SEO'ya Dair Güncel ipuçları- FURKAN DANACI

Doğru Meta Açıklama Nasıl Yapılır?

Meta açıklama, sayfa içi SEO için çok önemli bir unsurdur. Arama motorlarında içeriğinize bağlık olarak sıralamalar üzerinde direkt bir etkisi olabilir. Meta Description, Web sayfasının içeriğini özetleyen arama sonucu görüntülenen bir metindir. İnternet ortamında bu konunun önemini anlatan birçok çalışma da bulunmaktadır. Ben de hazırladığım bu yazıda, “Meta açıklama nedir?”, “Doğru meta açıklama nasıl yapılır?”, “Meta açıklama SEO için neden önemlidir?” sorularını detaylandırarak cevaplamaya çalışacağım.

Meta Açıklama (Meta Description) Nedir?

Meta açıklama nedir?” sorusunun cevabını iki farklı açıdan cevaplandırabiliriz. Bu açılardan biri teknik diğeri ise görsel açıdan olacaktır. Teknik açıdan vereceğimiz cevap, web sayfalarının kullanıcılara kendilerini tanıtma amacıyla yazdıkları açıklamalardır. Bunlar, HTML niteleyicileridir. Bu açıklama yazıları en fazla 160 karakter uzunluğunda olabilir. Ancak meta açıklamanızı 110-130 karakter arasında tutmanız daha doğru olacaktır.

Meta Description

Sorunun cevabına görsel açıdan bakarsak, arama motorlarında görüntülenen sonuç sayfasında linklerin altında yer alan ilk açıklamalardır. Bunlar, kullanıcılar henüz sonuç sayfasındayken kullanıcılara ön bilgi vermek amacıyla yazılan kısa metinlerdir. Yani, sayfaya ait içerik özetidir. Arama motorları, kullanıcıların aradığı kelime ile gerçekten alakalı bir meta açıklama varsa bunu gösterir. Aksi takdirde sayfadan aranan kelimelere uygun dinamik bir metin seçip açıklama oluşturabilir.

Eğer web sitenizin meta açıklaması arama sonuç listesinde görüntülenmiyorsa, arama motoru bu açıklamanın sitenizin içeriği ile uyuşmadığını düşünmüş olabilir. Böyle durumlarda arama motoru, siteniz DMOZ’a kayıtlı ise burada bulunan meta açıklamayı kullanabilir.

Meta açıklama hakkında verdiğimiz tanımları destekleyerek daha açıklayıcı olması için detayları diğer başlıklar altında inceleyebiliriz.

Meta Açıklama Nasıl Yazılır?

Meta açıklama, web sitenizdeki gönderiler veya sayfa için ayarlayabileceğiniz bir HTML etiketidir. Arama motoru, kullanıcı bir arama yaptığı zaman, sonuçlarda sayfanızın başlığı altında görüntüler. Meta açıklamanın asıl amacı sitenize ziyaretçi çekmektir.

Meta açıklaması, web sayfanızın başında bulunan özel bir HTML etiketidir. Örnek olarak aşağıdaki kodu verebilirim:

<meta name = “description” content = “Bir ya da iki cümleden oluşan sayfa açıklaması-maksimum 160 karakter”/>

Kod içine yazmış olduğunuz açıklama, arama sonuçlarında sayfanızın başlığının altında gösterilir. Bu açıklama sayesinde, kullanıcıları web sayfanıza girmek için ikna etme fırsatı bulmuş olursunuz.

Meta açıklama, çok sayıda sayfaya sahip web siteleri için zor olabilir. Bu tür durumlar için her sayfa için aynı meta açıklama kullanılabilir ya da meta açıklama hiç oluşturulmaz. Her sayfa için meta açıklama zamanınız yoksa ana içeriğinize öncelik verin. En azından, ana sayfanız ve popüler içerikleriniz için açıklama oluşturabilirsiniz.

Doğru Yazılmış Bir Meta Açıklamanın Temel Özellikleri Nelerdir?

Dikkat çekici ve iyi yazılmış bir meta açıklama yazmak için bilmeniz gereken birkaç önemli nokta bulunmaktadır. Bunları şöyle sıralayabilirim:

  • Ortalama 150 karakter olmalıdır.
  • Odak anahtar kelimeyi içermelidir.
  • Anlatım özgün olmalıdır.
  • Sayfanın içeriği ile eşleşmelidir.
  • Kullanıcıyı harekete geçirici özellikte olmalıdır.

İyi bir meta açıklama için gerekli bu temel özellikler dışında, sayfa içeriğine göre teknik içeriğe sahip olmak ve etken seslenme kullanmak da faydalı olabilmektedir. Web sayfanız, teknik veya eğitimsel içeriklere sahipse kodunuzda teknik içerikler kullanmak faydalı olacaktır. Bu tür aramalar yapacak olan kullanıcının bu şekilde dikkatini çekerek web sayfanıza giriş yapmasını sağlayabilirsiniz.

Etken seslenme de sayfaya ziyaretçi çekme konusunda faydalı olmaktadır. Arama motoru kullanıcısı ile konuşuyormuş gibi etken bir yapıda kullanılan meta açıklaması ilgi çekici olacaktır.

