SEO'ya Dair Güncel ipuçları- FURKAN DANACI

Yeni İçerik Fikirleri Bulmanın 17 Kullanılmamış Yolu

Sosyal medyada içerik üretmek hemen herkesin yapabileceği bir faaliyet. Bu sebeple her gün dünyanın dört bin yanında milyonlarca içerik üretiliyor. Ancak hepsinden haberdar olmamız imkansız. Özellikle farkına vardığımız içerikler ise belli başlı özellikleri ile ön plana çıkıyor. Bunlardan en önemlisi ise şüphesiz özgünlük. Özgünlüğü yakalamak için yeni içerik fikirleri bulmanın 17 kullanılmamış yolu sizin için hazırladım.

Yeni içerik fikirleri bulmanın 17 kullanılmamış yolu listemiz temel olarak şu fikirlerden oluşuyor:

 1. Google Görsel Etiketlerini Kullanın
 2. Facebook Reklam Kitaplığı
 3. Reddit Anahtar Kelime Araştırma Aracı
 4. En İyi Bağlantı Raporları
 5. Patlayan Konular Aracı
 6. Blog Yorumlarını Tara
 7. Rakibin YouTube Kanalları
 8. Ürün Avı
 9. Google Analytics Açılış Sayfaları Raporu
 10. Ahrefs İçerik Gezgini
 11. İçeriğin Yeniden Başlatılması
 12. Yıllık Kılavuzlar Oluşturun
 13. İçerik Kaydırma Dosyası
 14. Google’ın İlgili Aramaları
 15. Süper Düşük Rekabetçi Anahtar Kelimeler Bulun
 16. A/B Sıralaması Anahtar Kelime Soruları Aracı
 17. Podcast Başlıkları ve Açıklamaları
 • Bonus 1: Konferans Görüşmeleri
 • Bonus 2: Pinterest Önerisi

Şimdi tüm bu önerileri yakından inceleyelim.

1- Google Görsel Etiketleri

Geliştirmek istediğiniz içerik muhtemelen bir veya daha fazla anahtar kelimeyle ifade edilebilir olacaktır. Diyelim ki “Akdeniz Diyeti” konulu bir içerik üretmek istiyorsunuz. Bu durumda yapmanız gereken Google görsellerde “akdeniz diyeti” araması yapmak olmalı. Google görsel aramanıza uygun etiketleri size sunacaktır. Siz de bu etiketleri kullanarak içeriğinizi geliştirebilirsiniz. Böylece hem sıradan bir kalıba sıkışmış olmazsınız hem de kullanıcılara hitap edecek içeriği geliştirebilirsiniz.

2- Facebook Reklam Kitaplığı

Facebook reklam kitaplığı kaliteli ve profesyonel içeriklerden ilham alabileceğiniz bir seçenektir. Tam olarak keşfedilmemiş olması da bu yöntemi oldukça özgün kılıyor.

Facebook reklam kitaplığı, adından da anlaşılacağı üzere kullanıcılara reklamlarla ilgili geniş bir envanter sunmaktadır. Eğer dünyaca ünlü firmaların nasıl reklam verdiğini öğrenmek istiyorsanız mutlaka bu seçeneği değerlendirmelisiniz. Böylece tanıtımlarla ilgili geçerli tüyoları fark edebilir ve kendi içeriklerinize uyarlayabilirsiniz.

Bu seçenek sayesinde, Facebook’a belirli bir ödeme yaparak reklam sunan firmaların nelere dikkat ettiğini fark edebilirsiniz. İstediğiniz markayı ve içeriği aratarak dikkat çeken anahtar kelimeleri görebilirsiniz.

3- Reddit Anahtar Kelime Araştırma Aracı

Reddit anahtar kelime aracının en kullanışlı tarafı güncel bilgileri sunmasıdır. Herhangi bir anahtar kelimeyi bu uygulamaya aratabilirsiniz. Ardından uygulama sizlere, aratmış olduğunuz kelimeyle ilişkili yeni ve güncel kelimeler önerecektir.

Araştırdığınız anahtar kelimeyle bağlantılı olarak insanlar nelerden bahsediyor bilmek oldukça faydalı olacaktır. Böylece genel kitleye hitap edecek içerikleri üretebilirsiniz. En çok kullanılan kelimeleri seçmek daha geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Bu aracın bir diğer avantajı da Google’ın güncel verilerini de size sunuyor olmasıdır. Yani sizin arattığınız kelimeyle ilişkili güncel Google aramalarını da araç sayesinde takip edebilirsiniz.

