SEO'ya Dair Güncel ipuçları- FURKAN DANACI

SEO Uyumlu İçerik Üretmek

SEO uyumlu içerik üretmek, başarılı bir web sitesi ve güçlü bir pazarlama stratejisi için önemli bir noktadır. Sağlam ve iyi bir backlink profiline sahip SEO destekli web siteler, arama motorlarında daha üst sıralarda yer alabilmektedir. Bu durum ise web sitesinin görünür olması ve daha fazla insana ulaşması adına çok gereklidir.

İçeriğiniz ne kadar donanımlı olursa olsun, onu kimse bulamazsa; içeriğin konusu hiçbir anlam ifade etmez. Bu nedenle SEO için uygun içerik planlaması yapmak öncelik olmalıdır. Sitenizin gelişmesi ve öne çıkması için SEO dostu içerikler hazırlamanın yollarını bilmeniz gerekir. İşte bu yazıda, işinize yarayacak önemli tüyoları paylaştık.

Anahtar Kelime Araştırması Yapın

Etkili bir SEO stratejisi için atılması gereken ilk adım, anahtar kelime araştırması yapılmalıdır. Doğru anahtar kelimeleri bulmak, arama sonuçlarına hakim olmanıza ve hedef kitlenize hitap etmenize olanak sağlayacaktır. Hedef anahtar kelimelerinin seçiminde şu noktalara dikkat ederek, sonuçları kısa sürede değiştirebilirsiniz:

 • Doğru anahtar kelime kullanımına özen gösterin. Hatalı anahtar kelimelerin kullanılması, zamanı boşa harcamanıza ve fazla bütçe ayırmanıza neden olacaktır.
 • Kullanmak istediğiniz anahtar kelimelerin, kullanıcılar tarafından neden arandığını araştırın
 • Arama sonuçlarında rekabetçi içerik oluşturmak için uygun anahtar kelimeleri keşfedin.
 • Uzun kuyruklu anahtar kelimelere odaklanın.
 • Kullanıcıların hangi konularla ilgilendiğini görmek için farklı sektörlerin içeriklerine ulaşın.
 • Ana rakiplerinizi izleyin ve hangi anahtar kelimeleri kullandıklarını öğrenin.
 • Hedef anahtar kelimeleri bulduktan sonra, doğru yerlerde kullandığınızdan emin olun. Başlık, URL ve H1-H6 etiketlerinde anahtar kelimeleri kullanmaya çalışın.

Bu arada H Kullanımı hakkında da içeriğime göz atabilirsiniz.

Anahtar kelimelerin yerinde ve yeterli kullanımı ne kadar önemliyse, aşırı kullanmak da içeriğin okunabilirliğini engellemektedir. Bu yüzden aşırıya kaçmadan, okuyucuların kafasını karıştırmayın. Hedef kitlenizin sorunlarını çözen veya sorularına cevap olan içerik türleri oluşturun. Anahtar kelimeleri de içeriğin tümüne, doğal bir şekilde ekleyin.

İçeriği Yapılandırın

Başarılı içerikler oluşturmak için sağlam bir yapı oluşturmanız gerekir. İlk aşamada, içeriğin ana bölümünü belirlemeniz gerekir. Sonrasında farklı parçalara bölerek, yazıyı daha anlaşılır hale getirebilirsiniz. İçeriği yapılandırırken düşüncelerinizi ve anlatmak istediklerinizi organize etmek için bu parçalar işlevsel olacaktır.

SEO için uyumlu bir içerikte her parça; bir giriş, ana gövde ve sonuç içermelidir. Gövdeyi farklı parçalara bölebilir ve kitlenize en iyi ulaşan içeriği hazırlayabilirsiniz. Bununla birlikte, sonucu güçlü bir şekilde bitirmeli ve harekete geçirecek bir mesajla sonlandırmalısınız.

