SEO'ya Dair Güncel ipuçları- FURKAN DANACI

SEO için Hosting & Sunucu Nasıl Seçilir?

SEO uyumlu hosting servisi ararken ilk koşul arama motorları tarafından kabul edilen bir hostu hedeflemektir. Seçtiğiniz hosting, kullanıcı deneyiminizi zenginleştirir ve geliştirir. Web sitenizin optimizasyonunu artıran bir hosting kullanırken satışlarınızı ve arama sonuçlarındaki görünürlüğünüzü artırabilirsiniz. Site görünürlüğünüzü artırarak müşteri kitlenizi genişletebilirken daha çok kişiye hitap edebilirsiniz. Hosting ve sunucu satın alarak prestijinizi en başından oluşturabilir ve tüm reklamcılık işlerinizi tek seferde halledebilirsiniz.

Hosting Nedir?

Hosting, internet bankacılığının veri depolama versiyonu olarak tanımlanabilir. Tıpkı para akışı ve hesap hareketlerinin kaydını tutma avantajı sağlaması gibi hosting de veri kaydını tutarken kontrolü size bırakır. Diğer yandan internet sitesi üzerinde işlenen her verinin ve etkilerinin dijital ortamda da kaydı mevcuttur. Sonuç olarak kullanıcılar tarafından siteye kesintisiz erişim sağlanabilmesi için hosting hizmetine ihtiyaç vardır.

SEO Uyumlu Hosting Faydaları

Birden çok trafik akışının aynı anda kontrolünü sağlamak, hosting hizmetinin temel amaçlarının başında yer alır. Bununla birlikte SEO Hosting’i farklı işler için kullanabilirsiniz. Hosting hizmetleri, yerel ve uluslararası olmak üzere iki farklı tip çalışma prensibine sahiptir:

Yerel SEO Hosting

İçerisinde bulunulan ülkede sektördeki farklı firmalarla rekabeti üst düzeye çıkartan yerel hosting hizmeti, sağladığı ayrıcalıklarla geleceğe yatırımı sağlar. Ortalama birkaç ay içerisinde somut sonuçlar alınan SEO hizmetinden faydalanan müşteriler, kullanıcı deneyimini üst düzeye çıkartırken arama motorlarının belirlediği kriterleri tamamıyla karşılar ve böylelikle sınırsız olarak yayında kalma fırsatı bulur.

Uluslararası SEO Hosting

Uluslararası SEO, IP adresinizin öne çıkmasını sağlayarak dünya çapında arama motoru sıralarında üst sırada olmanızı sağlar. Uluslararası iş yapan müşteriler için kullanımı oldukça avantajlı ve kârlıdır.

Sunucu Nedir?

Sunucu için SEO

İngilizcesi server olan sunucu kavramı, web sitesinin aynı anda birden çok insanın görüntülenmesine olanak tanıyan bir sistemdir. Sunucular sayesinde SEO Hosting hizmeti verilebilmektedir. Sunuculardaki CPU, sürücü ve ağ bağlantısı bilgisayarlara göre daha fazladır ve bu sebeple çok büyük alanlı bir depolama yöntemi olarak görülebilir. Ayrıca depolanan verilerin milyarlarca farklı adresten kesintisiz olarak görüntülenebilmesini sağlar. Bu sebeple SEO Hosting için bir firma seçtiğinizde sunucularına dair teknik bilgi alarak sitenizin yönetimine olumlu katkıda bulunabilir, teknik sistemi ve yüksek ve gelişmiş olan bir firma ile çalışma avantajına sahip olabilirsiniz.

