SEO'ya Dair Güncel ipuçları- FURKAN DANACI

Featured Snippets Nedir? Nasıl Yapılır?

Featured Snippets, arama yapan bir kullanıcının sorgusunu en hızlı şekilde yanıtlamak için Google’ın arama sonuçlarının en üstünde yer alan kısa metinlerdir. Featured Snippets’ın içerisinde görünen bir içerik, Google’ın dizininde yer alan web sayfalarından otomatik olarak alınır. En yaygın Featured Snippets arasında şunlar yer alıyor:

 • Tanımlar
 • Tablolar
 • Listeler
 • Adım adım yönlendirmeler

Google, arama sonuçları sayfasını sürekli olarak test etmekte ve yenilemektedir. Her gelişmede yeni özelliklerin eklendiği arama sonuçları, site sahiplerinin de bu güncellemeleri takip etmesini gerektiriyor. Günümüzde en yaygın Snippets arasında yemek tarifleri, en çok okunan haberler ve bilgi panelleri gibi arama özellikleri yer alıyor. Kısacası, bundan 5 ila 6 sene önce arama motorlarında araştırma yapan bir kullanıcı, günümüzde yer alan arama motorlarındaki özellikler ile muhtemelen yeni tanışacaktır.

Featured Snippets Ne İşe Yarar?

Featured Snippets, kullanıcılara en hızlı yoldan ve en net şekilde bilgi sunar. Ancak, bu içerikler her arama sorgusunda kullanıcıların karşısına çıkmaz. Çünkü, yapılacak her arama sonucunda net bilgilerin yer alması beklenmez. Bu nedenle, Featured Snippets kısmında yer almak için bir konu hakkında kısa ve net bir bilgi vermeniz gerekir.

Featured Snippets Nasıl Yapılır?Featured Snippets Nasıl Yapılır?

Ayrıca Featured Snippets kısmında yer alan web siteleri kullanıcılar tarafından güvenilir siteler olarak adlandırılır. Bu sayede, bu bölümde yer alan siteler kullanıcı trafiklerini de arttırabilir.

Featured Snippets’ın SEO Açısından Önemi

Web sayfanızın SEO uyumlu olması için kullanabileceğiniz önemli teknikler arasında Featured Snippets yer alıyor. Bu nedenle, bu tekniği kullanmadan önce SEO açısından sitenize nasıl bir değer katacağını bilmeniz gerekmekte. Bu konuda bir örnek vermek gerekirse, arama motoru sonuç sayfasında yer alan sonuçların %6’sı Featured Snippets’a sahip. Kullanıcılar tarafından gerçekleştirilen sorgu türüne ve kullanıcının amacına bağlı olarak, Featured Snippets kısmında yer alan içeriklere tıklanma oranı diğer bağlantılara göre daha yüksek olabilir.

Featured Snippets Türleri Nelerdir?

Öne çıkarmak istediğiniz içeriğe bağlı olarak farklı Featured Snippets kullanmanız gerekiyor. Örneğin kullanıcılarınıza bir yemek tarifi vermek isterseniz, adımların yer aldığı bir Featured Snippets işinizi görecektir. Featured Snippets türleri ise şu şekildedir:

 • Paragraf snippets
 • Liste şeklinde snippets
 • Tablo şeklinde yer alan snippets
 • Adım adım bilgi veren snippets

Paragraf snippets, kullanıcıların arattırdığı sorguyla en alakalı cevabı veren sitenin kopyasını gösterir. Hem görseller ile hem de görseller olmadan arama sonuçlarında gösterilmektedir. Featured snippets arasında en yaygın kullanım paragraf snippets’tır. Paragraf snippets, genellikle kısa olur ve site içerisinde yer alan içeriğin bir kısmını içerir.

Liste snippets ise numaralı ya da madde şeklinde gözükür. Paragraf snippets’ta olduğu gibi, liste türü snippets da görselli ya da görselsiz bir şekilde arama sonuçlarında yer alabilir. Yer aldığı web sitesine doğrudan bir URL bağlantısı da içerir.

Tablo snippets ise kullanıcılar için karmaşık olan verileri basit bir şekilde göstermeye yarar. Google, bu snippets’ı arama motoru sonuçlarında göstermek için doğrudan web sayfasından alır.