Akılda Kalıcı Başlıklar Atın

Başlıkların SEO uyumlu içerik üretimi üzerinde büyük etkisi vardır. Açıklayıcı ve akılda kalıcı başlıklar, okuyucuların içerik hakkında ön bilgi edinmesine ve ilgisini çekip çekmediğine karar vermesine yardımcı olabilir.

İlgi çekici başlıklar oluşturmak, içeriğinizin okunabilirliğini artıracaktır. Başlık hiyerarşisini oluştururken bazı noktalara ise özellikle dikkat etmek gerekir. Bir blog yazısının başlığı, sayfada yalnızca bir H1 etiketi ve bir hedef anahtar kelime içermelidir. Ana bölümler H2 etiketi başlamalı ve alt bölümler H3 ile devam etmelidir.

SEO Dostu URL’ler Oluşturun

İyi hazırlanmış URL’ler, en önemli SEO unsurlarından biridir. Daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamasının yanında, paylaşmak da daha kolaydır. SEO dostu URL’ler oluşturmak için izlemeniz gereken adımlar şöyle olmalıdır:

 • Her sayfa için hedef anahtar kelimeyi ekleyin.
 • Ortalama bir URL, yaklaşık 60 karakter veya 3-5 kelime olmalıdır.
 • Kelimeleri ayırmak için tire kullanın.
 • Küçük harf kullanın. Büyük harfler, yönlendirmelere veya 404 hatalarına neden olabilir.
 • URL’leri basit, ilgi çekici ve alakalı oluşturun.

Uzun Paragraflardan Uzak Durun

SEO’da güçlü görünecek bir içerik için bir diğer püf nokta ise kısa paragraflar olacaktır. Uzun ve karmaşık paragraflar, okuyucunun sıkılmasına ya da kafasının karışmasına neden olabilir. Bunun yanında, her cümle başında da yeni paragrafa geçmek gerekmez. Yaklaşık 2-3 cümleden oluşan paragraflar, daha ilgi çekici ve akılda kalıcı olacaktır.

Maddeleme, kelimeleri koyu yazma ya da farklı yazı tipi gibi biçimlendirme seçeneklerini kullanın. Böylece, hem bilgisayar hem de mobil kullanıcıların içeriği kolay okumasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda içerik daha az sıkıcı görünecektir.

Meta Açıklamasını Optimize Edin

Meta açıklaması, Google’ın arama sonuçlarında başlığınızın altında göstermek için kullandığı içeriğinizin bir özeti olarak açıklanabilir. Okuyucuları içeriğinizi okumak için sayfanıza tıklamaya teşvik etmek, bu meta açıklamaları ile sağlanır. İçeriğin ne hakkında olduğunu açıklayan meta açıklamaları, hedef anahtar kelimelerinden en az birini içermelidir. Aynı zamanda uzunluğu 155-160 karakter arasında sınırlandırılmalıdır.

Tüm bunların yanında, orijinal meta açıklamasının arama sonuçlarında görüneceğinin herhangi bir garantisi bulunmaz. Bu yüzden, hedef anahtar kelimenizi bulmalı ve onu doğal olarak meta açıklamasına eklemelisiniz. Google, meta açıklamasında uygun bir eşleşme bulduğunda, onu etiketiniz olarak kullanma ihtimali yüksektir.

Görselleri Optimize Edin

İçeriğinize görseller eklemek ve onları optimize etmek, SEO puanını arttıran bir diğer adımdır. Google Görseller, görselin içindeki bir metni okumaz; ancak görselin içeriğini, alaka düzeyini görebilmek adına yorumlayabilir. Bu nedenle, uygun metinler ve açıklayıcı başlıklar ile alt yazılar oluşmalı ve dosya adları vermelisiniz.

