağından hemen çıkma oranları her şeyi yerle bir edebilir. AMP, testlerinde size bu verileri de sunarak nerede hangi düzenlemelere ihtiyaç duyduğunuzu gösterecektir.

 • AMP Sayfa Hatalarının Tespiti

AMP, sayfa üzerindeki hataların tespitini yaptığı testlere de çözümler bulmanızda yardımcı olur. Sağladığı kodlamalarla bu hataları gidererek daha verimli bir sayfaya sahip olabilirsiniz. AMP’nin tespit edip çözümlediği birçok hata vardır. Etiket hatalarından anahtar kelime kullanımlarına kadar birçok hata gözlemlenebilmektedir. AMP’nin çözüm sunduğu hatalar dört ayrı başlık altında sıralanır ve oldukça uzun bir liste oluşturmaktadır. Bu başlıkları şöyle sıralayabiliriz:

 • AMP, HTML Etiketi ve Öznitelik Hataları
 • Stil ve Düzen Hataları
 • Şablon Oluşturma Hataları
 • Kullanımdan Kaldırma Hataları

AMP’nin Faydaları Nelerdir?

AMP, mobil sayfa hızının yanında birçok farklı avantajı da beraberinde getiren bir uygulamadır. Kullanıcıların sayfanızda harcadığı zamandan sayfalarınızın doğru bir şekilde ve hızlıca açılmasına kadar birçok alanda etkilidir. AMP’nin sayfanıza avantaj sağlamasının birinci yolu ondan nasıl faydalanacağınızı bilmekten geçer. AMP, ilk sıralara çıkmanızda öncelikli kriterlerinizi ve adımlarınızı belirlemenizi sağlar. Daha sonra bu adımları attıkça sayfanız da iyileşme kaydeder. Bütünüyle doğru adımları attığınızda eksik kalan noktaları son bir AMP testiyle ortaya koymanız işinizi garantileyecektir. Tam olarak bu noktada AMP, işlevini gösterir ve Google algoritmalarında sayfanızı yükseltmeye başlar. Peki, AMP’nin en faydalı hizmetleri nelerdir? Bu soruya da en doğru şekilde maddelerle yanıt verebiliriz:

 • AMP, web sitesi sahipleri için oldukça kolay bir kullanım alanı oluşturduğu gibi çok da bilgilendirici ve her aşamada yardımcı olan bir web sitesine sahiptir. Üstelik Türkçe kullanım seçeneğiyle çok da pratik ve anlaşılırdır.
 • AMP kullanımında geç kalmış olsanız da rakiplerinize karşı hızla avantaj elde edebilirsiniz. Rakipleriniz sizden önce kullanmaya başlamış ve aşama kaydetmiş olsa bile bu yarışa girişmek için AMP kullanımı kaçınılmazdır.
 • AMP, Google üzerinden sunulmasının avantajlarını her alanda yansıtıyor.
 • AMP’nin sürekli göz önünde bulundurulması gereken en önemli özelliği, web sitesi ve mobil sayfaların normal sitelerden çok daha hızlı ve pratik açılabilmesi. Google ürünü olduğu en çok bu noktada belli oluyor.
 • AMP, web sitenizdeki hız sorunları ve hataları çözümledikten sonra sayfa istatistiklerinizde büyük ilerleme kaydetmiş olacaksınız. Bu kazanımları doğrudan grafikler üzerinden takip edebilirsiniz.
 • Web siteniz üzerinde hemen çıkma oranlarının yükselmesi çok büyük bir kayıptır. AMP, çözümleriyle kullanıcıların sayfanızda daha uzun süre kalmasını da sağlayacaktır.

AMP Sistemi Nasıl İşliyor?

AMP, sayfa hızlandırma noktasında web siteleri oluşumu ve işletiminde etkili olan bileşenleri kullanarak çalışıyor. Google algoritmaları üzerinde etkili SEO çalışmaları için sıkça karşımıza çıkan ve web sitelerinin çalışmasında önemli adımları oluşturan bu bileşenleri şöyle sıralayabiliriz:

 • JavaScript: Google’ın listesinde bulunan kodların kullanımını sağlayabiliyor.
 • Cache: Google kendi önbelleği üzerinden sayfaları servis eder.
 • HTML: AMP ve Google listelerindeki etiketlerin kullanılması gerekiyor.

