H Kullanımı ve Önemi (Heading)

İçerik SEO yapanların her zaman gözdesi olmuştur. İçerik girerken düzgün okunabilir olmasına dikkat etmemiz gerekmektedir. H kullanımı sonucunda ortaya içeriğin daha kolay okunabilmesi ve kronolojik bir sıralama görünmesi hedeflenir. Google gözünden H etiketinin önemine bakalım. Google H etiketi kullanan sitelerde içerikleri daha kolay anlayabiliyor. Bir nevi Google amcaya içeriklerinizde başlığınız ile alakalı nelerden bahsediyorsunuz? onu bildirmiş olursunuz. SEO Anlamında sizlere oldukça katkı sağlayacak bir etikettir.

H Kullanımı

Tabi ki SEO bir kurallar bütünü olduğu için H etiketlerinin de bir takım kuralları bulunuyor. Bu etiket <h1>, <h2>, <h3>…<h6> kadar gitmektedir. Tabi ki bu içeriğinizin içerisinde bunların tamamını kullanacağınız anlamına gelmiyor. Google H kullanan siteleri daha kolay taradığını açık bir şekilde bizlere Googler Webmaster bloğunda bildiriyor.

Googler Webmaster Blog

<h1>Furkan Danacı</h1> Etiket başlık anlamına gelmektedir. Her sayfada <h1> tamamen bir defa kullanılabilir. Çünkü bir sayfanınızın sadece bir tane başlık adı olmalıdır. Eski içeriklerinizde <h1> etiketini birden fazla kullandıysanız hemen o etiketleri kaldırmanızı öneririm.

H Kullanımı

Şimdi örnekten yola çıkarak olayı daha rahat anlayabilirsiniz. “Migren” ana konu başlığınızdır. Daha sonrasında içeriğinizi oluşturmaya başladınız ve “Migren Tedavisi” adı altında bilgi vermek istiyorsunuz. H3 etiketi de  “Migren Tedavisi” başlığının hemen alt başığı şeklinde olacaktır. H Kullanımının kaç adet kullanılacağı Google Webmaster Bloğunda bahsedilmemiştir. Yani bu tamamen sizin içeriğinizin kapsadığı konunun uzunluğu ile doğru orantılıdır. H kullanımı oldukça basittir. Sitenizde iç seo olarak önemli bir rol oynamaktadır.

SEO Meta in Click ile H Analizi

Az önce H kullanımının iç SEO kısmında önemli bir oyuncu olduğunu belirttim. Rakiplerinizin yada merak ettiğiniz sitelerin heading etiketlerini nasıl kullandığını çok basit bir şekilde SEO Meta in Click ile basit bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Sadece H kullanımı hakkında değil, resim alt etiketleri vs. gibi birçok kısma erişebiliyorsunuz. Ekleti Chrome eklentisi olup tamamen ücretsizdir. Alt kısımda eklentiden sizlere bir kaç örnek verdim.

Heading Kullanımı

Yukarıdaki görselden anlayacağınız üzere “SEO Nasıl Yapılır?” içeriğimizde kullandığımız <h1> ve <h2> etiketlerini görüyorsunuz. Yine söyleyelim hangi resimde alt etiketi kullanılmış veya kullanılmamış, Tools bölümünde hızlıca çeşitli popüler sitelerden test edebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*