İçeriği Mobil Cihazlar İçin Optimize Edin

Günümüzde mobil cihazların kullanımı, her geçen gün artmaktadır. Bu nedenle, sitenizi arama motorlarında üst sıralara taşımak için mobil cihazlara göre optimize etmek gerekir. Aynı zamanda, Google mobil uyumlu olmayan siteleri cezalandırdığı için iyi bir web sitesi tasarımına sahip olmak önemlidir. SEO uyumlu içeriklerin mobil cihazlar için optimize edilmesi bu anlamda da önemli adımlardan biridir. Kullanıcıların içeriğinize hızlı bir şekilde ulaşması ve anında bilgiyi öğrenmesi için mobil uyumluluğa dikkat etmelisiniz.

İçeriği Düzenli Olarak Güncelleyin

Yeterli anahtar kelime kullanımı, ilgi çekici bir konu ve kapsamlı bilgi verilmesine rağmen, içeriğiniz tam olarak başarıya ulaşamayabilir. Bu noktada, içeriğin düzenli olarak güncellenmesi gerekir. Bunun tek nedeni ise Google’ın arama yapanlar için arama sorgularında, en iyi sonuçları sağlamak istemesidir. Düzenli olarak yayın yapmadığınız takdirde, Google sitenizi arama yapanlar için yeterli bir kaynak olarak göstermez. İlk aşamada haftada bir defa yapılan güncellemeler dahi yeterli olacaktır.

İlgili Bağlantılar Dahil Edin

İçeriğinizde iç ve dış bağlantılar eklemekten korkmayın. Böylece ana konuya odaklanırken, okuyucuların farklı başlıkları da keşfetmesine olanak sağlayabilirsiniz. Doğru bağlantıları kullanarak, arama motorlarının içeriğin alaka düzeyini anlamasına yardımcı olabilirsiniz. Aynı zamanda kullanıcıların sitenizde daha fazla ve verimli zaman geçirmesi kolaylaşır.

Faydalı ve güvenilir dış kaynaklara bağlantı vermek güvenilirlik ve kullanıcı deneyimini iyileştirecektir. Bunun yanında, iç bağlantılar ile site içinde kullanıcıların yeni içerikleri keşfetmesini sağlayabilirsiniz. Ancak bunları yaparken yeterli sayıda bağlantı kullanmaya çalışın.

SEO Analiz Araçlarını Kullanın

Okunabilir ve SEO dostu içerikler hazırlamak için başvurulacak bir diğer yol da SEO analiz araçları olabilir. Etkili SEO analiz araçları, içerik için en iyi performansı gösterecek anahtar kelimeleri bulmanıza yardımcı olacaktır. Aynı zamanda site haritası oluşturmanıza, mobil optimizasyonunu kontrol etmenize ve kötü bağlantıları tespit etmenize de olanak sağlar. En önemlisi ise rakip analizi yapabilir ve rakiplerinizin hangi içeriklerden ne kadar ziyaretçi aldığını görebilirsiniz.

Yazınızı yazdıktan sonra yayına almadan önce mutlaka inceleyin. Dil bilgisi, yazım ve noktalama hataları yapmadığınızdan emin olun. Her şey bittikten sonra tekrar okuyun ve dilbilgisi kontrolü sağlayan araçları kullanın. Böylece gözünüzden kaçan noktaları görebilir ve hatasız bir iş ortaya çıkarabilirsiniz. Bunun yanı sıra hemen çıkma oranları, sayfa derinliği ve ziyaretlere dair tahminler sunan araçlardan da faydalanabilirsiniz. Araçlardan aldığınız verileri kullanarak, bağlantılarınızı ve içeriğinizi buna göre optimize edebilirsiniz.

Furkan DANACI

Yaklaşık 6 yıl önce SEO ve SEM ile tanıştım. SEO ile birçok web sitesinin Dijital Dünyada büyümesinde katkıda bulundum ve Furkan DANACI markasını oluşturdum. Ardından da SEO FD 360° Dijital Ajansını kurdum. Şu anda ekibimle birlikte +60 markaya SEO ve SEM danışmanlık hizmeti sunmaktayım. Kişisel blogumda SEO öğrenmek isteyenlere ücretsiz içerikler sunuyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.