Gelin, meta açıklama için gerekli temel özellikleri başlıklar altında detaylandıralım.

Ortalama 150 Karakter Olmalıdır

Esasında meta açıklama için doğrulanan net bir karakter sayısı yoktur. Aslında bu, arama motorunun sonucunuza ne eklediği, ne kadarını gösterdiği ile alakalıdır. Ancak 130 karakterlik bir meta açıklama, göz kararı bakıldığında doğru miktar olarak görülmektedir. Şunu da söylemek gerekir ki 250 karaktere kadar yazılmış meta açıklamaları da mevcuttur.

Odak Anahtar Kelimeyi İçermelidir

Kullanıcının kullandığı anahtar kelime, meta açıklaması ile eşleşirse, arama motorları bu açıklamayı kullanmaya daha eğilimli olmaktadır. Doğru anahtar kelime kullanımı bu noktada büyük önem taşımaktadır. Böylece, web sayfanız sonuç listesinde daha üst sıralarda yer alacaktır.  Dolayısıyla, bu da sayfanızı daha ilgi çekici kılacaktır.

Anlatım Özgün Olmalıdır

Meta açıklamanızı kesinlikle kopyalanmış olmamalıdır. Kullanıcıya sağlayacağınız özgünlük, SEO çalışmaları açısından olmazsa olmazlardandır. Eğer kopya meta açıklaması kullanırsanız, arama motorundaki kullanıcı deneyiminiz olumsuz etkilenecektir. Kopya meta açıklaması kullanmak yerine bu kısmı boş bırakmanız sizin daha çok yararınıza olacaktır. Arama motoru, meta açıklamanız olmadığı takdirde anahtar kelimeye uygun içeriğinizden bir kısmı seçip alacaktır.

Sayfanın İçeriği ile Eşleşmelidir

Yaptığınız meta açıklama, web sayfanızın içeriği ile eşleşmelidir. Kullanıcı arama sonuç sayfasından web sayfanızın başlığına tıkladığı takdirde aradığı anahtar kelime ile ilgili bir içerikle karşılaşmalıdır. Aksi takdirde kullanıcı sayfanızı hemen terk edecektir. Bu durumda, tıklanma oranınız artsa dahi bu sefer de hemen çıkma oranınız yükselecektir. Bu da web sitenizin, arama motorundaki kalitesinde eksi değer yaratır.

Kullanıcıyı Harekete Geçirici Özellikte Olmalıdır

Meta açıklama içeriği kullanıcıyı web sitenizi ziyaret etmeye teşvik edici özellikte olmalıdır. Kullanıcıyı harekete geçirici mesajlar içermelidir. Örneğin; web siteniz bir e-ticaret sitesi ise yapmış olduğunuz indirimlere ve kampanyalara vurgu yapılabilir. Hemen al, şimdi dene ya da sipariş ver gibi harekete geçirici mesajlar olmalıdır.

Meta Açıklamasının Avantajı Var mıdır?

Meta Açıklama

Daha öncede söylediğimiz gibi meta açıklaması arama sonuçlarındaki sıralama üzerinden doğrudan bir avantaj sağlamaz. Yani, arama motorları bunları algoritmasında kullanmaz. Ancak, dolaylı da olsa avantaj sağlamaktadır. Tabi avantaj sağlaması için meta açıklamasının doğru şekilde yazılmış olması gerekir.

Arama motorları, tıklanma oranını kullanarak web sitenizin iyi bir sonuç olup olmadığını analiz eder. Sonuç sayfasında ne kadar çok kişi sayfanıza tıklarsa, arama motorları da sayfanızı iyi bir sonuç olarak görür. Bu da sonuç listesinde sıranızı yukarıya taşıyacaktır. Bu nedenle, meta açıklamanızı en uygun şekle getirmek, en uygun başlık seçimini yapmak kadar önemlidir. Önceki başlıklarda belirttiğimiz özelliklere uygun hazırlamış olduğunuz meta açıklama kullanıcıların web sitenize ziyaret isteğini artıracaktır. Tıklanma sayınızın artması web sayfanızın dolaylı yoldan kazanacağı en önemli avantaj olacaktır.

Meta Açıklama ve SEO

Meta açıklamaları, başta Google olmak üzere tüm arama motorlarının sıkça kullanıldığı bugünlerde SEO için oldukça önemlidir. SEO çalışmaları kapsamında, arama motoru sonuçlarında görünecek açıklamaların uygunluğunun sağlanması için bazı işlemlerin yapılması şarttır.

SEO’nun doğru şekilde işleyişi, meta açıklamanın içeriğinin iyi ve ilgi çekici olmasında büyük katkı sağlar. Bu da SEO ile amaçlanan web sitenizdeki organik trafiği artırmaya yarayacaktır.

Furkan DANACI

Yaklaşık 6 yıl önce SEO ve SEM ile tanıştım. SEO ile birçok web sitesinin Dijital Dünyada büyümesinde katkıda bulundum ve Furkan DANACI markasını oluşturdum. Ardından da SEO FD 360° Dijital Ajansını kurdum. Şu anda ekibimle birlikte +60 markaya SEO ve SEM danışmanlık hizmeti sunmaktayım. Kişisel blogumda SEO öğrenmek isteyenlere ücretsiz içerikler sunuyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.