SEO'ya Dair Güncel ipuçları- FURKAN DANACI

Semantik SEO Nedir? Nasıl Kullanılır?

Teknolojinin hızlı gelişimiyle arama motorları da son birkaç yılda büyük değişim geçirmiştir. Eskiden yalnızca bir anahtar kelimeyi web siteler üzerinden tarayan arama motorları, artık farklı algoritmalar aracılığıyla çalışır. Bu algoritmalar sayesinde kullanıcılar, kendileri için en uygun içeriğe en kısa sürede ulaşırlar. Dolayısıyla artık bir web sitene sahip olmak, arama motorunda görünürlük kazanılacağı anlamına gelmemektedir. “Semantik SEO nedir?” sorusuna kapsamlı yanıtlar verirken nasıl kullanılması gerektiğine yönelik düşünceleriniz de pekişecektir.

Arama motorlarının web sitesini yukarılarda göstermesi için sizin de bu algoritmaları öğrenmeniz gerekir. Böylece içeriklerinizi en erişilebilir şekilde yazarak daha fazla trafik elde edebilirsiniz. Web sitesi içeriğini, algoritmalara dayalı bir biçimde optimize etmeye “SEO” adı verilir. SEO, “Search Engine Optimization” olan “Arama Motoru Optimizasyonu” işleminin kısaltmasıdır. Semantik SEO denen kavram da bu optimizasyon işleminin tekniklerinden yalnızca birisidir.

Semantik SEO Nedir?

“Semantik SEO nedir?” sorusunu cevaplandırmadan önce “semantik” ifadesiyle neyi kastettiğimi açıklamam gerekir. Temel olarak “anlamları inceleyen bilim dalı” şeklinde tanımlanabilecek bu kelimeyi SEO içerisinde kullandığımız zaman, web sitesinin kelimeleri tıpkı bir insan gibi algılamasına yarayan algoritmaları kastederiz. “Semantik arama” şeklinde adlandıran işlem sayesinde algoritmalar, yapılan aramanın gerçekten neden bahsettiğini anlar ve buna göre sonuçlar gösterir.

“Semantik SEO” ise algoritmaların semantik arama işlemlerini baz alarak yapılan SEO işlemini açıklayan terimdir. Semantik arama motorları, yalnızca sorulan soruyu cevaplamakla kalmayıp bu cevap hakkında bilgi vermek için tasarlanır. Bu yüzden semantik SEO işlemi ile yazılan içerikte yalnızca sorulan soru cevaplanmaz, yazıya daha büyük bir derinlik katılır. Sadece anahtar kelimelere değil, bu kelimelerin anlamlarına da odaklanılır. Gerektiği zaman birbiriyle alakalı konular arasında geçiş dahi yapılabilir.

Semantik SEO Neden Önemlidir?

Semantik SEO Nedir?

En başta da belirttiğimiz üzere teknoloji özellikle günümüzde büyük bir hızla değişmekte ve gelişmektedir. Yalnızca birkaç sene önce hayal dahi edemediğimiz birçok cihaz artık günlük hayatımızın temel parçalarından biri olmuştur. Arama motorları da bu değişimlere ayak uydurmak üzere devamlı olarak güncellenir. Bu güncellemeler, bir yapay zekanın öğrenim biçimine benzer şekilde yapılır.

Doğal Dil İşleme (NLP) Teknolojisi

NLP olarak kısaltılan “Natural Language Processing” yani “Doğal Dil İşleme” teknolojileri, işte bu noktada arama motorlarının yardımına koşar. NLP teknolojisi, insanların birbirlerini nasıl anladıklarını öğrenerek bunu bilgisayarlara uyarlamaya çalışır. Yani, insan ve bilgisayar arasındaki iletişim, insan ve insan arasındaki iletişim kadar doğal bir hale getirilmeye çalışılır.

Arama motorları da NLP teknolojileriyle gelişirler. Web sitelerinin, arama sonuçları sıralamasında en yüksek seviyede olmaları için gelişen teknolojiye ayak uydurmalar şarttır. Site trafiğinin optimal bir noktaya getirilmesi, yeni ziyaretçilerin web sitesine tıklaması, var olan ziyaretçilerin geri dönmelerinin sağlanması gibi birçok farklı nokta “Semantik SEO” önemini vurgular niteliktedir. Semantik SEO sayesinde ziyaretçileriniz için en doğru bilgileri, en doğru şekilde verirsiniz.

