SEO'ya Dair Güncel ipuçları- FURKAN DANACI

En Çok Kullanılan Backlink Programları

Günümüzde web siteleri, internet kullanıcıları ile ilk tanışma alanımız haline geldi. Bu doğrultuda gerek işletmeler gerekse kişisel markaların neredeyse hepsinin bir web sitesi mevcut. Gerek Türkiye’de gerekse dünyanın geri kalanında pek çok kişi ihtiyacı olan bir hizmeti aradığı süreçte ilk önce web sitelerine göz atıyor. Hal böyle olunca web sitelerini güçlendirme yolunda atılan adımlar daha da önemli boyut kazanıyor.

Referans bağlantı anlamına gelen backlink, başka bir web sitesinin kullanıcılarını sizin web sitenize yönlendirmesini sağlayarak sitenizin ziyaretçi sayısını büyük oranda arttırabilir. Ancak backlink oluşturma süreci önemli olduğu kadar zor bir işlem olabiliyor. Bu noktada en çok kullanılan backlink programlarına bir göz atarak SEO çalışmanızı kolaylaştıracak, size en uygun programları bulabilirsiniz.

Otomatik Backlink Ne İşe Yarar?

Arama motorlarının sıralama kriterleri arasında backlink önemli bir unsur olarak karşımıza çıkmakta. Pek çok çalışma ve alan araştırması backlinklerin web sitelerine katkısını ortaya koydu. Bu doğrultuda web sitelerinin geliştirilme aşamasında backlink vermeye yönelmek ciddi bir katkı sunuyor. Öte yandan, backlink oluşturmak her zaman kolay bir uygulama olmuyor. Bu noktada otomatik backlink, web siteleri için kurtarıcı bir rol oynuyor.

Otomatik backlink programları, kimi web siteleri için önerilen bir uygulamayken kimi siteler için riskli olabilmekte. Bu doğrultuda bir SEO uzmanı ile birlikte çalışarak sitenize uygun işlemi bulmak faydalı ve güvenli olacaktır. Kapsamlı bir SEO çalışması için otomatik backlink sitenize uygun mu, hangi programı seçmek faydalı olur gibi sorular üzerine dikkatle yoğunlaşmalısınız. Böylece backlink araçlarını sitenizi maksimize edecek şekilde yönetme fırsatınız doğacak ve arama motorlarında sıralamanız yükselecektir.

Not: Backlink programlarını kesinlikle önermiyoruz. Doğal olmayan backlink yapıları kısa süreliğine sizleri başarıya ulaştırabilir, ama düşüşüde bir o kadar hızlıdır 🙂

Ahrefs

ahrefs

Ahrefs, dünya çapında tanınan ve sık sık önerilen bir program. Bu noktada web site stratejiniz için Ahrefs belki de en iyi seçeneğiniz olabilir.

Dünyadaki en geniş backlink indexi olarak bilinen Ahrefs backlink yönetme konusunda bir numara. Buna ek olarak, programı kullanarak SEO uzmanlarının rutin olarak yapması gereken işlevleri de yerine getirebiliyorsunuz. Pek çok aktivite konusunda hizmet sunsa da Ahrefs özellikle backlink araştırması için çok sayıda araç sağlıyor. Ahrefs:

  • Ücretsiz kullanım seçeneği sunuyor.
  • Pro versiyonunda bir miktar ödeme karşılığında web sitesinin çok sayıda unsurunu kapsamlı şekilde denetliyor.
  • Kullanıcı dostu ve kolay bir tasarımı mevcut.

Ahrefs kullanıcı tablosu sizlere şüpheli linkler konusunda uyarı sunarak backlink takibinizi de kolaylaştıracaktır.

Nightwatch

Nightwatch

Nightwatch aracının diğer SEO yazılımlarından farklı ve öne çıkan pek çok özelliği bulunurken kullanım kolaylığı da göze çarpmaktadır. Uygulama, web site sahibine ya da SEO uzmanına düzenli olarak güncellemeler sunarak akıllı bildirim gönderme yolu ile hizmet veriyor.

Data oluşturma sürecinde kendi tarayıcılarını kullanarak hizmet veren Nightwatch, çoklu takip mekanizmaları ile backlinklere dair doğru ve güvenilir veri sağlamakta. Domain türü, kalite, spam statüsü gibi çeşitli backlink verileri elde ederek web sitenizin değerini yükseltme şansınız bulunuyor.