Sayfaların Google önbelleği üzerinde servis edilmesi ve daha hızlı yayılması için bazı özellikleri barındırması gerekiyor. Bu özellikleri Google, AMP üzerinden sayfalara uygulatıyor. Bu durumu özetle açıklayacak olursak; Google, sayfaların kullandığı karmaşık ve birbirinden farklı kodlar yerine kendi belirlediği kısa ve sade kodlarla, siteyi hızlandırmayı hedefler. Bu işlemi kendi önbelleği üzerinden yaptığı için bir nevi tek tipleştirilmiş kodlar aracılığıyla pratik bir sistem inşa eder.

Özellikle AMP için şu bilgiyi aktarmakta fayda var ki sistemin çalışmasının sonuçlarını görmek için aceleci davranmamak gerekir. İşlemleri sabırla ve adım adım takip etmeniz gerekir. Belirli bir süre düzenli olarak işlemleri takip ettikten sonra bir anda istediğiniz etkinin ortaya çıktığını görebilirsiniz.

AMP’nin Kullanımı

Web sitelerinin mobil uyumlu olarak çalışma zorunluluğu nedeniyle pratik bir işlem olanağı sunan AMP üzerinden bu hizmeti sağlar. AMP’nin çalışmasını ise aşağıdaki bilgiler ışığında sağlayabilirsiniz:

 • AMP’yi web sitenize entegre ederek işleme başlayabilirsiniz. AMP kurulumu için aşağıda vereceğimiz aşamaları uygulayabilirsiniz
 • AMP testi aracılığıyla sayfanız üzerindeki eksiklikleri rahatlıkla görebilirsiniz.
 • AMP web sitesi üzerinde web siteniz için kullanmanız gereken kodlama ve etiket bilgilerini bulabilirsiniz.
 • Yine AMP web sitesi üzerinde herhangi bir aşamada yardım alabilir, çalışmalarınızı destekleyebilirsiniz.

WordPress AMP Kurulumu Nasıl Yapılır?

AMP özellikle de kolay ve pratik bir kullanım sağladığı için kullanılır. Kurulumu da yine aynı ölçüde pratiktir. Öncelikle WordPress üzerinden oluşturulan web sitelerinde bu işlem daha kolay olacaktır. WordPress üzerinde AMP otomatik olarak çalışmaya başlayabilecektir. AMP kurulumu için aşağıdaki aşamalara göre hareket edebilirsiniz:

 1. AMP eklentisini web sitesi üzerinden indirin. İndirme tamamlandıktan sonra WordPress sayfa yönetimini açın. WordPress üzerinde yüklü eklentiler seçeneği üzerinden AMP eklentisine ulaşın ve eklentiyi devreye sokmak için işleme başlayın.
 1. AMP eklentinizi açın ve üzerinde hem genel hem de kişisel ayarlamalarınızı yapın. Sırasıyla; General, Template Mode, Reader ve Supported Templates menülerini açın ve ayarları düzenleyebilirsiniz.
 1. Son olarak renk ayarlamalarınızı da yaptıktan sonra AMP çalışmalarınıza başlayabilirsiniz.

AMP Testi

Öncelikle verimli bir AMP çalışması sağlayabilmek için en başta web sitenizin nelere ihtiyacı olduğunu bilmek gerekir. Aşağı yukarı bazı bilgilere sahip olsanız bile ilk aşamada test yapmak sonrasında takip edeceğiniz adımları belirleyecektir.

AMP testini Google AMP Test Tool üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.  Web sitenizin adresini Google AMP Test Tool üzerinde ilgili alana girdikten sonra testi başlatabilirsiniz. Test işlemini tamamladıktan sonra web sitenizi AMP üzerinden yönlendirmeye başlayabilirsiniz.

Bu yazımda AMP’nin ne olduğunu ve önemini sizin için ayrıntılı bir şekilde yanıtlamaya çalıştım. Web sitenizin hızlı ve verimli olması için mutlaka kullanmanız gerektiğini bir kez daha tekrarlayarak yazımı tamamlıyorum.

Furkan DANACI

Yaklaşık 6 yıl önce SEO ve SEM ile tanıştım. SEO ile birçok web sitesinin Dijital Dünyada büyümesinde katkıda bulundum ve Furkan DANACI markasını oluşturdum. Ardından da SEO FD 360° Dijital Ajansını kurdum. Şu anda ekibimle birlikte +60 markaya SEO ve SEM danışmanlık hizmeti sunmaktayım. Kişisel blogumda SEO öğrenmek isteyenlere ücretsiz içerikler sunuyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.