SEO'ya Dair Güncel ipuçları- FURKAN DANACI

Backlink Alınabilecek Ücretsiz Siteler

Backlink almak SEO kavramının ortaya çıktığı günden bu yana beraberinde gelmektedir. Backlink bir nevi SEO’nun sağ kolu diyebiliriz. Backlink alarak sitenize referans olan siteleri Google tanıtabilir ve sıralamalarınızı yükseltebilirsiniz. Tabi ki bu sürekli backlink alarak sitenizi en başa çıkarabilesiniz. Doğru siteler ve doğru adımlarla backlink almak sizin için daha sağlıklı olacaktır. İçeriğimizin devamında backlink nasıl alınır? nerelerden alınmalıdır? vb. ve backlink alabileceğiniz ücretsiz siteleri sizlerle paylaştım.

Ücretsiz Backlink Siteleri

Ücretsiz backlink dediğimiz olay aslında Google’da otoriterliği olan sosyal platform siteleridir. Bu sitelerde yer alan içerik paylaşım alanlarından, profilinizi düzenlediğiniz web sitesi linkinizi paylaşmanız ile sitenize referans olmasıdır. Backlink olayında birinci kural kalıcılık ve kaliteli olduğu için aşağıdaki siteler sizlerin backlink ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Backlink Nasıl Alınmalıdır?

Ücretsiz backlink almak için öncelikle size referans olacak ve uzun sürede o sitede yer alabileceğiniz kaynak lazımdır. İçinde bulunduğumuz SEO sektöründe maalesef backlink alımı tamamen ücretli bağlantılara dökülmüş durumda. Kesinlikle backlink alındıktan 1-2 ay vb. sürede kalkacak bağlantılardan uzak durmalısınız. Backlink verecek site sizlere iki türlü link çıkabilir. Önerilen (dofollow) ve önerilmeyen (nofollow) olarak. Dofollow olarak alınan linkler siteniz için bir tık daha faydalı olabilir.

Ek olarak backlink alabileceğiniz ücretsiz sitelerde bulunuyor. Aslında bu siteler gündelik hayatımızda kullandığımız sosyal bağlantılardır. Facebook, Twitter gibi sosyal platformlarda birer web sitesi olduğu için oradan çıkılacak linkler sitenize otorite katacaktır. Bunların yanında yine gerçekten çok kaliteli ve değerleri yüksek siteleri de aşağıda sunduk. Bu sitelerde paylaştığınız içeriklerin linklerini paylaşabilirsiniz. Biyografi kısmında size ait olan web sitenizin linkini de yerleştirebilirsiniz. Zamanla bu linkler Google tarafından görülecek ve sizlere fayda sağlayacaktır.

1 – www.slideshare.net

slideshare

En kaliteli sosyal paylaşım sitelerinden bir tanesidir. Şu anda güncel olarak PA 85, DA değeri ise 95 olarak önümüze geliyor.

2 – www.pinterest.com

Seo içerisinde backlink kavramı olmasa bile gerçekten kullanmanız gereken platformlardan bir tanesine aday. Geniş üye sayısı ile kendi içerisinde bir arama motoru olarak çalışıyor. PA 79 iken DA 94 olarak görünüyor. Hemen kayıt olun ve bir pano oluşturarak backlinklerinizi ve sitenizi tanıtabilirsiniz.

pinterest

3 – www.scoop.it

Paylaştığınız bağlantılar nofollow olarak scoop.it sitesinden çıkış sağlıyor. Az önce yukarıda dofollow olarak alınan linklerin daha faydalı olabileceğini söyledik. Evet dofollow olarak alınan linkler daha iyi gibi dururken, arkasında barındırdığı tehlikeyi görmemiz gerekmektedir. Örnek olarak spama düşmüş, düşecek bir siteden link almamız dofollow olarak eklendiğinden ucu bize de dokunabilir. Bunu önlemek adına nofollow olarak çıkılan linklerde aslında faydalı ve daha güvenlidir.

scoop.it

4 – www.soundcloud.com

Ses dosyaları üzerine kurulmuş bir nebze farklı bir platformdur. Hemen bir profil oluşturun, ardından biyografi kısmına sitenizin açıklamasını vede linkinizi yerleştirebilirsiniz. Yine PA 70 gözükürken DA değeride 93 gibi ciddi bir rakamı gösteriyor. Alexa sıralamasıda gayet hoşunuza gidecek türden.

soundcloud

5 – www.tumblr.com

Blog sitelerin vazgeçilmezleri arasındadır. Blog olarak içeriklerinizden link paylaşabileceğiniz kaliteli bir sitedir. Paylaştığınız içerikler tanıtım yazısı ile eş değer görev görecektir. Tumblr hemen kayıt olup sitenizin alt domainini ücretsiz olarak alabilirsiniz.

tumblr

6 – www.flickr.com

Her zaman alt paravan blog oluşturacağınız diye bir kural yok. Fotoraflarınıza ilgili içeriğinizin linkini vermek oldukça değerlidir. Backlink kullanımında pek kullanılmasada şahsi fikrim olarak referans link alırken fotoraflarınızada link vermeyi unutmayın. Flickr popüler fotoğraf servislerinden bir tanesi.

flickr

Diğer Backlink Siteleri

about.me
dailymotion.com
blogger.com
medium.com
crunchbase.com
reddit.com
slashdot.org

Genel olarak çalışma mantığını yukarıdaki sitelerden örnek vererek yansıtmaya çalıştım. Backlink almaktan ziyade çeşitli türden backlink alarak ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Son olarak sizlere önerebileceğimiz siteleri yukarıda sıraladık. Aldığınız backlinklerin bazıları geç yansıyabilir. Günde bir iki defa tıklayarak ücretsiz backlinklerden faydalanabilirsiniz..

Furkan DANACI

Yaklaşık 6 yıl önce SEO ve SEM ile tanıştım. SEO ile birçok web sitesinin Dijital Dünyada büyümesinde katkıda bulundum ve Furkan DANACI markasını oluşturdum. Ardından da SEO FD 360° Dijital Ajansını kurdum. Şu anda ekibimle birlikte +60 markaya SEO ve SEM danışmanlık hizmeti sunmaktayım. Kişisel blogumda SEO öğrenmek isteyenlere ücretsiz içerikler sunuyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.