LinkMiner

LinkMiner

Daha önce LinkMiner web sitesi ile karşılaşanlar, iddialı bir profil çizen araca büyük oranda aşinadır. Uygulama geliştiricileri, veri tabanını “Elon Musk’ın hırslarından bile daha büyük” şeklinde tanımlıyor. Bu doğrultuda oldukça geniş bir bilgi ağı kullanımınıza sunulmaktadır.

Veri tabanı üzerinden yapacağınız aramalar sırasında zaman aralığını filtre ile daraltma fırsatınız bulunuyor. Ayrıca “kayıp” araması yaparak silinen backlinkleri hızla tespit ederek düzeltme şansınız mevcut.

Semrush

semrush

Herhangi bir domain adresinden backlinkler ile ilgili faydalı bilgileri çekme fırsatı sağlayan Semrush, dünyada en çok kullanılan backlink programları arasında yer almakta. Semrush’a yönelik ilginin nedenlerinden biri programın sunduğu oldukça detaylı tablo ve veriler. Bu tablolar ile yeni backlinkler, kayıp linkler, backlinkler üzerinde yaşanan değişimler dahil olmak üzere çok sayıda bilgiye erişim fırsatınız var.

Backlink analizlerine ek olarak ücretsiz versiyon ile kullanabileceğiniz çeşitli SEO araçları bulunmakta ve bu araçlara yönelik belirli bir süre limiti konulmamaktadır. Bu sayede kendi belirlediğiniz süre boyunca web sitenizi geliştirme çalışmalarınızı sürdürebilirsiniz.

Moz Pro

Moz Pro

Moz Pro’nun veri tabanı Ahrefs kadar geniş olmasa da kendine has birtakım özellikleri ile denemeye değer bir program olarak karşımıza çıkıyor. Bu durumun en önemli nedeni, Moz Pro kullanırken Link Explorer’ın yanı sıra çok sayıda SEO aracının kullanıma dahil edilmesi. Ayrıca, girdiğiniz spesifik bir link ile Moz Pro’nun yaratacağı mucizeleri deneyimleyebilirsiniz, potansiyel rakiplerinizin backlinklerini inceleyerek kapsamlı bir strateji hazırlayabilirsiniz.

Moz Pro, geniş bir ücret aralığında yer alıyor ve istediğiniz özellikleri seçerek kendi fiyat tarifenizi belirlemiş oluyorsunuz. Böylece web sitenizin bütçesine uygun hamle yapma şansınız oluyor.

Money Robot

moneyrobot

Money Robot, en köklü ve güvenilir SEO araçları arasında değerlendiriliyor. 2003 yılından bu yana kullanımda olan araç, web sitelerinin arama motorları içindeki sıralamasını yükseltmeye yardımcı olarak hizmet vermektedir.

Money Robot, piyasada bulunan en hızlı SEO yazılımı olarak da tanınıyor. Bu noktada hızına ek olarak backlink oluşturma işlemi sırasında kaliteli link oluşturma ve güçlü veri çekme özellikleri ile dikkat çekiyor. Money Robot, SEO verilerini sunarken kullandığı diyagramlar da oldukça faydalı ve kullanıcı dostudur.

SEO Spyglass

SEO Spyglass

Çok sayıda uzman tarafından olumlu yorumlar ile değerlendirilen SEO PowerSuite’in bir parçası olan SEO Spyglass, görece yeni bir program olsa da hızlı bir şekilde popüler hale geldi. Mac, Windows ya da Linux işletme sistemi fark etmeksizin uyumlu bir program olması en büyük avantajlarından biri.

SEO Spyglass içinde bulunan linklerin yanı sıra kendi tercih ettiğiniz linkleri Google araçları üzerinden doğrudan eklemleme fırsatınız bulunuyor.

Furkan DANACI

Yaklaşık 6 yıl önce SEO ve SEM ile tanıştım. SEO ile birçok web sitesinin Dijital Dünyada büyümesinde katkıda bulundum ve Furkan DANACI markasını oluşturdum. Ardından da SEO FD 360° Dijital Ajansını kurdum. Şu anda ekibimle birlikte +60 markaya SEO ve SEM danışmanlık hizmeti sunmaktayım. Kişisel blogumda SEO öğrenmek isteyenlere ücretsiz içerikler sunuyorum.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.