Adım adım snippets, sayfalarda yer alan sıralı listelerden alınır ve kullanıcılara bir konu hakkında rehberlik eder.

Featured Snippets Nasıl Yapılır?

Featured snippets’ın sağladığı avantajları düşündüğümüzde, bu işlemin nasıl yapılacağı hakkında bilgi sahibi olmak isteriz. Ancak, birçok site sahibi featured snippets hakkında yeterli bilgiye sahip değil. Bu da web sayfalarını SEO uyumlu yapmak isteyen kullanıcıların yarardan daha çok zarar görmesine neden oluyor. Featured snippets’ın kullanılması için site sahiplerinin anahtar kelimeleri ile birlikte düzenli bir çalışma yapması gerekmekte. Snippets’ın arama sonuçlarında çıkmasının kararı ise Google’a aittir. Sitenizde featured snippets’ın aktif olması için aşağıdaki unsurlara sahip olmanız gerekmektedir:

 • Özgün ve SEO’ya uygun bir içeriğe sahip olmalıdır.
 • Web sitenizde <meta name=”googlebot” content=”nosnippet”> gibi bir HTML etiketi yer alıyorsa, bu kodun kaldırılması gerekir.
 • İçeriğiniz, kullanıcılara faydalı bilgiler vermelidir.
 • İçerikleriniz H etiketleri ile düzenlenmelidir.
 • Kısa ve net cümleler kurmanız gerekmektedir.

Arama motoru sonuçlarında featured snippets’e sahip olmak istiyorsanız, yukarıda yer alan unsurlara dikkat etmeniz gerekiyor. Tüm bu unsurlara ek olarak, içeriğinizin kullanıcılara faydalı olmasının gerektiğini de unutmayın. Kullanıcıların sorguları ile alakalı olan içerikleriniz, bir süre sonra Google tarafından öne çıkan snippets kısmına yerleştirilecektir.

Featured Snippets’ın Avantajları Nelerdir?

Web sitenizin ziyaretçi trafiğini arttırma konusunda featured snippets’ın rolü oldukça tartışılmaktadır. Featured snippets sayesinde kullanıcılara en hızlı şekilde ulaşmak mümkün olmaktadır. Aynı zamanda, bu yöntem sayesinde organik bir ziyaretçi trafiği de elde edilebiliyor. Ancak, featured snippets’ın bu avantajlarının yanı sıra bir risk barındırdığını da söylemek gerekiyor. Bu risk ise kullanıcıların aradıkları bilgileri featured snippets kısmından elde etmesi ve web sayfasını ziyaret etmesine gerek kalmamasıdır.

Yukarıda yer alan bilgilere ek olarak, featured snippets hakkında yapılan araştırmalar, bu özellik sayesinde web sitelerinin ziyaretçi trafiğinde %28,2 oranında bir artış olduğu gözlemlenmiştir.

Featured Snippets Kullanmak için Dikkat Etmeniz Gerekenler

Web sitenizin featured snippets kısmında yer alması için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor. Aynı zamanda, sitenizde yer alacak sorunların çözümü de kolay bir şekilde bu kısımda yer almanızı sağlayacaktır. Örneğin aşağıda yer alan faktörlere dikkat ederek, web sitenizin featured snippets bölümünde yer almasının önünü açabilirsiniz.

 • Sitenizde yer alan içeriğin aranılan sorgudaki probleme net bir şekilde cevap verdiğinden emin olun.
 • Cevabınızda kullandığınız karakter sayısı en fazla 50 olmalıdır.
 • Arama sorgunuzda sayfa URL’nizin yer aldığından emin olun.
 • İçeriğinizi H etiketleri ile bölümlendirin.

Böylelikle, arama sonuçlarında yer alacak öne çıkan snippets’ınızda çıkma olasılığınız daha da yüksek olacaktır.

Furkan DANACI

Yaklaşık 6 yıl önce SEO ve SEM ile tanıştım. SEO ile birçok web sitesinin Dijital Dünyada büyümesinde katkıda bulundum ve Furkan DANACI markasını oluşturdum. Ardından da SEO FD 360° Dijital Ajansını kurdum. Şu anda ekibimle birlikte +60 markaya SEO ve SEM danışmanlık hizmeti sunmaktayım. Kişisel blogumda SEO öğrenmek isteyenlere ücretsiz içerikler sunuyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.