SEO Hosting Seçiminde Önemli Faktörler

Bir SEO Hosting çalışması, web sitenize ait verilerin depolanmasından tanıtımına kadar birçok durumun kontrolünü sağlar. Ayrıca web sitesi güvenliğini de artırır. Domain otoritesinden alan adlarına birçok alanın performansını kapsayan SEO Hosting hizmeti, site içi ve dışı trafiklerin kontrolünü sağlar. SEO Hosting seçiminde önem arz eden faktörler şunlardır:

 • Hosting servisini sağlayan firmanın güvenilir olması
 • Sağlanan Uptime oranının yüksek olması
 • Kar sağlayan seçeneklerin avantajları ve miktarı
 • Teknik destek faktörünün kapsamı

SEO Hosting ve Sunucu Seçiminde Göz Önünde Bulundurulan Etkenler

SEO için hosting hizmeti alırken istatistiksel olarak etki eden faktörler bulunur. Uptime oranı bunlardan biridir. SEO Hosting hizmeti alımını bir site bakımı olarak düşünebilirsiniz. Bakım esnasında site kullanıcı hizmetine kapalıdır. Sitenin kapalı olduğu zamanlar, müşteri kitlesinin azalmasına yol açar. Uptime oranı, yani erişilebilirlik fazlaysa sitenin kapalı olduğu zaman miktarı azalır. Böylelikle kullanıcıların sürekli erişebildiği bir siteye sahip olabilirsiniz. SEO uyumlu hosting seçiminde önemli diğer etkenler şunlardır:

 • IP adresinizi mümkün olduğunca biricik kılarak arama motorlarının riskli bulduğu sitelerden biri olmamayı başarabilirsiniz. Farklı birinin sizin IP adresinizle arama motorlarının riskli bulduğu işlemler gerçekleştirmesi, aynı adrese sahip olan sitenize yaptırım uygulanmasına sebep olabilir. Kişisel IP adresi sağlayarak güvenlik açıklarını ve arama motoru sıralamasında alt sıralara düşme riskini ortadan kaldırabilirsiniz.
 • Web sitesi hızı, arama motorlarının aradığı kriterlerden bir diğeridir. Site hızının yüksek olması, erişilebilirliği artırırken arama sonuçlarında da üst sıralarda kalmanızı sağlar.
 • Kitleye hitap bir diğer önemli etkendir. Sitenizle hitap ettiğiniz kitleye lokasyon olarak yakın olmanız, sitenizin verimliliğini ve başarısını artırır. Hitap ettiğiniz kitleye uzak bir lokasyonda bulunmanız, arama sonucu başarınızı olumsuz yönde etkiler. Çünkü fiziki mesafe, arama ve erişim hızını etkiler.
 • Sürekli teknik destek sağlayan bir firma ile çalışmak önemlidir. Çünkü sitenizin yayın süresi itibarınıza dek birçok şeyi etkiler. Herhangi bir sorunla karşılaştığınızda size yardımcı olabilecek bir hosting hizmet sağlayıcısını tercih ederek sitenizin çıkarlarını koruyabilirsiniz.

Hosting paketi seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken diğer durumlar şunlardır:

 • Proje amacınız
 • Projeniz için gereken depolama alanı ve trafik hızı
 • Proenizde yer alan içerikler
 • Proje tasarımında kullandığınız yazılım türü

Hosting Hizmetinden Yararlanırken Bilinmesi Gereken Terimler

SEO Hosting hizmeti almak istediğinizde en uygun siteyi seçmek için işi kavramak gerekir. Kaynak taraması yaparken de karşınıza sıklıkla çıkan bazı terimler mevcuttur. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • SERP

Arama Motoru Sonuç Sayfası olarak Türkçeleştirilen kelime, kullanıcıların arama sonuçlarının belirli istatistiklere göre sıralandığı sayfaların bütünüdür. SEO Hosting hizmeti ile bu sayfalara yüksek erişim sağlayabilirsiniz.

 • CPU

Bilgisayar çalışma prensibine ve benzer diğer dijital sistemlerde tüm kontrolün sorunsuz işlemesini sağlayan işlem birimidir. Yüksek CPU kullanan bir hosting firması ile çalışarak donanımlı bir SEO Hosting hizmeti avantajı sağlayabilirsiniz.