Rank Zero

Semantik SEO doğru uygulandığında sitenize organik trafik kazandıracağından bahsetmiştik. İşte burada Google aramalarında kullanılan Rank Zero adındaki önemli bir sistemden de bahsetmemiz gerekir. Google’a bir soru sorduğunuz zaman web sitelerinin de üstünde sorunuzun cevabı belirir. Örneğin, Google üzerinden “En pahalı kahve nedir?” gibi bir arama yaptığınızda karşınıza diğer içeriklerin üstünde küçük bir bilgi kutucuğu çıkacaktır. İşte bu bilgi kutucuğuna “Rank Zero” adı verilir.

Rank Zero, Google’ın web sitenizi anlamlı ve önemli bulduğu manasına gelir. Etkili bir semantik SEO uygulamasıyla Rank Zero içeriği oluşturabilir, web sitenizin diğer sitelerin de üstünde belirmesini sağlayabilirsiniz.

Semantik SEO Nasıl Kullanılır?

Tıpkı iletişimin tek bir şekli olmadığı gibi semantik SEO işleminin de tek bir yöntemi yoktur. Lakin semantik SEO kullanımını kısaca şu adımlarla özetlemek mümkündür:

  • İçerik için bir SEO anahtar kelimesi seçilir.
  • SEO anahtar kelimesi hakkında günlük konuşma dilindeki gibi bazı sorular sorulur.
  • Bu sorular, anlamsal olarak anahtar kelimeye bağlı olarak cevaplanır.
  • Makale içerisindeki bütün cümleler birbirine anlamsal olarak bağlı olmalıdır.
  • Makalenin ana fikri net bir biçimde ifade edilir.
  • Anlam bütünlüğünü bozan cümleler varsa bunlar tespit edilerek ya makale içine yedirilmeli ya da komple makaleden çıkartılmalıdır.

Ziyaretçilerinizin sordukları soruya cevap bulmaları çok önemlidir. Makaleniz ne hakkında olursa olsun, SEO anahtar kelimesini kullanmak adına birbirinden farklı cümleleri birbirine bağlamaya çalışmak semantik SEO işleminin dışına çıkar. Çünkü Semantik SEO için anlamsal bütünlük en önemli noktadır. Ayrıca bu tür makaleleri okuması da ziyaretçiler için epey zordur. Bu işlem doğru uygulandığında web sitenize büyük oranda organik trafik sağlayacaktır.

Semantik SEO için Anahtar Kelime Araştırması

Semantik SEO Nasıl Kullanılır?

Semantik SEO’nun ana hatlarından bahsettim, şimdi biraz daha derine inelim. SEO anahtar kelimesini seçerken dikkat etmemiz gereken bazı önemli hususlar mevcuttur. Herhangi bir web içeriğinde anahtar kelime olarak belirlemeniz gereken kelimelere dikkat etmezsiniz. Fakat semantik SEO baz alınarak yazılan içeriklerde anahtar kelime, asıl önemli noktanın konular olduğu göz önünde bulundurularak seçilir.

Yani makalenizin çok spesifik bir konudan ziyade daha genel bir konudan bahsediyor olması, sizin yararınıza olacaktır. Bu genel konuyu başlıca anahtar kelimeler kullanarak daraltır ve böylece birbiriyle bağlantılı, genel ve özel konulardan bahsetme fırsatı elde edersiniz.

Arama motorlarının hangi anahtar kelimelerin birbiriyle alakalı olduğunu düşündüğünü öğrenmeniz de aslında oldukça kolaydır. Örneğin, Google üzerinden herhangi bir arama yaptığınızda, arama sonuçları sayfasının en altında çıkan ilgili içerik önerileri, algoritmanın birbiriyle alakası olduğunu düşündüğü kelimelere dair size bir fikir verebilir. Anahtar kelimenizi belirlerken buradan yararlanabilirsiniz.

SERP Analizi

Semantik SEO göz önünde bulundurarak içerik üretmenin püf noktalarından birisi de SERP analizi yapmaktır. “Search Engine Results Page” yani “Arama Motoru Sonuçları Sayfası” ifadesinin kısaltması olarak kullanılan SERP, size anahtar kelimeniz ve algoritma hakkında değerli bilgiler verir. Sizinle benzer konularda içerik üreten diğer web sitelerinin arama motoru tarafından nasıl gözüktüğünü öğrenir, buna göre stratejik bir içerik planı çizersiniz.

