SEO'ya Dair Güncel ipuçları- FURKAN DANACI

Sesli Aramalar için SEO Rehberi

Yaşanılan çağda internet birçok kişi için vazgeçilmez bir kaynak ayrı bir dünya olmuş durumdadır. Artık oluşturulan her yeni ürün her marka kendini sanal dünyada var etmeye çalışmaktadır. Var olunmaya çalışılan bu dünyada ön planda olmak çok önemlidir. İşte bu var olma ve ön planda olma çabası, bir çalışma sektörünü ortaya çıkarmıştır. Bu sektörün adı SEO yani Arama Motoru Optimizasyonu olarak adlandırılmaktadır. SEO çalışması sayesinde şirket veya kişilerin web siteleri arama motorlarında ön plana çıkarak daha fazla satış yapma imkânı bulmaktadır. Ancak gelişen sistemlerle ortaya çıkan bir özellik daha vardır. Bu da sesli arama sistemidir. Sesli arama özelliğinde yazılı şekilde yapılan aramalardan farklı kriterler bulunmaktadır. Bu kriterlerin ne olduğu ve nasıl uygulanması gerektiği “Sesli Aramalar için SEO Rehberi” başlığının altında detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım.

Sesli Arama SEO Nedir?

Sesli Arama SEO, yazılı aramalar için oluşturulan anahtar kelimelerin sesli arama özelliğine uyarlanma çalışmasını tanımlamaktadır. Sesli arama özelliğinde yazılı aramaya göre farklı bir nokta bulunur. Yazılı aramaya göre daha fazla soru cümleleri kullanılmaktadır. Bundan dolayı web sitelerini bu soru cümlelerine uygun hale getirmek gerekmektedir. Böylece web sitesi arama motorlarında görüntülenme noktasında diğer sitelerin altına düşmeyecektir.

Arama Motorları ve Sesli Arama

Günümüzde internet üzerinden yapılan aramalarda her geçen gün artış yaşanmaktadır. Artık insanların bir şey öğrenmek istediklerinde başvurdukları ilk kaynağı internet dünyası oluşturmaktadır. Bu aramalar uzun bir süre sadece yazılı bir şekilde yapılırken gün geçtikçe sesli aramalar da dahil olmuştur.

Sesli aramaların bu sürece dahil olması ile birlikte onlara duyulan ilgi her geçen gün artmaktadır. Bu artışın ve talebin yaşanmasında hız faktörü oldukça etkilidir. Çünkü günümüzde her şey çok hızlanmıştır. Bir bilgiye ulaşmak, telefondaki özelliklerin hep hızlanmaya yönelik olması insanlardaki hız isteğinin bir göstergesidir. Bu nedenle arama yaparken yazı yazmak yerine, sesli komutla daha kolay ve hızlı bir şekilde yapmak insanların oldukça ilgisini çekmiştir.

Siri ile başlayan sesli arama süreci, Google Asistan ile daha da yaygınlaşmış ve istenir hale gelmiştir. Hal böyleyken SEO’ya önem veren web sitelerinin de bu alanda çalışmalar yapması zorunlu hale gelmiştir.

Sesli Aramaların SEO’yla Uyumu

Yazılı aramalar ile sesli arama arasında önemli farklar bulunmaktadır. İnsanlar yazılı aramalarda daha az kelime kullanımına yönelirken sesli aramalarda daha fazla detay verme eğilimindedir. Web sitelerinin de bu kelime seçimlerindeki farklılığa bağlı olarak sitelerinde düzenlemeler yapmaları gerekmektedir. Çünkü ilerleyen zamanlarda sesli aramaların çok daha yaygınlaşacağı düşünülmektedir. Günümüzde yetişkinlerin %40’ı aramaları sesli asistan aracılığıyla gerçekleştirmeyi tercih etmektedir. İlerleyen zamanlarda bu oranın daha fazla olması beklenmektedir.

Sesli arama SEO çalışması için yapılabilecek çalışmalar şöyle sıralanabilir:

 • Lokal sayfanın optimize edilerek konumunun ulaşılır olmasının sağlanması,
 • Anahtar kelimelerin tekil kelimeler olmamasına dikkat edilmesi,
 • Soru – cevap tarzı içerikler oluşturmaya dikkat edilmesi,
 • Site yüklenme hızının iyi düzeyde olmasına dikkat edilmesi,
 • Aksiyon planlarının her zaman hazır durumda olması,
 • Teknik detay ve mikro verilerle ilgili gerekli çalışmaların yapılması sayılabilir.

Yapılan bu düzenlemelerle sesli aramalarda web sitesine daha kolay şekilde ulaşılması mümkün olmaktadır.

Lokal Sayfanın Optimize Edilmesi

Kullanıcılar yakınlarında neler olduğunu merak ederler. Örneğin mağazalar yazılı şekilde arandığı gibi sesli arama özelliğiyle de aranabilmektedir. Bu arama sonucunda birçok lokal işletme kullanıcının karşısına çıkmaktadır. Kullanıcı detaylı bir arama yaptığında karşısında sadece aradığı yerin sonucunu bulabilmelidir. Bu da oluşturulan sayfanın kullanıcıların cümleleri gibi detaylar içermesiyle mümkündür. Bu nedenle bu noktaya dikkat edilmelidir.

