SEO Uyumlu İçerik Üretmek

Henüz SEO içerisinde nerede olduğunuzu bilmiyor ve ilerlemek istiyorsanız bu içeriğimiz tam sizlere göre. SEO uyumlu içerik üretmek sitenize arama motorlarından gelen ziyaretçi sayısını arttırarak potansiyel müşteri kitlesine ulaşmanızı sağlayacak vede Google başta olmak üzere arama motorları üzerindeki otoritenize oldukça büyük katkı sağlayacaktır. O halde gelin bu yazımızda sitelerinize nasıl özgün içerik üretebiliriz? ayrıca SEO uyumlu içerikleri nasıl hazırlamayız. Bunları öğrenelim.

SEO Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu içerik yazmak aslında özgünlüğe giden yoldur. SEO kavramında sürekli olarak vurguladığımız bir kural aslında bu, özgünlük.  Oluşturacağınız içerikler tamamıyla özgün olmak zorundadır. Öncelikle ben kendi siteme nasıl içerik hazırladığımı kısa bir özet geçeyim. İlk önce içerik olarak gireceğim konuyu taslak olarak kafamda oluşturuyorum. Hemen ardından bir kağıt üzerine belirlediğim başlıkların altında ne hakkında bilgi vereceğimi döküyorum. Daha sonrasında zaten şu an olduğu gibi dijitale dökmüş oluyorum. Kısacası başlığınızı araştırın, doğru bilgilere yer vermeye ve ziyaretçiye hitap edecek şekilde oluşturun.

  • H Kullanımı

SEO uyumlu içerik yazacaksanız kesinlikle h etiketlerini kullanmanız gerekmektedir. Çünkü h etiketleri kolay okunabilirliğin yanı sıra arama motorlarına yol göstermektedir. H Kullanımı hakkında daha öncelerden kapsamlı bir içerik hazırlamıştık. Hemen alttan h (heading) etiketi nasıl kullanılır öğrenebilirsiniz.

Heading (h) Etiketi Nasıl Kullanılır? 

  • Okunabilir Olun

Kesinlikle içeriğinizde en önemli maddelerden bir tanesidir. Hem ziyaretçiyi hemde Google amcayı başlık ile alakalı içerik ile buluşturun. Ziyaretçinin anlayabileceği dilde empati yaparak içerikler oluşturmaya özen gösterin.

  • İçerikte Kelime Sayısı

Google önerilen minimum kelime sayısı bir sayfada 300 olmalıdır diyor. Ama kesinlikle 300 kelimeden az veya fazla olması size katkı sağlamayacaktır. Doğru ve net içerikler sizi başarıya ulaştıracaktır.

SEO Uyumlu İçerikte Görseller

Az önce yukarıda h kullanımı hakkında bilgi vermiştik. Heading kullanılan yazılara görselleri eklediğiniz zaman ortaya çok güzel bir tablo çıkıyor. Size özgün tasarlanmış görseller ve alt etiketlerini başlığınız ile ilgili olarak girmelisiniz. Görsel boyutunuz site tasarımınız ile orantılı olmalıdır. Büyük boyutlu resim, gif vb. tarzı resim dosyaları sayfanızı yavaşlatabilir.

Benzer Soruları Cevaplayın

Bunu ben kendi içeriklerimde uyguluyorum. Örneğin aşağıda görmüş olduğunuz görselde ” SEO ” araması yapıldığı taktirde ziyaretçilerin diğer hangi başlıklarını aradığını görebiliyoruz. Bu başlıkları içeriğe dahil edebilirsiniz. Bunun dışında bu başlıklar ile ayrı bir içerikte üretme şansınızda var.

SEO İçerik Oluşturma

Özgün İçerik Üretmek

Şimdi gelelim asıl konumuza. Birçok web sitesi yöneticisi özgün içerik üretmekte sorun yaşayabiliyor. Veya ürettiği içerikte gözle görülür sıralamada olsa bile trafik alamıyor. SEO’da etkisiz eleman olan sayfalar sizin otorite puanınızı düşürecektir. Bu durumun yaşanmaması adına hem SEO açısından hemde özgün içerik üretme açısından sizlere aşağıda birkaç etkili taktik verdim.

Özgün İçerik Üretmek

Webmaster Tools Performans bölümünde son 28 günde kendi sitem hangi aramalar sonucunda gösterim veya tıklanma almış bunları sıraladım. Bu başlıklardan sitenizde eksik olan varsa belirttiğim kurallar dahilinde içerik girmenizi öneririm. Çünkü bu sonuçlar direk googlede sizin sektörünüz ile alakalı ziyaretçinin aradığı sorgulardır. Dolayısıyla hem Google hemde ziyaretçiye bu içerikleri sunarsanız muhakkak dönüş alacaksınız.

Google Keyword Planner ile Başlık Üretimi

Google’nin ücretsiz araçlarından bir taneside “google keyword planner” aracıdır. Bu araç ile istediğiniz kelimeyi sorgulayacağınız gibi benzer aranan diğer başlıklarıda trafikleri ile sorgulayabilirsiniz. Örnek olarak aşağıdaki görsele göz gezdirebilirsiniz. Bu görselde “SEO” ve “SEO Nasıl Yapılır” adında iki kelime arattım. Hemen alt satırda anahtar kelime fikirleri adında yeni bir bölüm otomatik olarak aranma hacmi ile geliyor. Bu bölümü inceleyerek oldukça yaratıcı içerikler üretebilirsiniz.

Google Keyword Planner

Özgün SEO Uyumlu İçerik

Özet olarak üstünden geçelim. Sitenize içerik gireceğiniz başlığı iyi seçmeniz gerekmektedir. Size katkı sağlamayacak sadece iç linkleme için kullanacağınız içerikleri sitenize girmeyin. Unutmayın SEO’da trafik almayan içerikler olumsuz etki yaratmaktadır. Başlığınızı diğer sitelerden farklı, yaratıcı ve aynı zamanda özgün girmeye odaklanın. Örneğin benim sitemin başlığı “SEO da Olmazsa Olmazlar – Furkan Danacı Nasihatleri” şeklindedir.

İçeriğinizi benzersiz, ilgi çekici bir başlık ile buluşturduktan sonra içeriğinizi anlaşılabilir bir dilde oluşturun. H Dağılımını kurallara uygun bir şekilde yapın. Görselleri mutlaka özgün ve alt etiketleri ile birlikte girin. Konunuzu en iyi şekilde anlatan videolar varsa içeriğinizin can alıcı noktasında videolar kullanın. Videolar size oturum sürenizi uzatmanızda büyük katkı sağlayacaktır. Eski içeriklerinizide güncellemeyi unutmayın. En zengin içerikler sizin her zaman bir adım önde olmanızı sağlayacaktır.

Oturum sürenizi uzatmak için hemen çıkma oranını hemen nasıl düşüreceğinizi öğrenin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*