SEO'ya Dair Güncel ipuçları- FURKAN DANACI

Google Backlinkleri Nasıl Değerlendiriyor?

Backlink, genel anlamıyla internet üzerinde yer alan bir sitenin, başka bir siteye link vermesidir. Özellikle yeni site açmış olan kişilerin dikkate aldığı konulardan birisi olan backlink ile ilgili pek çok merak edilen nokta da bulunuyor. Bu noktalardan biri de şu sorunun yanıtı: Google backlinkleri nasıl değerlendiriyor?

Metin ya da görsel olarak alınabilen backlinkler, doğru olarak kullanıldığı takdirde SEO’ya çok büyük katkı sağlar. Backlinkler sayesinde bir sitenin trafiği artışa geçer ve Google sıralamalarında en üst sıralara daha çabuk erişir.

Her site sahibinin en büyük hedefi olan Google’da öne çıkmak için backlinkleri bilinçli ve amacına uygun olarak kullanmak en önemli ayrıntıdır. Bu nedenle web sitelerinde ücretli ya da ücretsiz olarak kullanılabilen linklerin, her zaman Google algoritmasına uygun olarak yerleştirilmesi şarttır.

Google Backlinkleri Nasıl Görür?

Bir web sitesinde backlinkleri doğru olarak yerleştirmek için öncelikle Google’ın backlinkleri nasıl gördüğünü ve kabul ettiğini iyi bilmek gerekir. Rastgele backlink kullanmak, geçmişte fayda sağlasa da kendisini sürekli olarak güncelleyen günümüz Google algoritmasında çok da etkili bir yöntem değildir.

Pagerank her ne kadar günümüzde kullanılmasa da, Google algoritmasına göre sitelerinin sıralamasında verilen değerledir. Backlinkler doğru kullanıldığı zamanda bir sitenin Pagerank’ı her zaman üst sıralarda olur. Bu bağlamda Google’ın bir web sitesini en iyi şekilde değerlendirmesi için backlinkleri kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

Yeni Bir Siteden Alınan Linkler, Önceden Link Alınan Bir Siteye Göre Daha Çok Fayda Sağlar

Google algoritmasına göre birçok siteden alınmış olan linkler, bir web sitesi için çok büyük avantajlar sağlar. Bu konuda dikkat edilmesi gereken ise hep aynı sitelerden link almayıp, yeni sitelerden link almaya özen gösterilmesi gerekliliğidir. SEO açısından da buna dikkat edilmesi önemlidir.

Otorite Siteler Olarak Kabul Edilen Sitelerden Link Almak Daha İyi Sonuçlar Verir

TrustRank olarak adlandırılan değer, bazı şirketlere ya da resmi kurumlara ait olan güvenilir ve büyük siteleri kök site olarak tanımlar. Aynı zamanda bu sitelere Google algoritması tarafından TrustRank değeri verilir. Bu tarz siteler, otoriter site olarak adlandırılır ve sitelerden alınan linkler ise en değerli backlinkler olarak kabul edilir. Aynı zamanda TrustRank değerine sahip olan bir otorite siteden alınan linkler sayesinde, bu web sitesi de ufak oranlarda olsa da TrustRank değerine sahip olur.

Üstte Bulunan Linklerin Daha Değerli Olması

SEO uzmanlarının yaptığı araştırmalara göre bir web sitesinde dışarıya verilen linklerde, en değerlisinin üstte olan linkler olduğu görülmektedir. Bu nedenle webmasterların backlink kullanımında bu noktaya da dikkat etmesi lazımdır.

Dışarıdan Gelen Linklerin İçerideki Linklerden Daha Fazla Yarar Sağlaması

Yapılan araştırmalara gösteriyor ki Google algoritmasına göre iç ve dış linkler eşit olarak değerlendirilir. Ancak dışarıdan gelen linklerin içeride olan linklere göre SEO açısından da daha çok yarar sağladığı kanıtlanmıştır. Buna bağlı olarak web site sahiplerinin neden backlink kullanması gerektiği daha net anlaşılabilir. Gelişmek ve daha iyi yerlere gelmek isteyen bir web sitesi için backlink kullanımı, her zaman için çok büyük önem taşır.

Paylaşılan İçeriğe Uygun Olan Backlinklerin Daha Değerli Olması

Her zaman bir web sitesinde yapılan içerik paylaşımlarına uygun olan backlinklerin tanımlanması daha faydalı olur. Google algoritmasına göre paylaşılan içerikler ile ilgisi olmayan backlinkler, spam olarak da algılanabilir. Bu bağlamda backlink paylaşımda paylaşılan içeriklere uygun olan backlinklerin tercih edilmesi, sitenin gelişmesi açısından çok büyük fayda arz eder.

Web Sitesinde Yer Alan Backlinklerin Güncellenmesi

Bir web sitesinde paylaşılan backlinklerin, belirli aralıklarla güncellenmesi Google algoritması içinde kıymetli bir uygulamadır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise güncelleme yapılırken bir sayfada aşırı sayıda backlink paylaşmanın da olumsuz etkilerinin olabileceğidir.

Yazı İçeren Linklerin Daha Değerli Olması

Son yıllarda Google algoritmasında yapılan güncellemelere bağlı olarak görsel olan backlinklerin etkisi kalmamıştır. Özellikle bir yere yönlendirmek için kullanılan görseller içeren backlinkler, web sitelerine hiçbir fayda sağlamamaktadır. Bu nedenlerden dolayı backlink kullanımında yazı içeren linkler tercih edilmelidir.

Sonuç

Görüldüğü üzere web sitelerinin çabuk gelişmesi ve trafiğinin artması için en iyi yöntemlerden birisi olan backlink kullanımında bazı noktalara dikkat etmek büyük önem taşır. Backlinkleri en iyi şekilde kullanmak için bu işi bilen uzmanlardan destek alınması, her zaman daha verimli sonuçlar elde edilmesini sağlar.  Bu noktada, uzun yıllardır yer aldığım SEO sektöründe kazandığım deneyimlerle ihtiyacınıza yönelik tüm çalışmalarda destek olmaya hazırım.

Backlink Alınabilecek Ücretsiz Siteler içeriğime göz atarak, siteniz için ilk backlinkleri alabilirsiniz.

Furkan DANACI

Yaklaşık 6 yıl önce SEO ve SEM ile tanıştım. SEO ile birçok web sitesinin Dijital Dünyada büyümesinde katkıda bulundum ve Furkan DANACI markasını oluşturdum. Ardından da SEO FD 360° Dijital Ajansını kurdum. Şu anda ekibimle birlikte +60 markaya SEO ve SEM danışmanlık hizmeti sunmaktayım. Kişisel blogumda SEO öğrenmek isteyenlere ücretsiz içerikler sunuyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.