SEO'ya Dair Güncel ipuçları- FURKAN DANACI

Organik Hit Arttırma Yöntemleri

Fiziki bağımlılığımız internet sayesinde giderek azalmakta ve gerçek hayatın yerini yavaş yavaş dijital dünyanın aldığı bir yaşam stiline sürüklenmekteyiz. Gerçek dünyada önemli olduğu gibi dijital dünyada da popüler olmak ve geniş kitlelere ulaşmak insan hayatının en önemli konularından biri. Dijital alemde popülerliğinizi arttırmak için başvurabileceğiniz birçok seçenek bulunmakta. Reklam vermek, marka iş birlikleri yapmak, takipçi satın almak… Liste sonsuz. Çokça tercih edilen ücretli reklamlar vermek geniş kitlelere ulaşmanın en etkili yollarından biri olsa da organik hit arttırma yöntemleri kullanmayan bir web sitesinin hayatta kalması pek mümkün gözükmüyor.

İnternette kalıcı başarılar elde etmenin en etkili yolunun organik hit arttırmak olduğu bir gerçek. Çünkü arama motorları doğal olarak gelişen site trafiğine oldukça önem veriyor. Eğer web sitenizi sağlam temeller üzerine kurmak istiyorsanız müşterilerinize veya kullanıcılarınıza bir harici yönlendirme yoluyla ulaşmaktan ziyade onların size kendiliğinden ulaşmalarını sağlamalısınız. Bu yazıda sitenizi organik bir şekilde popüler haline getirmek için gerekli tüm bilgileri bulacaksınız. Fakat organik hit arttırma yöntemlerine değinmeden önce organik hitin tam olarak ne olduğuna değinmek istiyorum.

Organik Hit Nedir?

Organik hit, en basit haliyle “herhangi bir yönlendirme olmadan kullanıcıların web sitenizi kendiliğinden ziyaret etmesi” olarak tanımlanır. Doğal hit veya organik ziyaretçi olarak da anılan “organik hit”, web sitenize doğal bir şekilde, organik arama sonuçlarıyla gelen ziyaretçi sayısıdır. Arama motorlarının çalışma mantığı, aratılan anahtar kelimelerin, web sitesindeki kelimeler ile eşlemeleri sayesinde kullanıcıların aradıklarını bulmalarını sağlamaktır.

Bunun haricinde bir ziyaretçiyi web sitesine çekmek için başvurulan birçok farklı yol bulunmaktadır. Ücretli reklam yayınlamak bunların başında gelmektedir. Reklam aracılığıyla web sitenizin trafiğini arttırabilirsiniz fakat bir web sitenin başarısının kalıcı olması için organik trafik arttırma yolları çok daha sağlıklı olacaktır.

Organik hit arttırma yöntemlerini uygulamadan önce ilk yapmanız gereken şey internet sitenizin arama sıralamasını kontrol etmektir. Site sıralamanızın ne durumda olduğunu görmek, nasıl bir hit arttırma yöntemi izleyeceğiniz konusunda planlama yapmanıza sağlayacaktır. Web sitenizin mevcut durumunu gördükten sonra sıralamanızı yükseltmek için anahtar kelime listesi yapmak organik hit arttırmak için bir sonraki adımınızdır. Belirlediğiniz doğru anahtar kelimelere göre içeriğinizi düzenlerken şu soruları referans almanızı tavsiye ederim:

 • Ana faaliyet alanlarımla uyuşan anahtar kelimeler nelerdir?
 • Hangi anahtar kelimeler web siteme olumlu katkı sağlar?
 • Organik hit artırmak için gerekli içerikleri oluşturabilir miyim?

Bu sorulara cevap verdikten sonra bir sonraki adıma geçebiliriz. Organik hit artırmak için web sitenizi öncelikli olarak kullanıcılar ve arama motorları için optimize etmelisiniz. Daha sonra uygulayabileceğiniz en etkili yöntem tüketici ihtiyaçlarına uygun kaliteli içerikler üreterek organik hit sayınızı arttırmaktır. Bunun haricinde düzenli olarak yürütülen bir SEO çalışması, organik hiti artırmak için en iyi yöntemdir. Web sitenizde organik hit arttırmak için en iyi yöntemleri sizler için derledim. Bunları bir sonraki başlıkta bulacaksınız.

Organik Hit Arttırma Yöntemleri Nelerdir?

Organik Trafik Arttırma Yöntemleri

Organik hit elde etmenin ücretli ve ücretsiz olarak pek çok yolu bulunmaktadır. Bu yazı başlığı altında ücretsiz olarak uygulayabileceğiniz organik hit arttırma yöntemlerine değineceğim. Site trafiğini arttırmanın tüm yollarını öğrenmek için web sitemdeki diğer yazıları okuyabilirsiniz.