4- En İyi Bağlantı Raporları

Eğer içeriğinizde geri bağlantılar önemli bir yerdeyse bu seçenek sizin için oldukça kullanışlı olacaktır. İnternet kullanıcılarının en çok hangi sitelerde ve sayfalarda geri bağlantı verdiğini bilmek oldukça önemlidir. Bağlantı raporlarını kullanarak bu verilere ulaşabilirsiniz.

Bağlantıları doğru analiz etmeyi başarırsanız bu durum, web sitenize olumlu anlamda katkı sağlayacaktır.

5- Patlayan Konular Aracı

Türkçesi “Patlayan Konular” olan ama daha çok “Explonding Topics” olarak bilinen bu aracı mutlaka keşfetmelisiniz. Bu araç, adından da anlaşılacağı gibi son zamanlarda internette “patlayan konular” hakkında ciddi bir veri sağlamaktadır.

Nihayetinde internetin sürekli aktif bir doğası vardır. Her an yeni bir şeyin trend olması veya konuşulması oldukça olası. Bunları yakından takip etmek de içerik hazırlarken ciddi manada yardımcı olmaktadır.

En trend konulardan biri hakkında bir içerik hazırlamak belki de sizi o alanda öncü haline getirebilir. Yeterince hızlı davranırsanız, trend bir konuda ilk içerik hazırlayan olabilirsiniz.

6- Blog Yorumlarını Tara

Blog yorumlarını yakından takip etmek internet kullanıcılarının en son ilgilerini yakından takip etmek anlamına gelir. Bu seçeneği maksimum seviyede kullanmanın yolu kendi kullanıcılarınızın yorumlarını takip etmektir. Böylece neyi sevip sevmediklerini veya neyi talep ettiklerini ilk ağızdan öğrenmiş olursunuz.

Diğer bir yöntemde benzer konularda çalıştığınız rakip sitelerdeki yorumları mercek altına almaktır. Buradaki kullanıcı yorumları da sizleri doğru yönlendirecek olan şeydir. Ne de olsa rakip sitelerle aynı alanda çalıştığınız için kullanıcılar da benzer ve hatta aynı olacaktır.

7- Rakibin YouTube Kanalları

Özellikle YouTube içerikleri hazırlayanlar için oldukça kullanışlı olan bir yöntem rakipleri mercek altına almaktır. Aynı alanda içerik ürettiğiniz bir YouTube kanalına gidin ve detaylı biçimde inceleyin. En çok hangi video izlenmiş? Son zamanlarda hangi video içerik daha çok talep görmüş? Yorumlarda en çok nelerden bahsedilmiş?

Tüm bunları yakından takip etmek ve bilmek işinize yarayacaktır. Üstelik bu seçenek yalnızca YouTube içeriği hazırlayanlar için de geçerli değil. Eğer podcast veya blog gönderileri ile çalışıyorsanız da YouTube işinize yarayacaktır.

8- Ürün Avı

Product Hunt veya Türkçesiyle “Ürün Avı” aracılığıyla popüler ürünleri yakından takip edebilirsiniz. Burada günün, haftanın veya ayın ödülünü alan tüm ürünleri listeleyebilirsiniz. Böylece internet kullanıcılarının gündemini yakından takip edebilirsiniz.

Bu yalnızca e-ticaretle ilgilenen içerik geliştiriciler için değil tüm internet yaratıcıları için işe yarar bir yöntemdir. Son zamanlarda en çok hangi ürünlerin dikkat çektiğini bilmek size insanların nelerle ilgilendiğinin bilgisini verecektir. Böylece ürünlerle ilişkilendirebileceğiniz konular sayesinde içerik fikirleri geliştirebilirsiniz.

9- Google Analytics Açılış Sayfaları Raporu

Eğer hali hazırda bir web siteniz varsa sizin için oldukça faydalı bir aracı hatırlatmak istiyoruz. Google Analytics Açılış Sayfaları Raporu, kullanıcılarınızı yakından tanımak için bir fırsat sunmaktadır. Bu araç yardımıyla, sayfalarınızın trafiği hakkında kapsamlı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bu araç, kullanıcılarınız, en çok hangi içeriğe yönelmiş, hangi sayfalarla ilgilenmiş bilmenizi sağlayacaktır. Elbette neyin neden beğenildiğini bu araç yardımıyla bilmeniz mümkün değildir. Araç sadece trafiğinizle alakalı bilgileri verecektir. Ardındaki nedenleri keşfederek içeriklerinize uygulamak ise size kalmış.