 • Bulut Sunucu

Uzaktan erişim imkânı da sunan altyapı desteğidir. Verilerinizin depolamasını, işlenmesini ve tüm bunların kontrolünü sağlama hizmeti sunar. Hosting firması seçerken kullandıkları sunucularla ilgili bilgiler alarak siteniz için en uygununa karar verebilirsiniz.

 • VPS

Açılımı Virtual Private Server olan VPS, Sanal Özel Sunucu olarak dilimize çevrilir. Kişiselleştirilmiş sunucu hizmeti sağlayan sistem, maksimum performans ve kaynak ayrıcalığı sunar. Web sitesi trafiğini bölerek hızınızı artırırken kullanıcı deneyimini artırır. Hosting hizmetinin temelini oluşturan VPS kavramı, firmaların kullandıkları teknolojinin gelişmişlik düzeyi hakkında fikir sahibi olmanıza yardımcı olur.

 • Inode

Dosya sisteminde çalışan dizinler olarak basitçe ifade edilebilen Inode, Index Node’un kısaltılmış versiyonudur. Tüm dosyalarınızı gerçekleştirdiğiniz değişikliklerle birlikte kaydeden bir yapıdır. Basitçe hosting için gerekli kontrol deposu olarak adlandırılabilir.

 • Load Balancer

Aşırı yüklenme problemine karşı üretilen çözümlerden biri olan Load Balancer, tüm sunucuların kesintisiz ve mükemmel performansta çalışmasının kontrolünü sağlar. Uzantılar üstünden gelen aşırı trafiği de dağıtarak hız performansının düşüşünü önler. Hız faktörünün SEO için önemli olduğunu göz önünde bulundurarak hosting ve sunucu seçimleriniz için Load Balancer ya da vb. bir sistemi kullanabilirsiniz.

Hosting Seçiminin SEO Açısından Önemi

Arama motorları üstünden yaptığınız aramalarda zaman zaman bazı sayfaların sonuçlardan kaldırıldığını görebilirsiniz. Kendi sayfanızın erişimi de hitap ettiğiniz kitleye aynı şekilde kapatılabilir. Ancak bir hosting firması ile anlaşarak sitenizin arama motoru kısaslarına uygun şekilde düzenlenmesine izin vermek, bu sorunu ortadan kaldırır. Hosting hizmetinden yararlanarak sistem performansını etkileyen ve alınan verimi maksimize etmenize yarayan destekler şunlardır:

 • Artan depolama alanı desteği
 • Site erişimi ve trafik akışı düzenlemesi
 • İşletim sisteminizin geliştirilmesi
 • Veri tabanınızın gerekli durumlarda yenilenmesi
 • Arama motorlarında ön plana çıkmanızı sağlayan ve site güvenliğini artıran SSL sertifika sağlanması
 • Aşırı yüklenme ve yavaşlama gibi durumlara karşı alınan önlemlerle yapılan site iyileştirme hizmeti

Hosting hizmeti sunan firmalar, paketler halinde SEO Hosting ve sunucu sağlama gibi seçenekler sunarlar. SEO Hosting seçimi yaparken yukarıdaki maddelerde belirtilen avantajları sağlayan ve kendi kriterlerinizle örtüşen bir hosting firması ile anlaşarak web sitenizin geleceğine yatırım yapabilirsiniz. Sık sık irtibatta kalabileceğiniz ve ihtiyaçlarınıza kulak veren bir hosting hizmet servisi firmasıyla çalışarak sitenizi arama motorları için güvenilir ve kullanıcılar için gelişmiş zengin içerikli gelişmiş bir hale getirebilirsiniz.

Furkan DANACI

Yaklaşık 6 yıl önce SEO ve SEM ile tanıştım. SEO ile birçok web sitesinin Dijital Dünyada büyümesinde katkıda bulundum ve Furkan DANACI markasını oluşturdum. Ardından da SEO FD 360° Dijital Ajansını kurdum. Şu anda ekibimle birlikte +60 markaya SEO ve SEM danışmanlık hizmeti sunmaktayım. Kişisel blogumda SEO öğrenmek isteyenlere ücretsiz içerikler sunuyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.