Organik trafik elde edebilmek için yapılması gereken ilk şey iç ve dış SEO tekniklerini iyi bir şekilde uygulamaktır. SEO çalışmalarının organik olarak gerçekleştirilmesi siteye gelecek olan ziyaretçilerin de organik olmasını sağlayacaktır. Organik hit arttırma yöntemlerini açıkladığım aşağıdaki listeyi doğru bir şekilde uyguladığınız takdirde internet sitenizde organik hit artışı sağlayabilirsiniz.

1. Kaliteli İçerikler Hazırlayın

Web sitenize organik hit sağlamak istiyorsanız uygulanacak ilk yöntem sitenizin içerisinde yer alan içeriklerin kaliteli olmasıdır. Bunun için SEO uyumlu içerik üreticileri tarafından yazılmış makaleleri edinebilirsiniz. SEO uyumlu makalelerin başlıca özelliği kullanıcıların arama yaparken kullandığı anahtar kelimeyi barındırması ve bu sayede arama sonuçlarında yer almasını sağlar. Fakat arama motorlarının anahtar kelime eşleşmesi haricinde dikkat ettiği birçok unsur olduğunu belirtmeliyim.

Google gibi arama motorları site içeriğinin kaliteli olup olmadığının tespitini çok iyi bir şekilde gerçekleştirirler. Sitenizde kaliteli içerikler barındırmak hem arama motorları aracılığıyla daha fazla kişiye ulaşmanızı sağlar, hem de kullanıcılarınızı memnun ederek sitenize daha çok gelmeleri ve sitenizde daha çok vakit geçirmesi demektir. Kaliteli içerik üretirken dikkat etmeniz gereken başlıca unsurlar şunlardır:

 • Anahtar kelimelere dikkat etmek
 • Bilgilendirici içerikler hazırlamak
 • Akıcı bir anlatım dili kullanmak
 • H Etiketlerini doğru kullanmak
 • Meta Description kısmını anahtar kelime ile doldurmamak
 • Başlıkları ve giriş bölümünü ilgi çekici hale getirmek
 • İçeriklerinizde görsel kullanmak
 • Url içerisinde anahtar kelime barındırmak
 • Özgün içerikler üretmek

2. Anahtar Kelime Kullanın

Site içeriklerinizde kullanacağınız anahtar kelimeler, kullanıcıların sitenizi bulmasını sağlayacak şekilde olmalıdır. Kullanacağınız anahtar kelimeleri seçerken anahtar kelimenin aranma hacmini ve rekabet oranını dikkate almalısınız. Arama sonuçlarında rakiplerinizle mücadele etmek için doğru anahtar kelimeleri seçmeniz gerektiğini unutmayın.

Anahtar kelime seçerken arama motoru optimizasyonu sağlayan anahtar kelime araçlarını kullanabilirsiniz. Bu araçları kullanarak anahtar kelimelerini belirlemek organik hit arttırma açısından oldukça fayda sağlayacaktır. Seçtiğiniz anahtar kelimeler üzerinden içeriklerinizi kurgulamak aynı zamanda içerik üretmenin kolay bir yoludur. Fakat anahtar kelimeleri çok sık kullanmak arama motorları tarafından suistimal olarak algılanabilir. Bu yüzden her bir anahtar kelimeyi maksimum %3 oranında kullanmalısınız. Anahtar kelime seçiminde kullanabileceğiniz bazı araçlar şunlardır:

 • SEO Stack
 • Ahfres
 • Semrush
 • Keyword Tool
 • Moz
 • Similar Web

3. Backlink Çalışması Yapın

Backlink, bir web sitesinin başka bir web sitesine bağlantı vermesidir. Arama motorlarının backlink mantığında popüler web siteleri ile etkileşime sahip siteler de popüler olarak görülür. Bunun için kaliteli bir siteden aldığınız backlinkler arama sonuçlarında yükselmenizi sağlar. Kaliteli backlinkler elde ederek doğal olarak arama sonuçlarında daha üst sıralarda gözükebilir ve sitenize organik hit çekebilirsiniz. Backlink konusunda daha çok bilgi edinmek için backlinkleri detaylı olarak anlattığım bu yazıyı mutlaka okuyun.