10- Ahrefs İçerik Gezgini

İçeriklerinize dair bilgi alabileceğiniz bir başka araç da Ahrefs İçerik Gezginidir. Bu aracı kullanarak web sitenizde olup bitenleri yakından takip edebilirsiniz. Hangi siteden geri bağlantı aldınız veya bozuk içeriklere sahip misiniz gibi soruları cevaplamanıza yardımcı olacaktır.

Ahrefs İçerik Gezgini, web sitenizi kullanıcı deneyimi için doğru biçimde optimize etmenizi sağlayacaktır.

11- İçeriğin Yeniden Başlatılması

Bazen içeriklerle ilgili ne yapacağınızı bilmiyor olabilirsiniz veya yeni konular bulmakta zorlanabilirsiniz. Belki de acil çözümlere ihtiyaç duyuyorsunuzdur. Bu durumda yapılacak en mantıklı hamle, eski içeriği güncellemek olabilir.

Video içeriklerde riskli bir yöntem olsa da bloglar için oldukça faydalıdır. Çünkü güncellenen içeriklerin daha fazla trafik çektiği bilinmektedir.

Animalz Revive isimli ücretsiz araç, hangi içeriği güncellemeniz gerektiği konusunda yardımcı olabilir. Bu araç aracılığıyla geçmiş sayfa trafiğinizi yakından takip edebilirsiniz. Böylece güncellemeniz gereken içeriği bulmak daha kolay olacaktır.

12- Yıllık Kılavuzlar Oluşturun

Özellikle çok sık kullanılan anahtar kelimelerle ilişkili içerik üretenler internetin rekabetçi yüzüyle çoktan tanışmıştır. Çok kişi tarafından kullanılan bir anahtar kelime her zaman belirli riskleri beraberinde getirir. Bu sebeple özgünlüğü yakalamak adına yeni yöntemler denemeniz gerekir.

Bu yöntemlerden biri de yıllık kılavuzlar veya planlar oluşturmaktır. En sık kullandığınız anahtar kelimeyle ilişkili aramaları tespit etmekten bahsediyoruz. Anahtar kelimenizle ilişkili yükselişte olan aramaları tespit edin. Böylece yıllık planınızı oluştururken bir kılavuza, bir yol haritasına sahip olacaksınız.

13- İçerik Kaydırma Dosyası

Swipe file denilen, kaydırma dosyaları bir tür kişisel web koleksiyonudur. Bu dosyalarda; ilgi çeken, gelecek vaat eden her şeyi listeleyebilirsiniz. Böylece önünüzde hızlıca başvurabileceğiniz bir tür parlak fikirler envanteri bulunur.

İçerik kaydırma dosyasında yalnızca kendi sektörünüzden parçalar dahil etmeniz gerekmez. Kendinizi sınırlamamanız yararınıza olacaktır. İlham verici bir fikrin nereden ve nasıl geleceğini çoğu zaman tahmin edemezsiniz.

Parlak ve yaratıcı bulduğunuz fikirleri bir arada görmek aynı zamanda konuları kategorize etmenizi de sağlayacaktır. İnternet kullanıcılarının ne zaman nelerle ilgilendiğine dair zihinsel bir istatistik bile tutabilirsiniz.

14- Google’ın İlgili Aramaları

Google’ın İlgili Aramalar seçeneği her zaman ilham verici olacaktır. Bu yöntemi kullanmak için tek yapmanız gereken ilgilendiğiniz konuyu geniş bir başlıkla Google’da aratmak olmalı. Ardından arama sekmesinin en altında bulunan ilgili aramaları görebilirsiniz. Bunlar genellikle sizin geniş kapsamlı konunuzla ilişkili uzun kuyruklu anahtar kelimelerden oluşur.

İlgili aramalarda dikkat çekici bir başlık bulmak rekabet riskini de azaltabilir. Sonuçta ilgilendiğiniz konuyu spesifikleştirmiş olursunuz. Konuyu daraltmaktan korkmayın. Ne de olsa Google, ilgili aramalarda gerçekten kullanıcılar tarafından arananları size sunacaktır.

