Wordpress - FURKAN DANACI

Rank Math SEO Eklentisi ve Ayarları 2022

WordPress altyapılı web siteleri için hazırlanmış olan Rank Math SEO eklentisi, birçok kullanışlı ve kolay kontrol edilebilen özelliklere sahip ücretsiz bir SEO eklentisidir. Eklentinin içerisinde yer alan pek çok modül, web sitenizin içeriklerinin kalitesini arttırmak için birebirdir. Rank Math SEO sayesinde içerik kalitenizi yükselterek web sitenizin arama motoru sonuçlarında daha iyi sonuçlar almasını sağlayabilirsiniz. WordPress eklentileri arasında en iyi eklentilerden biri olarak gösterilen Rank Math SEO, sitenize daha fazla trafik çekmenize yardımcı olur. Bu yazıda Rank Math SEO eklentisi ve ayarları hakkında tüm bilgilere sahip olabileceksiniz. Öncelikle Rank Math SEO kurulumu ile başlayalım.

Rank Math SEO Kurulumu

Rank Math SEO eklentisini WordPress eklentilerinden ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz. Eklentiyi yüklemek için FTP istemcisi kullanmak, eklenti dosyalarını manuel olarak yüklemek ya da otomatik kurulum gibi yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler arasında en kolay olanı ise otomatik kurulum olacaktır. Bunun için yapmanız gereken ilk şey WordPress sitenize giriş yapmak ve Eklentiler > Yeni eklenti ekle butonuna tıklamak. Daha sonra arama kutucuğuna Rank Math SEO yazın ve yüklemeyi gerçekleştirerek eklentiyi etkinleştirin.

Rank Math SEO

Eklentiyi etkinleştirdikten sonra, sizi otomatik olarak yapılandırma sihirbazına yönlendirileceksiniz. Rank Math, daha iyi anahtar kelime optimizasyonu için hesabınızı bağlamanızı önermekte ancak bu işlemi isterseniz geçebilirsiniz. Bunun için “atla” butonuna tıklayabilirsiniz. Eklentiyi yükledikten sonra ise Rank Math SEO’yu nasıl kuracağımıza bakalım.

Rank Math SEO Nasıl Kurulur?

Rank Math SEO’yu kurmak için RankMath.com sitesine gidip bir hesap oluşturmanız gerekiyor. Kayıt olmak için Facebook, e-posta, Google ya da WordPress hesabınızı da kullanabilirsiniz. Bu rehberde e-posta yöntemi ile kayıt olmayı göstereceğim:

 • Hesabınızı oluşturmak için adınızı ve e-posta adresinizi girin ve Kayıt Ol butonuna tıklayın.
 • Daha sonra Rank Math hesabınız için giriş bilgilerinizi alacaksınız.
 • E-posta gelen kutunuzu kontrol ettiğinizde giriş bilgilerinizi görebileceksiniz.
 • Eğer gelen kutunuzda bilgiler yer almıyorsa, spam kutunuzu kontrol edebilirsiniz.

Rank Math hesabınızı birden fazla web sitesine bağlamak için aynı hesabı kullanabilirsiniz. Bu sayede üyelik bilgilerinizi sınırsız bir şekilde Rank Math kurulumu için kullanabilirsiniz.

Rank Math Hesabını Bağlama

WordPress sitenizde Rank Math konfigürasyon sayfasına gidin ve “Hesabınızı Bağlayın” butonuna tıklayın. Rank Math’a kaydolmak için kullandığınız tarayıcıyı kullanıyorsanız, sunucu sizi otomatik olarak algılayacaktır. Tek yapmanız gereken bağlantıya yetki vermek olacaktır. Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra sitenizi Rank Math hesabınız ile başarılı bir şekilde bağlamış olacaksınız. Şimdi ise sıra kurulum aşamasında. Bu noktada dört aşama bulunuyor:

 • Başlangıç aşaması
 • Siteniz
 • Arama konsolu
 • Hazır olmak

Bu aşamalarda ne yapmanız gerektiğine bakalım.