4. 404 Sayfaları Optimize Edin

404 Sayfalar sitenizde daha önce listelenen sayfaların konumunun değiştirilmesi veya kaldırılması sonucu oluşurlar. Ziyaretçilerin aradıklarını bulamaması kullanıcımı deneyimi açısından oldukça kötüdür. Aradığı şeye ulaşamayan bir ziyaretçi bir daha sitenize girmeyebilir. Daha da kötüsü 404 sayfaları arama motorları açısından da oldukça olumsuzdur ve site sıralamanızın düşmesine sebep olur. 404 sayfaları ilgilenilmesi gereken önemli bir iç SEO konusudur.

5. Mobil Uyumluluk

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte mobil cihazlar internet kullanımının önemli bir bölümünü oluşturmaya başladı. Bilgisayar aracılığıyla oluşturulan web siteleri bazen yalnızca bilgisayar üzerinden erişilecek şekilde dizayn edilmekte. Eğer bir web sitesi mobil cihazlara uyumlu değilse, mobil kullanıcılar sitenizde vakit geçirmekten pek hoşnut olmayacaktır.

Arama sonuçlarında ön sıralara yerleşmek için sitenizi ziyaret eden kullanıcılara mutlaka mobil uyumlu sayfalar sunmalısınız. Mobil uyumlu olmayan web sitesi, ziyaretçinin sitenizde dolaşmasını zorlaştırabilir organik hitinizde azalma görülebilir. Aynı zamanda Google mobil uyumluluğu olmayan web sitelerini ciddiye almayarak arama sonuçlarında sıralamasını düşürmektedir. Web sitenizi oluştururken veya düzenlerken mutlaka mobil uyumlu tema kullandığınıza emin olun. Hatta daha ileri bir aşamaya taşıyıp sitenin daha hızlı yüklenmesini sağlayan AMP yapılanması da yapabilirsiniz.

6. Site Hızı

Günümüzde bir ziyaretçi açısından en önemli unsur hızdır. Kimse yavaş yüklenen bir internet sitesini beklemek istemez ve kullanıcılar daha sayfa yüklenmeden siteyi terk edebilir. Sitenin hızı kullanıcımı deneyimi açısında dikkat edilmesi gereken en önemli şeydir. Kullanıcılarınıza hızlı yüklenen bir web sitesi sağlamak organik hit arttırmak için başvurabileceğiniz önemli bir yöntemdir.

Sitenin yüklenme hızı sadece gerçek kişiler için değil, sitenizi düzenli olarak tarayan Google botları tarafından oldukça önemlidir. Google botları her site için sınırlı sayıda bir tarama bütçesine sahiptir ve yavaş yüklenen bir site tarama bütçesine ciddi oranda zarar verir. Site hızını arttırmanın en önemli unsuru ise kaliteli bir hosting firması seçimidir.

7. Google Analytics Analizi

Google Analytics aracını kullanarak sitenizin organik ve organik olmayan hit oranını ölçebilirsiniz. Ve sitenizi ziyaret eden kullanıcılar hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Bu sayede içerik planlamanızı doğru yapabilir ve web sitenize güzel bir yön verebilirsiniz. Örneğin en çok organik hit getiren sayfa üzerinden link oluşturma stratejisi yaparak ziyaretçilerin sitenizin içerisinde gezinme oranını arttırabilirsiniz. Google Analytics aracı ile aşağıdaki bilgilere ulaşabilirsiniz:

 • En çok ziyaret edilen sayfa
 • En az ziyaret edilen sayfalar
 • Hemen çıkma oranı
 • Site Hızı
 • Ziyaretçi Konumları

Web sitenizin organik hit sayısını arttırmak için kullanabileceğiniz en etkili yöntemlerden bahsettim. Tekrardan altını çizmem gerekiyor ki dikkat etmeniz gereken en önemli şey ziyaretçilerinizi memnun etmek ve sitenizde keyifli vakit geçirmelerini sağlamaktır. Hem bu hususta hem de teknik konularda yardıma ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız sizin için hazırladığım blog yazılarını inceleyebilirsiniz. Ayrıca profesyonel SEO hizmeti almak için benimle iletişime geçebilirsiniz.

Furkan DANACI

Yaklaşık 6 yıl önce SEO ve SEM ile tanıştım. SEO ile birçok web sitesinin Dijital Dünyada büyümesinde katkıda bulundum ve Furkan DANACI markasını oluşturdum. Ardından da SEO FD 360° Dijital Ajansını kurdum. Şu anda ekibimle birlikte +60 markaya SEO ve SEM danışmanlık hizmeti sunmaktayım. Kişisel blogumda SEO öğrenmek isteyenlere ücretsiz içerikler sunuyorum.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. selam hocam bu sayfama nasıl bi çalışma yapa biliriz dursun evden eve nakliyat
  dursunevdenevenakliyat.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.