15- Süper Düşük Rekabetçi Anahtar Kelimeler Bulun

Herkesin kullandığı anahtar kelimeleri kullanmanın belirli bir risk taşıdığını artık biliyorsunuz. Çok fazla içerikte başvurulan anahtar kelimeleri kullanmak görünmez olmanıza da neden olabilir. Bu sebeple daha az riskli ve yaratıcı olan bir yöntemi keşfedin!

Süper düşük rekabetçi anahtar kelimeler demek kullanımına çok sık başvurulmayan anahtar kelimeler demektir. Bunları kullanmak, içeriklerinize belirli bir özgünlük kazandırır. Ancak bu düşük rekabetçi anahtar kelimelerin neler olduğunu tespit etmeniz gerekir.

Bunun için kullanabileceğiniz bazı araçlar var. Size uygun aracı kullanarak seçtiğiniz anahtar kelimeyi aratın. Ardından aramayı düşük rekabetçi anahtar kelimeleri görecek biçimde filtreleyin. Böylece az kullanılan işe yarar anahtar kelimeleri keşfedebilirsiniz.

16- Anahtar Kelime Soruları Aracı

İnternet kullanıcılarının neyi sorduğunu bilmek, onların nelerle ilgilendiğini bilmek demektir. a / b rankings’in anahtar kelime soruları aracı bu konuda size yardımcı oluyor. Araştırmak istediğiniz anahtar kelimeyi araç ile aratabilirsiniz. Ardından bu araç, sizlere anahtar kelimenizle ilişkili güncel soruları sunacaktır.

Anahtar kelimenizle ilişkilendirilen güncel soruları bilmek mutlaka işinize yarar. Yeni anahtar kelimeler keşfedebilir, internet kullanıcılarının ilgilerini yakından takip edebilirsiniz.

17- Podcast Başlıkları ve Açıklamaları

İçerik üretmek için podcastleri kullanmayı hiç düşündünüz mü? Belki aklınıza bile gelmedi. Ancak bu yöntemin zamanla daha popüler hale geleceğini düşünüyoruz. Çünkü podcastler, git gide daha çok internet kullanıcısının ilgisini çekiyor.

İçerik üretirken podcastlere göz atmak kesinlikle ilham verici olacaktır. Bunun için tek yapmanız gereken podcastlere ulaşabileceğiniz bir uygulamaya gitmek. Ardından podcastleri, istediğiniz kategoriye göre filtrelemek.

Birkaç dakika içinde arzu ettiğiniz konuda ilham verici bir konu bulacağınıza eminiz.

Not: İçerik başlığınızı bulduktan sonra mutlaka SEO uyumlu içerik üretmek adlı içeriğimi okuyabilirsiniz.

Bonus 1: Konferans Görüşmeleri

Özellikle blogların başvurabileceği bir diğer yöntem de konferanslardan ilham almaktır. Dünyanın dört bir yanında her gün binlerce konferans düzenlenmektedir. Bu konferanslar yine dünyanın dört bir yanından dinleyici çekmektedir.

İnsanların ilgisini çeken konuları yakından takip etmenin kolay bir yoludur konferansları incelemek. Hangi alanda nelerden bahsediliyor bilmek hepimiz için ilham verici olabilir.

Bonus 2: Pinterest Önerisi

Google’da bir arama yapmak istediğinizde, arama motoru ilişkili aramaları size sıralayacaktır. Bu herkes tarafından bilinen ve kullanılan bir yöntemdir. Önerilen aramalardan faydalanarak uzun kuyruklu anahtar kelimeleri keşfedebilirsiniz.

Ancak Google’ın önerilen aramaları kadar popüler olmayan bir yöntem daha var. Bu yöntem Pinterest’in önerilen aramalarına göz atmaktır.

Pinterest, herhangi bir konuda arama yapmak istediğinizde size benzer konuları sunacaktır. Böylece sitede kendi anahtar kelimenizle ilişkili aramaları keşfedebilirsiniz. Bu yöntem, uzun kuyruklu anahtar kelimeler keşfetmek için başvurabileceğiniz bir yöntemdir.

Furkan DANACI

Yaklaşık 6 yıl önce SEO ve SEM ile tanıştım. SEO ile birçok web sitesinin Dijital Dünyada büyümesinde katkıda bulundum ve Furkan DANACI markasını oluşturdum. Ardından da SEO FD 360° Dijital Ajansını kurdum. Şu anda ekibimle birlikte +60 markaya SEO ve SEM danışmanlık hizmeti sunmaktayım. Kişisel blogumda SEO öğrenmek isteyenlere ücretsiz içerikler sunuyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.