Temel Yapılandırmayı Seçin

Bu bölümde, istediğiniz yapılandırma türünü seçmeniz gerekir. Bu noktada üç seçeneğiniz bulunuyor. Bunlar:

 • Kolay
 • Gelişmiş
 • Özel Mod

Kolay kurulum seçeneğini seçerseniz, Rank Math SEO sizin için çoğu konfigürasyonu otomatik olarak kuracaktır. Özelleştirmek isterseniz, daha sonra eklentilerin ayarlar sayfasından değiştirebileceksiniz. Ancak, SEO ayarlarınız üzerinde daha iyi kontrol sağlamak için Gelişmiş kurulumu seçmenizi önerilmektedir. Gelişmiş seçeneğini seçtikten sonra kurulum sihirbazını başlatabilirsiniz. Yapılandırma türlerini istediğiniz zaman değiştirebileceksiniz. Bununla ilgili herhangi bir çakışma veya sorun ile karşılaşmayacaksınız.

Ancak siteniz Rank Math SEO ile uyumlu değilse, web barındırma sağlayıcınızla görüşmeniz gerekebilir. Alternatif olarak, cPanel’iniz aracılığıyla PHP uzantılarını etkinleştirmeyi veya devre dışı bırakmayı deneyebilirsiniz, ancak bunu yapmadan önce, sitenizi bozabileceğinden ne yaptığınızı bildiğinizden emin olmalısınız.

Web Site Türünü Seçin

Bir sonraki adımda web sitenizin türünü seçerek yapılandırma işlemine geçebilirsiniz:

 • Kişisel blog
 • Topluluk blogu/Haber sitesi
 • Kişisel portföy
 • Küçük işletme sitesi
 • İnternet mağazası
 • Diğer kişisel web sitesi
 • Diğer işletme web sitesi

Bu seçenekler iki gruba ayrılmıştır: Kişisel veya ticari siteler. Bu gruplar çok benzer olsa da işletme sitelerinde işletme türü, şirket adı vb. gibi ek seçenekler bulunur. Ayrıca, siteniz için bir logo seçmeniz de gerekecektir. Logo, Google aramalarında kullanılacak ve sosyal medya platformlarında sitenizin daha iyi gözükmesini sağlar. Peki herhangi bir resim seçmezseniz ne olur? Web sitenizin URL’sini paylaştığınız, varsayılan resim küçük resim olarak görünecek ve profesyonel görünmeyecek. Bu nedenle bir resim seçmeniz tavsiye edilmektedir.

Rank Math SEO Sitemap Ayarları

Site haritaları arama motorlarının web sitenizi daha iyi taramasına ve anlamasına olanak sağlar. SEO çalışmalarınız için oldukça önemlidir. Rank Math sitemap ayarları ise şöyle:

 • Site Haritaları – Bu kontrol, site haritalarını açar veya kapatır. Seçenek varsayılan olarak açık olmalıdır.
 • Görselleri Dahil Et – Bu özellik, gönderilerinizdeki ve sayfalarınızdaki görsellerin site haritasına dahil edilip edilmediğini kontrol eder. Birçok kullanıcı resimleri dahil etmek ister. Bu sayıda web siteniz daha kolay bulunmaktadır. Yine de görüntüleri eklemek zorunda değilseniz. Sitenizdeki resimlerin dahil edilmesini istemiyorsanız bu seçeneği kapatın.
 • Genel Gönderi Türleri – Bu, site haritanıza hangi gönderi türlerinin ve sayfaların dahil edildiğini kontrol etmenizi sağlar. Özel gönderi türleriniz varsa, burada görünürler. Herkese açık olmayan (ödeme duvarı veya parola korumalı) içerik için bir gönderi türü kullanıyorsanız, bu seçimi kaldırabilirsiniz.

Rank Math SEO Bağlantı Ayarları

Bu ayarlar, makalelerinizin ve sayfalarınızın içeriğine uygulanacak ayarlardır. Bu ayarlar ise şöyle:

 • Noindex Boş Kategori ve Etiket Arşivleri – Bu, boş kategorilerin ve sınıflandırmaların site haritanıza eklenmesini önler. Boş site haritası kategorileri arama motorları tarafından olumsuz bir faktör olarak görülebileceği için açık bırakmanız gerekir.
 • Nofollow Harici Bağlantılar – Bu ayar, muhtemelen WordPress yorumlardaki bağlantıları otomatik olarak nofollow yaptığı için varsayılan olarak kapalıdır. Takip etmeyen bağlantılar basit bir kavramdır. Çoğu web sitesi için, giden bağlantılarınızın tümüne nofollow eklemeniz önerilmez. Bu nedenle, kullanmak için güçlü bir nedeniniz (veya fikriniz) yoksa bu seçeneği kapalı bırakın.
 • Dış Bağlantıları Yeni Sekme/Pencerede Aç – Bağlantılarınızı tıklamanın yeni bir tarayıcı sekmesine mi yoksa pencereye mi yayılacağı kişisel bir tercihtir. Önceden, bir ziyaretçinin bilgisayarında veya cihazında herhangi bir şey olmaya zorlamak kabalık olarak görülmekteydi. Günümüzde ise şimdi çok daha fazla kabul görüyor. Harici bağlantıları yeni bir sekmede açmak, sitenizdeki ziyaretçiyi orijinal sekmede tutar. Harici bağlantıyı ziyaret ettikten sonra sitenize devam etmelerini daha olası hale getirir.

Bu seçenekler mevcut içeriklerinizi değiştirmez. Kaydet ve Devam Et butonuna tıklayarak bu ayarları tamamlamış olursunuz.

404 Yönlendirmeleri

Rank Math, güçlü bir 404 hata izleyicisine ve ayrıca harika bir yönlendirme yöneticisine sahiptir; bu sayede bozuk bağlantılar ile karşılaşmak zorunda kalmazsınız. 404 Yönlendirmeleri kısmında, bu modülleri etkinleştirme veya devre dışı bırakma seçeneğiniz bulunur. Bu sayede, bu özellikler için zaten başka eklentiler kullanıyorsanız, bunları devre dışı bırakabilir ve bunun yerine Rank Math’ı kullanabilirsiniz.

Şema İşaretlemesi

Bir sonraki adım, Şema İşaretleme ile ilgilidir. Şema İşaretlemesi, web siteniz ve yayınlarınız hakkında arama motorlarına bağlam sağlamak için web sitenize ekleyebileceğiniz meta verilerdir. Örneğin, bir widget hakkında bir sayfanız varsa, Google ve diğer arama motorları, widget hakkında haber mi bildirdiğinizi yoksa widget hakkında mı konuştuğunuzu, widget’ı inceleyip incelemediğinizi ya da widget’ı satıp satmadığınızı bilmez. Gönderinize Şema ekleyerek arama motorlarının sayfanızı daha iyi anlamasına yardımcı olabilirsiniz.

Rank Math SEO Ayarları

Rankt Math SEO’yu daha iyi bir şekilde optimize etmek için genel ayarları kullanabilirsiniz. Bu ayarlar ise şöyle:

 • Site Başına Linkler: Satır başına gelen link URL’sini gösterir. Limite ulaştığında yeni bir site haritası oluşturur.
 • Site Haritasındaki Resimler: Site haritasına görselleri de dahil eder. Bu ayarı açık hale getirebilirsiniz.
 • Öne Çıkan Görüntüleri Dahil Et: Site haritasına önce çıkan görselleri de dahil etmenizi sağlar. Bu ayarı da açık duruma getirebilirsiniz.
 • Mesajları Hariç Tut: Site haritalarına dahil etmek istemediğiniz sayfalar ya da içerik varsa bu ayarı kullanabilirsiniz.
 • Terimleri Hariç Tut: Hariç tutmak istediğiniz terimleri virgüller aracılığı ile ayırarak gösterebilirsiniz.
 • Ping Arama Motorları: Site haritanız güncellendiğinde Google ve Bing’e otomatik olarak bildirmektedir. Bu ayarı da açık tutabilirsiniz.

Rankt Math SEO ayarlarını web siteniz için optimize ederek arama motorları açısından daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Furkan DANACI

Yaklaşık 6 yıl önce SEO ve SEM ile tanıştım. SEO ile birçok web sitesinin Dijital Dünyada büyümesinde katkıda bulundum ve Furkan DANACI markasını oluşturdum. Ardından da SEO FD 360° Dijital Ajansını kurdum. Şu anda ekibimle birlikte +60 markaya SEO ve SEM danışmanlık hizmeti sunmaktayım. Kişisel blogumda SEO öğrenmek isteyenlere ücretsiz içerikler sunuyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.