SERP analizi yaparken dikkat etmeniz gereken hususlar yalnızca birkaç maddede şöyle özetlenebilir:

  • Anahtar kelimeniz için önerilen diğer kelimeler ve sorular
  • Diğer web sitelerinin içeriklerinin temaları ve türleri
  • Video ve grafik gibi sadece yazıdan ibaret olmayan sonuçlar
  • Google trendlerinin hareketleri

Kapsamlı bir SERP analizi, sadece sizin anahtar kelimenizi değil, rakip web sitelerinin içeriklerini de incelemek üzerine yapılmalıdır. Rakiplerinizin web sitelerinde kullandıkları yöntemleri (listeleme, maddeleme, video, görsel vb.) inceleyerek algoritmanın anahtar kelimenizi nasıl gördüğü hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Semantik SEO için İçerik Yazma

Semantik SEO İçerik Yazma

Anahtar kelimenizi tespit ettikten ve SERP analizi ile yazınız için gerekli olan noktaları bulduktan sonra artık semantik SEO için içerik yazmaya başlayabilirsiniz. Semantik SEO için içerik yazarken sadece anahtar kelimenizi değil, bu kelime için belirlediğiniz konuyu da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Bahsetmek istediğiniz konu yalnızca anahtar kelimeyle sınırlı kalmamalıdır. Birbiriyle bağlantılı cümlelerden ve konulardan da bahsetmelisiniz.

Yazınızın içerisinde anlam bütünlüğüne karşı gelen bir paragraf veya cümle varsa paragrafın içine yedirmeli veya tamamını makaleden çıkartmalısınız. Makalenizin içerisinde bu tür rastgele diyebileceğimiz ifadelerin yer alması, sadece algoritmayı değil, okuyucuyu da büyük zorluk içine sokar. Anlatmak istediğiniz içeriği en doğru cevabı vererek ifade etmeniz en önemli husustur.

Daha kapsamlı konulardan bahsedeceğiniz süreçlerde, bu konuyu küçük parçalara bölerek birbiriyle anlam açısından bağlantılı paragraf öbekleri oluşturmak işinizi kolaylaştırabilir. Küçük başlıklar atarak okumayı kolay bir hale getirebilirsiniz. İçerik yazdıkça ustalaşacak, rahatlayacaksınız.

Semantik SEO Teknik Hususlar

Semantik SEO içeriğinin nasıl oluşturulacağı konusunda bilgi sahibi olduysak bir sonraki önemli adım olan teknik hususlardan bahsetmeye başlayabilirim. Web sitenizde sadece makaleler değil, bu makalelerin içindeki küçük detaylar da semantik SEO’ya katkı sağlar.

Açıklayıcı Metinler

Örneğin, makalenizi görsellerle zenginleştirmek istediniz. Makalenize eklediğiniz herhangi bir görselin alt kısmına mutlaka açıklayıcı metin eklemelisiniz. Bu açıklayıcı metinler, görselin yazılı içeriğinize ne kadar uygun olduğunu arama motoruna anlatacak olan bilgileri içerir. Bununla birlikte açıklayıcı metinler, web sitenizi ziyaret eden görme engelli kullanıcıların erişimini kolaylaştırmak için en önemli noktalardan birisidir. Yani sadece arama motorlarını değil, kullanıcılarınızı da düşündüğünüzü gösterir.

Dahili Bağlantı Noktaları

Semantik SEO için önemli teknik hususlardan bir diğeri de dahili bağlantı noktalarıdır. Kullanıcıları web siteniz içindeki diğer makalelere yönlendirme amacı güden dahili bağlantı noktaları sayesinde daha zengin içerikler oluşturabilirsiniz. Makalenizi alakasız bilgiler bütünü yapmaktansa gerektiği yerde dahili bağlantı noktası koyarak bahsetmek istediğiniz konuyu açıklayan başka bir sayfaya yönlendirme sağlarsınız.

Furkan DANACI

Yaklaşık 6 yıl önce SEO ve SEM ile tanıştım. SEO ile birçok web sitesinin Dijital Dünyada büyümesinde katkıda bulundum ve Furkan DANACI markasını oluşturdum. Ardından da SEO FD 360° Dijital Ajansını kurdum. Şu anda ekibimle birlikte +60 markaya SEO ve SEM danışmanlık hizmeti sunmaktayım. Kişisel blogumda SEO öğrenmek isteyenlere ücretsiz içerikler sunuyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.