Anahtar Kelime Seçiminde Tekil Kelimelerden Kaçınılması

Anahtar kelimelerin tekil olmaması önemli bir noktadır. Tekil kelime daha genel kalmakta ve aramalarda ön planda olunmasını engellemektedir. Bu noktada çoğul anahtar kelime seçimine yönelmek gerekmektedir. Çoğul kelimelerle birlikte herkesin kullanmayı tercih ettiği “en ucuz” “en yakın” gibi kelimeleri tercih etmek de oldukça görünür olmayı sağlayacaktır.

İçeriklerin Soru – Cevap İçermesine Dikkat Edilmesi

İçeriklerde soru – cevap kullanımına dikkat ederken, insanların konuşma şekline dikkat edilmektedir. Sesli aramalarda insanlar soru cümlelerini daha fazla kullanmaya eğilimlidir. Bu noktanın fark edilip içeriklerin de buna göre ayarlanması oldukça önemlidir. İnsanların tarzına yakın olan bilgi kaynakları, oluşturulan sitenin çok daha tercih edilir olmasını sağlayacaktır.

Yaygın soru – cevap kalıplarını öğrenebilmek için bir kelime üzerinden çıkarılabilecek soru kombinasyonlarına dikkat edilmelidir. Yani o kelime hangi alandaysa, o alanla ilgili neler merak edilip sorulabilir tahmin edilmelidir. Yapılan araştırmalar sonucunda da belli sorular tespit edilip anahtar kelime ya da başlık düzenlemesine geçilmelidir. Burada yapılacak düzenleme soruların direkt o bölümlerde kullanılması şeklinde değildir. Sitedeki her başlık bu yapıda olmamalıdır.

Web sitesinde önemli soru kombinasyonlarını bulundurmak gerekmektedir. Fakat bu soruların sayısını da iyi ayarlamak gerekmektedir. Fazla soru bulundurmak, sorunun cevabının detaylı bulundurulamaması riskini de ortaya çıkarabilir. Bu nedenle sitede çok soru yerine konuyla bağlantılı soruların bulundurulmasına dikkat edilmelidir.

Site Yüklenme Hızına Dikkat Edilmesi

Sesli aramaların çoğu mobil cihazlar üzerinden yapılmaktadır. Yani kullanıcı siteye ulaşımını mobil cihazı üzerinden sağlamaktadır. Bu nedenle oluşturulan sitenin yüklenme hızı ve mobil cihazlara uyumlu olması oldukça önemlidir. Yavaş yüklenen ve mobil cihazda hata veren bir sitenin tercih edilen sitelerden olması mümkün değildir.

Web sitelerinde içerik düzenlenmesi yaparak ön plana çıkmakla birlikte, teknik özelliklerle tercih edilir olmayı sağlamak da SEO için çok önemlidir.

Aksiyon Planlarının Hazırlanması

Siteyle ilgili atılan her adım, yapılan her çalışma sitenin düzeninde ve performansında değişim yaratmaktadır. Bu değişimin olumlu düzeyde gitmesi ve bunun düzenli olmasının sağlanması her zaman bir plana sahip olmakla mümkündür. Çünkü her geçen gün teknolojide ve sanal dünyada değişimler yaşanmaktadır. Sanal dünya her türlü yeniliğe açık bir dünyadır. Bu noktada web sitelerinin yaşanabilecek her türlü değişim karşısında uyum sağlayacakları bir planlarının olması gerekmektedir. Bununla birlikte site içi gelişmelerin sabit bir tarih belirleyerek izlenmesi çok önemlidir. O tarihe kadar yaşanan süreç incelenerek olumlu gelişmelerin devamlılığı sağlanabilir. Olumsuz gelişmeleri düzeltmek için ise neler yapılması gerektiği tespit edilebilir. Buna uygun aksiyon planlarına karar verilebilmektedir.

Teknik Detaylara ve Mikro Verilere Dikkat Edilmesi

Arama motorlarının kullanıcılara sitenizi sunabilmesi, ön planda tutabilmesi için siteyi iyi bir şekilde çözmesi gerekmektedir. Bu çözümlemeyi gerçekleştirebildiği noktada algoritmasına siteyi dahil etmektedir. İşte bu anlama durumunun gerçekleşebilmesi için teknik detayların doğru şekilde oluşturulduğundan emin olunması gerekmektedir. Bu teknik detaylar;

 • xml,
 • txt dosyalarıdır.

Maddelerde belirtilen bu iki dosya arama motorlarının sitenin içeriğini anlamasını sağlamaktadır. Bu dosyaların doğru şekilde anlaşılması ise doğru kitleye ulaşılması için en etkili yoldur. Dosyaların sorun olmadan çalıştığından emin olunması için sık sık kontrol edilmesi gerekir.

Mikro verilerin eksiksiz olması, sitenin güvenilir bulunması için oldukça önemlidir. Bu nedenle aşağıdaki bilgilerin sitede bulunması sitenin güvenilir bulunmasını sağlayacaktır. Bunlar;

 • İşletme / Şube / Mağaza adresi,
 • Çalışma saatleri,
 • İletişim numarası,
 • Ürün – Fiyat bilgilendirilmesinin sistemli olması,
 • Adreste yol tarifinin verilmesini sağlayacak ayarlamaların bulunmasıdır.

Furkan DANACI

Yaklaşık 6 yıl önce SEO ve SEM ile tanıştım. SEO ile birçok web sitesinin Dijital Dünyada büyümesinde katkıda bulundum ve Furkan DANACI markasını oluşturdum. Ardından da SEO FD 360° Dijital Ajansını kurdum. Şu anda ekibimle birlikte +60 markaya SEO ve SEM danışmanlık hizmeti sunmaktayım. Kişisel blogumda SEO öğrenmek isteyenlere ücretsiz içerikler sunuyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.